Hamas przeciwny Planowi Kushnera

27 stycznia 2020, 14:10
800px-Jerusalem-2013(2)-Temple_Mount-Dome_of_the_Rock_(SE_exposure)
Kopuła na Skale w Jerozolimie. Fot. Andrew Shiva/CC BY-SA 4.0
Reklama

Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija powiedział w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu „nie przejdzie”. W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Oprócz Netanjahu do Waszyngtonu udał się także przywódca izraelskiej opozycji Benny Gantz. Podczas spotkania z Trumpem ma zostać omówiony plan pokojowy Waszyngtonu dla Bliskiego Wschodu, którego ogłoszenie jest zapowiadane przez Trumpa od kilku miesięcy. Według agencji Reuters Trump w poniedziałek spotka się najpierw z Netanjahu, a następnie z Gantzem. Rozmowy mają być kontynuowane we wtorek, ale Reuters podkreśla, że wówczas dojdzie już tylko do spotkania prezydenta USA z premierem Izraela.

Wspólnie stworzymy historię. Wylatuję do Waszyngtonu, aby stanąć przy amerykańskim prezydencie, który przedstawi plan, który moim zdaniem promuje nasze najważniejsze interesy"

Benjamin Netanjahu, premier Izraela

 Tymczasemprzywódca rządzącego w Strefie Gazy radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas  Ismail Hanija oświadczył, że amerykański plan pokojowy „nie przejdzie” i może nawet doprowadzić do "nowej fazy" w walce Palestyńczyków o ich ziemie. Hanija i inne "frakcje palestyńskie" do szybkiego zwołania spotkania w Kairze w celu skoordynowania stanowisk wobec projektu Białego Domu.

Zdecydowanie deklarujemy, że "porozumienie stulecia" nie przejdzie. Nowy spisek przeciwko Palestynie jest skazany na porażkę"

Ismail Hanija, przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu

Wcześniej w niedzielę władze palestyńskie zagroziły wycofaniem się z układu z Oslo, jeśli prezydent USA Donald Trump ogłosi plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, przez Izrael już oceniony jako "historyczny". "Ten plan przekształci tymczasową okupację w stałą okupację" - wyjaśnił jeden z przedstawicieli Organizacji Wyzwolenia Palestyny. 

Główni architekci planu bliskowschodniego to wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł z amerykańskiej administracji we wrześniu ubiegłego roku, oraz doradca i zięć Trumpa Jared Kushner. Palestyńczycy odrzucili jednak projekt już na wstępie w ramach bojkotu inicjatyw Waszyngtonu w związku z uznaniem przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela.

Pod koniec czerwca ub.r. Biały Dom ujawnił, że ekonomiczna część planu przewiduje m.in. inwestycje o wartości ok. 50 mld dolarów dla Palestyńczyków (w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Egipcie, Jordanii i Libanie), reformę gospodarki i powiązanie Palestyny z jej sąsiadami; ma to doprowadzić do stworzenia, co najmniej 1 mln nowych miejsc pracy dla Palestyńczyków. Zdaniem amerykańskich mediów plan pokojowy zakłada rozszerzenie suwerenności Izraela na żydowskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz prawdopodobnie nie przewiduje utworzenia osobnego i w pełni suwerennego państwa palestyńskiego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Miszczu
wtorek, 28 stycznia 2020, 09:05

Ale jeżeli informacje na temat tego planu, które pojawiły się w sieci są wiarygodne, to te 50 milionów w większości i tak trafiłoby do firm i instytucji izraelskich.

Derwisz
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 17:21

Camp David ,2 czyli Izrael 2030 Wiemy ile kasy wyda Waszyngton Ale kto dostanie drugą połowę?

Milutki
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 17:10

Syjonisci mówią otwarcie że chcą całkowitego przejęcia Palestyny , politycy amerykańscy mówią otwarcie popieramy was i będziemy z wami. Plan jest tylko metodą taktyczną realizacji tego celu. Nazywanie tego planem stulecia albo planem pokojowym jest tylko zabiegiem marketingowym

Rhotax
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 16:15

To dopiero 21 plan pokojowy od pół wieku mają takie doświadczenie w planach że ten musi mieć super okładkę i godła i pieczątki i papier bez skazy . Na pewno się przyda do odstawienia na półkę obok innych . A przywódcy Hamasu jak się nie podoba to jako hamulcowy dostanie HellFire w prezencie .

Odkłamiacz
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 15:54

To nie żaden "pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu", tylko zbrodnicze łamanie przez USA i Izrael rezolucji ONZ i próba legalizacji bezprawnej okupacji przez Izrael terenów palestyńskich i syryjskich. Taki "plan" to miał Stalin dla Polskich Kresów.

Tetraedr
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:25

Dokładnie.

Jewrejska hucpa
wtorek, 28 stycznia 2020, 10:03

Plan pokojowy:dla żydów pokój,dla Palestyńczyków schody przed werandą.Jednym słowem złodziejstwo!

Tweets Defence24