Nowe czołgi lekkie na górskich rubieżach Chin

2 lutego 2021, 10:41
1920px--VT-5_Light_Tank.webm
Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Jak donosi chiński dziennik Global Times, dowództwo wojskowe rejonu autonomicznego Sinciang otrzymało pierwsze dostawy najnowszych czołgów lekkich Type 15. Wozy tego typu doskonale sprawdzają się w prowadzeniu działań bojowych w trudnym terenie wysokogórskim i miały być już testowane w ostatnim czasie w czasie ćwiczeń w Tybecie.

Czołgi te miały zostać dostarczone od jednego z pułków czołgów lekkich w tym regionie w styczniu br., a po przezbrojeniu jego pododdziały zostały natychmiast wysłane na ćwiczenia adaptacyjne na górski płaskowyż na wysokości 4300 m n.p.m. Ta sama lokalna gazeta donosiła w czerwcu ub.r. o pierwszych ćwiczeniach na górskim płaskowyżu na wysokości ponad 4700 m n.p.m. w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym z udziałem najnowszych wozów Type 15, gdzie wspierały one chiński batalion piechoty górskiej. Celem manewrów było doskonalenie współpracy pomiędzy piechotą, a czołgami oraz zdolności do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. W ćwiczeniu miały brać udział także cięższe czołgi podstawowe Type 99 najprawdopodobniej w celach porównawczych.

image
Reklama

Type 15 (ZTQ-15) to nowy chiński czołg lekki, który został zaprojektowany w ostatnich latach jako następca przestarzałych czołgów lekkich Type 62. Po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany w trakcie defilady w Pekinie 1 października 2019 roku. W porównaniu do najnowszych chińskich czołgów podstawowych z rodziny Type 96 i Type 96 ma charakteryzować się mniejszą masą i rozmiarami oraz lepszą mobilnością i dzielnością terenową na dużych wysokościach z niskim poziomem tlenu i w górzystym terenie. Z tym samych względów może jednak lepiej sprawdzać się również na terenach podmokłych lub z dużą liczbą różnego rodzaju przeszkód wodnych.

Załoga tego czołgu składa się z trzech żołnierzy (dowódcy, działonowego i kierowcy). Uzbrojenie stanowi armata gwintowana kal. 105 mm z automatem ładowania i zapasem 38 pocisków oraz zdalnie sterowane moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym kal. 40 mm. Masa całkowita wynosi 33 tony (standardowa) lub 36 ton (z dodatkowym opancerzeniem) co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego o mocy 1000 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 70 km/h i zasięgu do 800 km. Dzięki kompaktowym rozmiarom i masie w wojskowym samolocie transportowym Xi'an Y-20 Kunpeng mogą być przerzucane jednorazowo dwa czołgi Type 15.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Dnxnxn
wtorek, 2 lutego 2021, 14:29

Na zdjęciu jest vt-5. Type 15 to inny czołg. Vt-5 to nie eksportowa wersja type-15 a całkiem nowy czołg powstały z myślą o eksporcie.

Sssssssss
wtorek, 2 lutego 2021, 13:44

Indie rozglądając się za lekkim czołgiem by zrównoważyć chińskie czołgi lekkie w Himalajach popełniają błąd zbytniego symetryzmu. Rozważali rosyjskie Sprut SD a powinni wziąść od ręki BMP-3. Te de facto są też czołgami lekkimi. Lekka wersja działa czołgowego na czołgach lekkich nie daje przewagi w walce między lekkimi czołgami a system uzbrojenia BMP-3 z lekką armato-wyrzutnią i armatką automatyczną daje dużo większą uniwersalność uzbrojenia plus ppk wystrzeliwane z jego 100 daje mu przewagę nad chińskimi lekkimi czołgami. Do tego jest to przecież bewup i ma desant piechoty. Byłby idealny dla Indii w tych warunkach.

Davien
wtorek, 2 lutego 2021, 18:43

Po pierwsze z działa 2A75 mozna wystrzeliwać nie tylko pociski do dział 125mm ale i ppk odpalane z lufy o sporo większej skutecznosci niz ppk z działa 100mm na BWP-3 Czyli juz na starcie ma nad BWP-3 przewagę jeżeli chodzi o uzbrojenie. No i poszukuja czołgu a nie BWP,ot taka spora róznica.

Sssssssss
wtorek, 2 lutego 2021, 21:17

Zapomniałem dopisać. Poszukiwanie typowego czołgu lekkiego przez Indie by skontrować chińskie jest moim zdaniem błędem. BMP-3 jest przy okazji lekkim czołgiem a nad klasycznym wozem tego typu ma przewagę bycia bewupem i do tego ma bardziej uniwersalny system uzbrojenia. Oczywiście jego 100mm armato-wyrzutnia nie jest równoważna klasycznej czołgowej 105mm chińskich czołgów ale w starciu z takimi lekkimi wozami nie musi być. Amunicja kumulacyjna w większości przypadków jest wystarczająca do tego są ppk co przy większych odległościach daje przewagę. Moim zdaniem zamiast szukać lekkiego czołgu powinni zainteresować się BMP-3. Te według mnie dałyby im przewagę nad Chinami w tym terenie.

Sssssssss
wtorek, 2 lutego 2021, 21:00

To tak, Sprut SD też ma ppk lecz nie bez powodu Rosjanie ich prawie nie produkują. Mają BMP-3 i BMD-4 a nad tymi ma tylko przewagę działa dużej mocy lecz jest tylko lekkim czołgiem a jako taki i BMP-3 i BMD-4 może też działać. Ja pisałem w kontekście chińskich czołgów lekkich i indyjskich problemów z nimi. Według mnie Hindusi zamiast Sprutem SD powinni BMP-3 zainteresować się. Mieli by nimi przewagę nad chińskimi lekkimi czołgami w Himalajach. Do tego mieliby dużo bardziej uniwersalne pojazdy.

Shymo
poniedziałek, 8 lutego 2021, 15:03

Jaką przewagę da Ci BMP-3 nad czołgiem? PPK Bastion nie może być wystrzeliwany podczas ruchu, a cel cały czas musi być podświetlany laserem, wiec istnieje prawdopodobieństwo że ten BWP przestanie istnieć zanim PPK doleci do celu.

Davien
środa, 3 lutego 2021, 00:09

Panie SSS nie produkuja Sprutów bo ich nie potrzebują, to niszczyciel czołgów w wersji desantowej i to nie za bardzo udany.. A co do BWP-3 to armato-wyrzutnia ma jedynei pociski HE i ppk odpalane z lufy .BWP-3 nie jest lekkim czołgiem ale BWP, prosze rozrózniac te typy uzbrojenia. Indie jak widac nie potzrebują pojazdu obdarzonego wszystkimi wadami BWP a z uzbrojeniem gorszym niz w Sprut-SD, bo działo 2A75 może uzywac dowolnej amunicji dostepnej dla 2A46M a taki 3BM44 leci "nieco" szybciej od ppk. Jakby chcieli BWP to by sobie kupili BWP ale jak widać chca lekki czołg.

Tweets Defence24