Pułk przeciwlotniczy i nowoczesne uzbrojenie dla Żelaznej Dywizji

1 lipca 2019, 15:48
ZSSW4
KTO Rosomak z wieżą ZSSW-30, opracowaną przez HSW i WB Electronics. Fot. HSW.

W czasie wywiadu udzielonego Dziennikowi Wschodniemu gen. dyw. Jarosław Gromadziński zdradził najbliższe plany dotyczące dowodzonej przez niego, formującej się właśnie, 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jednostka ma otrzymywać wysokiej klasy sprzęt: fabrycznie nowy bądź zmodernizowany. Na jej potrzeby powstaną też zupełnie nowe jednostki i pododdziały.

18 Dywizja Zmechanizowana znajduje się w pierwszej fazie formowania, która trwa od ubiegłego roku i zakończy się w 2021 r. Jak powiedział generał już w sierpniu zakończy się organizacja sztabu dywizji i jej batalionu dowodzenia, a we wrześniu zacznie się formowanie 18. Pułku Logistycznego w Łomży. W czerwcu ruszył też pierwszy etap tworzenia zupełnie nowej, 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, której działalność ma zostać oficjalnie zainicjowana 1 października. Trzy lata później brygada ma osiągnąć pełną gotowość bojową. 

W drugim etapie powstawania dywizji, przewidzianym na lata 2021-26 mają zostać stworzone od podstaw jednostki dywizyjne. Dokończona zostanie budowa 18. Pułku Logistycznego w Łomży, także zupełnie nowy pułk przeciwlotniczy, który będzie stacjonował w Sitańcu pod Zamościem. Na jego wyposażeniu znajdzie się najnowocześniejsze wyposażenie w tym Poprady i efekt programu obrony krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. Równolegle będą tworzone jednostki, które nie będą wchodzić w skład dywizji, ale będą działać na jej korzyść, tak jak pułk saperów w Dęblinie.

Wracając do uzbrojenia dywizji, pierwsze Poprady mają się zresztą pojawić w jednostkach podległych 18. Dywizji jeszcze w tym roku. Bataliony zmechanizowane być przezbrajane z przestarzałych bojowych wozów piechoty BWP-1 na Rosomaki. Zgodnie z planem KTO mają już mieć wieże ze zintegrowanymi ppk Spike-LR, w praktyce chodzi o systemy ZSSW-30, budowane przez HSW i WB Electronics. Artyleria lufowa ma zostać uzbrojona w Kraby. W ramach tworzenia dywizji ma też zostać stworzony zupełnie od podstaw nowy batalion czołgów, który będzie stacjonował w Lublinie. Jak zapowiedział gen. Gromadziński, planuje się go uzbroić w zmodernizowane T-72.

„Filozofia uzbrajania 18. Dywizji jest taka, aby istniejące jednostki przezbrajać na nowy sprzęt, a powoływane wyposażać w nową generację uzbrojenia.” – tłumaczył generał w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 69
Reklama
Trzeźwy
środa, 3 lipca 2019, 11:46

Pan generał Gromadziński ma ogromne poczucie humoru mówiąc o modernizacji T72. Jak już wiemy, nie będzie żadnej poważnej modernizacji a tylko MODYFIKACJA, czyli najpłytsze działania konserwacyjno-remontowe, ograniczające się wyłącznie do wymiany elementów optyki oraz systemów łączności. Nie przewiduje się bowiem INWESTOWANIA w te czołgi a tylko podtrzymanie ich funkcjonalności technicznej. Nie będzie nowych powerpackow, nowych dział i amunicji, systemów celowania czy ASOP, nowych łożysk do wież ani modyfikacji elementów zawieszenia. Ale może będzie "nowa" farba, choć oczywiście bez kamuflażu wielospektralnego. Na 100% nasze "zmodernizowane" T72 nawet nie zbliżą się nie tylko do czołgów rosyjskich ale nawet do zmodernizowanych starych czołgów ukraińskich. Luka w zdolnościach do zwalczania wrogich czołgów przez czołgi WP rośnie i jest świadomym działaniem MON. A "nowa" dywizja która zwiększy liczebność WP o praktycznie JEDNĄ brygadę to bardziej akcja propagandowa niż faktyczne wzmocnienie naszej Armii na kierunku wschodnim.

Lubelska Perła
czwartek, 4 lipca 2019, 16:11

Poligon WP na majdanku az sie cieszy z powrotu wojska.Paramety 15x5 km graniczy z obozem koncentracyjnym MAJDANEK warto sie wybrać zeby zobaczyć

Cyfrowy
czwartek, 4 lipca 2019, 04:03

Pan Generał bierze co może z magazynów WP.ponieważ JEST ostatni kolejce.Pas taktyczny 300 km.Karby na poludnie Raki na Roztocze.T72 na Siedlce

Wkrótce emeryt
środa, 3 lipca 2019, 01:43

Całe to tworzenie 18 dywizji to jedna wielka fikcja przenoszenie ludzi z zachodu na wschód to jedno wielkie nieporozumienie większość ludzi ze względu na przeniesienie pójdzie do cywila i kalkulacja jest taka że nie będzie służył wogole w armi także bilans ujemny a nie na plus druga sprawa to to że 18 dywizja (4 dywizja w strukturach polskiej armii) będzie się składać z brygad które już istnieją 1 brygada pancerna i 21 brygada z Rzeszowa także jedyną nową formacją będzie 19 brygada Lublin także podsumowujac nie tworzymy dodatkowej dywizji tylko jedną brygade a to jest zasadnicza roznica Ci co są w temacie wiedzą o czym piszę

ak
wtorek, 10 września 2019, 14:36

Jeżeli ktoś się dziwi - jak to jest, że sojusze się zmieniły a polskie wojsko wciąż "broni" granicy na Odrze albo pierdzi w stołki w Warszawie, to odpowiedzią na to jest wypowiedź "Wkrótce emeryta". Nie ma znaczenia jakie są potrzeby obronności, ale wygoda starych "trepów". Pamiętam jak po zniesieniu granicy celnej na zachodzie celnicy domagali się pracy na zachodzie. To są właśnie kurioza Polski warszawsko-poniemieckiej, wyhodowanej po II wojnie św.

Maciek
środa, 3 lipca 2019, 14:01

Wojsko to służba, a nie praca w biurze 8-16. Jeśli ktoś tego nie rozumie, albo nie akceptuje, znaczy, że znalazł się w armii przypadkowo. I prawdę mówiąc nie jestem zdziwiony taką postawą. Mam w rodzinie dwóch zawodowych żołnierzy. Przyspawani są do miejsca służby. Znaczna część kadry ma takie nastawienie. Tymczasem armia musi być mobilna i gotowa na każde wyzwanie. Jeśli przypadkowi gamonie zainteresowani tylko przelewem na konto co miesiąc odejdą, zrobią przynajmniej miejsce dla ludzi, którym coś się będzie chciało.

Grzyb
czwartek, 4 lipca 2019, 19:36

Bardzo dobrze napisałeś! Popieram i Pozdrawiam. Grzyb

Rado
czwartek, 4 lipca 2019, 16:02

Tylko problem w tym, że nie bardzo się komukolwiek chce.

Pawkopankravko
czwartek, 4 lipca 2019, 00:31

Małe pytanko. A ilu będzie takich co im się chce?

wojtek
wtorek, 2 lipca 2019, 19:42

Czyli kosztem utworzenia 2 batalionow manewrowych, do WL dojda nowe: pulk i dywizjon plot, pulk i dywizjon artylerii, pulk i batalion logistyczny, pulk saperow, batalion rozpoznawczy i batalion dowodzenia. Jednoczesnie skonczy sie fikcja pt. brygada LITPOLUKR, a dywizje ujednolica swoje struktury. Gros sprzetu do nowych jednostek (Rosomaki, Raki, Poprady, Langusty, Kraby) jestesmy w stanie zrobic sami. Wraz zas z wprowadzaniem kompanii wsparcia do batalionow, czas na to, zeby albo zlikwidowac albo skadrowac czwarte kompanie. Co powinno poprawic ew. problemy kadrowe i obnizyc koszty na czas P. To skad byl ten wielki lament, ze bedzie czwarta dywizja?

AlS
piątek, 5 lipca 2019, 17:33

Lament podnosili ci, którzy nie chcieli polskiej armii.

LukPal
wtorek, 2 lipca 2019, 18:34

Jednostka ma otrzymywać wysokiej klasy sprzęt: fabrycznie nowy bądź zmodernizowany -jak czytamy dalej wysokiej klasy "zmodernizowane T-72" BRAWO ! ...wstajemy z kolan !

Voyovnick
wtorek, 2 lipca 2019, 16:13

O nowych BWP ani słowa? Tylko transportery na kołach?

Zwiad Ogolnowojskowy
wtorek, 2 lipca 2019, 15:15

Dywizja istnieje na papierze, ale jej dowódca jest rzeczywisty i zgodnie ze standardami NATOwskimi dostał drugą gwiazdkę, tylko za co?

Markonn
środa, 3 lipca 2019, 14:53

Dostanie jak skończy robotę. Albo na odchodne jeśli nie poradzi sobie.

Aga
wtorek, 2 lipca 2019, 14:52

A po co wydawać pieniądze namową dywizję Amerykanie nas obronią!.

say69mat
wtorek, 2 lipca 2019, 11:23

Najsłabszą stroną naszego przemysłu zbrojeniowego jest projektowanie v/s design. Tego typu problem da się zauważyć porównując polski system wieżowy ZSSW30. Z systemem wieżowym zaprojektowanym dla gąsienicowych i kołowych APC we współpracy izraelskiego Elbitu i australijskiej kompanii zbrojeniowej EOS Space Systems o oznaczeniu T2000. Różnica w ergonomii jest ... porażająca, tym bardziej, że izraelsko - australijski produkt integruje 30 mmm armatę automatyczną, karabin maszynowy 7.62/12.7 oraz ppk.

YARRO
czwartek, 4 lipca 2019, 20:30

Ale brednie!DIZAJN :)!!!A może to chodzi o ERGONOMIĘ ?

Covax
czwartek, 4 lipca 2019, 14:05

O zaletach "koszernej" bezzałogowej wieży przekonali się Czesi i tak im się spodobała że w nowym przetargu na BWP nie chcą słyszeć i wieży bezzałogowej. Sprzęt wojskowy kupuje się "korzyściami politycznymi" albo "kredytem rządowym" jak w przypadku naszych F16 czy Ukraińskich śmiglaków z Francji a nie dizajnem.

Tak myślę
środa, 3 lipca 2019, 01:34

Rzeczywiście wieża jest trochę za duża do Rosomaka. Czas zatrudniać stylistów, speców od dizajnu bo sprzęt wojskowy kupuje się także oczami.

Wojciech
środa, 3 lipca 2019, 14:55

Może ty kupujesz sprzęt wojskowy oczami ale taki sprzęt to raczej do użytku w sypialni. Wojsko nie myśli kategoriami urody tylko przetrwania i wygrania.

Tak myślę
czwartek, 4 lipca 2019, 00:39

I tu się mylisz! W dzisiejszych czasach wszystko trzeba brać pod uwagę.

Etam
środa, 3 lipca 2019, 11:32

Jak już wyposażymy wszystkie nasze nowe Rosomaki i te planowane 600-800 Borsuków w ZSSW30 to może WTEDY bedzie czas myśleć o jakiejś sprzedaży - w domyśle - na rynek inny niż WP! A póki co design, to rzecz kompletnie wtórna.

say69mat
czwartek, 4 lipca 2019, 11:16

Design obejmuje konstrukcję, w tym profil/kształt systemu wieżowego oraz integrację poszczególnych elementów systemu pod kątem odporności na trafienie i penetrację. Wbij sobie w przeglądarkę hasło: APC gun turret EOS T2000. Zobaczysz na czym polega siermiężność ZSSW30 ;)))

Tak myślę
czwartek, 4 lipca 2019, 00:40

"A póki co design, to rzecz kompletnie wtórna." Dlatego, że jest wtórna to niczego nie sprzedamy. Jestem tego pewien.

Ok bajdur
wtorek, 2 lipca 2019, 09:39

Chciałbym przypomnieć losy wojenne pierwszej 18 Dywizji. Walczyła ona z sukcesem broniąc kierunku z Prus wschodnich, a potem została rozbita nalotami w trakcie przemieszczania. poprady powinny być przyporzadkowane do każdej brygady a pułk przeciwlotniczy to powinna być już Narew. Ta jednosta bez prznajmniej podwojenia wsparcia OPL iartylerii nie wykona zadania. Bez rozpoznania i przewagi technicznej w postaci pocisków precyzyjnych o wydłużonym zasięgu dla 155 mm oraz Najnowszych wersji WR-40 Langusta 2 z setkami feniksów, zostanie każdorazowo zaorana gradami, urganami i śmierch, jal to miało miejsce w Donbasie.

ktos
wtorek, 2 lipca 2019, 09:38

Nooo czyli jaka bedzie ta modernizacja T72 czyniaca go nowym uzbrojeniem? Kupia nowa antene do radiostacji? Czy moze pomaluja na jakies modne malowanie pixelowe?

Bez propagandy
wtorek, 2 lipca 2019, 14:41

To nie będzie zdana modernizacja. Obowiązuje nowe słowo czyli modyfikacja. Oznacza zrobienie tego, za co nie trzeba zapłacić, i w co nie trzeba inwestować. Znaczy niiiiic!!! Na pewno ( !!!) nie ma mowy o nowej optyce która mogłaby poprawić zdolności wykrywania celów, nie ma mowy o nowej amunicji, nie ma mowy o nowych silnikach czy elementach podwozi, nie ma mowy o nowym łożysku wiezy. Nie pewny jest los nowego systemu łączności!! Pewnie też nie. To teraz wiesz już wszystko o tych tzw. "nowościach" !!

vvv
wtorek, 2 lipca 2019, 13:29

modernizacja ma polegac na....nowej farbie, nowej radiostacji i moze termowizji :) zostaje stara niecelna armata, stary silnik, brak dopancerzenia, brak nowego SKO oraz amunicja o penetracji 350mm :)

Wschod
wtorek, 2 lipca 2019, 02:49

Działać, działać, oby tak dalej, sami musimy być silni żeby ktoś w ogole chciał nam pomóc.

Specjalista MON
wtorek, 2 lipca 2019, 14:43

Ależ działamy! Mamy nowe notatniki i nowe pomysły. Ale ze względu na wazny interes publiczny nie powiemy że w tych notatnikach będziemy głównie grać w "kółko i krzyżyk"!!

vvv
wtorek, 2 lipca 2019, 13:29

co dzialac? polityczne wydmuszki bez zakupu sprzetu?

AZIA
wtorek, 2 lipca 2019, 01:47

Kasa a przede wszystkim jej brak a także trwonienie bez sensownie tego co jest.

Tak myślę
wtorek, 2 lipca 2019, 01:42

Tak wygląda uzbrojona armia. Wpisz w wyszukiwarkę: NDP 2019 Mobile Column at Tuas, Part One, 8 June 2019

Gustlik
wtorek, 2 lipca 2019, 00:43

Przestańcie wreszcie opowiadać dyrdymały o Rosomakach wyposażonych w ppk Spike-ER! Nie ma i nie będzie integracji Spików z ŻADNYM systemem wieżowym. MON już szuka zamiennika dla Spika.

Wesołek
wtorek, 2 lipca 2019, 14:58

Nie, nie szuka. MON robi co potrafi najlepiej czyli nic, znaczy "działa" czekając na np. dokończenie Karabeli i Pirata. Tudzież "działa" wymyślając możliwie ambitne choć mało realne kompletnie nowe, takie "od czapy" pomysły jak np. gąsienicowe niszczyciele czołgów. Pomysł znakomity jeśli chodzi o "nic-nie-robienie". Taki pomysł pozwala "działać" przez długie lata nie musząc się legitymować czy rozliczać się z efektów. Bo wiadomo że program jest nowatorski, kompleksowy bo obejmuje podwozie i nowy ppk. Zatem MUSI być długotrwały, kosztowny, NIE wolno zatem się spieszyć, prawda? Taki program jest idealny do przykrycia braku kompetencji i... efektów. Ale pozwala nie narażając się nikomu doczekać spokojnie do "wypasionej" emeryturki. Więc MON ogłasza takie maksymalnie drogie, rozległe, złożone, kompleksowe i czasochłonne programy a wtedy pracownicy mają spokój na lata. Kruk, Orka, Harpia, Ottokar, Karabela, Pirat, Kleszcz, Pegaz, Mustang, Kryl, Drop, Płomykówka, Rybitwa, Miecznik, Czapla. Żaden nie rozwija się efektywnie od lat. Żaden!! Ale niczego nie możemy zarzucić MON, oni tam przecież tak ciężko "pracują"!!

środa, 3 lipca 2019, 16:38

Patrząc na to, że MON wykazał cierpliwość zamiast latać za nowymi MANPADSami, z zagranicy jak były przejściowe kłopoty z Piorunami, dochodzę do wniosku, że wbrew obiegowym opiniom, w odróżnieniu od niektórych forumowiczów organ ten czasami kieruje się jednak zdrowym rozsądkiem.

Ciekawy
wtorek, 2 lipca 2019, 11:31

A ta skrzynka na prawym boku ZSSW-30 pewnie jest do tego, żeby wozić w niej klucz do kół i komplet narzędzi?

Gustlik
środa, 3 lipca 2019, 15:02

Dokładnie tak. Na dzisiaj to tylko skrzynka bez żadnej zawartości. Można w niej przewozić cokolwiek, choćby narzędzia. Na pewno nie będzie tam Spików bo się Rafael nie zgodził. Rafael jak niepodległości strzeże dostępu do oprogramowania Spika. Ciekawe dlaczego. Nawet wolą stracić ewentualny kontrakt niż dopuścić naszych do softu :-)

Covax
czwartek, 4 lipca 2019, 14:20

Żeby zintegrować ZSSW 30 że spajkiem nie musisz mieć całego softu. Tak jak producent drukarki nie dostaje całego kodu źródłowego. Tak HSW/WBE nie musiała dostać ani linijki kodu. Wystarczy na papierze o zmiennych po których "gada" spike.

Marek
wtorek, 2 lipca 2019, 11:25

Jak nie będzie, skoro ZSSW-30 jest zintegrowana ze Spike a Inspektorat Uzbrojenia już dawno podpisał umowę na dostawę 1000 szt?

vvv
środa, 3 lipca 2019, 16:03

dostawe 1000 sztuk spike LR co jest kropla w mozu a ZSSW-30 nadal nie jest odebrane przez mon i nie ma planow na ich zakup :)

Covax
czwartek, 4 lipca 2019, 14:23

A kolega wie że ZSSW30 zgodnie z planem pod koniec roku bieżącego zakończy certyfikacja i od 2020 wejdzie do produkcji około 260 sztuk.

Gustlik
środa, 3 lipca 2019, 15:04

ZSSW-30 nie jest zintegrowana z żadnym ppk, a umowa dotyczyła samych pocisków.

Miki
wtorek, 2 lipca 2019, 00:31

T 72 nowa generacja uzbrojenia. To jakaś groteska?

Trzeźwy
wtorek, 2 lipca 2019, 15:04

Nie, to tylko propaganda. Takie " bicie piany" dla naiwnych. Wrzutka medialna, żeby pokazać że niby coś się planuje czy może nawet robi? Ale nic z tego nie będzie, to tylko medialna ustawka. MON tak ma od lat. Nawet nowego Honkera nie potrafią kupić, a co dopiero zorganizowanie czegoś wymagającego naprawdę głębszych przemyśleń jak rozsądne z punktu widzenia relacji koszt-efekt angażowanie środków w stary w sumie sprzęt. To utopia przy naszym dzisiejszym MON!

Ok bajdur
wtorek, 2 lipca 2019, 00:07

Polskę stać na batalion nowych Leopardów. Wystarczy podjąć decyzję. Zamiast tysięcy godzin dialogów jeden konkretny batalion . Na tym kierunku są niezbędne prawdziwe czołgi a nie cele ćwiczebne dla t90 i t72bm3.

hym108
wtorek, 2 lipca 2019, 13:57

Ciekawe ile lepoardow mozna kupic za np 16 F35?

Sternik
środa, 3 lipca 2019, 15:11

Łatwo policzyć. Goły F-35 dla państwa spoza konsorcjum to minimum 100 mln USD czyli wyjdzie jakieś 10 Leopardów. Z tym, że koszty wprowadzenia F-35, szkoleń personelu, zapasów części, utrzymania będą gigantyczne. Niektórzy szacują je na dodatkowe 80 mld PLN w ciągu 10 lat. Biorąc pod uwagę znane wszystkim problemy z częściami do F-35 (a także F-16, które są obecnie kanibalizowane) niedługo wydamy cały fundusz modernizacyjny a i tak nie będziemy mieli czym latać. To ja już wolałbym te Leopardy. A jeszcze bardziej następne 48 F-16.

Tak myślę
poniedziałek, 1 lipca 2019, 23:46

Czy nie lepiej byłoby zastosować w 18 Dywizji BORSUKA, znacznie silniej opancerzonego od ROSOMAKA? Jakiś ten Rosomak wydaje się słabiutki kiedy patrzę na zdjęcie obok poniżej w zakładce PRZEMYSŁ na niemieckiego BOXERa budowanego bez kompromisów.

Patryk
wtorek, 2 lipca 2019, 13:27

Uruchomienie produkcji Borsuków może nastąpić najwcześniej w 2022 roku a dywizja ma zostać utworzona w 2021 roku.

Marek
wtorek, 2 lipca 2019, 11:17

Rosiek pływa, Boxer nie. Są pojazdy oparte na innej koncepcji więc trudno mówić o kompromisach czy też braku kompromisów.

Jami
poniedziałek, 1 lipca 2019, 22:51

Formowanie nowych komponentów w oparciu o t72 i bwp1 to kpina ale nie wiem czy z żołnierzy czy z wroga. Natomiast inauguracja tworzenia 19 bryg zmech w Lublinie na chwilę przed wyborami, to już kpina z lokalnych wyborców. Obiecana 18 dywizja Lublin sztabem mieści się w Siedlcach. Tyle pożytku dla Lublina

Jacek
poniedziałek, 1 lipca 2019, 22:37

No pięknie T72 i modernizacja. To może lepiej tych czolgistow wsadzić na konie? Będą mieli większą szansę przeżycia. Za chwilę będą zbierać z poligonow wraki t34 i też modernizowac.

Konduja
poniedziałek, 1 lipca 2019, 22:20

A pieniadze na to skad? Budzet na armie bedzie proporcjonalnie zwiekszony? A te zmodernizowane bez amunicji T72 to dostaniemy od innych krajow/wyprodukujemy czy zabierzemy innym jednostkom WP (to tak jakby zabrac karabin jednemu i dac drugiemu zolnierzowi; wojsko niby liczniejsze dwukrotnie, ale caly czas z jednym karabinem). Szkoda mi naszych zolnierzy. Przechlapane chlopaki maja. Tylko wspolczuc.

rafff
wtorek, 2 lipca 2019, 17:23

Chyba mamy jakieś zapasy modernizacyjne

vvv
środa, 3 lipca 2019, 16:04

czego zapasy? moderka t-72/pt-91 jest wstrzymana przez MON :)

Dyktatorek
poniedziałek, 1 lipca 2019, 20:04

A od kiedy T-72 (nawet wersja zmodernizowana) jest "nową generacją uzbrojenia "???...jakieś kpiny

Jacenty
poniedziałek, 1 lipca 2019, 19:50

Jak mają być zmodernizowane T72 to niech kupią u Rosjan T72B3. Efekt lepszy a i po taniości.

Tt
poniedziałek, 1 lipca 2019, 19:03

A t72 zalicza się do nowej generacji uzbrojenia czy do nowego sprzętu?

Gracz
wtorek, 2 lipca 2019, 01:27

Gdyby z Ukraińcami pogadać to może dostaniemy t 72 b3 prosto z dombasu prawie nie używane i to w cenie złomu.

OptymistaPl
poniedziałek, 1 lipca 2019, 18:21

Fajnie, dodatkowy batalion czołgów w W P!!! A kiedy i gdzie nowy pułk artylerii i jakie systemy rakietowe na wyposażeniu???

Wrona
wtorek, 2 lipca 2019, 08:38

Nie dodatkowy, tylko zabiorą z Żurawicy a dadzą do Lublina.

OptymistaPl
wtorek, 2 lipca 2019, 18:58

A to pewne?

kamyk
poniedziałek, 1 lipca 2019, 18:16

Żelazna dywizja nie ma amunicji!

proch małobazowy
wtorek, 2 lipca 2019, 09:47

A kto u nas ma amunicję...?

Marek1
wtorek, 2 lipca 2019, 09:33

Nie musi mieć, dopóki jej NIE MA. Batalion dowodzenia jej nie potrzebuje.

Wojciech
wtorek, 2 lipca 2019, 00:44

Bo jeszcze praktycznie nie istnieje.

Piterrr
poniedziałek, 1 lipca 2019, 21:45

Amunicja jest w Stawach k. Dęblina. Pozdrawiam

Tweets Defence24