Łukaszenka: nie odwracamy się plecami do Rosji

18 października 2019, 10:55
Vladimir_Putin_4_April_2005-1
Fot. kremlin.ru
Reklama

„Nie należy na nas patrzeć jak na wrogów, którzy rzekomo odwrócili się do Rosji plecami” – powiedział w czwartek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z gubernatorem rosyjskiego obwodu nowogrodzkiego Andriejem Nikitinem.

Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA, podkreślił, że Rosja pozostaje najważniejszym partnerem strategicznym Białorusi, a wszystkie bieżące problemy w relacjach dwustronnych zostaną uregulowane.

Nikt tam (na Zachodzie- przyp. PAP) na nas szczególnie nie czeka, a przeszkodą jest nie tyle dyktatura Łukaszenki, co gospodarka.

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi

Według niego Białoruś produkuje towary podobne do tych, które wytwarzane są w UE. „Produkcja maszyn jest tam nie gorsza niż u nas. Wszystko, oprócz BiełAZów (największych na świecie wywrotek o ładowności 450 ton, używanych m.in. w kopalniach). Wszystko inne produkują – i mleko, i mięso, i inne rzeczy. Na tamten rynek nikt nas nie wpuszczał i nie wpuści” – ocenił. „Chociaż nasza produkcja jest lepsza pod wieloma względami” – oświadczył.

Białoruski lider wskazał, że obecnie podobne problemy (m.in. z dostępem do rynku) pojawiły się w relacjach z Rosją, jednak „są one tymczasowe”. Według Łukaszenki Rosjanie i inne narodowości Rosji to dla Białorusinów „nie obcy ludzie”, a „swoi”.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
raKO
wtorek, 12 listopada 2019, 12:45

Odwracanie się tyłem do Rosji grozi otrzymaniem ciosu w plecy.

andys
czwartek, 24 października 2019, 02:12

Dzisiaj przeczytalem w rosyjskim internecie, że Łukaszenka jest zaniepokojony pojawieniem sie na Litwie (lub na Łotwie) czolgów amerykańskich. Wydał polecenie swoim wojskowym, zeby przedstawili mu koncepcje, co z tym fantem zrobić. Jednoczesnie stwierdził, że bedzie te pomysly konsultował z Putinem. Warto przypomnieć, że na Białorusi nie ma rosyjskich baz (sa dwie instalacje techniczne- antena do łączności z łodziami podwodnymi i chyba radar stacjonarny, który zresztą ma być zamienioniony takim samym, zmodernizowanym radarem w Rosji). Rosjanie chcieli na Białorusi umiescić swoją baze lotniczą (chyba w Lidzie ) , ale Łukaszenka nie wyraził na to zgody. Białoruś jest wiec chyba jedynym krajem w Europie (przynajmniej spośród tych frontowych) bez obcych wojsk (na Ukrainie Amerykanie cos budują w Nikołajewie).

Daras
niedziela, 20 października 2019, 08:39

Ich produkty spożywcze są o niebo lepsze od naszych "europejskich" .

Jastrzębiec
piątek, 18 października 2019, 13:12

Chytry Łukaszenka tak musi mówić, przecież to z Rosji ma uprzywilejowane dostawy tanich węglowodorów dla przemysłu i to Rosja trzyma u nich wojsko.

KrzysiekS
piątek, 18 października 2019, 15:37

KrzysiekS->Jastrzębiec Może to nie chytrość a wołanie o pomoc Białoruś coraz bardziej się uzależnia od Rosji a my i cały zachód tylko Rosji pomaga odgradzając się od Białorusi.

Extern
piątek, 18 października 2019, 15:35

Łukaszenka to nasza ostatnia nadzieja na nie manie Rosji w Brześciu z którego do Warszawy jest trzy godziny czołgiem. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań by Białoruś miała inne wyjście niż tylko na wschód.

pisiorex
piątek, 18 października 2019, 14:10

To tak jak my z USA :)?

pojecie trzeba miec !!!
sobota, 19 października 2019, 11:56

Serio !? To smialo, niech kolega nas oswieci od kogo kupujemy tani gaz, rope itp., mysmy utrzymali swoje strategiczne zaklady w naszych rekach tj. gazoprty, naftoporty, rafinerie, elektrownie+linie energetyczne, gazociagi, ropciagi itp. Natomiast Bialorus wysprzedawala Rosji prawie wszystko czego ta sobie zazyczyla !!!

Tweets Defence24