Najnowsze Abramsy i Bradleye na niemieckich torach

12 sierpnia 2021, 11:19
max1200
Fot. U.S. Army
Reklama

Jak poinformowało U.S. Army, 405. Batalion Wsparcia Polowego wraz z niemiecką firmą kolejową Deutsche Bahn przeprowadziły próbny przerzut najnowszego amerykańskiego czołgu podstawowego M1A2SEPv3 Abrams na prototypie nowej niemieckiej platformy kolejowej.

Wspomniana seria prób odbyła się w dniach 10-11 sierpnia w bazie Coleman z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza ostatniej wersji zmodernizowanego Abrams oraz dwóch egzemplarzy najnowszej modernizacji bojowego wozu piechoty M2A4 Bradley. Głównym celem tych badań i testów jest sprawdzenie możliwości przerzutu kolejowego najnowszego czołgu U.S. Army w Europie na nowej platformie transportowej. Dwudniowe próby objęły m.in. kwestie prawidłowego umieszczania pojazdu oraz rozmieszczenia jego masy i gabarytów w celu sprawnego przerzutu na dowolnych trasach.

W związku ze wspomnianą modernizacją jego masa bojowa wzrosła do 66-67 ton. Ma to znaczący wpływ na możliwości transportowych tej konstrukcji ze względu na przyjęte normy dopuszczalnej masy całkowitej (dmc) dostępnych dotychczas środków logistycznych, które są często zbyt małe. To z kolei ma kluczowe znaczenie przy operowaniu tych czołgów na europejskim teatrze działań zarówno w czasie pokoju jak i wojny.

Wspomniana zmodernizowana transportowa platforma kolejowa opracowana przez niemiecką spółkę może przewozić łączny ładunek o masie ponad 83 ton z prędkością maksymalną 100 km/h. Dzięki temu jest ona w stanie bez trudności przewozić pojedynczy egzemplarz najnowszego M1A2SEPv3 Abrams wraz z dodatkowym wyposażeniem. Dodatkowo została wyposażona w nowe ulepszenia, dzięki którym możliwe jest zaoszczędzenie czasu i zwiększenie bezpieczeństwa podczas załadunku i wyładunku pojazdów i sprzętu. Mowa o automatycznym systemie blokowania przewożonego pojazdu oraz usztywniania wyposażenia. Dotychczas żołnierze obsługujący transport musieli samodzielnie i własnoręcznie wykonywać te zadania.

Do magazynów Coleman APS-2 w Mannheim dostarczono partię najnowszych Abramsów, które są przeznaczone dla kolejnej już brygady pancernej w Europie (Amerykanie dysponowali już wcześniej wyposażeniem dla jednej, z czołgami M1A2SEPv2). Instalacja w Mannheim, zwana Coleman Work Site, ma za zadanie tymczasowe przechowywanie sprzętu, w przeciwieństwie do magazynów w niemieckim Dülmen oraz w Belgii i Holandii. Docelowo wspomniane czołgi wraz z innym niezbędnym sprzętem będą najprawdopodobniej będą przechowywane w magazynach APS w Powidzu, które obecnie są budowane i mają osiągnąć gotowość w ciągu 2-3 lat. Instalacja Coleman przypuszczalnie będzie jednak dalej używana - choćby do czasowego przechowywania sprzętu w trakcie remontów, wsparcia jego utrzymania, wspomagania szeroko pojętych działań wojsk na kontynencie itd.

Oprócz samego faktu stacjonowania i operowania amerykańskich M1A2SEPv3 w Polsce już w niedalekiej przyszłości, zagadnienie transportu tych czołgów jest także niezwykle istotne z punktu widzenia Wojska Polskiego. Obecne plany MON zakładają pozyskanie łącznie 250 egzemplarzy Abramsów w tej wersji wraz z bogatym pakietem wozów wsparcia. Ich wprowadzenie do służby liniowej oraz bieżąca eksploatacja będzie wymagała zapewnienia odpowiedniej infrastruktury również w zakresie logistyki. Z tego powodu palącą kwestią jest pozyskanie stosownych środków transportowych zarówno kołowych jak i kolejowych do bezpiecznego i szybkiego przerzutu tych czołgów

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 70
Reklama
PolishWoodpecker
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:45

No tak, muszą przetestować jak szybko ,,odwrót taktyczny,, z nad Odry dotrze nad Ren.... i tak amerykanie od IIWŚ dostają tylko wciry gdziekolwiek swych GI wyślą... Umiesz liczyć, licz na siebie.... historia wielokrotnie nas tego próbował nauczyć...

A kysz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:04

I bardzo dobrze :) Niemcy przygotowują te wagony jakby wiedzieli, byśmy sprawniej przytulili te Abramsy a co do TVN to jednego nie rozumiem w tej całej wielkiej aferze o wolne media. Skoro każdy europejski kraj ma restrykcyjne prawo o zagranicznych inwestycjach we narodowe media to z jakiem paki u nas to grzech? My mamy nie mieć? I co i będziemy oglądać TVNowskie publikacje z wafelkowcami i sfastykami z wafelków w lesie co nadali kiedyś i były sugestie że to ustawka? Albo kto zabroni takiej firmie handlować zasobami i jak przyjdzie rusek z walizką to kupi serie właściwych emisji wiadomości. Biznes ma gdzieś prawdę.

wers
sobota, 14 sierpnia 2021, 18:32

A tvn to media narodowe ? Nikt nie wykupuje tvp widzisz Anglia nie jest w unji ale zecza nie wyobrazalna jest aby r-ad wielkiej Brytanii naciskał w jakiejkolwiek sprawie na medja np wysyłając urzad skarbowy s-ukajac hakow a w polsce jak na bialorusi trzeba być slepym zeby tej różnicy nie widzieć

Oskarowski
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:10

A ja nie rozumiem dlaczego pary jednopłciowe nie mogą się w Polsce żenić, skoro w każdym europejskim kraju mogą.

wut
sobota, 14 sierpnia 2021, 01:11

to chyba nie ten portal serio

Władzio
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:06

Rzeczywiście, nie rozumiesz. Tak mają ludzie o potencjale intelektualnym rozwielitki.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:29

Wyjaśnieniem nie jest ograniczenie intelektualne. A kysz dyplomatycznie stwierdził, że pewne siły stosują się do zasady opisanej w "Folwarku zwierzęcym", że "wszystkie zwierzęta są równe, ale pewne są równiejsze". Sądząc z twojego wpisu, ta konkluzja jest dla ciebie najwyraźniej niewygodna. Nie zamierzam wnikać w motywację. To twoja sprawa i mało mnie to obchodzi.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:15

Wawiak, jak rozumiem złamanie polsko-amerykańskeij umowy miedzynarodowej o biznesie i inwestycjach to dla ciebie jest ok? A może ustawa pisana celowo by wyrzucicTVN, bo prawo blokujace zakup przez niechciane podmioty jest w Polsce od dawna?

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:14

Powiedzmy, ze postrzegam to w szerszym kontekście. TVN może być elementem pewnych targów. Jeżeli by tak było, to nie maiłabym nic przeciw, bo znaczyłoby, że ktoś zaczyna rozumieć wartość kart, które ma w ręku. Oby. Z drugiej strony, wiele krajów w UE chroni swój rynek medialny przed wpływami z zewnątrz, poprzez ograniczenie dozwolonego udziału w spółkach medialnych. Gdy Polska usiłuje nadgonić karygodne zaniedbania w tej materii, od razu jest piętnowana. Zresztą media nie są tu wyjątkiem. To, że cała ustawa stopniowo "traci zęby" jest chyba oczywiste dla każdego, kto choć pobieżnie spojrzał na temat. Dodajmy do tego prognozowane veto Prezydenta i wychodzi, że w temacie jest więcej emocji, niż treści.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:16

Wawiak, po pierwsze te inne kraje nie łamia właśnie umów miedzynarodowych i nie tworza specjalnie ustaw by wywłaszczyć prywatny biznes USA bo TVN to komercyjna stacja, zwłaszcza że przepisy mające blokować to po co podobno powstała lex TVN juz sa w Polsce i to od dłuzszego czasu. Aha, takie pytanie: jak juz ie z tegomwycofuja( podobno sa rozmowy na ten temat z USA) to po kiego w ogóle tworzyli ta ustawę, zwłaszcza że nei dotyczy ona np mediów będących własnoscią Niemiec? tez mam nadzieję ze sprawa padnie, ale po co w takim razie było wkurzanie USA i połowy UE.

Polakk
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:24

kolejny argument o poparcie Chin a oleanie usa

Dr House
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:28

Abramsy to chyba już przeszłość. Po lex tvn Amerykanie raczej nie sprzedadzą nam abramsów.

Szczery do bolu
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:22

Sprzedadzą uwierz. USA zawsze widzi interes w handlu bronią. Przykład ZEA EGIPT ITP. Jeśli mówimy o M1 SEPV3. A odnośnie TVN TO MAJĄ PECHA. NIECH ZACZNĄ SIĘ BARDZIEJ STARAĆ.

Matt
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:43

100 na 100 Bardzo celnie!

Jan z Krakowa
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:57

Jak najbardziej nam sprzedadzą. Żadne jęki w tej sprzedaży nie przeszkodzą.

Jan z Krakowa
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:54

Nie ma sensu łączyć sprawy istotnej (sprzedaż Abramsów i sojusz z Ameryką) i sprawy drugorzędnej (ustawa medialna), dla Polski i Ameryki. Takie łączenie to jest manipulacja w dyskusji.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:34

Dokładnie. Wystarczy porównać wartości dotyczące obu spraw. Amerykanie musza zareagować chociaż werbalnie, bo inaczej ich opozycja oskarży ich o brak wsparcia dla amerykańskiego biznesu. Z drugiej strony, spora część wschodniej granicy NATO zależy od zachowania i zdolności Polski, a to z kolei jest istotny element amerykańskiej wiarygodności na międzynarodowej scenie politycznej, co jest istotne w obliczu chińskiej konkurencji do roli światowego hegemona.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:22

Wawiak,po pierwsze to czy będą Abramsy czy nie zależy od Kongresu a ten nie ejst przychylny obecnie Polsce. Po drugie juz sie Wietnam przekonał ile znaczy opinia publiczna w USA, a Turcja czym sie kończy wkurzenie Kongresu USA( F-35 do lamusa i CAATSA na dobranoc). Po trzecie własnei USA nie może sobie pozwolic na pomiatanie ich firmami przez jakieś małe państwo na obrzeżach europy( bo tym jestesmy i oszukiwanie sie jaka ta Polska ważna czy Wielka nie ma sensu) Do tego lex TVN zrywa polsko-amerykańską umowę miedzynarodowa o biznesie i inwestycjach. Wiec módl sie by Abramsy nie były jedyne. Aha zobowiązania USA w NATO wobec Polski zostana niezmienione, ale nie obejmuja one obowiązku sprzedaży uzbrojenia, sprawdż pan sobie.

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:22

Tu w grę nie wchodzi opinia publiczna, tylko biznes. Kontrakty, zyski, miejsca pracy. Wietnam to była zupełnie inna sytuacja, Afganistan też. Nie twierdzę, że Polska jest wielka, czy ważna - ważne jest terytorium, na którym leży. To nie mój wymysł, tylko tak to się układa w geopolityce. USA chce mieć spokój w Europie, by zająć się Pacyfikiem (czyli Chinami). Z NS2 już pokazali, jak się przejmują, więc może pora na to, by im tez zaczęło na czymś zależeć. Niemiec nie przelicytujemy (i chyba nikt rozsądny na to nie liczy), ale można zawsze podbić cenę. Tym bardziej, że Afganistan raczej nie jest dla Amerykanów sukcesem i kolejne miejsce, gdzie tracą wiarygodność nie jest dla nich niczym dobrym.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:25

Tu jak najbardziej wchodzi w grę opinia publiczna bo Discovery to potezny koncern medialny a lexTVN powstało specyficznie własnie przeciwko tej stacji( pzrepisy pozwalajace blokowac zakupy mediów sa od dawna w Polsce) Wietnam to była dokłądnei taka sama sytuacja , tylko na wieksza skalę bo społeczeństwo USA było pzreciwko wojnie. O Afganistanie nic nie pisałem wiec skad on sie u pana wział... Aha niby jak USA traci wiarygodnośc w Afganistanie?? Nie dośc ze dotrzymuja umowy z talibami,, nie dośc że to armia afgańska nie ma zamiaru walczyc i zwiewa jak zajace z prezydentem na czele, to USa nigdy nie było tam by zniszczyc Talibów. Podobnie przykład NS-2 do kitu> Żadne sankcje nie zostały zdjete, jedynie nie nałozono nowych. A USA zalezy na poprawieniu stosunków z Niemcami i UE, które za Trumpa prawie siegneły dna. Aha panei Wawiak, właśnie jakby USA nie zareagowały na to co odstawia Polska to straciłyby wiarygodnośc jako kraj pozwalający sobie by łamano umowy z nim zawarte i przejmowano majątek firm amerykańskich. Jak pisałem zobowiazania w NATO nie zmienia się ani na jotę, ale to nie oznacza że USA musza nam cokoliek spzredawać, patrz Turcja: zobowiazanai w NATO bez zmian a w USA nie kupia dla wojska nawet srubki.

pola
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:03

to dobrze bo tą kasę warto będzie wydać na produkcję K2PL w Polsce, oby Abramsów nam nie sprzedali!

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:36

O ile IMO to bardzo dobra idea, o tyle to perspektywa co najmniej 10 lat. A co w międzyczasie?

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:22

10 lat to do chwili aż pierwszy K2PL by powstał w Polsce, zakładając że wszystko pójdzie tak jak planowali Koreańczycy.

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:25

A co przez te 10 lat ZANIM pojawi się ów K2PL (czy lepiej K3PL)? Będziesz malował T-72 z rekinią paszczą, by straszyć wroga? Leo tez odpada, bo np. Węgrzy 2A7 będą mieli dopiero za 5 lat. Abramsy, choć to trudny wybór (logistyka, serwis), wydają się całkiem racjonalnym rozwiązaniem tego problemu.

piątek, 13 sierpnia 2021, 09:15

Dobre

JSM
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:44

Uważam to za bardzo dobry deal. I tak nas nie stać ani w rzeczywistości nie powinniśmy kupować tych Abramsów więc tego rodzaju "kara" bardzo by mi się podobała. Nawet zacząłbym wierzyć w geniusz negocjacyjny Prezesa :-)

Majo
czwartek, 12 sierpnia 2021, 19:01

Myslisz ze odpuszcza 6mld dolarów za abramsy z demobilu które będą remontowane pod zamówienie.

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:25

Odpuscili znacznie wiecej w przypadku Turcji. I nic nie straca bo te czołgi wezmie od razu US Army.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:36

Odpuścili, bo wiedzieli, że są inni chętni. Z Abramsami jest trochę inaczej.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:29

Abramsy Polska miała brać przez FMS wiec zwyczajnie trafią wczesneij do US Army

Mediator
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:01

Bzdury piszesz. Ustawa o mediach spowoduje, że Discovery znajdzie Polska firmę do współpracy

dr
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:42

Hehehe... no to się srogo zawiedziesz.

Rocco
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:07

To 5 mld euro pójdzie gdzie indziej: business is business. Koreańczycy zmiękli, więc jaka będzie ich radość jeśli wrócimy do stołu

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:26

Taak, i za kilkanaście lat b.edziesz produkował przestarzałe wtedy juz K2PL na poziomie zaledwie Leo2A6. Istotnie Korea zrobi dobry interes.

iohfd
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:14

i będziemy mieli k2pl za 10 lat, gdy Abramsy miały być (w co zresztą bardzo wątpie) za kilka miesięcy w 2022 roku.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:26

To akurat żaden problem bo bysmy pewnie dostali te co US Army miało dostać

robciu
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:37

Cały TVN kosztuje tyle co kilka czołgów. Oni liczą.

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:27

Powiedz to Turcji.

sceptyk
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:11

Taa nie sprzedadzą Abramsów Cały TVN kosztuje tyle co kilka czołgów. CYT: Jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy za 2019 r., wartość brutto należących do niej, rzeczowych aktywów trwałych wynosiła 948,33 mln zł, z czego 504,69 mln zł to wartość sprzętu, a 228,15 mln zł - budynków. Wartość samej firmy wynosi 144,13 mln zł, z czego 131,7 mln zł to wycena stacji telewizyjnych, a 12,42 mln zł wycena jednostki produkcji - czytamy na Wirtualnych Mediach

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:28

I co z tego, jakos Turcja jak wkurzyła USA to pozegnała sie z F-35, częściami do nich i dostała w prezencie CAATSA. Wystarczy ze Kongres sie nie zgodzi a patrząc na jego stanowisko wsprawie lexTVN to kiepsko wrózy tej zgodzie.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:38

Ale do F-35 byli inni chętni. Do Abramsów nie ma - a to kwestia miejsc pracy w USA.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:29

Chętny jest, to US Army, bo jak sądzisz w czyje zakupy sie Polska władowała jak czołgi miały byc juz podobno w 2022r. Aha, F-35 to tylko część strat Turcji i najłatwiejsza do odzyskania, gorzej z utratą miliardów usd na produkcji cześci do F-35( oczywiscie wg ciebie przeniesienie tego nic USA nie kosztowało) i CAATSA blokujacym w ogóle zakupy uzbrojenia w USA dla Turcji.

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:41

W analizy ekonomiczne się nie bawię, ale twierdzenie, że ktokolwiek tutaj postrzega przenoszenie produkcji jako bezkosztowe, to lekka przesada. Z drugiej strony, bycie grzecznym średnio nam się opłaciło - patrz polityka Obamy - z uwzględnieniem pewnego komunikatem opublikowanym 17.09, czy obecnie decyzja w sprawie NS2, co w Polsce jest traktowane jako gest godzący w nasze nawet nie tyle interesy, co w bezpieczeństw energetyczne i podanie nas na tacy tandemowi DE-RUS.

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:33

PanieWawiak, z tym bezkosztowym przensoszeniem to chodziło o pańskie:"Ale do F-35 byli inni chętni. Do Abramsów nie ma - a to kwestia miejsc pracy w USA." Jakoś zdecydowali sie na ten krok ponoszad dodatkowe, wcale nei małe koszty. A co do liczenia sie Polski to Turcja miałą znacznei lepsza pozycje a oberwała tak że nawet srubki dla swojego wojska w USA ne kupia.

Paweł
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:35

I bardzo dobrze. Za to kupić środków ppanc, Borsuków, Krrabów, w końcu Kryli i Baobabów oraz oplki do wypęku. Do tego satelity i WRE oraz drony w tysiącach.

Davien
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:20

Borsuk ma amerykańskei działko i niemiecki silnik, Krab to licencja, nasze pociski ppanc to Spike-LR a własnei wkurzamy izrael, jakie satelity?? A juz OPL to skad chcesz kupic jak poszlismy na wojne i z UE i z USA i z Izraelem?

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:40

7TP też był oparty na licencji, nawet TKSy były. Jakoś trzeba nadrobić stracony czas.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:33

I jak chcesz to nadrobic.? No ok, działko bedzie bo podpisano umowy licencyjne, ale silnika w Polsce nie wyprodukujesz, nasze podwozie do Kraba było udane inaczej, pociski ppanc powstałę w Polsce to Pirat( na licencji Ukrainy i przy jej współpracy) bo Moskit to ciągle latający model, a i tak wsteczna inzynieria Spike,a. OPL to ledwo robimy MANPADS( co prawda jedne z najlepszych na swiecie) ale nic wiecej. I zrozum panie Wawiak ze wynajdujac koło od nowa NIGDY nie nadrobisz czasu, bo jak powstanie polski Patriot to wszyscy będa uzywac laserów

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 14:48

No i jeszcze jedno: nie mówię o, jak to ująłeś, "wynajdowaniu koła od nowa". Z resztą przykład 7TP nie pasuje do tego schematu: kupiono licencję i ją twórczo rozwinięto. To nie jest ronienie od zera, tylko właśnie sposób na nadrobienie zaległości. Współcześnie: produkcję silników zaorano, ale to nie znaczy, że z czasem, nie uda się jej odtworzyć. Aby tylko zrobiono to z sensem, a nie "politycznie".

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:37

Wawiak, w tym czasie na Vickersie 6 ton jechała połowa Europy. A i tak do 7TP musielismy kupic wiekszośc kluczowych komponentó za granica. Do tego sorry, ale proces produkcyjny dla 7TP a dla powiedzmy Le02A6/7 to ....Nowoczesnych silników ot tak w Polsce nie opraujesz i nei wyprodukujesz na tyle szybko by to coś dało

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:36

OK, a kupowaniem wszystkiego z półki kopiemy sobie grób, uzależniając się od zmian koniunktury politycznej i wiążąc sobie ręce (wsytarczy zablokować dostawy części zamiennych). Widzę ograniczenia, ale to jest sytuacja, gdy trzeba wziąć się do roboty, a nie położyć się , bo "nic się nie da". - Coś kupić "z półki" - na teraz, - coś wziąć z tego, co robimy, - na coś kupić licencję, - rozwijać własne projekty. Tylko trzeba mięć na to przemyślaną strategię, by złożyć to w sensowną całość. Nie twierdzę, że to jedyny super-plan, ale tak to widzę. Jakaś inna propozycja?

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:44

panei Wawiak, a kto kaze wszystko kupowac z półki?? Alerozum pan że nei am sensu robic wszystko samemu, a juz zwłaszcza brac sie za cos w czym nie mamy zadnego doświadczenia i nikt nam nie pomoże jak nowoczesne mysliwce czy broń rakietowa. Sam zakup licencji nic ci nie da,musisz byc w stanie jeszcze ją spozytkowac. I znowu odwołam sie do Groma/Pioruna. Grom powstał szybko bo był rozwojówka Igły ale już przeróbka go w Pioruna zajęła ile? 20 lat? A to tylko poprawa silnika i nowa GSN. Kolejny przykłąd K2PL; wg Koreańczykó musielibysmy od podstaw postawic cała fabrykę, kupic wszystkie maszyny , a nasi inzynierowie przejść kompletne szkolenie w Korei. Naprawdę nei stac na na to by wydawać miliardy na opracowywanie wszystkiego od zera zwłaszcza że nikt tego od nas nie kupi, bo sa lepsze wzory juz istniejace go sprzętu. Inni jakos nie maja problemó przed zakupami z pólki, koncentrując sie na tym co sami potrafią. nawet USa tak robi.

Polish blues
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:06

No popatrzmy sobie na zdjęciu - to jedyny sposób w jaki kiedykolwiek owe Abramsy będziemy oglądać, podobnie jak F-35 czy bazę w Redzikowie.

Kubuś Puchatek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:30

Obawiam się, że jednak pieniądze będą ważniejsze i amerykanie na nas zarobią...

345
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:53

wow się znalazł następny malkontent :) T72 PT91 I leo2a4 tez niedługo nie będzie :) bo nie ma do nich części a leo2a7 na pewno nie będzie bo są za ciężkie jak na nasze warunki :P bo w końcu abrams tez za ciężki a wazy tyle samo :)

Komandor
piątek, 13 sierpnia 2021, 01:49

Tyle, że a7 to złom a m1 to sparawdzony sprzęt - 1 liga.

Davien
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:22

Baza w Redzikowie to teren eksterytorialny więc będzie na pewno, HIMARS i 2 Baterie Patriotów też ale co do Abramsów czy F-35... No na Kremlu korki stzrelaja od szampanów.

Pjoter
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:07

Swiete słowa a produkowane elementy himars mozna na płot do jednostek przerobić

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:33

HIMARS-y będą , podobnie jak Patrioty

w temacie
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:10

a z kontenerów byłyby idealne grzędy dla kurek :)

Gts
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:39

67 ton (dokladnie 66.8t) bez ASOP i CROWS panie redaktorze, a to ca. 3t wiecej. Do tego amunicja, paliwo i zaloga, nie ma szans na zejscie ponizej 72t w wozie przygotowanym do dzialan bojowych.

123
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:48

czyli tyle ile wazy leo2a7 jak Niemcy szacują z systemem trophy masa 2a7 będzie przekraczała 70 ton :)

Autor
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:09

To oprócz kołowych i kolejowych środków transportowych potrzebny jest również nowy park pontonowy. Przeszkód wodnych na kierunku zachód-wschód mamy bardzo dużo, a abramsy nie "idą" po dnie jak leony.

czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:00

Też idą.

Greedo
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:46

Idą.zobaczcie co jest na egzemplarzach Marines.

Lukaszcbc
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:58

66.8 to masa bojowa z amunicją i paliwem, ale tak po dodaniu TUSK i ASOP masa zwrasta do ok 70 ton. Tyle tylko że Abramsów i tak nie będzie

Matt
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 18:22

Będą. Zapewniam.

123
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:50

Czyli tyle ile wazy leo2a7 jak Niemcy szacują z systemem trophy masa 2a7 będzie przekraczała 70 ton :). A może jednak będą i co wtedy powiesz ?? :)

czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:50

Platformy i TUSKA też... pozostanie masa...

KPS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:52

@Gts... ale platforma może przewozić do 83t czyli jest zapas na amunicję, paliwo i załogę.

Tweets Defence24