Nowy zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN

2 kwietnia 2021, 08:56
BBN
Fot. BBN.
Reklama

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o powołaniu Zastępcy Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Pułkownik Mariusz Fryc jest doktorem habilitowanym nauk wojskowych. Poprzednio był szefem Zespołu Analiz Wojskowych w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN. Był także analitykiem w Strategicznym Centrum Operacji w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił Zbrojnych NATO (SHAPE).

Płk nawig. dr hab. inż. Mariusz Maksymilian Fryc jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie, którą ukończył w 1995 r. w specjalności nawigacja naprowadzania. Po promocji, rozpoczął służbę wojskową w 11. pułku lotnictwa myśliwskiego we Wrocławiu, jako nawigator systemu lądowania. Pełnił tam służbę do 1999 r. kolejno, jako nawigator zbliżania, Kierownik Systemu Lądowania, a następnie Dyżurny Kierownik Lotniska we Wrocławiu. Po rozformowaniu 11. plm i utworzeniu w jego miejsce 3. Bazy Lotniczej kontynuował służbę na stanowisku Kontrolera Lotniska.

W 2001 r. rozpoczął studia w Akademii Obrony Narodowej (AON) na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Po ich ukończeniu w 2003 r. został wyznaczony na stanowisko asystenta w Katedrze Strategii na Wydziale Strategiczno-Obronnym AON. Po obronie dysertacji „Wojny przyszłości” w 2008 r. został wyznaczony na stanowisko adiunkta w Katedrze Strategii i Geostrategii na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON.

W trakcie służby w AON specjalizował się w obszarze teorii wojny, strategii oraz przyszłych konfliktach zbrojnych. Rezultatami swoich badań naukowych dzielił się na licznych konferencjach w kraju, ale również za granicą m.in. w Brnie (Uniwersytet Obrony Republiki Czeskiej, 2005), w Hamburgu (Akademia Dowodzenia Bundeswehry, 2005), w Bukareszcie (Rumuński Uniwersytet Obrony Narodowej „Carol I”, 2006). W 2009 r. jego rozprawa doktorska została wyróżniona przez Ministra Obrony Narodowej. Z okresu służby w AON pochodzi również jego autorska monografia pt. Wojna - współczesne oblicze (2009) oraz książka Dydaktyka strategicznego i operacyjnego planowania rozwoju i wykorzystania Sił Zbrojnych, której jest współautorem.

W 2009 r. płk Fryc przejął obowiązki planisty w Zarządzie Ćwiczeń (Exercise Division) w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO (SHAPE) w Europie. Funkcję planisty pełnił do kwietnia 2010 r. Następnie, w związku z reorganizacją dowództwa, zostałem przeniesiony na stanowisko analityka w Strategicznym Centrum Operacji (Strategic Operations Centre, SHAPE), które w 2011 r. zostało przemianowane w Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Operacyjnego NATO (Comprehensive Crisis and Operations Management Centre - CCOMC). Równolegle do bieżących obowiązków pełnił w SHAPE funkcję członka Strategicznej Grupy Planowania Operacji NATO (Strategic Operations Planning Group - SOPG). W 2011 r. skierowany został z SHAPE do Afganistanu w ramach prac nad strategią rozwoju sojuszniczych zdolności militarnych w misji ISAF.

Po powrocie do kraju w 2012 r. rozpoczął służbę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi (DZSZ). W kolejnych latach był Zastępcą Szefa Zespołu Analiz Wojskowych (2015), Szefem Zespołu Analiz Wojskowych (2017), Szefem Zespołu Transformacji Systemu Obronnego (2020). W 2021 r. został Zastępcą Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

Płk Fryc jest absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej, które ukończył w Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj) w 2020 r. W tym samym roku uzyskał także w ASzWoj stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, wskazują jako osiągniecie naukowe monografię Sztuka Zwyciężania. Strategia tworzenia i wykorzystania asymetrycznej przewagi.      

Płk Fryc jest także uczestnikiem licznych kursów doskonalących. Między innymi w 2007 r. uczestniczył w Programie wyższych studiów nad bezpieczeństwem (Program in Advanced Security Studies) zorganizowanym przez Centrum Europejskich Studiów nad Bezpieczeństwem im. George’a C. Marshalla (George C. Marshall European Center for Security Studies). Brał udział także w cyklu zaawansowanych kursów dla analityków (Advanced Intelligence Course; Intelligence Tools and Techniques Course) zorganizowanych w norweskiej Szkole Bezpieczeństwa i Obrony Wywiadowczej w Oslo. Odbyte szkolenia w Oslo pozwoliły mu uzyskać tytuł wojskowego specjalisty II klasy NATO w zakresie prowadzenia analiz strategicznych. Płk Fryc odbył również liczne szkolenia w Szkole NATO (NATO School) w Oberammergau m.in. w zakresie planowania ćwiczeń NATO (NATO Exercises Planning Course) oraz planowania operacyjnego NATO (NATO Operational Planning Course). 

Obecnie Departamentem Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi kieruje gen. dyw. Dariusz Łukowski. Poprzedni dyrektor tego departamentu, gen. dyw. Andrzej Reudowicz jest od października 2020 roku zastępcą Szefa BBN.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Rhotax
czwartek, 22 kwietnia 2021, 02:51

Skąd Rząd wziął takiego specjaliste ? Normalnie powinien być jakiś buc na pensyjce. A tu facet będzie robił robote za szefa i zaplanuje i umotywuje że T72 i BWP1 jeszcze 50 lat pojeżdżą a MiG 29 kolejne 10 polatają.

Krzys
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:24

Kolejny w kręgu wodzów?

DoW
sobota, 3 kwietnia 2021, 16:24

A służba w linii?

Rhotax
czwartek, 22 kwietnia 2021, 02:53

Wojaki z LWP bohatersko napadli na Czechy w 68 i wspaniale okupacje w Stanie Wojennym prowadzili i mimo taaakiego doświadczenia ....przegrali Zimną Wojnę :)

Z real lini
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:56

Jedni sa w real lini inni w wirtual lini

Tweets Defence24