Krótsza służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych

22 marca 2021, 09:58
Zrzut ekranu 2021-03-22 o 10.57.16
Fot. MON via Twitter
Reklama

Resort obrony narodowej skraca do 12 dni służbę przygotowawczą absolwentów klas wojskowych. Nowe warunki obejmą już dziś uczniów uczestniczących w III edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, a w najbliższej przyszłości także tych, którzy pobierają naukę w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Czy kolejne skrócenie szkolenia przygotowawczego to dobry pomysł?

Czy w 12 dni można zrealizować z powodzeniem szkolenie przygotowawcze? Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że ten pomysł jest dobrym rozwiązaniem w przypadku służby przygotowawczej absolwentów klas wojskowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że szkolenie podstawowe zostało już i tak znacznie skrócone w sierpniu 2020 roku, kiedy to na podstawie rozkazu Szef Sztabu Generalnego WP wprowadzono nowy „Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej”. Szkolenie przygotowawcze skrócono wówczas z siedmiu do czterech tygodni (43 proc.). W tej sprawie Poseł Paweł Szramka, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej złożył interpelację poselską, na którą 3 listopada odpowiadał Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. Wiceminister wskazywał m.in. na możliwość realizacji większej liczby turnusów szkoleniowych, podniesienie „przepustowości” szkolenia ochotników do czynnej służby wojskowej oraz skrócenie o ponad połowę czasu oczekiwania na powołanie.

Przyśpieszone szkolenie przygotowawcze absolwentów

Jak informuje ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” szkolenie absolwentów klas wojskowych realizowane będzie podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych.

Kadeci szkolić się będą przez 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej.  Będzie to 77 godzin praktyki i 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończy egzamin końcowy, a następnie przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. O terminach i miejscach odbywania skróconej służby przygotowawczej Biuro poinformuje w późniejszym czasie.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

Uzasadniając skrócenie służby przygotowawczej oficer zaznacza, że będzie ona w przypadku absolwentów sprawdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotu „Edukacja wojskowa”, którego kadeci uczą się przez trzy semestry w ciągu ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Zgodnie z programem szkolenia absolwenci muszą odbyć i zaliczyć z wynikiem pozytywnym łącznie 185 godzin lekcyjnych w tym, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.

Pułkownik Krzyżanowski zaznacza, że program działa od 2017 roku. Wskazuje przy tym, że w roku szkolnym 2020/2021 ruszyła IV edycja, a obecnie trwa nabór do kolejnej - V edycji.

Uczniowie oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej – która jest propozycją dla chętnych, a nie wymogiem – mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej oferuje w ramach programu szeroki system wsparcia finansowego. Szkoły mogą się ubiegać m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły).

Ppłk Waldemar Krzyżanowski

 

Warto pamiętać, że w 2020 roku pilotażowy projekt CWKM rozpoczął transformację do docelowego programu – uruchomienia od września programu Oddziały Przygotowania Wojskowego, którego kadeci będą mogli po zakończeniu edukacji szkolnej skorzystać z oferty MON w postaci skróconej służby przygotowawczej.

 

Podsumowanie

Czy wprowadzone zmiany – skrócenie szkolenia przygotowawczego z 47 do 27 dni oraz skrócenie tego szkolenia dla absolwentów szkół wojskowych do 12 dni okażą się dobrym rozwiązaniem dziś jeszcze nie wiemy. Czy sposób i tryb wprowadzenie zmian okaże się optymalny i jakie przyniesie efekty przekonamy się najwcześniej po realizacji pełnego cyklu szkoleniowego. Warto przy tej okazji pamiętać, że odbywający szkolenie podstawowe w ramach służby przygotowawczej stanowią zasadniczą bazę rekrutacji do pozostałych rodzajów czynnej służby wojskowej oraz zwiększają zasób wyszkolonych rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Zatem wysoki poziom szkolenia jest w tym przypadku kluczowy. Jedno jest pewne: dotychczasowy system był niewydolny i wymagał drastycznych zmian. Jednak dążąc do realizacji ambitnych celów poza liczbą rekrutów nie należy zapominać o zapewnieniu odpowiedniej koordynacji i poziomu szkolenia. Dlatego temat ten powinien być istotny dla opinii publicznej i stanowić nadal obszar szczególnego zainteresowania ze strony sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Adix tankman
wtorek, 23 marca 2021, 06:29

Super, może tak wprowadzić od razu bez przygotowania i do służby. Ja byłem na przygotowawczej ok 5 miesięcy i jeszcze cwiczenia rotacyjne . Wielu żołnierzy rezerwy jeszcze więcej ćwiczeń czy we wczesniejszczych latach... Chodzi o to że nawet po tym czasie nie dostali się jeszcze do zawodowej służby bo mają,,swoich żołnierzy " i wątpliwości czy można takiego nawet co ma kilka lat służby,różne kwalifikacji i specjalności przyjąć... Wiem co pisze bo w tym roku byłem nawet na 2 jednostkach na kwalifikacjach.

Maja
wtorek, 23 marca 2021, 05:49

I tak hoduje się mięso armatnie. Widzę już powtórkę rzezi niewiniątek z czasów I wojny. Pozdrawiam Sztab Generalny.

mr. p
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:02

Brawo, teraz to już żołnierze WOT będą bardziej przeszkoleni (przypominam, że ukończenie szkolenia w WOT oznacza ukończenie 3 etapów szkolenia, które zajmują ok. 3 lat - i przynajmniej łącznie 8 tygodni poligonów)

wtorek, 23 marca 2021, 05:35

Oni wszyscy są jak dzieci we mgle.

LeAN
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:41

To już szaleństwo. Może zostawić jeden dzień szkolenia, a w nim przysięga. I wystarczy. I też żołnierz rezerwy będzie.

zamaskowany Ranger
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:25

,,.....oraz zwiększają zasób wyszkolonych rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP ''. Po 12 lub 27 dniach szkolenia to rzeczywiście będziemy mieli super wyszkolone rezerwy - bo chyba nie wszyscy po służbie przygotowawczej pójdą na zawodowych . Widać , że idziemy w ilość a nie jakość .

koordynator
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:51

trzeba mieć elementarną wiedzę żeby odzywać się. To oferta dla klas wojskowych współpracujących z MON. 12 dni to już tylko formalność. W ciągu zajęć w szkole młodzież ma średnio licząc 50 dni obozów + około 28 dni szkoleń obowiązkowych z edukacji wojskowej. W całości to około 3 mcy zajęć, szkoleń. Do tego warto doliczyć szkolenia poza lekcyjne, uroczystości, warsztaty, wyjazdy na strzelnice.... Ale oprócz bonusu w tej formie również młodzież z klas wojskowych ma dodatkowe punkty przy kwalifikacji do uczelni wojskowej. Zapraszamy do szkół wojskowych w całej Polsce. Naprawdę warto.

MiszelŁoBana
wtorek, 23 marca 2021, 09:43

Myślę, że sam chłopie nie wierzysz w to co piszesz... Przecież to nic innego jak Wylęgarnia żołnierzy bez doświadczenia. A ci jak zobaczą, czym jest prawdziwe wojsko to po paru miesiącach 70-80% będzie uciekać do cywila. I gdzie tu sens...

Stanley Ivens
wtorek, 23 marca 2021, 05:26

Kogo zapraszasz? Ludzi, którzy dawno przekroczyli wiek obowiązku szkolnego? Ile masz lat? 15? A może jesteś pracownikiem jednej z tych szkół z klasami mundurowymi? No, to jeśli dorosła osoba wypisuje takie głupoty to poziom rzeczywiście ponad wszelkimi szczytami edukacji.

Kadet
wtorek, 23 marca 2021, 13:56

A osoba poniżej 15 roku życia, Defence 24 nie może czytać? Oczywiście że może. Osobiście, ja na takich właśnie źródłach opierałem się i planowałem dalszą karierę. Szczególnie, że ten artykuł dotyczy m.in. osób w tym wieku (które chcą wstąpić) oraz dla tegorocznych i przyszłych absolwentów. Nie każdy nastolatek boi się własnego cienia, ucieka przed wf, czy mdleje na widok KBK AK. Z własnych doświadczeń wiem że Koordynator pisze prawdę, bo sam to wszystko przeżyłem i będę miał mile co wspominać.

rozpłaszczony
poniedziałek, 22 marca 2021, 15:47

I co oni na tych 50 dniach obozów szkolą się chociaż jak WOT z ostrą amunicją - wątpię . Szkółka dla harcerzy a nie prawdziwe wojsko . A przez 12 dni to się nawet dobrze nie nauczą strzelać i taka to rezerwa .

Zzz
wtorek, 23 marca 2021, 09:23

Na bazie elementarnej wiedzy wątpię aby faktycznie ci mlodzi panowie mieli jakiekolwiek doświadczenie ze szkolenia ogniowego... Super "elitarne" wojsko będziemy mieli. Już ruski tam zaciera ręce jak to widzi .

Kadet
poniedziałek, 22 marca 2021, 23:40

Za miesiąc będę absolwentem 3 edycji CWKM i jak do tej pory (przed pandemią) udało mi się niejednokrotnie postrzelać w ramach zajęć (edukacja wojskowa i obronna) z Glocka, KBK Ak, AR-15, pompki mossberga, i pm'u Rak. Oczywiście co tydzień kbks do trenowania celności. Oprócz strzelań mogę się też pochwalić oddanym skokiem ze spadochronu i ukończonym kursem nurka. A jeśli chodzi o szkolną codzienność to nawet wf był oceniany według norm desantowych. Do tego zajęcia z samoobrony które miały elementy walki bronią, nożem bądź saperką. Na tygodniowym obozie to co było do picia w plecaku musiało wystarczyć, komórka bez akumulatora 12v mogła pożyć 2 dni. Więc chyba streściłem calą esencję mojej szkoły. I można mi wierzyć lub nie ale jeśli ktoś się nie nadaje to albo odpadnie w takiej szkole (było sporo przypadków) albo podczas służby przygotowawczej.

Tweets Defence24