Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kobieta na czele połączonego dowództwa NATO

Fot.  Andrew McCord/United States Navy
Fot. Andrew McCord/United States Navy

Admirał Michelle Howard została nominowana na szefa Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Neapolu. W jego podporządkowaniu w przyszłym roku znajdą się Siły Odpowiedzi NATO.

Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Neapolu (JFC Naples) sprawuje na zasadzie rotacyjnej (wymiennie z JFC Brunssum, które pełni dyżur bojowy w tym roku) dowództwo operacyjne nad Siłami Odpowiedzi NATO. W podporządkowaniu znajdzie się do 40 tys. żołnierzy, gdyż NATO Response Force zostały rozbudowane w ramach realizacji postanowień szczytu Paktu w Walii.

Admirał Michelle Howard była pierwszą czarnoskórą kobietą dowodzącą okrętem amerykańskiej marynarki wojennej (USS Rushmore, LSD 47, w 1999 roku) a później pierwszą kobietą z nominacją na 4 gwiazdkowego admirała. Nadzorowała też oddział specjalny do walki z piractwem, który uwolnił kapitana Richarda Phillipsa z rąk somalijskich piratów w 2009 roku.

Jest pierwszą kobieta piastującą tak wysokie stanowisko w strukturach wojskowych NATO. W 2010 roku kierowała morską grupą zadaniową w trakcie ćwiczeń Baltops. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Podpułkownik Wareda

    No proszę, pani admirał Michelle Howard (rocznik 1960 i do tego czarnoskóra kobieta) została szefową Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu. Szczerze gratuluję! Sprawdziłem: rzeczywiście, pani admirał ma bardzo wysokie notowania w NATO. Siłą rzeczy, nasuwa się pytanie: czy kiedykolwiek Polka, w mundurze Wojska Polskiego, będzie miała szansę na zajęcie podobnego (równorzędnego) stanowiska w strukturach wojskowych NATO? Przy okazji sprawdziłem, czy faktycznie pani Michelle Howard jest czterogwiazdkowym admirałem amerykańskiej marynarki wojennej? Chociażby dlatego, że zdjęcie dołączone do powyższego artykułu wyraźnie wskazuje, że pani Howard jest w mundurze US Navy ze stopniem - rear admiral (lower half), który jest odpowiednikiem kontradmirała w polskiej Marynarce Wojennej. Okazało się, że artykuł nas nie myli, a zdjęcie zostało wykonane wcześniej. Faktycznie, od 1 lipca 2014 roku, pani Michelle Howard jest czterogwiazdkowym admirałem - pierwszą kobietą posiadająca ten stopień w historii US Navy.

  2. Artoisdu@

    Jeśli to właśnie pani admirał dowodziła akcją uwolnienia Phillipsa to wielkie gratulacje i możemy spać spokojnie. Bo akcja została wykonana i zaplanowana perfekcyjnie. Pokazał to zresztą dobry film.

Reklama