O krok od linczu w Syrii. Rosjanie rozjemcami?

13 lutego 2020, 11:24
1280px-Bradley_Patrol_in_Syria
Fot. Spc. DeAndre Pierce/U.S. Army
Reklama

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w środę w wymianie ognia między wojskami amerykańskimi a syryjskimi siłami prorządowymi i lokalną ludnością w północno-wschodniej Syrii — poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Do starć doszło, gdy amerykański konwój wojskowy został zatrzymany w punkcie kontrolnym w wiosce Chirbet Amo w okolicach miasta Al-Kamiszli. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że mieszkańcy wioski i bojownicy prorządowych milicji zablokowali drogę amerykańskim żołnierzom, a następnie zaczęli strzelać w powietrze. Żołnierze USA odpowiedzieli ogniem, zabijając jedną osobę. Obserwatorium nie było w stanie ustalić, czy ofiara była cywilem, czy członkiem milicji.

Według syryjskich mediów państwowych żołnierze amerykańscy zostali otoczeni przez cywili, którzy obrzucali ich kamieniami i zdjęli flagę USA z jednego z pojazdów. Amerykanie użyli granatów dymnych i otworzyli ogień, stosując ostrą amunicję.

Rzecznik prasowy kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej w Syrii z dżihadystami Myles Caggins powiedział z kolei, że prowadzące patrol siły koalicji zostały zatrzymane w punkcie kontrolnym przez syryjskie siły prorządowe. Oddały strzały ostrzegawcze w powietrze, po czym zostały ostrzelane z broni ręcznej przez niezidentyfikowanych sprawców. Działający w samoobronie żołnierze odpowiedzieli ogniem.

Przedstawiciel armii USA nie wspomniał o żadnych ofiarach śmiertelnych. Obecni w północno-wschodniej Syrii żołnierze amerykańscy, współpracujący z dowodzonymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi, walczą z grupami Państwa Islamskiego. W regionie stacjonują również wojska rosyjskie oraz syryjskie. Jednak bardzo rzadko dochodzi do bezpośredniego kontaktu między żołnierzami amerykańskimi a syryjskimi — zauważa agencja AP.

W rejonie amerykańsko-syryjskiej konfrontacji szybko pojawił się znajdujący się w pobliżu patrol rosyjskiej sił specjalnych i żandarmerii wojskowej. Na dostępnych w mediach społecznościowych materiałach wideo i fotografiach widać rosyjskich żołnierzy, którzy rozmieścili swoje wozy jako bufor pomiędzy obiema stronami, po czym opuścili je, bezpośrednio osłaniając amerykańskie wozy w celu powstrzymania wymiany ognia, co zakończyło się sukcesem.

Obecnie w syryjskim Kurdystanie w północno-wschodniej Syrii w bezpośrednim ciągłym kontakcie znajdują się różne, często skonfliktowane ze sobą pododdziały wojskowe poszczególnych stron syryjskiej wojny domowej oraz ich zagraniczni sojusznicy. W rejonie tym operują m.in. kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne, reżimowa Syryjska Armia Arabska i wspierające je bojówki, protureckie bojówki rebelianckie, a także patrole amerykańskiej, rosyjskiej i tureckiej armii. Mimo oficjalnego zawieszenia broni pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu w Rożawie sytuacja jest jednak bardzo napięta, a w trakcie spotkań różnych patroli wojskowych często dochodzi do mniejszych lub większych incydentów, włącznie z wymianą ognia.

PAP/MZ

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 132
Reklama
Niuniu
piątek, 14 lutego 2020, 11:31

Ponownie przypomnę kolegom broniącym żołnierzy USA, że zastrzelili podczas tego "incydentu" 14 letniego chłopca. 14 lat - to DZIECKO. I nie ważne czy to dziecko rzucało w amerykański pancerny samochód kamienie czy żebrało amerykanów o cukierki. To było DZIECKO. I proszę nie uprawiać propagandy stosując priorytatywne określenia ofiary typu "podrostek". Miejscowa ludność zaczęła strzelać w kierunku amerykanów dopiero po zabójstwie tego dzieciaka. To co piszecie na ten temat jest obrzydliwe.

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 13:22

Nikt nie zaprzecza śmierci dziecka. Tylko no bądźmy obiektywni. Można przyjąć punkt widzenia, że ok Amerykanie powinni pójsc do domu skoro miejscowi ich nie lubią (choć znowu, wszyscy? Kurdowie też?) Ale można też przyjąć punkt widzenia, że nie powinno dziecko iść z pięściami na wojskowy patrol. Nie znamy szczegółów, ale jeżeli sytuacja wyglądała tak, że cywil się wdrapał na pojazd wojskowy i zaczął zdejmować flagę, poczym wywiązała się szarpanina to trochę jakby usprawiedliwia odpowiedz siłową nie? Wszystko zależy od szczegółów. Już nie róbmy z tych Amerykanów jakiś SS-manow, którzy przystawiają bezbronnym dzieciom leżącym na ulicy pistolet do głowy i pociągająca za spust.

sobota, 15 lutego 2020, 18:13

Ilu Polaków obrzuca nasza kamieniami nasza policję, czy mają strzelać. Kamień nie przebije czołgu. Ludzie rzucają, bo zostali zostawieni przez USA na pożarcie Turków

DPS719
piątek, 14 lutego 2020, 20:47

Kurdowie " miejscowi " są tylko w Hasace, w tamtym rejonie miejscowi to Arabowie , a Kurdowie ( dokładniej rzecz biorąc YPG , które uzurpuje sobie prawo do reprezentowania wszystkich syryjskich Kurdów - tak twierdzi Barzani, przywódca Kurdów irackich ) są tam nespecjalnie mile widzianymi " gośćmi" , którzy próbowali tworzyć tam ocalanowską, anarcho-syndykalistyczną mrzonkę.

piątek, 14 lutego 2020, 13:00

Jak poszukasz znajdziesz nagrania z tego incydentu. Regularny ostrzał amerykanów pod osłoną patrolu rosyjskiego. Gdy wezwali F-15 sowieci szybciutko "oddzielili" strzelających bo mogli zaliczyć nalot. Odpowiedzialni za tą śmierć są asadowcy!!

Antek
piątek, 14 lutego 2020, 10:36

Ciekawe skąd tak szybko tam się wziął wzmocniony patrol rosyjski ? i co ciekawe z marszu rozwineli szyk , tam nie było ani cienia spontanu. Ustawiona i wyreżyserowana akcja przez Rosjan nic więcej. Ale to by rzeczywiście znaczyło, że Putin przez takie chamskie ustawki szuka nici porozumienia z USA.

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 13:23

Porozumienia? On chce wykopac USA z tamtąd. Skompromitowanie ich byłoby dobrym sposobem.

Bronek
piątek, 14 lutego 2020, 12:26

Widzisz jakie masz problemy z logicznym myślenie, Amerykanie przyjechali zablokować patrol rosyjski który wiedzieli, że jedzie bo namierzyli go z dronów, a, że im wyszło na opak to nic na to nie poradzisz ...

yaro
piątek, 14 lutego 2020, 09:58

Wczoraj armia syryjska całkowicie przejęła kontrolę nad autostradą Damaszek-Aleppo, która była blokowana przez bojowników przez około 7 lat.

dyndas
niedziela, 16 lutego 2020, 20:56

obecnie oczyścili już zachodnie przedmieścia Aleppo oraz zabezpieczyli całą autostradę M5, taki pewnie był cel operacji i zanosi się na przerwę

xiomm
piątek, 14 lutego 2020, 01:37

Prymitywna ustawka Ruskich. Najpierw niespodziewany ostrzał i natychmiast pojawili się jak spod ziemi bracia Rosjanie, którzy od razu pomogli rozwiązać sytuację, właściwie swoimi własnymi ciałami i samochodami chroniąc Amerykanów i spisując się na medal. Wzruszające, tyle że u Ruskich nie ma takich przypadków. Moim zdaniem Putin ma mokro w gaciach i zaczął wysyłać pojednawcze sygnały. Kiepska zima, mała sprzedaż i niska cena gazu, do tego tania ropa, opóźnienie NordStream2 i zapowiedź kolejnych sankcji, wizyta Pompeo na Wschodzie. I jeszcze koronawirus. Właśnie dlatego. Oczywiście to nie wystarczy, będzie potrzeba jeszcze dużo innych sygnałów. Być może zaproszenie na wizytę w Smoleńsku i Katyniu dla Polski też się w to wpisuje.

Palmel
piątek, 14 lutego 2020, 10:24

Bo Rosjanie są tam na zaproszenie legalnego rządu a amerykanie agresorami którzy pod pretekstem ISIS tam weszli

Teodor R.
piątek, 14 lutego 2020, 10:03

@xiomm Głęboki oddech.... już ? ok. I teraz ze zrozumieniem. Rosjanie bronili tubylców przed agresją nieproszonych "gości" . Tak dzieje się w Syrii (i nie tylko) coraz częściej. Prezydent Filipin powiedział USA wojskom okupacyjnym. Do widzenia, w pół roku macie się wynieść z Filipin, Irak podobnie. A co do "kiepskiej zimy" to wyobraź sobie iż gaz jaki Europa kupuje od FR i nie tylko w większości wykorzystywany jest do innych celów niż "ogrzewanie mieszkań czy wody" a więc przemysłu chemicznego itd.... Także to "Twoje zdanie" :)

A.
czwartek, 13 lutego 2020, 22:46

Rosjanie w swej ulubionej roli "bojowników o pokój"

klawiatura
piątek, 14 lutego 2020, 10:28

Amerykanie w swojej ulubionej roli bojowników o demokrację

SSoviet kryj się
czwartek, 13 lutego 2020, 20:00

na filmie wyraźnie widać jak za plecami tych "cywilów" którzy prują z kałachów stoi UAZ z ruską flagą - typowa sowiecka prowokacja - a nuż postrzelą i będzie INCYDENT, znamy to aż za dobrze, a ci prawdziwi cywile kto wie może nawet siłą zostali tam zapędzeni

PIOTR
czwartek, 13 lutego 2020, 20:28

Naucz czytac sie ze zrozumieniem w artykule wyraznie napisano ze Rosjanie rostawili swoje wozy miedzy Amerykanami a Syryjczykami .

Paragraph22
piątek, 14 lutego 2020, 11:37

@PIOTR A z tytułu wynika, że żołnierze FR uratowali żołnierzy USA od linczu, jaki chcieli im sprawić tubylczy mieszkańcy północno-wschodniej Syrii. I chyba tyle w temacie :)

Królewiec do Mazur
czwartek, 13 lutego 2020, 21:24

To wzruszające . Rosjanie znowu kogoś wyzwolili.Taka to już u nich wielowiekowa tradycja świecka

wert
czwartek, 13 lutego 2020, 22:13

w 45 też stanęli pomiędzy nami a niemcami

yaro
piątek, 14 lutego 2020, 10:03

to źle czy dobrze ?

yaro
piątek, 14 lutego 2020, 08:17

to wyszło nam na złe czy dobre ?

Nostromo
piątek, 14 lutego 2020, 07:21

lepiej by było, żeby Niemcy dłużej porządzili, co nie?

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 10:21

Żeby nie ZSRS to nie byłoby II Wojny Światowej wiec polecam lekcje historii, byle tej prawdziwej a nei kremlowskiej.

sża
piątek, 14 lutego 2020, 13:41

Byłaby, acz pewnie trochę później. To Brytyjczycy sprowokowali wojnę w 39, dając nam gwarancje, które zresztą nic nam nie gwarantowały, a które to gwarancje rozwścieczyły Hitlera, bo ten cały czas liczył na sojusz z Polską. A od momentu przyjęcia gwarancji przez Polskę, zarządził przygotowania do ataku na nasz kraj. Pakt R-M zawarł jedynie dla uspokojenia swoich generałów, którzy obawiali się wojny na dwa fronty. Obecnie uważa się, że to był błąd Hitlera...

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 14:59

Panei sża nie dość ze kłameisz to wyjatkowo nieudolnie. Wojne sprowokował akurat Stalin popychajac do niej Hitlera od 1933r. O tym ze sojuszu z Polska nei bedzie wiedział juz od 1938r wiec nie zmyslaj, Pakt R-M zawarł by zawarł w celu jednoczesnej napasci na polske( tak wg tajnych protokołów Stalin miał zaatakowac Polskę razem z Hitlerem) i jako pakt o nieagresji. Nie był to bład Hitlera akurat bo zwyczajnie nei bardzo miał wyjscieo czym przekonał sie w 1940r kiedy ZSRS zajął rumunska besarabie i bukowinę i nagle znalazł się niecałe 100km od Ploeszti.

Mops
piątek, 14 lutego 2020, 23:06

Bukowina o 100km od Ploești! Ha, ha, ha. I to jeszcze niecałe. Ty spałeś na lekcjach geografi, ignorancie ?

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 13:26

Dokładnie wystarczyło, żeby ZSRR nałożył sankcje na Niemcy, zamiast z nimi handlować. Ale po co? Przecież mu zależało, żeby ludzie się wybijali między sobą. Wtedy on mógł wejść i wziąć co uważał za swoje, czyli wszystko, bo jego celem było zagarnac jak najwiecej jak sie tylko da. A ilu ludzi zginie po drodze nie miało większego znaczenia.

yaro
piątek, 14 lutego 2020, 12:24

a jakiej historii gdzie to pisze, że Rosja rozpoczęła II WŚ może jakieś opracowanie przedstawisz tylko nie IPN ... takie międzynarodowe które czytają na całym świecie a nie na zamkniętym zebraniu.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 14:59

W kazdej na swiecie poza rosyjska ale jak widac tylko do kremlowskiej wersji masz dostep:)

poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:58

KOleś jak podpisywali pakr R-M to woska niemieckie od jakiegos czasu były gotowe do ataku na Polskę. Nawet jakby nie podpisali tego paktu to 1 wrzesnia niemcy by zaatakowały Polskę.

Fort
piątek, 14 lutego 2020, 05:21

Chyba chciałeś napisać że zajęli miejsce Niemców. Nawet obóz w Auschwitz wspaniałomyślnie na nowo uruchomili specjalnie dla nas

poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:01

Auschwitz akurat nie był uruchomiony. Warto przedstawiając swe racje trzymać sie faktów. Jaworzno to jednak nie Oświęcim. Komendantem tak raczej nie rosjanin był.

sża
piątek, 14 lutego 2020, 11:40

Jest jednak mała różnica, Niemcy planowali pozostawić max 4 miliony Polaków [Plan Ost] jako niewolników, a resztę po części zlikwidować, a resztę wywieść. Pod Sowietem natomiast ludność Polski prawie się podwoiła.

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 14:35

Czyli normalna rozrodczość naszego narodu, gdyż taką mieliśmy i przed 2 wojną, to teraz zasługa Rosjan? W sensie że łaskę nam okazali, że nie zabijali nas bardziej (Katyń, Operacje NKVD, zsyłki)? Mamy pomniki im stawiać? Litości. Nie wychwalaj bandyty za to, że nie był jeszcze większym bandytą. Czy ktoś chwali Ted'a Bundiego (seryjny morderca) za to, że zabił tylko 30 osób, choć mógł 50? Nie.

Miro
piątek, 14 lutego 2020, 23:09

Tyle,, że ta "normalna rozrodczość" pod Niemcami nie była możliwa. Trudno zrozumieć? No to idź poczytać dlaczego.

Wppr
czwartek, 13 lutego 2020, 22:44

Tak i w 39 też

yaro
czwartek, 13 lutego 2020, 19:35

Jakby coś to dziś znowu w rejonie Al-Kamiszli konwój USA został zablokowany rzez lokalną milicję.

spoko
czwartek, 13 lutego 2020, 17:40

Stary dobry sposob wprowadzony w Donbasie w2014 roku Kolumne wojska ukrainskiego blokuja cywile a za cywilami stoja uzbrojeni ludzie Strielkowa

Ciekawe czy znowu usuną mój post
czwartek, 13 lutego 2020, 16:22

W Syrii jedynym legalnie przebywającym obecnie wojskiem (poza armią rządową) są ROSJANIE. Cała reszta towarzystwa jest tam NIELEGALNIE.

Kołacz
czwartek, 13 lutego 2020, 15:55

Z treści artykułu wynika że jeżeli którejś stronie Rosjanie uratowali skórę, to sympatycznym mieszkańcom wioski.

Afganczyk
czwartek, 13 lutego 2020, 16:30

Tacy sami sympatyczni ostrzeliwali nas w Afganistanie No taki już los nieproszonego goscia z berylem

Ughet
piątek, 14 lutego 2020, 09:19

To po coś jechał?

yxz
piątek, 14 lutego 2020, 09:09

100/100

Juhas
czwartek, 13 lutego 2020, 15:24

W tekście jest przekłamanie. Kurdowie już nie współpracują z USA... Tak jest od czasu, jak Amerykanie zostawili ich na pastwę wojsk tureckich.

Pirat
czwartek, 13 lutego 2020, 18:04

Nie Amerykanie tylko Trump.

piątek, 14 lutego 2020, 09:19

Amerykani a tramp jako wybrany większością jest przedstawicielem narodu amerykańskiego a wiec to Amerykanie zdradzili sojusznika.

hrh
piątek, 14 lutego 2020, 09:10

na jddno wychodzi

jołek
piątek, 14 lutego 2020, 09:00

A Trump to kosmita ? Dobrze wiesz i wszyscy zresztą, że pokazał oblicze USA.

Dudley
poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:15

Nie utożsamiaj Trumpa i Jednej opcji politycznej ze zdaniem całego narodu. Nawet część republikanów wstydzi się za Trumpa, ale otwarcie wystąpić przeciw niemu nie śmią. A amerykańskie społeczeństwo jest tak samo rozdarte jak polskie, nie popiera go 70 czy 80% społeczeństwa. Inna sprawa że jest twarzą Ameryki i niestety to wielkie i ważne państwo nie ma się czym pochwalić. Ale w dzisiejszym świecie polityk z klasą to gatunek na wymarciu, teraz na topie są tacy jak Trump, Duterte, Erdogan, Bolsonaro i pewnie z naszego regionu też by chciało być w tym gronie, na szczęście mają za małe cojones.

asad
czwartek, 13 lutego 2020, 14:49

Oczywiście patrol rosyjski był tam przypadkiem. To już nawet nie jest szyte grubymi nićmi.

Noityle
czwartek, 13 lutego 2020, 19:21

Już jakieś bzdurne teorie? Rosyjskie patrole są tam cały czas od paru tygodni...

ja
czwartek, 13 lutego 2020, 14:45

My na szczscie jestemy lojalni wobec Usa i kupujemy sprzet bez przetargu i wlazimy w tylek jak umiemy wiec jestesmy ok

tyu
czwartek, 13 lutego 2020, 20:31

Dla nas Pax Americana to raj na ziemi. Nie ma znaczenia czy USA jest lubiane na Bliskim Wschodzie czy nie. Ostatnie 30 lat to dla Polski to był rozwój w optymalnych warunkach. Gdyby Rosja była dalej ZSRR to pewnie byśmy do EU i NATO nie weszli, bo "naruszałoby to suwerenność państwa Rosyjskiego" czy inne takie.

ja
piątek, 14 lutego 2020, 00:15

a To amerykanie nie zdradzili Kurdow?Polski w jalcie? moze czas myslec realistycznie a nie jak przed 2 w.s ze nam pomoga inni?powtarzanie tych samych bledow to zdrada

Piotr
czwartek, 13 lutego 2020, 18:39

I dobrze, lepiej mieć porządny sprzęt bez przetargu, niż ruskie złomy z ustawionym przetargiem. Wbij sobie raz na zawsze do łba, zawsze wybierzemy Mcdonalda niż KATYŃ !

Wpr
czwartek, 13 lutego 2020, 22:45

Brawo o to chodzi

wert
czwartek, 13 lutego 2020, 20:11

Również także złom Made in Deutschland LeoA4 (bez prawa zmiany czegokolwiek choćby analogowej radiostacji żeby przejść na choćby Jaśmin) czy MiG29. Uwiązaliśmy się do szrotu i teraz kłopot a jakie długi i zobowiązania za tak "nowoczesny" sprzęt?

tyu
czwartek, 13 lutego 2020, 21:16

Nie nazwałbym Leoparda złomem. To naprawdę pożadny czołg jak na ten moment. Byłby cud miód gdybyśmy same Leopardy mieli.

chateaux
piątek, 14 lutego 2020, 00:32

Jasne że porządny czołg, z całkowicie pionową przednią ścianą wierzy, którą przebije nawet pocisk z ręcznego karabinu przeciwpancernego, ale porządny. Porządny, porządny....

wert
czwartek, 13 lutego 2020, 22:11

ale nie mamy i mieć nie będziemy. Dla Niemców to złom dla nas błyskotka która nas uzależniła od nich. Dlaczego nie pozwolili wymienić starych radiostacji? Bo z BMS byłyby już zbyt dobre tworząc zespół z Rośkami? Dlaczego dali aż 250 starych na zanętę? Nie po to żeby wyczesać klienta gdy będzie musiał kupić jeszcze 700? Nie dlatego nie chcą nas dopuścić do opracowania Leo3?

tyu
czwartek, 13 lutego 2020, 23:12

Nie ma znaczenia czy dla Niemców to złom, czy nie. W naszych warunkach, w naszym rejonie, przeciwko naszym potencjalnym przeciwnikom jest to naprawdę porządny czołg. Absolutnie dzisiejszy standard. Nie ma się czego wstydzić. Nic mi nie wiadomo o żadnych radiostacjach. Wiem, że jest w planie ich modernizacja, może uwzględnia też i to. Nie wiem, dlaczego nazywasz kupienie Leopardów błędem. Była szansa mieć dobry czołg to z niej skorzystaliśmy. Coś innego dało się wtedy kupić? Poza tym na udział w fabryce i dostawanie technologii od kogoś trzeba, że tak powiem, zasłużyć. Naiwnym jesteś oczekując, że Niemiec, Amerykanin czy ktokolwiek inny tak ot po prostu da technologie za darmo. No bądźmy realistami. My też tak za darmo technologie rozdajemy do krajów Afryki czy Bliskiego Wschodu? Nie. No właśnie. Realistyczne podejście prosze, a nie życzeniowe.

easyrider
czwartek, 13 lutego 2020, 18:15

Komu wolałbyś włazić będąc między Niemcami a Rosją?

ja
piątek, 14 lutego 2020, 00:17

Mozna probowac byc lacznikiem cos jak Singapur - dobre relacje z Koreo Polnocna i Usa, Z Chinami i Rosja a przy okazji super dobra armia wlasna.

zaciekawiony
czwartek, 13 lutego 2020, 14:28

Cóż. W Polsce cenimy sobie Amerykę i darzymy sympatią. W wielu miejscach na świecie ludzie mają jednak diametralnie inny pogląd na naszego sojusznika.

chateaux
piątek, 14 lutego 2020, 00:33

Nie mają bowiem Rosji za sąsiada tuż za granicą

Zbigniew
czwartek, 13 lutego 2020, 16:43

Niektórym w Europie niemiła jest pomoc wojskowa, żałują że Ameryka mocno wsparła Europę w czasie obydwu wojen światowych i podczas zimnej wojny z komuną.

gęś
czwartek, 13 lutego 2020, 20:56

Nasze obecne znakomite granice mamy dzięki ZSRR, a dokładniej uporowi Stalina. Granica miała być na Nysie, ale zachodni alianci chcieli by to była Nysa Kłodzka a nie Łużycka. Czyli bez centrum Wrocławia, Sudetów, miedzi... "Nie powinniśmy przekarmić polskiej gęsi niemieckim sadłem" - jak to ujął Churchill.

Paragraph23
piątek, 14 lutego 2020, 07:02

@gęś Szkoda Twojego czasu, oni i tak wiedzą swoje. Niedawno słuchałem o rocznicy 100 lat Pomorza w Polsce. Ciekawe którego Pomorza, tego z miastami: Stettin, Danzig czy moze Rastenburg. Tego to Oni nie widzą...

spoko
piątek, 14 lutego 2020, 01:28

Ges A bekarta Europy nie pamietasz Nie wiesz kto to powiedzial?

wert
czwartek, 13 lutego 2020, 23:11

Tak samo upierał się wujaszek Joe przy obwodzie kaliningradzkim. Zastanów się co piszesz. Nigdy Stalinowi Churchillowi Rooseveltowi nie zależało na Polsce. To była tylko karta przetargowa w walce o SWOJE interesy. Stalin chciał się pozbyć Niemców z pobliża swoich granic, stąd gwałty, wypędzanie gdy sowieci weszli na tereny niemieckie. Ciekawe że z chwilą przekroczenia Odry zbrodnie wojenne błyskawicznie się skończyły, jedynie Berlin stal się "łupem". Przy takich granicach z automatu byliśmy wrogami i zaborcami dla Niemców a stalin stawał się arbitrem, pożądanym przyjacielem. Polska miała jednego przyjaciela na zachodzie: Wodrowa Wilsona. Regan i Trump mieli czy mają z nami deala. Z Reganem skorzystaliśmy z Trumpem na razie też na plusie. Tradycyjnie na wschodzie i zachodzie mamy rywali więc lewarowanie się amerykanami to nasz żywotny interes. Przegrywamy z demografią niestety

Paweł
piątek, 14 lutego 2020, 09:42

Wodrow Wilson przyjacielem Polski, ciekawa teoria.

Tomasz33
czwartek, 13 lutego 2020, 21:22

Znakomite granice to Polska miała przed rozbiorami w XVIII wieku, w których Rosja chętnie uczestniczyła. A Później wojna w 1920 roku. O 44 latach okupacji i komunizmu szkoda wspominać.

Gęś
piątek, 14 lutego 2020, 10:16

Dziś Polska też ma znakomite granice. Niewiele straciła po II wojnie, ciągle jest dużym krajem europejskim, a jeszcze były bagna poleskie bez żadnego znaczenia gospodarczego. Za to zostały rozwiązane wielkie problemy z czasów II RP: mniejszość ukraińska bez szans na zgodę, niemiecka V kolumna, nieintegrująca się biedota żydowska... Najlepszym dowodem na to jak dobrze jest nam w dzisiejszych granicach, jest to że... nikt o nich nie mówi! Żadna partia, poważna ani niepoważna. Zobaczcie jak to wygląda na Węgrzech, za chwilę setna rocznica traktatu w Trianon, oni to koszmarnie przeżywają. Mimo że w dużym stopniu się do tego przyczynili swoją "mocarstwową" polityką na przełomie XIX i XX wieku.

piątek, 14 lutego 2020, 06:58

@Tomasz33

wert
czwartek, 13 lutego 2020, 23:15

Ostatnie przyzwoite granice to mieliśmy za Sobieskiego i też nie do końca bo bez bramy smoleńskiej, Niestety syfilis go zjadł i nastali Sasi którzy już tylko oddawali

Alfret
czwartek, 13 lutego 2020, 17:28

"żałują że Ameryka mocno wsparła Europę w czasie obydwu wojen światowych" -> Dodam tylko, ze Wielka Brytania calkiem niedawno skonczyla splacac zadluzenie z tego tytulu. Ponadto , amerykanski Opel produkowal ciezarowki wojskowe dla III Rzeszy i ta wspolpraca trwala co najmiej do 7XII1941r. Jak widas business is business! NIe doszukiwalbym sie tutaj jakis szczytnych celow, co najwyzej geopolityczne i gospodarcze.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 01:23

No popatrz a ja myslałem ze Opel to niemiecka firma?:)

Rany
piątek, 14 lutego 2020, 13:34

No to zle myślałeś. Ale to już akurat pewnie nikogo nie dziwi.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 15:02

A nie jest?? No popatrz to gdzie sie wyniesli z Niemiec i czemu ich głowna siedziba jest ciągle w Niemczech? To ze włascicielem jest obecnie ktos inny nie zmienia faktu ze to Niemeicka firma z zakładami na terenie Niemiec . A podobno myslenie nei boli:)

Rany
piątek, 14 lutego 2020, 16:18

No właśnie, nie boli. Skoro Volkswagen ma zakłady i laboratoria na terenie Polski to czyni go to polską firmą?

poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:09

Jak widać jednak niektórych boli. Fiat to takze polski fiat. Do niedawna opel takze polski był bo z Gliwic hahahaha.

chateaux
piątek, 14 lutego 2020, 00:36

Tymczasem ciężarówki na których Rosjanie dojechali do Berlina, produkowali nawet do 45 roku. Inaczej szli by na pieszo, na bosaka, bo buty tez mieli znad Potomaku. Ciekawe czy Rosjanie urządzili na nie przetarg....

R
czwartek, 13 lutego 2020, 18:34

A może jakiś wpływ na to, że OPEL do lat 90. był niemiecki...

bobb
piątek, 14 lutego 2020, 08:17

od 1929 roku !!! do 2017 Opel był amerykański - należał do General Motors

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 15:03

Bobb włascicielem by GM ale to ciągle była firma niemiecka z zakładami w Niemczech , tam tez ciągle jest ich główna siedziba

rybs
piątek, 14 lutego 2020, 17:46

To ja już wolę jak dokonujesz "analiz" prawnych...

gfgjb
czwartek, 13 lutego 2020, 18:06

Opel jest francuski

Paragraph23
czwartek, 13 lutego 2020, 14:27

Nie napisano o USA samolocie bombardującym w odwecie za ten incydent wioskę.

Woland
czwartek, 13 lutego 2020, 17:01

A to akurat nieprawda. Żadnych samolotów USA tam nie było. Za to Rosjanie ogłosili, że patrolowali przestrzeń powietrzną. Gdyby jakiś samoloty USA zaatakowaliby to Rosjanie od razu by nagłaśniali incydent.

Paragraph23
czwartek, 13 lutego 2020, 20:19

@Wolana Ależ nagłośnili, tylko w tym artykule brak tej info.

Piotrek
czwartek, 13 lutego 2020, 13:41

Rozumiem, że lepiej napisać "zginęła jedna osoba", ale prawda brzmi po prostu okropnie, amerykanie zabili czternastolatka. Patrząc wg naszego widzenia, amerykanie zabili dziecko!

chateaux
piątek, 14 lutego 2020, 00:37

Patrząc wg naszego punktu widzenia, czternastolatek powinien siedzieć w szkole, a nie biegać po ulicach z BKK AK 47

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 17:01

A jedyne co trabi o tym to agencja SANA czyli taka gadzinówka asada:)

Sidematic
czwartek, 13 lutego 2020, 15:31

"wg naszego widzenia" to będzie kiedy to będzie u nas.

Dr
czwartek, 13 lutego 2020, 14:54

Czy to jest rzetelnie potwierdzona informacja, że był to 14letni chłopiec? Podaj źródło.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 01:25

Źródłem jedynym informacji ze ktos zginał jest rządawa agencja Asada czyli SANA.

Szybka
piątek, 14 lutego 2020, 14:43

Dopóki Davien informacji nie potwierdzi to informacja jest nieprawdziwa. Zapamiętam.

fascynacje
piątek, 14 lutego 2020, 13:13

O ofierze informuje także SOHR z siedzibą w Wlk. Brytanii. Poza tym to raczej spodziewane, że pierwsze informacje pochodzą od lokalnych mediów. Od kogo mają pochodzić?

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 15:06

Panie fascynacje SOHR jedynie przypuszcza na podstawie włąśnie info z SANA. A pierwsze informacje powinny pochodzic od uczestników tego zajscia czyli od USA( twerdza ze zero ofiar, jeden ranny po ich stronie) i Rosjan ( ci w ogóle nic nie twierdzą) Skąd tam nagle wzieli sie dziennikarze z SANA ??

fascynacje
piątek, 14 lutego 2020, 16:39

Nie wiem czy SOHR przypuszcza czy wie. Po czym wnosisz, że przypuszczają? A Amerykanie przecież po potyczce nie robili na miejscu dochodzenia i się oddalili. Jest standardem, że o sytuacjach rozgrywających się lokalnie najlepiej poinformowane są właśnie media lokalne. Nie muszą być na miejscu w trakcie zajścia. Wystarczy, że zjawią się pózniej czy otrzymają informację od lokalsów. O tym co dzieje się np. u nas też pierwsze informują media lokalne i krajowe.

Davien
piątek, 14 lutego 2020, 18:28

Panie fascynacje, w całym zajsciu brali udział Amerykanie, Rosjanie i lokalna bojówka Asada, która zaczęła stzrelac do Amerykanów. Amerykanie swoją wersję przedsawili, Rosjanie nic nie mówia, wiec agencja propagandowa SANA od kogo niby dostała ta wiadomość? Czyzby od tych co rozpoczęli to wszystko atakując kolumne USA? I jaka wiarygodnośc maja informacje SANA patrząc na jej liczne kłamstwa i wpadki.

fascynacje
piątek, 14 lutego 2020, 20:59

Wszystkie agencje prasowe mają wpadki i czasem podają bzdury. Amerykanie wersję przedstawili ale nie obejmuje ona skutków ,jak sądzę, otwarcia ognia bo zaraz po incydencie amerykański oddział się wycofał. SANA to reżimowa agencja i nie bronię jej, uważam jednak, że jako agencja działająca na terytorium syryjskim jest jednak w miarę dobrze poinformowana o tym co dzieje się w Syrii. No i info o ofierze podały inne, w tym zachodnie media.

Dr
piątek, 14 lutego 2020, 10:15

Aha no i wszystko w temacie. Mogli jeszcze podać, że w odwecie Amerykanie zbombardowali 2 szpitale, a większość ofiar to kobiety i dzieci.

asad
czwartek, 13 lutego 2020, 14:49

Po co tam lazł i rzucał w wojsko kamieniami?

Odkłamywacz
czwartek, 13 lutego 2020, 14:49

No i co w związku z tym? Weźmiesz patyk i zniszczysz USA? Rosja w Czeczeni też skrupułów nie miała

FgT
czwartek, 13 lutego 2020, 17:48

Właśnie przyznałeś, że nie ma różnicy. I zgoda.

Gucio77
czwartek, 13 lutego 2020, 13:08

Zostawili Kurdów na pastwę losu to czego oczekiwali "walentynki" ?

FR technologiczne imperium
czwartek, 13 lutego 2020, 12:42

Rosjanie zabijają w dombasie Amerykanie w Syrii , i tak świat się kręci.

JSM
czwartek, 13 lutego 2020, 15:58

W Donbasie.

krzys
czwartek, 13 lutego 2020, 12:41

Gdzieś mi się obiło o uszy, że zastrzelony miał 14 lat, a oberwał za próbę zerwania flagi USA. 14 lat też nie musi oznaczać, że był cywilem, taki rejon. W mediach podaje się, że to pro-asadowscy ludzie, a to samo pogranicze Syrii i Turcji, więc rejony raczej kurdyjskie. W zasadzie bardziej mi to pachnie starciem między Kurdami, a patrolem USA.

czytelnik
czwartek, 13 lutego 2020, 16:20

Jest to region zamieszkany przez chrześcijańskich Asyryjczyków, którzy od początku wojny stoją po stronie rządu.

pisarz
piątek, 14 lutego 2020, 11:11

Dziwisz się. Asyryjczycy są chrześcijanami, czyli dla umiarkowanej demokratycznej syryjskiej opozycji - niewiernymi do odstrzału...

Dudley
czwartek, 13 lutego 2020, 12:41

Oto przykład jak szybko niedawni sojusznicy mogą stać się wrogami, i nie dotyczy to o dziwo Rosjan. Ciekawe czy pokażą to w TVP, bo obrzucanych kamieniami Rosjan pokazywali

Kapustin
czwartek, 13 lutego 2020, 12:38

Bravo ruski najpierw podrzegasz potem peace keeper Skąd my to znamy?

Doc Holliday
czwartek, 13 lutego 2020, 15:04

Z Westernów?

Jar
czwartek, 13 lutego 2020, 14:59

z USA !

Strażnik Teksasu
czwartek, 13 lutego 2020, 12:36

Tak właśnie wygląda wpuszczenie wojsk okupacyjnych + ustawy o użyciu broni 1066

Piotr
czwartek, 13 lutego 2020, 18:43

Jak Donbas i Krym, tam są okupanci !

sjen
czwartek, 13 lutego 2020, 14:49

A kto wpuścił do Syrii amerykanów, ta banda napadła na Syrię i kradnie jej ropę.

tyu
czwartek, 13 lutego 2020, 20:36

No bez przesady z tą jedno stronnością. Zapomniał już kolega, że USA uratowało Kurdów przed ISIS? USA bombardowało ISIS zanim Rosja zaczęła udawac, że bombarduje ISIS (a de facto wszystkie bomby w rebeliantów). Nie róbcie już tak na siłę z USA najgorszego bandziora bo to śmieszne.

spoko
piątek, 14 lutego 2020, 01:37

Tyu Oni tutaj po to sa zeby ciagle pluc na USA Taki nowy Komintern;)))))

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 10:11

Ja nie wiem ile Rosja wydaje na trollowanie w sieci, ale to musi być spora część budżetu FR. Dosłownie pod każdym jednym artykułem w sieci na każdym jednym medium jest niewspółmierna do realnych sympatii Polski do Rosji ilość komentatorów o prorosyjskich i antyamerykańskich poglądach.

to takie proste
piątek, 14 lutego 2020, 11:56

Nie wiem ile Rosja wydaje na trollowanie w sieci ale zapewne -tak jak i na MON - znacznie mniej niż USA to raz. A dwa: w Polsce wbrew pewnym opiniom większość ludzi jest obiektywna i ma zdroworozsądkowe podejście do sąsiadów więc nie wiem skąd zdziwienie ilością komentarzy ludzi którzy w odróżnieniu od "pseudopatriotów" podchodzą do sprawy normalnie. Przecież nie każdy "murzyńskość" (cytując Sikorskiego) wyssał z mlekiem matki.

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 13:29

Nie obchodzi mnie czy więcej, czy mniej niż USA, bo to Ruskie trolle widać u nas najbardziej. Polska ma powody zarówno historyczne, jak i współczesne (wojna na Ukrainie, wojny gazowe itp.) by Rosji nie lubić. Nasze społeczeństwo jest najbardziej antyrosyjskim w Europie. Tymczasem na forach 50% rusofilów i antynatowców. Przypadek? Nie sądzę. Raczej rubelki.

rybs
piątek, 14 lutego 2020, 17:37

Tłumaczenie wszystkiego płatnymi trollami jest prostą metodą i pozwala tłumaczącemu uniknąć wyłuszczenia sensownej argumentacji. Sentyment antyrosyjski jest zrozumiale powszechny u nas, w pełni go rozumiem. Ale odnoszę wrażenie, że w minionych latach rosnąca grupa ludzi nie przepada także za Ameryką. To nie jest tak, że się u nas Rosjan bardziej lubi, zwyczajnie zmalała sympatia do USA. I tyle.

hrh
piątek, 14 lutego 2020, 14:31

A ty co ,ukrainiec?

tyu
piątek, 14 lutego 2020, 15:33

Polak. A jak bym był Ukraińcem to co? Oni też mają Rosjan za co nie lubic. I Litwini też. W sumie to pół Europy. Raptem Serbowie Rosje lubią i może Białorusini.

Tweets Defence24