Gen. Cavoli: Ćwiczymy interoperacyjność na bardzo wysokim poziomie

19 czerwca 2020, 09:00

"Defender-Europe 20 Plus jest jednym z najbardziej zaawansowanych i złożonych ćwiczeń jakie zrealizowaliśmy do tej pory. Trenujemy interoperacyjność naszych sił i naszych polskich sojuszników. Reprezentuje to ewolucję naszych relacji i w toku działań odnaleźliśmy komplementarność. Polskim oddziałom przydzielamy zadania z którymi radzą sobie lepiej niż my. My robimy to, co lepiej wychodzi naszym oddziałom. […] Jest dla nas istotne, że nasze oddziały przebywają w Polsce i zdecydowaliśmy, że powinny to być pierwszoliniowe jednostki bojowe" – mówi w rozmowie z Defence24 generał Christopher Cavoli, głównodowodzący US Army w Europie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:04

A ta w okularach to markietanka? :)

wert
środa, 1 lipca 2020, 00:50

Podobno Polacy znani są z kultury i szarmanckiego zachowania wobec kobiet. Podobno

Mietek
niedziela, 5 lipca 2020, 07:35

Zapomnij juz o tym, nie te czasy, nie te kobiety. Teraz na takich mowi sie SIMP

asd3dcz
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:54

Ta w okularach to nieoficjalny namiesnik kraju nadwislanskiego ;) jak ona mowi skacz to wszyscy skacza zaczynajac od tvn/po a konczac na tvp/pis.

środa, 24 czerwca 2020, 10:59

Szkoda ze nie ma tu lajkow bym klikna

Anatol
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:04

A co to za chudziaczek ? Jak polscy generałowie są pokazywanie to każdy to wielkie brzuchate panisko od razu widać, że wielmoża. Aż się guziki na brzuszyskach urywają. A tu ktoś taki szczupły i generał, no nie może być ,ci amerykanie nie wiedza jak powinien wygladać jenerał

dgdfgds
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:12

wasale i brzuchol do wymiany, mamy 21 wiek panowie generalowie

Marcin
niedziela, 21 czerwca 2020, 01:52

Ludzie, czytajcie z uwagą co Pan Generał powiedział. Amerykanie mają prostą zasadę "każde słowo jest warte milion dolarów, bądź oszczędny". Powiedział, że zdecydowaliśmy (USA), że nasze oddziały powinny być pierwszoliniowe jednostki bojowe, bo to nam wychodzi lepiej. Czyli w przypadku konfliktu, będą walczyć, a nie być w zapleczu. To jest jasny sygnał dla Rosji. My będziemy w zapleczu i wsparciu. A teraz proszę o komentarze fachowców.

KrzyuD
piątek, 19 czerwca 2020, 21:36

Kiedy zobaczymy Rosonaki z pociskami p.panc. i p.lot.?, BWP1 i nowe Rosomaki (większe i z BMS), równieź. Ten patent z podnoszoną wyrzutnią, to coś do naśladowania.

samJo
sobota, 20 czerwca 2020, 17:09

Ja też czekam ,chyba ze to ma być niespodzianka ze strony MON !? No może dla RU , też !!!

Grigori B
sobota, 20 czerwca 2020, 01:24

Kiedy zostanie wprowadzona technologia nadprzewodników i samochody będą latać a lot na marsa będzie szybszy niż myśl o nim ??

Dariusz
piątek, 19 czerwca 2020, 21:13

Na filmie widać, że pani ambasador Georgette Mosbacher humor dopisuje. Wesoła kobietka. Dobrze jej w tym moro.

tagore
piątek, 19 czerwca 2020, 21:00

Ciekawe ilu aktualnych polskich generałów w służbie czynnej ma taką zniszczoną od warunków atmosferycznych skórę?

men
piątek, 19 czerwca 2020, 20:22

Willgraf, podzielam twe zdanie co do "picu" a nie ćwiczeń w realu, zwłaszcza po naszej stronie, praktycznie użycie założenia "porażenia" naszego systemu łączności prze wre npla kładzie nasze "wypasione" siły i środki ( w realu zamiast brygady ćwiczy kompania i jakieś elementy wsparcia pościągane z kąt się da). Jednak co się tyczy przykładu z Apaczami w latach 90 tych, jest to fakt , byłem wtedy na Drawsku - aczkolwiek z boku - saperzy, nasze Osy zdjęły im pół pułku kawalerii z nieba( nie przewidzieli że nasi wyłączą radary OS-mieli już termowizory, a sytuację mieli z NUR 22, jednak ważniejsze jest to co nastąpiło po tym. Ku naszemu żdziwieniu kowboje z Niemiec ściągnęli całe miasteczko kontenerów i namiotów , gdzie zamknęli się na kilka dni. Jak się okazało "rozebrali" na czynniki pierwsze porażkę, wypracowali taktykę i poprosili o powtórkę. Po naszych Osach nie było co zbierać, aczkolwiek chłopaki się żalili że gdyby w ugrupowaniu mieli "cuś" co ma lufę to by znów kowbojów pogonili. Ale jak pamiętam w kasynie po tych "igrcach" kowboje trochę szacunku nabrali. Pozdrawiam-

Kazik :)
sobota, 20 czerwca 2020, 14:37

Szacun żołnierzu takich nam brakuje!!!!

Anders
piątek, 19 czerwca 2020, 13:21

To znaczy polacy forsuja rzeke a amerykanie ich z drugiego brzegu wspieraja

Marek1
piątek, 19 czerwca 2020, 16:40

A co w tym dziwnego ? Ktoś musi osłaniać jednostki 1 rzutu, bo by zostały wystrzelane. Następna rzekę będą pierwsi forsować amerykańce ...

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 15:13

A choćby to kolego....

zdrugiejstrony
piątek, 19 czerwca 2020, 12:56

"przydzielamy zadania z którymi radzą sobie lepiej niż my" ćwiczyć raczej należy to co nie wychodzi najlepiej.

Murf fanem Polski
sobota, 20 czerwca 2020, 15:43

Nikt nie jest dobry we wszystkim. W operacji grasz na swoje mocne strony.

Obrigado
piątek, 19 czerwca 2020, 16:40

Czytaj ze zrozumieniem, chodzi o kompatybilność. Gdy grasz w zepole w piłkę to bramkarz ma bronić a napastnik strzelać gole!!! Dla niektórych oczywistości są niezrozumiałe!!

Willgraf
piątek, 19 czerwca 2020, 12:53

nie macie pojęcia co to interoperacyjność ..filmy i przecieki z ćwiczeń świadczą o całkowitym braku świadomości i koncepcji prowadzenia działań wojennych w środowisko środkowoeuropejskim - brak odpowiednie zabezpieczenia przepraw, brak znajomości zasad użycia śmigłowców w terenie zalesionym ..totalna amatorka

Jaka znowu amatorka
piątek, 19 czerwca 2020, 13:59

Raczej USA wie jak używać swoje własne Apache, a ćwiczenia są po to by zgrać taktyki do centów dowodzenia a nawet parametry w wozach bojowych, bo każdy pojazd ma inne możliwości o których wypadałoby wiedzieć, tak czy nie ?

Willgraf
piątek, 19 czerwca 2020, 15:40

taaa pokazały to już ćwiczenia 30 lat temu w 1990 przy użyciu naszych zestawów OSA - wykazały całkowity brak strategii użycia przez US ARMY śmigłowców szturmowych - 100% strat w Apach-ach -od tamtej pory nic nie zmienili , brak zasad prowadzenia walki w terenie lesistym- US ARMY nie potrafi prowadzić działań militarnych poza pustynią - mają problem ze wszystkim - Abramsy grzęzną, ciężarówki wpadają w doły, Apacze często pozostają w zawisie na terytorium nie zabezpieczonym ..to jest Amatorszczyzna - to jest brak podstaw znajomości Pola Walki w Europie

Żołnierz zawodowy
niedziela, 21 czerwca 2020, 10:43

Willgraf, twoja komentarz świadczy o braku rozróżnienia pojęć. Strategia to dział sztuki wojennej zajmujący się osiąganiem długofalowych celów militarnych, w tym np. wygrywania wojen. Drugim działem jest sztuką operacyjna, której głównym przedmiotem zainteresowania jest operacja. Trzecim jest taktyka, która zajmuje się wykorzystaniem związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów w walce. Twoja wypowiedź dotycząca użycia śmigłowiców szturmowych AH-64 Apache odnosi się do tego ostatniego działu, czyli taktyki. Tak więc zastanów się na przyszłość dwa razy o czym chcesz pisać jak się nie chcesz ośmieszyć. A ćwiczenia służą także weryfikacji taktyki i dokonywaniu w niej zmian.

Willgraf
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:42

taa mam tylko nadzieje ,że niedługo takich adeptów Akademii Sztuki Wojennej nie będzie na stanowiskach dowódczych ..zatem zapamiętaj żołnierzu bez właściwej taktyki nie ma żadnej strategii !

Żołnierz zawodowy
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:59

Willgraf, rzeczywiście ukończyłem nawet dwie renomowane uczelnie wojskowe dzięki czemu nie robię tak kardynalnych błędów jak Ty gdy o czymś piszę lub się wypowiadam. Z Twoich komentarzy wynika, że skończyłeś raczej przysłowiową "szkółkę niedzielną", a nie uczelnię wojskową czy wojskowe centrum szkolenia. Przysłowiowego "prochu" też nie wąchałeś. Jeśli jest inaczej to oświeć mnie, a przy okazji przestań pisać głupoty!

hermanaryk
piątek, 19 czerwca 2020, 18:42

Co ma strategia do użycia śmigłowców? W ogóle wiesz, co to jest strategia?

Willgraf
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:44

użycie określonych sił w określonych warunkach i w odpowiedni sposób to nie tylko taktyka ich użycia ale strategia co do celowości ich takiego użycia - żenujące jest to że nie rozumiecie tej zależności

Żołnierz zawodowy
niedziela, 21 czerwca 2020, 19:05

Willgraf, mylisz zasady sztuki wojennej z pojęciem strategii. Dla rozjaśnienia Twojej niewiedzy do podstawowych zasad należą m.in: celowość, ekonomia sił, zaskoczenie. To o czym napisałeś w swoim komentarzu odnosi się do pierwszej z wymienionych zasad. Strategia zaś (w ujęciu wojskowym) "to dział sztuki wojennej obejmujący teorię i praktykę przygotowania i prowadzenia wojny, jej poszczególnych kampanii najważniejszych bitew" (Encyklopedia Wojskowa, Warszawa 2007, t.2 s. 334). Strategia dotyczy osiągania celów długofalowych, niekoniecznie związanych z prowadzeniem działań zbrojnych. Stąd też mamy różne rodzaje strategii takie jak np. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego czy Strategia Narodowa ( A. Polak, J. Joniak (red.) "Sztuka wojenna", Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2014, s. 31). Tak więc radzę najpierw poszerzyć własną wiedzę i wykazywać się mniejszą arogancją w stosunku do innych uczestników forum. I więcej pokory, bo nikt nie ma monopolu na rację.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 19 czerwca 2020, 17:26

Przez 30 lat to jednak się trochę te Apacze zmieniły, Co do strategi to w Wietnamie przeszli szkolenie i strategie mają dobrą, reszta to też bzdury które można przypisać każdej armii.

Marek1
piątek, 19 czerwca 2020, 16:44

I jesteś pewny, ze przez 30 lat NIC się w kwestii użycia śmigłowców uderzeniowych nie zmieniło ;))). A co do ETD, to właśnie po to każda rotacja ćwiczy do upadłego, by się go NAUCZYĆ. A tak juz na koniec, to CZYM wg. ciebie różnią się polskie poligony od np. niemieckich na których Jankesi trenowali parę dekad ??

Willgraf
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:47

tak ruscy płacą:) ..za to tuzom z ASzW i M0N wszyscy Polacy płacą za brak kompetencji - US ARMY od czasów Wietnamu zapomniało wszystko co było w Wietnamie i jak widać po tych ćwiczeniach nadal te same blednę założenia

Żołnierz zawodowy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:12

Willgraf, a ty miałeś dostęp do dokumentacji tego ćwiczenia aby wypowiadać się na temat jego założeń? Wątpię. A czy kiedykolwiek widziałeś taką dokumentację? Bardzo wątpię. A może masz pojęcie jak się planuje ćwiczenia w wojsku? Nie wierzę. Więc skończ pisać banialuki na tym portalu. A żeby zarzucać niekompetencje komukolwiek w jakiejś dziedzinie trzeba samemu być w niej kompetentnym. Ty takich kompetencji nie posiadasz wypisując bzdury na tym portalu. Więc skończ Waść i wstydu sobie oszczędź.

Jan z Krakowa
piątek, 19 czerwca 2020, 18:31

Dlatego piszą takie głupoty, bo za to im płacą. Rosyjska propaganda nigdy do subtelnych i racjonalnych nie należała i dlatego jest skierowana do ludzi głupich.

Tweets Defence24