Ławrow: Rosja i Białoruś zaniepokojone zwiększeniem aktywności NATO

19 listopada 2019, 14:01
EJrPnRjXYAUS9Wn
Szefowie resortów spraw zagranicznych Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Fot. MFA Russia
Reklama

„Rosja i Białoruś są zaniepokojone zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu swoich granic” – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas spotkania w Moskwie z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem, poświęconego koordynacji polityki zagranicznej obu państw.

„Niepokoi nas kontynuowanie przez NATO polityki przesuwania architektury wojskowej bliżej naszych granic” – powiedział Ławrow, cytowany przez agencję TASS. Ministrowie uczestniczyli we wspólnej naradzie MSZ obu krajów.Według Ławrowa wzrasta potrzeba dialogu Rosji i Białorusi w kwestiach stabilności strategicznej „z powodu działań USA w tej sferze”. „Niepokoi nas kryzys, który pogłębia się obecnie w sferze kontroli zbrojeń” – powiedział rosyjski minister, jako przyczynę wskazując „wyjście USA” z układu o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu INF.

Makiej mówił z kolei, że Białoruś liczy na to, iż Sojusz Północnoatlantycki „uświadomi sobie konieczność dialogu” w kwestii nierozmieszczania takich rakiet w Europie.

Wyjście USA z układu INF doprowadziło do wzrostu napięcia w różnych regionach świata, w tym w Europie. W tej sytuacji Białoruś i Rosja we współpracy z zachodnimi partnerami muszą dołożyć maksimum starań, by w żadnym wypadku nie dopuścić do pojawienia się takich rakiet na naszym kontynencie.

Uładzimir Makiej, szef białoruskiej dyplomacji

Rosja przekonuje, że do zawieszenia układu INF doszło z winy USA. Według Waszyngtonu to Moskwa złamała to porozumienie, rozmieszczając nowe pociski manewrujące SSC-8, będące lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. Białoruski minister wskazał również, że przygotowanie białorusko-rosyjskiego porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz „jest w końcowej fazie, a decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższym czasie”.

We wtorek w Moskwie ma się odbyć spotkanie rady ministrów białorusko-rosyjskiego państwa związkowego, w czasie którego premierzy obu krajów Siarhiej Rumas i Dmitrij Miedwiediew będą omawiać kwestie pogłębienia integracji Białorusi i Rosji.

Mówiąc o stosunkach Rosji z Ukrainą, Ławrow oświadczył, że za prezydentury Wołodymyra Zełeńskiego udało się „rozwiązać wcześniej latami nierozwiązywane kwestie”.

Powstały warunki do przeprowadzenia szczytu czwórki i właśnie dlatego wszystkie strony potwierdziły udział w spotkaniu na najwyższym szczeblu 9 października w Paryżu.

Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji w Donbasie, oznajmił, że „sytuacja dojrzała” do szczytu czwórki normandzkiej, tj. spotkania przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, którzy negocjują uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Widz
środa, 20 listopada 2019, 11:12

Mam rozumiec ze ławrow wypowiada sie za prezydenta białorusi ktory ostatnio bardzo chciał zacisnienia wspołpracy z Polska i innymi krajami UE......Jesli białorusini sie nie obudza to czeka ich los Ukrainy.

Robert Ex.
środa, 20 listopada 2019, 08:23

Rosja ma 1 Armie Pancerną wkoło Smoleńska i jak sìe tak boi to niech ją przesunie na rubieże obronne tak koło Brukseli.

popty
środa, 20 listopada 2019, 00:15

o kurde mocartstwo zaniepokojone........az sobie parchnolem pod nosem ze smiechu.

Marek1
wtorek, 19 listopada 2019, 23:20

Białoruska suwerenność topnieje jak śnieg na wiosnę. Za kilka lat najdalej 1 Armia Pancerna Gwardii wraz z dołączonymi do niej związkami białoruskimi stacjonować będzie wzdłuż polskiej granicy. Sytuacja geostrategiczna wsch flanki Paktu już obecnie dość parszywa stanie się jeszcze gorsza ...

BUBA
wtorek, 19 listopada 2019, 17:47

To ze zwieksza sie ilosc wojsk sojuszu NATO to odpowiedz na agresyjne dzialania rosji. Rosja zaczela. To jak sie rosja wycofa to i NATO sie wycofa

Tweets Defence24