Karabinki M4 z "systemem kierowania ogniem" na testach w Syrii

15 czerwca 2020, 07:18
m4 smart shooter
Fot. Staff Sgt. William Howard/U.S. Army
Reklama

Jak poinformowało U.S. Special Operations Command, amerykańscy specjalsi testują w czasie prowadzonych operacji w Syrii, nowe inteligentne systemy celownicze broni strzeleckiej. Systemy tzw. gwarantowanego trafienia mają zapewniać radykalne podniesienie celności broni, na której zostaną zainstalowane.

Po raz pierwszy informacje o prowadzonych na Bliskim Wschodzie próbach tego typu systemów zostały ujawnione pod koniec maja br. Na fotografiach opublikowanych przez służby prasowe Departamentu Obrony USA widać amerykańskich żołnierzy sił specjalnych stacjonujących w bazie Al-Tanf na południu Syrii, którzy prowadzili ćwiczebne strzelania do celów z karabinków automatycznych M4 z zamontowanym na nich systemem SMASH 2000. Strzelania miały być prowadzone do celu zawieszonego na małym cywilnym bezzałogowcu, co stanowiło dodatkowe utrudnienie dla testowanego systemu celowniczego.

SMASH 2000 to inteligentny system celowniczy dla broni strzeleckiej zaprojektowany i produkowany przez izraelską spółkę Smart Shooter, która współpracuje blisko ze spółką SIG Sauer. System ten składa się z celownika optycznego wyposażonego w system kierowania ogniem (wyposażony m.in. w autotracker), który jest zintegrowany z wybranym modelem broni strzeleckiej i podłączony do jego mechanizmu spustowego. Zadaniem strzelca jest namierzenie celu przy pomocy celownika i zgranie widocznych na nich wskaźników. Następnie wszelkie niezbędne informacje są przetwarzane przez zintegrowany komputer balistyczny, który pozwala na oddanie strzału jedynie w sytuacji maksymalnej pewności precyzyjnego porażenia celu.

Systemy SMASH 2000 spółki Smart Shooter miały zostać zakupione w liczbie 98 egzemplarzy przez dowództwo amerykańskich sił specjalnych w marcu 2019 roku w celu sprawdzenia i oceny jego możliwości i przydatności w warunkach bojowych. Obecnie mają cały czas trwać badania i testy tych systemów w rękach amerykańskich specjalsów w Syrii. Wśród zainteresowanych tego typu systemami ma być także U.S. Army, która poszukuje zaawansowanego systemu kierowania ogniem dla broni strzeleckiej nowej generacji.

Prowadzone badania i testy w Syrii mają także na celu zwiększenie bezpieczeństwa amerykańskich specjalsów tam stacjonujących przed atakami  z powietrza. W tym regionie w ostatnich latach ogromnym zagrożeniem stały się małe, cywilne lub improwizowane bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w mechanizm zrzutowy z małymi improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Użycie takich  systemów do prowadzenia nalotów przez bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii spowodowało znaczące straty w sprzęcie i personelu irackich i syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Polarny Miś
środa, 17 czerwca 2020, 13:27

Rozwiązanie proste Celownik optyczny cel na czerwono.i strzelasz JASNE Ale pocisk nie podąża za celem A TAKI JEST MARKETING TEGO SYSTEMU

Jan
wtorek, 16 czerwca 2020, 14:10

Nie ma czym się chwalić. Testowania nowej broni, na żywych ludziach i nie swoim terytorium.

Szept
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 13:20

Dlaczego testy w Syrii? Ano podobno Syryjczycy wycieńczeni wojna nie biegają zbyt szybko.

Davien
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 19:03

Wow to nadszedł koniec Asada ze twierdzisz ze USA stzrela do SAA?? Bo ostatnio jak sprawdzalem to strzelali do terrorystów z ISIS i al Kaidy którym Rosja broń dostarczała.

Zbyszek
środa, 17 czerwca 2020, 06:38

Co za głupoty

Davien
sobota, 20 czerwca 2020, 16:49

To przeczytaj sobie post Szepta i potem wypisuj swoje....

Fanklub Daviena
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 23:38

Znowu koniec Asada? Który to już raz? Pamiętam jak wy davienowaci kłóciliście się ze mną, że Chiny upadną z powodu zamieszek wewnętrznych a ja pisałem, że prędzej od tego upadną USA. I było to przed Minneapolis, 25 maja... Antycypowałem! :)

Davien
sobota, 20 czerwca 2020, 16:50

Funku, a kiedy pisałem o upadku Chin?? No czekam, czas start:) Ale rozumiem ze wy ruscy najmici macie problemy z mysleniem....

gaba
środa, 17 czerwca 2020, 13:07

czyli jesteś temu winny

werte
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 13:11

Nic nowego. Powstała w 2011 firma TrackingPoint rok później pokazała rewelacyjne rozwiązanie dla snajperów czyli XS1 (.338 LM) w ramach systemu Precision Guided Firearm (PGF) . Miałem przyjemność zapoznać się z tym systemem w Szwecji dwa lata potem. Bajka. Mieli od 2014 w ofercie XS4 z goglami HUD oraz w kolejnych latach M400XHDR na mniejszy kaliber, i ShadowTrak 6 na Creedmooora. Wtedy była też zdaje się wersja na AR-15. Sadząc po tym video izraelska firm po prostu maksymalnie uprościła ich rozwiązanie.

Kazik :)
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 17:37

Ale, że co i tak trzeba naprowadzić broń na cel i zgrać dwa elementy!!!! Co w tym dziwnego!!!! A co jak obok będzie swój i kwadracik jego wybierze - znaczy się autotracker zaakceptuje do likwidacji? Ku ku ru ku ru ku zrobi się samo i du....a gdzie będzie? Nic nie kumam. To ideologia czy żołnierz. :(

Extern
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 20:53

To nie jest tak że automat sam strzela do dowolnego celu, on po prostu nie pozwala na strzał jeśli nie ma poprawnego namierzenia celu w który to ty celujesz. Czyli np. celujesz w drona, autotracker łapie cel w zakresie określonego stożka namierzania i pokazuje poprawkę do niego (punkt w który masz celować aby trafić), przenosisz więc punkt celowania tam gdzie ci pokazuje kwadracik, naciskasz na spust, ale strzał nie pada w tym momencie a wtedy gdy podciągniesz linią celowania we właściwy punkt. Poprawka pewno jeszcze jest wyliczana z uwzględnieniem wyprzedzenia na ruch celu i poprawkę balistyczną.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 12:59

"syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych" - NATO wspiera wojska syryjskie? Takiego kłamstwa nie napisałby nawet Davien! :)

wtorek, 16 czerwca 2020, 13:17

Wczoraj wtrąciłem dygresję o prawie międzynarodowym, ale chyba w zapisanym kształcie nie przeszła.

Davien
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 19:06

"Użycie takich systemów do prowadzenia nalotów przez bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii spowodowało znaczące straty w sprzęcie i personelu irackich i syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych." Czego z tego zdania funku nie zrozumiałes??

ito
wtorek, 16 czerwca 2020, 06:17

No właśnie zrozumiał- ze jest kłamliwe albo nieporadnie po polsku napisane- sugeruje, ze NATO wspiera syryjskie wojska rządowe.

Davien
sobota, 20 czerwca 2020, 16:51

Nie ,panei Ito. NATO wspiera wojska Irackie a Rosja syryjskie i to tyle, ale jak funek nie zna polskiego to co się dziwic że nic nie rozumie.

Realista
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 12:53

Hm amerykańska baza która powstała bez zgody niepodległego państwa Syria na jej terytorium , czy na pewno jest się czym chwalić US Army obrońcy prawa ? Ale nie międzynarodowego

LMed
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 11:14

Tylko podziwiać "braci starszych w wierze".

Fanklub Daviena
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 23:42

Ciekawe w jakim kraju to ukradli? Vide Uzi, Galil, Spike, Trophy, Nesher/Kfir itp. itd. :)

Davien
sobota, 20 czerwca 2020, 16:58

Sam chciałes:); Spike to produkt czysto izraelski, IAI Kfir to izraelska modyfikacja Mirage III, Trophy to własny izraelski ASOP nie majacy nic wspólnego z prymitywnymi Drozd/Arena/Afganit:), Uzi ma tyle wspólnego z ZK 476 co Kałasznikow z STG-44, jedynie Galil bazował na RK-62 z Finlandii. Masz coś jeszcze do dodania?

Oleg
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 22:14

Talmudycznej czy kabalistycznej wierze?

Adam S.
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 10:05

Ameryka wprawdzie jest kontynentem, ale Rosja mimo wysiłków, całej Azji nie zajęła. Więc mówienie o kontynentach wojskowych jest trochę przedwczesne :)

ito
wtorek, 16 czerwca 2020, 06:19

Wiesz na miejscu Kanadyjczyków i Meksykanów trochę bym się obraził...

Jestem smutny
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 21:07

Lub też oznajmiają nadchodzące zmiany...

Tweets Defence24