Hiszpania: uchodźcy z Afganistanu osiedlili się pod bazą wojskową

27 sierpnia 2021, 14:17
960px-Base_Aérea_de_Torrejón
Fot. Carlos Delgado/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

Do położonej pod Madrytem bazy sił powietrznych w Torrejón de Ardoz, gdzie w sobotę zainaugurowano ośrodek dla uchodźców z Afganistanu, do piątkowego popołudnia dotarło 2051 obywateli tego kraju - podał rząd Hiszpanii.

Według szacunków władz wśród uchodźców są zarówno współpracownicy wojsk Hiszpanii oraz ich rodziny, jak i obywatele Afganistanu, którzy podczas misji sił międzynarodowych w tym kraju wspierali inne kraje UE i NATO oraz pomagali urzędnikom ONZ.

Z piątkowego komunikatu MSW Hiszpanii wynika, że 1717 przybyłych do Hiszpanii afgańskich uchodźców już wystąpiło z wnioskiem o azyl polityczny w tym kraju.

Resort przypomniał, że kolejnych uchodźców z Afganistanu należy spodziewać do piątkowego wieczora w ramach kilku lotów. Wśród nich będzie m.in. rejs samolotu hiszpańskiej linii Air Europe z Dubaju.

Według rządowych szacunków większość Afgańczyków trafiających do bazy w Torrejón de Ardoz nie pozostaje tam dłużej niż 48 godzin. W okresie tym następuje m.in. identyfikacja osób, rozmowa służąca określeniu profilu charakterologicznego uchodźcy, a także badanie lekarskie. Następnie uchodźcy są kierowani do ośrodków w innych regionach Hiszpanii lub do innych państw UE.

Pierwsi uciekinierzy z Afganistanu trafili do tego prowizorycznego obozu dla uchodźców 19 sierpnia, cztery dni po tym, jak talibowie zdobyli Kabul. W sobotę nastąpiło oficjalne uruchomienie tego ośrodka z udziałem premiera Sancheza, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
trzcinq
sobota, 28 sierpnia 2021, 10:09

Hiszpania ma tradycje związane z islamem a więc jak im to graj to ok tylko niech innych nie zmuszają do tego samego fetyszu

codybancks
sobota, 28 sierpnia 2021, 09:06

A co będzie jak wylecą na pas startowy i zablokują go , a przy okazji zginie pilot, ten uchodźca i cywile !?? Winą będą obarczać , wojsko !!! A co by się stało jakby przypadkowo spadła bombka , nie z choinki, tylko na te obozy z uchodźcami ??

Bb
piątek, 27 sierpnia 2021, 20:09

Super!

easyrider
piątek, 27 sierpnia 2021, 18:14

Katalończycy czy Baskowie nie chcą mieszkać z Hiszpanami w jednym państwie. Szkoci mają ochotę odłączyć się od Anglików a Walonowie od Flamandów. Czesi rozstali się ze Słowakami a słowiańskie narody mordowały się w byłej Jugosławii. Jakąż siłę propagandy trzeba mieć by wmówić ludziom, że Somalijczycy, Kameruńczycy, Marokańczycy, Tunezyjczycy, Persowie, Turcy, Pasztunowie i Tadżycy - by wymienić tylko ułamek narodowości zalewających nas - zamieszkają z białymi w jednym państwie, zasymilują i zbudują świeckie multikulti społeczeństwo? To niewiarygodne, że ludzie wierzą w te absurdy współczesnych propagandzistów.

Realista66
piątek, 27 sierpnia 2021, 23:08

Kurcze no, tym razem muszę się z tobą zgodzić... To prawda oni niechca asymilacji! Ale coz co poradzić.

podatnikPL
piątek, 27 sierpnia 2021, 17:01

cyt." Następnie uchodźcy są kierowani ... lub do innych państw UE.", należy przypuszczać, iż są już przygotowani do "zasiedlenia " w Wolnym mieście Gdańsk. Ba - jeżeli Prezydent obiecał, to należy dotrzymać słowa - z jednym uzupełnienie: wszystkie koszty z utrzymaniem "nielotów" pokrywa Prezydent Gdańska i członkowie PO do końca ich wypoczynku, z własnej kasy.

trzcinq
sobota, 28 sierpnia 2021, 10:12

Zgadzam się z tobą w 100%. Wszelkie socjale dla Europejczyków kłują ale dla imigrantów już nie. Ot logika postępowych

rED
piątek, 27 sierpnia 2021, 20:02

Słusznie.

easyrider
piątek, 27 sierpnia 2021, 19:15

Mała korekta. Postępowcy mogą naturalnie utrzymywać ich ze swoich pieniędzy ale nie na terytorium Polski.

Realista66
piątek, 27 sierpnia 2021, 23:08

Dokładnie!

Tweets Defence24