Lotnictwo USA, Korei Południowej i Japonii na ćwiczeniach Red Flag-Alaska

19 maja 2021, 10:47
FA-50 south korea
Fot. ROKAF/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Korea Płd. po raz pierwszy od trzech lat weźmie w czerwcu udział w dorocznych międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Red Flag-Alaska pod przewodnictwem USA, wspólnie z Japonią i innymi krajami – ogłosiły we wtorek południowokoreańskie siły lotnicze.

Ćwiczenia z udziałem około 1,5 tys. osób i 100 samolotów odbędą się na Alasce w dniach 10-25 czerwca. Lotnictwo Korei Płd. zamierza wysłać swoje myśliwce typu F-15K, samoloty transportowe i dziesiątki żołnierzy.

Z wcześniejszych zapowiedzi strony amerykańskiej wynika, że w manewrach będą uczestniczyły również Siły Samoobrony Japonii, czyli de facto siły zbrojne tego kraju. Ćwiczenia mają umożliwić sojuszniczym wojskom wymianę taktyki, technik i procedur, poprawiając jednocześnie zdolność do współpracy.

Red Flag-Alaska 21-2 będą pierwszymi dużymi wspólnymi ćwiczeniami z udziałem USA, Korei Płd. i Japonii, odkąd prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden. Nawoływał on do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy Seulem a Tokio w obliczu zagrożenia ze strony Korei Płn. i rosnącej asertywności Chin.

Relacje pomiędzy Koreą Płd. a Japonią pozostają napięte w związku ze sporem historycznym o odszkodowania dla ofiar wykorzystywania seksualnego i osób zmuszanych do pracy podczas II wojny światowej, w czasie japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego. Seul protestuje też przeciwko ogłoszonej przez Tokio decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Trzcinq
środa, 19 maja 2021, 13:25

Przyczepili wy się Chin a w regionie zatargów jest co miara nawet między sojusznikami

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 20 maja 2021, 12:50

Greckie polis także kłóciły się miedzy sobą. Nie przeszkadzało im to jednak pospołu spuszczać łomot Persom jak była potrzeba.

trzcinq
czwartek, 20 maja 2021, 08:52

.... A do tego trzeba usprawniać taktykę walki z kopiami migów 21 z archaicznymi pociskami i radarami na pokładzie....

Ach
środa, 19 maja 2021, 22:50

Widać jak trudno pisać Rosjanom po polsku;)

NCBC
czwartek, 20 maja 2021, 17:37

To dla nich samych za trudne, wynajmują „polaczków” głównie z rodzin mieszanych, potomków po czerwonoarmiejcach z Północnej Grupy Wojsk Radzieckich i byłych ubeków, ci to dorabiają do okrojonych emerytur.

Tweets Defence24