Paweł Soloch nowym szefem BBN. Gen. Koziej: "To dobra wiadomość"

4 sierpnia 2015, 17:12
Fot. Instytut Sobieskiego.
Reklama

Prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch zostanie mianowany na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego – potwierdził na Twitterze ustępujący ze stanowiska gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem to "dobra wiadomość". 

Paweł Soloch jest obecnie prezesem Instytutu Sobieskiego. Do października 2010 był doradcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a w latach 2005-2007 sprawował stanowiska podsekretarza stanu w MSWiA i szefa Obrony Cywilnej Kraju. Był między innymi koordynatorem prac nad ustawą o Zarządzaniu Kryzysowym.

Wcześniej, w latach 1999-2001 był organizatorem oraz następnie dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego w MSWiA. Paweł Soloch jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych w l’Institut de Hautes Études en Administration Publique (IDHEAP) w Lozannie oraz École Nationale d’Administration (ENA) w Paryżu.

Nowo mianowany szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zastąpi gen. Stanisława Kozieja, powołanego przez Bronisława Komorowskiego w 2010 roku.

TwitterKoziejSoloch

CZYTAJ WIĘCEJ: Dekalog bezpieczeństwa odchodzącego szefa BBN. Gen. Koziej o odstraszaniu, modernizacji i wzmocnieniu NATO

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przy pomocy BBN prezydent RP wykonuje zadania z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Jednostką kieruje sekretarz stanu wyznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Również organizacja i zakres działania BBN są określane przez prezydenta. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
REZERWISTA 73
środa, 5 sierpnia 2015, 12:37

Można powiedzieć że nowy szef BBN nie będzie miał za dużo pracy.NATO ogłosiło zmniejszenia zagrożenia ze strony Rosji.Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zmniejszenie od września ilości samolotów patrolujących obszar na krajami bałtyckimi i Polską z 16 do 8.Trzeba będzie wymyślić inne zagrożenia aby uzasadnić nadmierne wydatki na sprzęt wojskowy.Niemcy ,których min obrony zaprasza do zakładania baz wojskowych w Polsce nie są zainteresowani w nagonce na Rosję.Bardziej ważne dla NATO jest bezpieczeństwo Turcji której granic bronią jednostki BUNDESWEHR obsługujące rakiety PATRIOT.

Li
środa, 5 sierpnia 2015, 11:29

Uważam, że pierwsze decyzje nowego prezydenta to przede wszystkim prześwietlenie dotychczasowych ludzi, którymi otaczał się Komorowski, a którzy zostają na wysokich stanowiskach czy to w armii czy też w innych służbach. Poprzez "prześwietlenie mam na myśli zbadanie ich przeszłości w IPN, ich powiązań, etc. Głupie? Nie sądzę. Po prostu znam trochę historię Polski, śledzę wydarzenia polityczne i wojskowe i... uważam to za konieczne.

oficer WP na emeryturze
środa, 5 sierpnia 2015, 19:55

Nie tylko głupie ale bardzo głupie.Od prezydenta Dudy nie zaczyna sie niepodległa Polska.Od 25 lat jesteśmy suwerennym krajem.W normalnych krajach demokratycznych a my chyba za taki kraj się uaważamy jest cos takiego jak kontynuacja.Żołnierz nie składa przysięgi prezydentowi lecz narodowi.Tego rodzaju dywagacje są po prostu nie na miejscu i uwłaszczają honorowi żołnierskiemu.A tak w ogóle generałowie pełniacy obecnie najwyższe stanowiska w wojsku i słuzbach to ludzie,którzy kariery rozpoczynali u schyłku lat osiemdziesiątych i początku dziewiędziesiątych ,tak więc tzw przeswietlenie jest nie na miejscu jest po prostu śmieszne.Pan Duda i jego partia rządzic nie bedzie wiecznie wkojejnych wyborach moze przegrac z kretesem.

pies
środa, 5 sierpnia 2015, 07:37

Jeśli doradzał Koziejowi... to dobrze że został wybrany właśnie on ?

AM
środa, 5 sierpnia 2015, 00:35

To jest rzeczywiście dobra wiadomość. Chodziły pogłoski że to może być Polko lub Waszczykowski a to już nie było by zabawne. Pan Soloch powinien zaopatrzyć się w duuużą miotłę bo czeka go wielkie sprzątanie. Na początek należy ocenić szkody wyrządzone przez poprzednika, a te są wielkie. No i żadnych poklepywań z generałami.

gość
środa, 5 sierpnia 2015, 12:56

Akurat Pan Generał Polko to przygotowany fachowiec (a przynajmniej tak mi się wydaje).

Tweets Defence24