Mobilne działa laserowe w linii za dwa lata

8 sierpnia 2020, 07:58
US_Army_is_ready_to_field_two_types_of_laser_weapon_systems_in_2022_925_002
Fot. U.S. Army
Reklama

U.S. Army ma wprowadzić do służby dwa nowe bojowe systemy laserowe już w 2022 roku, w tym 50-kilowatowy oraz 300-kilowatowy. Jak poinformowały tamtejsze media nowe systemy będą w stanie zwalczania szeroką gamę celów powietrznych, począwszy od bezzałogowców, przez różnego rodzaju amunicję artyleryjską i rakietową, aż po pociski manewrujące.

W lipcu 2019 roku spółka Kord Technologies zdobyła kontrakt w wysokości 203 mln USD na dostawę laserów przeciwlotniczych, o mocy 50 kW, ramach programu DE-MSHORAD (Directed Energy – Maneuver Short-Range Air Defense). Ma on być wstępem do opracowania i wdrożenia docelowego systemu tego typu w US Army, który ostatecznie ma trafić na wyposażenie plutonu kołowych transporterów opancerzony M1126 Stryker.

Zwycięzca wybrał dwóch wykonawców, którzy mają być potencjalnymi dostawcami efektorów, tego nowego systemu obrony przeciwlotniczej. Northrop Grumman i Raytheon zgodnie z przedstawionymi warunkami umowy mają około roku na przygotowanie gotowych prototypów proponowanych systemów laserowych. General Dynamics Land Systems, jako producent Strykera, ma wesprzeć obu poddostawców w integracji ich systemów z platformą tego wozu bojowego.

Według wstępnego harmonogramu system miał wejść do służby już w 2022 roku, co w świetle najnowszych doniesień świadczy o dotrzymaniu planowanego terminu. Według przyjętych wcześniej planów, obie propozycje po zakończeniu prób fabrycznych mają zademonstrować swoje możliwości w zakresie zwalczania różnego rodzaju niewielkich celów powietrznych. Po dokonaniu oceny obu systemów i wyborze docelowego efektora, US Army planuje zakupić kolejne trzy systemy, co ma pozwolić wyposażyć w nie pierwszy pluton Strykerów i przeprowadzić bardziej kompleksowe testy. Łączna suma kontraktu ma opiewać na blisko 490 mln USD, a także otwiera przed ostatecznym dostawcą szanse na dalsze wielomiliardowe kontrakty na dostawy tego typu systemów.

Równolegle, amerykańska armia pracuje obecnie nad prototypem innego systemu broni laserowej o mocy 300 kW w ramach programu Indirect Fire Protection Capability-High Energy Laser (IFPC-HEL). W marcu 2020 U.S. Army ogłosiło, że system tego typu ma zostać dostarczony dopiero w 2024 roku, a nie jak wcześniej planowano w 2022. Głównym wykonawcą programu ma być spółka Dynetics, natomiast współuczestniczą w nim także tym spółki takie, jak: Lockheed Martin (ze wsparciem U.S. Army), Nutronics (ze wsparciem U.S. Navy) czy General Atomics (ze wsparcie U.S. Air Force).

W maju 2020 roku Dynetics poinformował o prowadzeniu prac nad zwiększeniem mocy lasera z 100 do 300 kW. Demonstracja prototypowego egzemplarza lasera ma zostać dokonana w 2022 roku, po czym do 2024 roku planowane jest uzyskanie wstępnej gotowości bojowej. Nośnikiem tego systemu ma być najprawdopodobniej rodzina wojskowych samochodów ciężarowych Oshkosh FMTV.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Reklama
locco
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:56

My wprowadzimy zestawy mieszane Poprad plus wysokoenergetyczny laser wsparty Pilicą...

Darth Vader
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:50

300kW w przestrzeni kosmicznej zrobi małą,dziurę w każdym satelicie Xzy mogę zaproponować radar naprowadzania?

Sternik
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:16

Poprawka. 300kW UMIESZCZONE w kosmosie zrobi dziurkę w każdym satelicie. No, prawie każdym. Z Ziemi nie bardzo.

Bosman
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:08

Na razie te czarne dziury są wypalane w kieszeniach podatników przez te lasery.Ale jak naprawdę zaczną działać „to strach się bać”.

zibi
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:31

dziwni ci amerykanie , w jakieś lasery inwestują zamiast ZU-23 zakupić....

sg
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:58

dobree

Eytu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:26

@zibi Pewnie masz rację, ale zauważ że te działka laserowe dobrze zsynchronizowane ( nie na "krzywym" samochodzie ale w superwymierzonym stałym stanowisku o podstawie -np metalowy gruby płaszcz inwarowy o grubości metrowej, będą mogły skutecznie niszczyć satelity geolokalizacyjne "przelatujące" nad США. Oczywiście Ziemia jest okrągła więc nie zniszczą wszystkich "po drugiej stronie Ziemi" satelitów geostacjonarnych (35 786 km nad równikiem). Jeżeli lasery będą rozmieszczone w bazach sojuszniczych to wszelkie satleity geo w czasie wojny mogą zostać spalone. ( Jeden laser nic nie da , ponieważ wiązka zbytnio się "rozjedzie" na dużej odległości . potrzeba 10 000 oddzielnych laserów ( każdy powiedzmy na siatce 10 km od siebie) celujących w jeden punkt na zasadzie gamma knife przy nałożeniu krzywej Gaussa , wierzchołek krzywej spali satelitę. )

natfari2
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:11

"niszczyć satelity geolokalizacyjne "przelatujące" nad США. " program tłumaczący się posypał towarzyszu ???

Eytu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:21

PS. Spali satelity to niefortunne określenie . W kosmosie niemalże nie ma tlenu , lepsze określenie stopi w jeden stop . Ponieważ tam jest bardzo niska temperatura, strzał musi być jak najkrótszy aby satelita nie zdążył oddać temperatury poprzez promieniowanie podczerwone.

Kwik sputnika
niedziela, 9 sierpnia 2020, 07:36

Cóż pozostaje putinowcom?

sg
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:00

megalaser nie mający analogów

niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:06

Melakser?:)

marzenie.
niedziela, 9 sierpnia 2020, 07:31

mieszane baterie plot ....laser 300kw + 35mm Hydra +rakieta Caam.

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:37

Jedyne co to będzie potrafiło, to z małych odległości zwalczać małe drony i załatwiać optykę pozostałego sprzętu. Ale i tak warto, choć w warunkach kiepskiej widoczności ten sprzęt się do niczego nie przyda.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:47

Taak, ale wiesz funku ze to nei Rosja z jej alternatywna fizyką i amerykanskei lasery juz sobie doskonale radziły nawet z wiekszymi celami:)

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:26

Tak, słyszałem te twoje brednie już przy YAL-1 - zanim go skasowano z braku nadziei na skuteczność... A kiedy ta obiecana wieżyczka z działkiem laserowym na F-35? "Will the Air Force's F-35 Soon Get a Laser Gun?", "U.S. F-35, F-15, and F-16 jet fighters soon may have the unlimited magazines offered by laser weapons", "The Air Force Wants to Arm Fighter Jets With Laser Weapons", "F-35 set for laser boost" - ma wypalać dziury we wrogich myśliwcach "z prędkością światła": "Fighter Jet laser weapons are on the fast track, expected to bring new air attack options to “burn holes” through enemy targets at the speed of light". Przyznasz Davienku, że obiektywnie amerykańskie media jak Fox News śmiesznością i kłamstwami zawstydziły Radio Erewań... :)

asdf
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:35

mhmm rosjanie kilka lat temu w akcie rozpaczy nawet Beriewa wyciagneli z muzeum jako nosiciela dziala laserowego wiadomosc z 10 KWIETNIA 2020 Rosyjska firma Beriew zarejestrowała patent na wzór przemysłowy dotyczący „samolotu-nosiciela lotniczego systemu laserowego”. - slepa uliczka? dobre sobie takie dziala laserowe do obrony na bombowcach zmieniaja zasady gry, nagle rakietowa OPL staje sie bezuzyteczna.

Dokładnie tak jak piszesz!
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:13

Lasery to kolejna ślepa uliczka w którą udało się Rosji podstępem zapędzić zgniły zachód. Rosjanie zrobili jeden taki laser, Pierieswiet, ale uwaga: sprytnie ominęli pułapki związane z takimi nowymi konstrukcjami i OPARLI DZIAŁANIE SWOJEGO LASERA NA "NOWYCH PRAWACH FIZYKI"! Do tej pory (objawienie nastąpiło 1 marca 2018, mówiono, że testy prowadzono juz w 2017 r.) nie wiadomo jak to działa i co to potrafi. Jesteście znowu w czarnej d..pie i jedyne co potraficie to wyśmiewać bardziej zaawansowane projekty przez co, owszem wywołujecie salwy śmiechu, ale chcecie przyjąć do wiadomości, że świat śmieje się z was.

Eytu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:29

@Dokładnie tak jak piszesz! Nie ma czegoś takiego jak nowe prawa fizyki w naszym Wszechświecie. Stała Plancka, prędkość światła w próżni, stała magnetyczna są niezmienne powtarzam w naszym Wszechświecie ( innych dotad jeszcze nie odkryliśmy- brzytwa Oghama i falsyfikacja nakazuje przyjąć że nie ma innych Wszcheświatów) . Są być może nieodkryte prawa fizyki. to co innego. np brakuje teorii unifikacji fizyki. Gdyby Rosjanie coś nowego odkryli w fizyce ( odkryli prawo dotąd nieodkryte ) na pewno nie trzymali by tego w tajemnicy. Ale pewnie są jeszcze na świecie płaskoziemcy i podejrzewam na tym forum więc nie można z nimi dyskutować Pozdrawiam.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:45

No popatrz biedaczku : wiezyczka laserowa do F-35 jest w opracowaniu, YAL-1 ma na koncie 2 zniszczone z kilkuset km ICBM-y a twoja Rosja jest w tej dziedzinie dekady w tyle za Zachodem. Ale jak u was rzadzi alternatywna fizyka Putina....

R
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:33

"ma na koncie 2 zniszczone z kilkuset km ICBM-y" tak a kiedy sciemiaczu?

Davien
wtorek, 11 sierpnia 2020, 18:35

Sam chciałes:)) 11 lutego 2010r YAL-1 zestzreli l dwa pociski balistyczne jeden na paliwo ciekłe drugi na stałe:)) Masz cos jeszcze do dodania?:)

Fanklub Daviena
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:36

A od ilu lat "są w opracowaniu" rakiety CUDA (hit-to-kill, specjalnie by zachwycić Daviena!) do F-35, HMCS dla F-22, IRST dla F-22, DIRCM do AH-64 i innych amerykańskich (Ka-52 wbrew twoim kłamstwom takie mają) helikopterów? :)

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 18:24

No popatrz funku, HMCS dla F-22 jest, rakiety CUDA to twój żałosny wymysł bo nikt takich nie opracowuje, IRST na F-22 jest od lat DIRCM dla AH-64 takze ale jak zwykle nei masz pojecia co bredzisz:) Aha system Prezident-S jest bezsilny przeciwko IIR więc pa-pa Ka-52:)

bobry w Montanie są bystrzejsze
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:47

"...YAL-1 ma na koncie 2 zniszczone z kilkuset km ICBM-y...", że już idiotyzmów z serii "twoja Rosja" nie skomentuję: Błazenku nie szalej bo już tu zostałeś w tym temacie wypunktowany.

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 18:22

Widzisz ... ale to fakt którego twój załosny płacz niezakłamie:)) Choc i tak jesteś za prymitywny by to zrozumiec;)

Eytu
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:11

Bardzo ładnie . LAser, który was zajmuje to 1/4 . Ważne Jaki generator prądu ( paliwo) i jaki zasobnik energii - obrotowy czy cewka nadprzewodząca oraz jakie uzwojenie w przypadku obrotowego zasobnika energii. to jest ciekawe.

Eytu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:20

PS. Powinniśmy zacząć budować "prosty" mechaniczny zasobnik energii do pierwszego polskiego działa laserowego. Jak to uczynić ? Dwutorowo. Po pierwsze kupić największą prądnicę z elektrowni wodnej i tak zwiększać pobór prądu aby wyhamowała w jak najkrótszym czasie i się nie rozleciała od przeciążenia ( Pod prądnicę podpiąć wielki silnik i stabilizator napięcie itd). Drugi tor rozwoju - ze stali i wolframu zrobić 10 tonowe koło zamachowe w bębnie. Zrobić 20 modeli rozwojowych. Od najbardziej wolnoobrotowego do najbardziej. Póżniej połączyć te dwa projekty, tak aby do stali/ wolframu dodać na brzegach magnesy do tworzenia prąd do zasilania lasera.

Sternik
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:21

Chłopcze, wróć do oglądania portali. Lepiej ci to wychodzi niż brednie o laserach i "zasobnika h energii". Please!!!

Trelek
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:44

Ciekawe czy wytrzyma strzała z t14 ? Przebije go na wylot.

SimonTemplar
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:09

Twój argument jest taki, jak dzieciaków na blokowisku przy parkingu samochodowym: samochód mojego taty jest szybszy od samochodu twojego taty ba na 240 na liczniku a twojego taty tylko 220.

rododendron
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:25

Hmm. Ciekawe czy T14 wytrzyma strzał z Gwiazdy Śmierci? Przebije go na wylot.

Eytu
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:02

@ rododendron Gwiazda śmierci nie istnieje. To tylko film :)

niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:15

T-14 też nie...

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:28

A może jeszcze powiesz, że Amerykanie 4 lipca nie ocalili nas przed atakiem kosmitów? :)

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:46

Was na pewno nei bo takie cos jak ty to na pewno kosmita:)

jw
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:27

oj tam sowiety juz maja jako przeciwage czarne dziury w zanadrzu

sg
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:06

i skondensowaną drogę mleczną

Wojciech
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:22

50kW to za mało do niszczenia czegokolwiek. Jedynie może być skuteczne przeciwko powolnym dronom obserwacyjnym.

E7okbf
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:04

A polska co? Halo! Na jutro 2346 laserow o mocy 50 kW i przynajmniej 1269 o mocy 300kW

Fanek kacapków
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:10

Stare i podarte ruskie gacie rozlatują się, lecą po szwach na oczach całego świata, a gaciowy Puttin wpada do second hand’u z używaną odzieżą i szuka sobie pustynnych sandałów. Może ktoś podpowie gaciowemu stare polskie przysłowie „boso, ale w ...pożądnych gaciach”? Aha, że nie ma jeansów w jego rozmiarze, te co są za małe? To może niech schudnie, przeprowadzi reformy, mniej na armię więcej dla ludzi? Puttin nie chce? To jak on chce do Europy w podartych gaciach, przecież go Mekrelowa z Makronikiem nie wpuszczą? Racja, ma swoje sprawdzone sposoby: 1. gwardyjska pancerna. Będzie kolejna smuta, bo znów zedrze gacie.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:17

Wygląda gorzej niż Star 266.

Pentagram
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:18

490mln usd na wstępny laser Całkiem nieźle I przy tym oszczędzają KASĘ

Baranek
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:07

Doskonale na bwp MON o tym wie?

grzegorz
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:47

Dajcie spokój SU 57 go wymanewruje

sg
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:08

albo odbije nie mającym analogów lustrem

Eytu
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:15

Na pewno :) Tylko czy Su 57 lata nad USA ? Głupotą byłoby posyłanie tej techniki za wielką wodę. Przejęty przez wrogów natychmiast posunie prace nad taką bronią o 15 / 20 lat w Rosji i Chinach.

Tweets Defence24