„Łucznik” zaprzecza doniesieniom o naprawie wszystkich karabinków Grot

12 lutego 2021, 09:45
IMG_3538
Fot. Mateusz Multarzyński/Defence24pl
Reklama

Fabryka Broni „Łucznik” oświadczyła w czwartek, że nieprawdą jest, iż zapowiedziała poprawienie wszystkich dostarczonych wojsku karabinków Grot. "Realizowane są jedynie naprawy zgłoszone w ramach reklamacji - podkreślił producent karabinków.

W czwartek wieczorem Fabryka Broni Łucznik wydała oświadczenie w odpowiedzi na artykuł portalu Onet.pl pt. „Wojsko zwraca wszystkie karabinki Grot fabryce do poprawki po tekstach Onetu.

„Łucznik stwierdził, że „opublikowany materiał jest nierzetelny i manipulując publikacją z innego medium, wprowadza w błąd opinię publiczną.

"Nieprawdą jest, że Fabryka Broni Łucznik – Radom Sp. z o.o. zapowiedziała poprawienie wszystkich dostarczonych wojsku karabinków MSBS GROT. Realizowane są jedynie naprawy zgłoszone w ramach reklamacji - czytamy w oświadczeniu producenta karabinków. „Łucznik poinformował także, że rozważa kolejne kroki prawne względem wydawcy portalu Onet.pl „z uwagi na ciągłe manipulacje i celowe działania na szkodę spółki ze strony jego dziennikarzy.

Informację, że Fabryka Broni „Łucznik „poprawi wszystkie dostarczone wojsku karabinki Grot, by „wyeliminować najczęściej zgłaszane usterki, podała „Rzeczpospolita. Według gazety, miałaby to być odpowiedź producenta na niedawne publikacje, w których konstrukcji wytykano wady, takie jak częste zacięcia, przegrzewanie się i podatność na korozję. Za „Rz” wiadomość podał portal Onet w tekście pt. „Wojsko zwraca wszystkie karabinki Grot fabryce do poprawki po tekstach Onetu.

Reklama
Reklama

Radomski „Łucznik dostarczył wojsku dotychczas 43 tys. 700 karabinków. Przed tygodniem producent i wojsko zapewnili, że współpracują przy usuwaniu wad, które ujawniają się w każdej nowej konstrukcji. Fabryka Broni podkreśliła, że egzemplarze z pierwszej wersji A0 zostały już zmodernizowane, a z czasem zostaną doprowadzone do najnowszego standardu A2, w którym broń m.in. przekonstruowano tak, by uniemożliwić wypadnięcie regulatora gazowego. Według Łucznika reklamacje złożono na ok. 40 sztuk broni.

Karabinek został opracowany przez FB „Łucznik i WAT w ramach Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Pierwsza partia została kupiona w 2017 r. dla WOT, obecnie jest zamawiany także dla wojsk operacyjnych. Nazwę Grot broń otrzymała na cześć komendanta głównego AK gen. Stefana Roweckiego „Grota.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 74
Reklama
kielczanin
piątek, 26 lutego 2021, 13:44

Radomiu, biedny Radomiu, coś Ty uczynił rządzącym, że ciągle wystawiają Cię na pośmiewisko? Najpierw Stocznia Wojenna w Radomiu, teraz Grot a raczej "gniot" z Radomia. I całe to odium spada na Ciebie, Radomiu...

booboo1234
poniedziałek, 22 lutego 2021, 22:33

To teraz ONET wyciągnął kolejny smród z FB - FB doprowadziła do bankructwa kooperującą firmę ( produkującą części do GROTa ) swoją nierzetelnością, właściciel firmy z imienia i nazwiska przedstawiony wskazał i potwierdził wady konstrukcyjno- technologiczne GROTa. Teraz chcemy zobaczyć pozew sądowy ze strony FB - ciekawe czy pozwą w tej sprawie. Facet ma argumenty.

poniedziałek, 1 marca 2021, 20:19

Teraz rozumiem dlaczego zaprzestał z nim współpracy....

Grot do poprawy aby to nie był grat
sobota, 13 lutego 2021, 11:59

Podam fakty. Grot nieźle wygląda jest ergonomiczny ale dobrze by było by był niezawodny bo w realu chodzi życie naszych żołnierzy. Miał okazję jako amator brać udział w strzelaniu z Grota podczas ćwiczeń WOT i po dwóch strzałach nie mogłem oddać kolejnego. Stający obok instruktor kazał mi naciskać spust ale karabinek nadal nie strzelał. Sam wziął go do ręki i też nie oddał strzału, coś poruszał to jakieś części wypadły na ziemię. Chyba nie tak powinna działać broń strzelecka, która ponad 10 lat była opracowywana i wdrażana.

no no
sobota, 13 lutego 2021, 16:18

Onet już pisze artykuł pewnie, że z Grotów nie można oddać więcej niż trzy strzały. Na zdjęciu będą leżące na ziemi części Grota :)

Skywalker
sobota, 13 lutego 2021, 10:20

Następna sensacja Onetu okazuje się bujdą.... Zabawne to się robi

db+
sobota, 13 lutego 2021, 14:30

Prawda? Zupełnie jak ta historyjka o wadliwie przeprowadzonych remontach foteli katapultowych. Skąd oni biorą te bajki?

Aśka
sobota, 13 lutego 2021, 05:01

Zastanawiam się czy eksperci i dziennikarze Onetu gdyby im dać Breny lub HK stanęliby naprzeciwko uzbrojonych w GROT A1czy A2 nawet cywilów dla sprawdzenia w polu (nie)skuteczności GROTów na własnej skórze. Obstawiam że bez entuzjazmu...

db+
sobota, 13 lutego 2021, 16:37

Podobnie jak przedstawiciele FB Radom z Grotami przeciwko strzelcom z Brenami czy HK.

pomz
piątek, 12 lutego 2021, 23:28

Ma ktos jeszcze pytanie czemu Grot i Radom nawet nie stara sie o zagraniczne kontrakty? Po co im ta bieda? Wyobrazacie sobie perypetie dla Radomia, gdyby np trzeba bylo odeslac tak z 5000 Grotow np z Nigerii (kupili Beryle 762 i gdyby zechcialo sie im kupic najnowszej generacji karabin z Radomia) ;) A interesy z nasza armia sa boskie. sami widzicie co sie dzieje. wszyscy zaprzeczaja, wypieraja sie, na zlonierza zwalaja wine...

New
piątek, 12 lutego 2021, 22:19

Ciekawe, czy nagonka onetu na Grota to początek szerszego ataku na naszą zbrojeniówkę, czy na Grocię  się zakończy? Bo to już cała seria artykułów, nie wierzę, że onetowi tak zależy na dobru naszych sił zbrojnych. Tu raczej chodzi o wywołanie zamętu, bo jak mówią starsi Górale w mętnej wodzie duże ryby pływają.

L
poniedziałek, 15 lutego 2021, 20:09

Fajnie jak byś myślał o losie żołnierzy wyposażonych w ten szmelc

Ikarek
sobota, 13 lutego 2021, 10:01

No to w końcu FB Radom cos poprawia czy nie? Jak to się stało ze wadliwa broń opuściła fabrykę??

Trybuna Ludu
sobota, 13 lutego 2021, 14:39

Proponuję obejrzeć sobie na YT omówienie tych Onetowych sensacji przed ludzi którzy są wojskowymi. To chyba można uznać, że to Onetowe ataki na Grota to brednie. Teraz napisali że wszystkie do naprawy idą. Następna brednia. Obowiązkiem dziennikarza jest zbadanie sprawy bardziej dogłębnie i oddanie w artykule rzetelnego opisu a nie opisanie co mu się nawinie sensacyjnego w sposób byle wyciąć to na czym można oczernić bezkarnie czyjś produkt. To nie był jeden artykuł to był cały blok artykułów na głównej. Zwykła nagonka. W ramach odszkodowanka może niech sfinansują jednego F35, no dobra przesadziłem :) może Kraba Będą mogli o nim ćwiczyć rzetelne dziennikarstwo.

db+
sobota, 13 lutego 2021, 16:52

Ale wady, o których pisał Onet są czy ich nie ma? Zostawmy temat piasku. Pytam o pękające iglice, łamiące się nakładki rękojeści napinacza, wypadający regulator gazowy, "gubiące" nastawy przyrządy celownicze, skłonność do korozji zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, otwierające się samoistnie zatrzaski kolby, łamiące się kolby, wadliwe mocowanie pasów nośnych. Tak czy nie? A jeżeli tak, to co powinni sfinansować ci, którzy doprowadzili do zakupu prawie 40 tysięcy karabinów z taką listą niedoróbek?

sobota, 13 lutego 2021, 17:50

Nie chodzi o to co Onet napisał tylko czego nie napisał :)

Gerwazy
piątek, 12 lutego 2021, 21:40

Miałem nadzieję, że przynajmniej broń strzelecką potrafimy zrobić... i może amunicję do niej. No, w sumie mamy polityków jakich mamy, więc w innych dziedzinach chyba nie ma się co spodziewać czegoś dobrego...

Monkey
piątek, 12 lutego 2021, 21:38

Jak już pisałem, prosta sprawa. Jeśli są wadliwe, towar do naprawy na koszt fabryki i kary dla tych, co taki sprzęt przyjęli na uzbrojenie. A takżę, będzie to wieeelki skandal, jeśli wojsko zwracałoby faktycznie Groty na podstawie dziennikarskiej publikacji. Bo to oznaczałoby, że lepiej narażać życie żołnierzy w celach propagandowych. Jeśli zaś to nieprawda, to wydawnictwa, portale itp., które publikują takie informacje powinny najzwyczajniejj w świecie zostać pozwane i w przypadku przegrania procesu powinny dostać surowe, najlepiej pieniężne kary. Które można by przeznaczyc na fundusz modernizacji Sił Zbrojnych RP.

dr
sobota, 13 lutego 2021, 04:53

Są już pozwane. Sumy kar są symboliczne bo chodzi o rzetelność dziennikarską. A sprawa jest tak prosta że gdy sędzią będzie ktoś z Justitii to można oczekiwać uniewinnienia i kuriozalnych uzasadnień.

Teo
piątek, 12 lutego 2021, 21:16

I jednak wychodzi na to,ze Onet mial racje.Brawo dla Onetu za napisanie prawdy a FB coz osmiesza sie.

Grzes
sobota, 13 lutego 2021, 07:15

Niby co wychodzi

db+
sobota, 13 lutego 2021, 16:56

Wersja A2/M3 wychodzi. Ze zmianami, które niwelują część wad, o których pisał Onet.

gdyby głupota unosiła w powietrzu niektórzy fruwaliby jak gołębie
piątek, 12 lutego 2021, 20:21

Patrząc na poniższe wpisy (oraz te z tematu dot. pozwu "Radomia w sprawie tekstów Onetu"): to Radom też ma "fermę trolii" czy rolę tę pełnią w ramach wolontariatu tzw. "prawdziwi Polacy"?

prawdziwy Polak
sobota, 13 lutego 2021, 10:40

..gdyby unosiła w powietrzu.. latałbyś w górnej stratosferze.

alex
piątek, 12 lutego 2021, 19:35

Czy Radom zdaje sobie sprawę z tego, że produkuje złą broń? Tu nie chodzi o przepychanki czy poprawa wszystkich czy tylko zgłoszonych karabinków. Broń wymaga kompleksowego spojrzenia na wady a przede wszystkim na przekonstruowanie suwadła największej i nie usuniętej wady tego karabinka. Na co czekacie? Nadal będziecie udawać, że to konstrukcja światowa, bez wad itd.?

hihi
piątek, 12 lutego 2021, 19:24

No prawda, nie będą poprawiać tych karabinków ,które dostarczyli na wyposażenie kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.Zresztą to byli pierwsi użytkownicy.Ciekawi mnie czy je bardzo chwalą ,bo wotowcy nie mogą wprost sie Grotów nachwalić,choć je wiążą trytytką .

bombardier
piątek, 12 lutego 2021, 19:11

Z raportu Mosznera wydaje się wynikać, że Grot jest wadliwie skonstruowany co sprawia, że jest czuły na zabrudzenia. Jeśli tak, to nie da się tego poprawić bez radykalnych zmian w jego konstrukcji. Ewentualna podatność na rdzewienie, słabość materiałowa, niedoskonałość wykonania czy ergonomiczne niedociągnięcia mają tu wtedy podrzędne znaczenie.

Heh
niedziela, 29 sierpnia 2021, 12:27

Z raportu mosznera mozna wywnioskować że osoba odpowiedzialna za raport nie umie robić raportów tak właściwie.

kbrz
piątek, 12 lutego 2021, 21:54

da się dość prosto poprawić, choć trzeba pomyśleć...

bombardier
piątek, 12 lutego 2021, 17:56

Z raportu Mosznera wydaje się wynikać, że Grot jest wadliwie skonstruowany co sprawia, że jest czuły na zabrudzenia. Jeśli tak, to nie da się tego poprawić bez radykalnych zmian w jego konstrukcji. Ewentualna podatność na rdzewienie, słabość materiałowa, niedoskonałość wykonania czy ergonomiczne niedociągnięcia mają tu wtedy podrzędne znaczenie.

WojtekMat
piątek, 12 lutego 2021, 17:54

"Realizowane są jedynie naprawy zgłoszone w ramach reklamacji” Oczywiście, ani słowa na temat tego ile karabinków ta reklamacja dotyczy.

Paweł
piątek, 12 lutego 2021, 21:41

Jak nie jak tak, 40sztuk

On
niedziela, 14 lutego 2021, 16:13

W 40 sztukach uznano reklamację, a za resztę usterek musieli płacić żołnierze . Chciałbym wiedzieć ile Radom sprzedał tłoczków i regulatorów.

F.Dolas
piątek, 12 lutego 2021, 21:32

Jak nie jak tak. Artykuł napisany jest w języku polskim. Wystarczy przeczytać.

Xyz
piątek, 12 lutego 2021, 17:18

Niestety łucznik dał ciała. Tylko że w Polsce przyznanie się do błędu nie wchodzi w grę. To tak jak z podawaniem się do dymisji. Po takich aferach jakie były u nas każdy szanujący się polityk podałby się do dymisji. Nie dorośliśmy jeszcze do pewnych standardów...

Radom
piątek, 12 lutego 2021, 16:22

Widze ze komus przeszkadza ra bron bardzo,mam nadzieje ze wszystko wyladuje w sądzie Co do wad tego karabinka to nagrzewa sie mniej niz niemiecki i czeski wiec klamstwo latwo będzie to udowodnic, Ci co to testowali to chyba nie maja pojecia o testach Karabinek to nie młotek

szczera prawda
piątek, 12 lutego 2021, 20:57

Ja kiedyś usłyszałem taką przypowieść o rosyjskim zegarmistrzu .Co mówił ludziom przynoszącym mu do naprawy popsute czasomierze ,że zegarek to rzecz precyzyjna i trzeba umieć go precyzyjnie nosić ,bo inaczej będzie się psuł.

helo
piątek, 12 lutego 2021, 19:09

Piasek to nie młotek. Jak bym taki kupił w sklepie to gwarancja i zwrot pieniędzy.

helo
piątek, 12 lutego 2021, 19:09

Piasek to nie młotek. Jak bym taki kupił w sklepie to gwarancja i zwrot pieniędzy.

Maczer
piątek, 12 lutego 2021, 18:35

Mogę wiedzieć skąd czerpana jest ta wiedza - można prosić link do filmików/publikacji porównawczych ? Karabinek właśnie ma być jak młotek - prosty i niezawodny. Żołnierze broni powierzają życie. On nie ma prawa działać żle.

WERD
piątek, 12 lutego 2021, 18:10

No specu z Radomia, ok. Wybieramy losowo partie dostarczonych karabinów i wszechstronnie testujemy. Jeśli to buble to Zarząd do wywalenia, pseudo inżynierowie na bruk i do więzienia...OK?????

ppp
piątek, 12 lutego 2021, 22:06

Dlaczego akurat inżynierowie . Tu bardziej chodzi o błąd decyzyjny albo wynikający z pewnych układów ( trudno określić po ,której stronie ) . Możliwe , że pewne osoby posiadające kierowniczy status nie chciały głosów o większym doświadczeniu z pobudek ambicjonalnych lub buty . To jest bardzo typowy układ w dzisiejszych relacjach w zakładach przemysłowych . Z punktu widzenia dociekliwości można by się zastanawiać ile projektów modeli broni o różnych mechanizmach i tworzonych przez różne zespoły ludzi było testowanych w ramach prac badawczych . Jak sięgnąć do historii to pojawieniu się przełomowego modelu towarzyszyło opracowanie często od kilku do kilkunastu prototypów broni tworzonych przez różne zespoły . To dopiero testy porównawcze i badania wyłaniały zwycięzcę pomimo tego , że inne wzoru nie ustępowały lub w niektórych cechach przewyższały wybrany model . Są pewne pryncypialne kryteria decyzji a mianowicie broń musi być najlepszym przyjacielem żołnierza nie zawodzącym go w najtrudniejszych okolicznościach a do tego winna być w miarę prosta do wykonania . Przegrzewanie broni jeżeli występuje i nie jest jakieś radykalnie krytyczne może nie być traktowane jako duża wada . Natomiast wrażliwość na zanieczyszczenia o różej gradacji ziarnistości to już może być uznane za znaczącą wadę podobnie jak brak zapas wytrzymałości pewnych elementów . Pamiętajmy jednak , że nie wolno przekreślać GROTA bo z takimi problemami zetknęli się wszyscy producenci bronii w tym też rodziny karabinków AR-15 .

mzs
piątek, 12 lutego 2021, 15:42

W sumie to najlepsze co się teraz może stać to droga sądowa i wywalczenie odszkodowania jeżeli informacje o problemach były nieprawdziwe. A jeżeli były prawdziwe to czas na poprawki i posypanie głowy popiołem. Osobiście stawiam na opcję 1, ponieważ ostatnie 'rewelacje' są trochę niepoważne.

josif wissarionowicz
piątek, 12 lutego 2021, 20:35

racja !, choć ja nie stawiam na nic.

Maczer
piątek, 12 lutego 2021, 18:32

Obawiam się, że niestety dla obronności i dobra żołnierzy, rację mają dziennikarze. Jest filmik z którego jasno wynika, że broń się zacina., Fakt przyjęcia na "modyfikację" wszystkich egzemplarzy przez FB aby wyeliminować min. wypadający regulator oznacza że jednak nie było tak świetnie jak mówi FB i MON.

ewa
piątek, 12 lutego 2021, 18:13

Stawiasz na opcje 1 bo tak ci się wydaje?????? jesteś żałosny. Jeżeli to bubel to posypanie głowy popiołem jest za mało, to przekręt za publiczne pieniądze. Zarząd fabryki na bruk, ten kto testował bron i wprowadził ją do armii ciężkie więzienie. Od fabryki gigantyczne odszkodowanie. TAK TO SIĘ ROBI. Swój łeb możesz posypać nawet i popiołem.

cichy
piątek, 12 lutego 2021, 15:16

czyli z dostarczonych 43.700szt. karabinków oprócz prawie 7000 w wersji A2 poprawnie działa jeszcze ok.40? Ach Ci Niemcy...

grucha
piątek, 12 lutego 2021, 14:55

Fabryka Broni podkreśliła, że egzemplarze z pierwszej wersji A0 zostały już zmodernizowane, a z czasem zostaną doprowadzone do najnowszego standardu A2 - czegoś nie rozumiem, to które karabinki będą zmodernizowane, te co ich nie sprzedali ?!?!?

cichy
piątek, 12 lutego 2021, 17:14

To nieistotne, ważne że zapłaciliśmy za piękne zamówienie. A 'z czasem' jeszcze dopłacimy żeby działało

Kierowca diesla
piątek, 12 lutego 2021, 13:16

Dlaczego kupują czarne karabinki a nie takie jak natura chciała? Bo czarne na defiladzie wyglądają lepiej?

Herr Wolf
piątek, 12 lutego 2021, 13:15

32 lata i nawet pożądnego karabinka!!!

Gustav
piątek, 12 lutego 2021, 18:52

Nie macie? A co HK?

ppp
piątek, 12 lutego 2021, 22:09

HK też miał wtopy !!!!

Xdd
niedziela, 29 sierpnia 2021, 12:36

I ma co najmniej 16 poprawionych wersji (takich jak grot ma A3)

Grot czy Szrot
piątek, 12 lutego 2021, 12:56

Tylko regulator z tego rdzewiejącego cuda wypada ?

LMed
piątek, 12 lutego 2021, 18:11

Rdzewiejącego? Wątpię. Może je tylko w czasie testów polewali wodą nie tam gdzie trzeba (z piaskiem było podobnie).

Ach
niedziela, 14 lutego 2021, 16:18

Widziałeś tą dziurę przez która się dostaje piasek do środka? Można to naprawić ale fabryka się nie chce przyznać do błędu. Kiepski zabezpieczenie antykorozyjne to też fakt.

Oofer
niedziela, 29 sierpnia 2021, 12:38

Jeżeli chodzi o piasek z raportu mosznera to tam celowo wysypywali piasek do komory. W sensie zasypywali broń w całości, tarzali ją na piasku.. W sumie robili wszystko co nie robi się we wojsku. Sam raport jest według innych wojskowych (co też robią raporty broni) zrobiony niepoprawnie, gdyż nie ma informacji jakiego rodzaju testy robili. Czy to były wytrzymałościowe czy niszczące czy użytkowe.

Towarzysz Polak
piątek, 12 lutego 2021, 15:57

Mercedesy też rdzewieją, złomy.

Szymon
piątek, 12 lutego 2021, 18:15

A jakim innym kbk zdarza się gubić regulator gazowy?

fan broni z FB Radom
piątek, 12 lutego 2021, 11:26

Nie wszystkie 43000, tylko 40000, na które zgłoszono reklamację. Czyli na prawie wszystkie, pozostałe zgłoszenia gwarancyjne pewnie wpłyną wkrótce. I za tę różnice FB chce od Onetu milion zł. Żenada. Zaliczyliście państwo z FB, wtopę, trzeba walnąć skruchę, poprawić konstrukcję i wyciągnąć wnioski na przyszłość, a nie pobrzękiwać szabelką.

laik
sobota, 13 lutego 2021, 00:18

Niestety w Polsce, przyznanie się do błędu, kulturowo jest jak na wschodzie, kończy się utrata twarzy a nie jak w cywilizowanym świecie wyciągnięciem wniosków i poprawa.. Smutne to...

Oofer
niedziela, 29 sierpnia 2021, 12:42

Akurat przy broniach to Wiekrzosc wad wychodzi podczas użycia we wojsku. Niemiecki HK416 jest już wersją co najmniej A16. Tam nikt dymów nie robił, gdy wojsko zgłaszało wady do producenta.

DeRastin
piątek, 12 lutego 2021, 17:01

W punkt.

Felix
piątek, 12 lutego 2021, 11:19

To jest taki Upgrade na własny koszt producenta... Bo bo wiecie Jak kupujesz auto z salonu do po roku dzwonią i mówią, żeby przyjechać bo chcą zrobić upgrade silnika albo poduszki powietrznej. hehe

Rex
piątek, 12 lutego 2021, 17:28

Akurat modyfikacje na koszt producenta to bardzo częste zdarzenie w branży samochodowej. Nie raz wzywane do serwisów są setki tysięcy czy miliony sprzedanych aut.

Paweł
piątek, 12 lutego 2021, 16:10

Nietrafione, gdyż co i rusz słychać jak ta czy inna firma wzywa do ASO na wymianę różnych, bardzo ważnych elementów

K
piątek, 12 lutego 2021, 20:18

nietrafione, za naprawę auta w ASO nie płacą podatnicy i ostatnio jakoś mało aut produkowanych pod centralne zamówienie, oczywiście po wcześniejszych dogłębnych testach

Paweł
piątek, 12 lutego 2021, 21:42

Przecież za naprawy gwarancyjne płaci Łucznik, a nie podatnik.

Szymon
sobota, 13 lutego 2021, 07:27

A skąd FB ma pieniądze? Zarabia w jakiś inny sposób, niż na kontraktach państwowych?

db+
piątek, 12 lutego 2021, 22:44

Łucznik. Czyli właściciel. Jest ich trzech: PGZ (120000 udziałów), PCO (43102) i PHO (9135). Czyli zapłaci podatnik.

K
piątek, 12 lutego 2021, 22:21

A Fabryka Broni Łucznik to żyje z produkcji i sprzedaży maszyn do szycia i z tego zapłaci?

Kot Prezesa
piątek, 12 lutego 2021, 19:02

Co oznacza, że elementy te lub rozwiązania były wadliwe ;)

K
piątek, 12 lutego 2021, 16:06

spoko, jak na jesieni będą wybory to zamówią jeszcze 100,000 w wersji A4

Tweets Defence24