Malezyjsko-wietnamskie starcie na Morzu Południowochińskim

18 sierpnia 2020, 13:51
1086px-M70-02_(8231200851)
Śmigłowiec należący straży wybrzeża Malezji, fot. Par Alec Wilson from Khon Kaen, Thailand — M70-02, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Jednostka malezyjskiej straży wybrzeża starła się w weekend z jednostkami rybackimi z Wietnamu, które miały wpłynąć na wody należące do Kuala Lumpur. W trakcie incydentu na Morzu Południowochińskim śmierć poniósł jeden z Wietnamczyków. 

Wietnamscy rybacy zostali ostrzelani przez jednostkę należącą do Malezyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego. Najprawdopodobniej w wyniku otwarcia ognia przez Malezyjskich strażników jeden z Wietnamczyków został zabity, a kilku innych odniosło rany (w większości doniesień agencyjnych nie pojawia się informacja o stanie ich obrażeń). Wszyscy są zatrzymani przez władze Malezji. Do tragicznego zdarzenia miało nastąpić 16 sierpnia tego roku ok. godziny 23:40 w nocy, w odległości 81 mil morskich od portu Tok Bali, zlokalizowanego w malezyjskim stanie Kelantan, na Półwyspie Malajskim.

Według strony malezyjskiej, jej jednostka patrolowa Penyelamat 7 miała wykryć dwa obce kutry na wodach należących do Malezji. Były to jednostki rybackie, na których pokładach było w sumie 19-20 Wietnamczyków. W momencie próby przeprowadzenia kontroli wietnamskiej jednostki, ludzie znajdujący się na statku mieli obrzucić jednostkę patrolową koktajlami Mołotowa oraz innymi przedmiotami, a później próbować wręcz staranować Malezyjczyków. Ci ostatni, zgodnie z oficjalną wersją Malezji, musieli użyć broni w samoobronie.

Przedstawiciele Malezyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego zaznaczyli, że nim broń została bezpośrednio skierowana w stronę jednostki wietnamskiej, doszło wcześniej do oddania strzałów ostrzegawczych. Co więcej, Malezyjczycy wyrażają żal, że doszło do śmierci Wietnamczyka, ale gwarantują, że było to związane z działaniem na rzecz bezpieczeństwa własnych marynarzy jednostki patrolowej oraz w toku wykonywania działań na własnych wodach, znajdujących się pod jurysdykcją Malezji.

Wietnamczycy są oskarżani, że nie tylko nie podporządkowali się wezwaniom malezyjskiej straży wybrzeża, ale również wcześniej prowadzili dewastację sieci rybackich, które należały do rybaków malezyjskich. Nie mieli również posiadać odpowiednich dokumentów.

Władze Wietnamu, poprzez ministerstwo spraw zagranicznych, wyraziły swój niepokój względem całej sytuacji. Zwracając uwagę, że istnieje potrzeba dokładnego sprawdzenia procedury otwarcia ognia. Proszą również o dobre traktowanie innych Wietnamczyków, którzy zostali zatrzymani przez malezyjskie służby.

Incydent wskazuje, że nie należy zapominać, iż sytuacja na Morzu Południowochińskim nie jest jednowymiarowa i definiowana jedynie z perspektywy działań Chin w tym rejonie świata. Istnieją różne konfiguracje sporów, w które zaangażowane są Wietnam, Malezja, Filipiny, Tajwan, a także wspomniana strona chińska. Sami Malezyjczycy wskazali, że w tym roku od 24 czerwca zatrzymali już 43 obce jednostki rybackie, które wpłynęły na ich wody. W sumie zatrzymanych miało być również 487 Wietnamczyków.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Ech
środa, 19 sierpnia 2020, 15:27

Wietnam. Malezja. Chiny, Filipiny i Usa - taka rywlizacja o morze podniwo Chinskie

Wawiak
wtorek, 9 lutego 2021, 23:12

Jeszcze jedno: Wietnam liczy sobie około 100 milionów mieszkańców. Więcej, niż Niemcy (których z kolei jest dwa razy więcej, niż nas).

Wawiak
wtorek, 9 lutego 2021, 23:10

Wyłącz na chwilę z tego USA (bo to w zasadzie już geopolityka). Spójrz na samo ukształtowanie linii brzegowej, popatrz na to, jak wpływa to na wody terytorialne. Poczytaj, w jaki sposób ustala się ich zasięg, jak ustala się obszar wyłącznej strefy ekonomicznej. Dodaj do tego zasoby surowce pod dnem morza - przestaniesz się dziwić.

Konik morski
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:35

Wietnamski kuter na dorsza lepiej UZBROJONY od GAWRONA KLASA HAHAHA

rED
środa, 19 sierpnia 2020, 07:32

Skąd ten idiotyczny wniosek? Z Olgino? Wasze jednostki uzbrajacie w koktajle Mołotowa?

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:57

Też tak pomyślałem ...a i ma ta zaletę że ryb nałapie ...

Fanklub Daviena
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:13

Czy USA nałoży sankcje na Malezję? Bo gdyby tak zachowali się Chińczycy to nowe sankcje USA na Chiny byłyby pewne. :)

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:59

Właśnie a wtedy Malezja tak jak KRLD czy Iran lub Rosja swoimi kontr sankcjami położyliby na łopatki USA ech jakby jeszcze Kuba i Syria czy Wenezuela to są potęgi !

co lord
środa, 19 sierpnia 2020, 15:09

O Polsce nie wspomne, to jest "potenga" , a ameryka juz lezy i kwiczy, więc po co im sankcje, tylko słabi robia takie cyrki.

Tweets Defence24