Reklama
Reklama

Nowe rozdanie w stosunkach Polski i Izraela. Rozmowy o współpracy wojskowej i Syrii

27 września 2018, 12:31
dwnld1056281514
Prezydent RP i Premier Izraela/ Fot. Jakub Szymczyk KPRP

"Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca", powiedział o stosunkach Polski i Izraela prezydent RP Andrzej Duda po zakończeniu rozmów dwustronnych z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Spotkanie prezydenta Dudy i premiera Netanjahu odbyło się w środę, w trakcie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. "Prezydent Duda omówił z premierem Izraela bieżący stan relacji dwustronnych. Premier Netanjahu przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie problemu wojny w Syrii i zagrożeń migracyjnych. Rozmówcy omówili geopolityczne konsekwencje możliwego przebiegu wypadków w regionie" - mówi oficjalny komunikat.

Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, tematami rozmów był bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywa współpracy polsko-izraelskiej w obszarze nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii. Obaj przywódcy - relacjonował prezydencki minister - wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój współpracy polsko-izraelskiej w zakresie gospodarki, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii, oraz kontaktów międzyludzkich. "Omówili też potencjalne zakresy kooperacji w kwestiach wojskowych, w tym technologii i sprzętu" - dodał Szczerski.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje (z Izraelem) układają się bardzo dobrze. Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca. Obydwaj wyraziliśmy satysfakcję z tej deklaracji, która została podpisana pomiędzy Polską a Izraelem" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że "oczywiście w każdym kraju - i w Polsce i w Izraelu - są tacy, którym treść tej deklaracji się nie podoba, ale zawsze są tacy, którym coś się nie podoba".

"Tymczasem ta deklaracja oddaje rzeczywiste aspekty historyczne, oddaje prawdę historyczną, stanowi taki - jak bym powiedział - wręcz kamień milowy we współpracy pomiędzy naszymi krajami, która tradycyjnie zawsze była współpracą dobrą i tak dzisiaj też podkreślaliśmy w czasie naszego spotkania, wierzę, że ta współpraca będzie się rozwijała" - stwierdził Andrzej Duda.

image
Rozmowy dwustronne Polska - Izrael / Fot. Jakub Szymczyk KPRP

Zapowiedzią kontynuacji dialogu, jest planowana na 15-16 października br. wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha w Tel-Awiwie. Uda się on tam na zaproszenie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Shabbata. "Rozmowy w Tel Awiwie będą także wznowieniem konsultacji w formule Polsko-Izreaelskiego Dialogu Strategicznego, które po raz ostatni odbyły się 7 listopada 2017 r. w Warszawie" - dodał.

Tematem rozmów szefa BBN w Izraelu będą dwustronne relacje oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie. "Jest to szczególnie istotne w kontekście zgłoszenia przez Polskę gotowości do wzięcia udziału w operacji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych UNDOF na Wzgórzach Golan, o co apelował prezydent Andrzej Duda" – zaznaczył szef BBN.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Patcolo
piątek, 28 września 2018, 10:50

Izrael zrzucił maskę i o jego prawdziwym obliczy nigdy ale to nigdy nie zapomnę.

Autor
piątek, 28 września 2018, 01:46

Polanski skąd on o tym wie? pokazał dowód, czy mam mu uwierzyć na słowo? bębnić każdy może, ty możesz napisać że Izrael daje nam 200mld, ja to powtórze kilka razy i będzie news

Polanski
czwartek, 27 września 2018, 18:23

Drogi Autorze! Cały czas bębni o tym Michalkiewicz. Wystarczy posłuchać troszkę.

Dumi
czwartek, 27 września 2018, 18:18

Izrael atakuje sobie Syrię, strzela do Palestyńczyków, traktuje Polskę podrzędnie, jest nie zaufanym partnerem a PAD chce z nimi robić interesy... Ręce opadają. Nie piszcie mi tu, że nie mamy wyjścia bo to puste gadanie i bicie piany. Panie prezydencie: NIECH PAN PRZESTANIE KŁANIAĆ SIĘ WŁADCOM TEGO ŚWIATA.

KAR
czwartek, 27 września 2018, 18:00

Kolejne poniżenie naszego kraju. Netanjahu czeka w sali, a nasz prezydent na korytarzu. Rzeczywiście - "nowe rozdanie".

elaf
czwartek, 27 września 2018, 17:59

Po ostatniej "nowelizacji" ustawy o IPN, wystąpieniu ambasador Izraela w Auschwitz i zastopowaniu reprywatyzacji relacje Polska Izrael wróciły na stare tory. I tak będzie dalej póki Polska nie przeprowadzi reprywatyzacji zamykając raz na zawsze kwestię mienia bezspadkowego do którego ani Izrael ani żadne organizacje nie mają najmniejszego prawa. Państwo polskie przetało zauważać kwestię zydowskich roszczeń i relacje nagle się "poprawiły". Szkoda !!! bo napięcie na linii Rosja-Izrael w kwestii Syrii można dobrze rozegrać ale najpierw trzeba oprzeć relacje z Izraelem na czymś innym niż szantaż historyczny.

Autor
czwartek, 27 września 2018, 16:29

Propolski skąd wiesz, że się tyle domagają? kto ci tak powiedział?

tak tylko... (Michał Rakowski)
czwartek, 27 września 2018, 15:52

Zastanawiające jest, że rosyjska propaganda stara się podgrzewać relacje polsko-izraelskie, kreując Żydów jako zagrożenie dla Polski, milczeniem pomijając fakt, iż największymi zausznikami i beneficjentami rosyjskiej gospodarki cieszącymi się względami Putina są obywatele Rosji pochodzenia żydowskiego (Rottenberg) . To ci Żydzi są w końcu dobrzy, czy źli, zdecydujcie się na jakąś spójną wersję...

Alex
czwartek, 27 września 2018, 15:47

Zachwiania? Seriously? Padłem.

Irek
czwartek, 27 września 2018, 15:10

USA z Izraelem wspólnie ustalili hierarchię dostępu technologii rakietowych dla Polski ponad 2 lata temu.Czy my z kolei potrafimy podpisać takie umowy które pozwolą nam przynieść wymierne korzyści również ekonomiczne ?

Paweł
czwartek, 27 września 2018, 15:06

Może Homara negocjują z Izraelem. Ostatnio cisza w tym temacie.

Popolupo
czwartek, 27 września 2018, 15:00

Ta pokerowa mina naszego prezydenta .Widac ze negocjator z niego...

Propolski
czwartek, 27 września 2018, 14:48

Nie powinniśmy współpracować z kimś, kto domaga się 300 mld haraczu jako "odszkodowanie za holocaust" od Polski!

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama