Dzikie łasice w Libii. Turecka bateria OPL i radary zniszczone

6 lipca 2020, 14:07
Zrzut ekranu 2020-07-6 o 15.42.44
System KORAL. Fot. Aselsan
Reklama

W nocy z niedzieli na poniedziałek zbombardowana została baza lotnicza al-Watiya w zachodniej Libii. Celami była chroniąca go bateria obrony powietrznej średniego zasięgu, radary i systemy zagłuszania radioelektronicznego. Jak to ostatnio często bywa jest wiele teorii co do tego kto dokonał ataku, ale obydwie strony konfliktu zgadzają się co do jednego: atak był bardzo dobrze przeprowadzony i skuteczny.

Baza lotnicza al-Watiya została odbita z rąk Libijskiej Armii Narodowej Chalifa Haftara 18 maja bieżącego roku i od tamtego czasu, została przystosowana dla wspierających rząd trypolitański (GNA) sił lotniczych. Chodzi przy tym praktycznie wyłącznie o siły tureckie. Stąd zaczęły operowanie słynne już taktyczne bezzałogowce Bayraktar TB-2 i należące do klasy MALE Anka-S. W bazie rozmieszczone zostały też tureckie systemy obrony powietrznej i walki radioelektronicznej. Prawdopodobnie baza była przygotowywana do przybycia cenniejszych jednostek bojowych, m.in. tureckich myśliwców F-16C/D. Jakkolwiek by nie wyglądało jednak jej wzmacnianie, to ktoś najwyraźniej chciał pokazać, że nie jest to pozycja bezpieczna i nie będzie z niej można bezkarnie wspierać dalszego posuwania się wojsk GNA na wschód, poza miejscowość al-Jufra (określona jako granica, za którą GNA nie ma prawa posunąć się dalej).

Zgodnie z obecnymi doniesieniami ataku na bazę al-Watiya dokonała w bardzo precyzyjny sposób „eskadra” samolotów bojowych. Zdanie na temat tego jakich i czyich są mocno podzielone. Wojska Haftara twierdzą, że to właśnie one dokonały tego ataku, jednak w ich posiadaniu nie znajduje się „eskadra” samolotów bojowych. Chyba, że chodzi o maszyny dostarczone w ostatnich tygodniach przez Rosjan – sześć MiG-29 i dwa Su-24M. O przeprowadzeniu ataku za pomocą Su-24M informują właśnie niektóre popierające Haftara źródła.

Libijska Armia narodowa podaje, że w bazie na cel zostało wziętych 9 lokacji, z czego 80 proc. udało się zniszczyć. Wśród porażonych celów miały znaleźć się trzy stacje radarowe, nie najnowszy lecz zmodernizowany system obrony powietrznej średniego zasięgu Hawk XXI, budynek dowodzenia bazą, a także nowoczesny system zakłócania elektronicznego KORAL. Wg innych doniesień (niepotwierdzonych przez Turcję) celem były także samobieżne systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Sungur, jednak to raczej niemożliwe, ponieważ uzbrojenie to wchodzi dopiero do linii.

Co ciekawe są także doniesienia o kolumnie tureckiej wozów z systemami przeciwlotniczymi szybko przemieszczających się do bazy al-Watiya przed atakiem. Wynikałoby z tego, że zagrożenie zostało wykryte i obrońcy próbowali wzmocnić obronę. Oznacza to też, że systemy Hawk XXI, które uległy atakowi były zapewne włączone.

Turcy przyznają że ponieśli straty w sprzęcie jednak zaprzeczają jakoby mieli jakieś straty w ludziach, co przeczyłoby doniesieniom o "licznych ambulansach" przewożących tureckich żołnierzy do szpitala w pobliskim mieście po ataku. Ich zdaniem uderzenie było wymierzone „w sprzęt” a w szczególności w systemy obrony powietrznej.

Niewykluczone, że wybudowaniu systemu antydostepowaego w al-Watiya, pod osłoną którego mogłoby działać tureckie lotnictwo przeciwdziałali Rosjanie. Strona rosyjska choć wspiera przeciwną stronę to jednocześnie stara się minimalizować zatargi z Ankarą z powodu wspólnych interesów na innych teatrach.

Sami Turcy oficjalnie nie wierzą w atak rosyjski, ani tym bardziej wojsk Haftara i o atak oskarżają Zjednoczone Emiraty Arabskie, które od lat wspierają przeciwną stronę a niedawno kilka należących do nich Mirage 2000 zostało zaobserwowanych na egipskich lotniskach. Zdaniem Turków ataku na nich miały dokonać właśnie samoloty tego typu.

Najbardziej fantastyczne teorie na temat ostatnich wydarzeń wysnuwają nieprzychylne Turcji media arabskie. Ich zdaniem ataku miały dokonać samoloty wielozadaniowe typu Rafale co oznaczałoby włączenie się do wojny Egiptu, albo… Francji. Tego typu rozwój sytuacji z pewnością byłby dla Turcji bardzo niekorzystny, żeby nie powiedzieć katastrofalny. Zdaniem tych samych mediów atak miał nastąpić w chwili kiedy w bazie al-Watiya znajdował się wizytujący Libię turecki minister obrony, co miało być wyraźnym ostrzeżeniem i świadczyłoby o porażce tureckiego kontrwywiadu.

Rząd trypolitański i Turcja zapowiadają odwet, który nastąpi „we właściwym miejscu i we właściwym czasie”. Tak czy inaczej wyczyn w postaci przełamania obrony baterii OPL i jej zniszczenie w dodatku bez strat własnych należy uznać za spory sukces. Tego typu ataków dokonują najbardziej doświadczeni piloci.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 630
Reklama
Niuniu
środa, 8 lipca 2020, 17:37

Milutki - masz 100% racji - Asad jest be. Ale w zamian proponujesz Nam kolegów wyznających szariat i obcinających przed kamerami głowy dziesięcioletnim chłopcom. Ważne, że nie kochają Putina tylko dolary USA. Brawo. Super postawa.

Davien
poniedziałek, 13 lipca 2020, 15:14

Widzisz Trollu ale USA nei sponsoruje ani ISIS ani al Nusry( ta to Rosja uzbrajała ) wiec skończ z tymi kłamstwami.

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 07:08

No tak. Gazowanie dziesięcioletnich chłopców sarinem jest bardziej humanitarne - masz rację, punkt dla Al-Asada i jego siepaczy.

sża
czwartek, 9 lipca 2020, 11:04

Bardzo wiele poszlak wskazuje na to, że to gazowanie było prowokacją zorganizowaną przez milusińskich @Milutkiego.

Davien
poniedziałek, 13 lipca 2020, 15:15

Widzisz biedaku, ale nawet Rosja potwierdziła przypadkiem ze to Asad gazował własnych obywateli. Do tego ONZ potwierdziło kategorycznie ze to robota Asada więc daruj sobie kłamstwa.

Bush IQ10
środa, 15 lipca 2020, 09:43

A Saddam Hussain miał broń atomową.

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 22:22

Te poszlaki to ewakuacja z Syrii tej broni po ataku przez Rosjan? Nie ma żadnych takich poszlak, poza fakenewsami produkowanymi przez reżim i jego rosyjskich sponsorów.

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 21:45

Pytanie można odwrócić, czy z powodu bojówek fanatyków religijnych należy skazywać miliony Syryjczyków na wygnanie lub nędzę? A może szukać innego sposobu. Asad i jego klika są skompromitowani, bali się utraty władzy że rewolucjonisci ostro się z nimi rozprawą. Teraz na pewno rozprawią się bardzo ostro, dlatego Asad bedzie walczyl do samego końca i poswieci każdą ofiarę. Odsunięcie go od władzy zmniejszy kolejne cierpienie

sża
czwartek, 9 lipca 2020, 08:11

A kto tam w tej Syrii i innych krajach arabskich te rewolucje zorganizował i opłacił? I kto później przez kilka lat bezczynnie się przyglądał jak "demokraci" w Syrii obcinają głowy niewinnym ludziom, gwałcą i rabują. I skąd tu na forum biorą się sympatycy skrajnych fanatyków islamskich, tacy jak Ty i jeszcze kilku innych?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:32

Pierwsza była Tunezja. I tam nikt niczego nie finansował. Po prostu facet się spalił żywcem w proteście przeciwko władzom. I później poszło dalej.

Gnom
piątek, 10 lipca 2020, 08:15

Podobnie jak nikt nie finansował w Egipcie. Tam przecież ludzie "skrzyknęli się" przez bogamordę, czyli Fejs-Bóg (pisownia świadoma), a po jakimś czasie wyszło na jaw, że za tym stało Bractwo Muzułmańskie. Gdybyś poszukał znalazłbyś tych "przypadkowych" powiązań więcej przed lub w trakcie różnych rewolucji XXI w. Wiele nitek prowadzi do Moskwy, Waszyngtonu lub Pekinu.

Davien
poniedziałek, 13 lipca 2020, 15:16

Tak Gnomie , nikt tego nie finansował więc skończ juz ze swoimi chorymi teoriami spiskowymi.

GB
piątek, 10 lipca 2020, 12:32

No jeżeli chcesz mi powiedzieć że jakaś służba zmusiła tego Tunezyjczyka do samospalenia to oczywiście możesz próbować. Ale ci się nie uda.

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 11:51

No to proszę powiedz nam kto "te rewolucje zorganizował i opłacił"? I miło by było jakbyś poparł to jakimiś dowodami. Szczególnie proszę, żebyś rozwinął myśl kto w Syrii zorganizował drugie za rządów Assadów powstanie sunnickiej większości przeciwko nieudolnym rządom mniejszości alawickiej (szyickiej) z partii BAAS.

sża
czwartek, 9 lipca 2020, 15:06

Mało domyślny jesteś, bo gdybyś był bardziej bystry, to byś nie zadawał takiego naiwnego pytania. Tym bardziej, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat tylko jeden kraj wprowadzał na całym świecie demokrację za pomocą różnych wiosen. A jak te nie pomagały, to nakładał sankcje, a na najbardziej opornych miał lotniskowce...

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 22:22

Czyli nie masz żadnych dowodów na potwierdzenie swoich rewelacji ani nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytania. Dziękuję i żegnam.

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:02

Według tureckich mediów - Agencji Anadolu, - zapewne na podstawie informacji uzyskanych z ich Ministerstwa Obrony, turecką bazę w Libii zaatakowało lotnictwo ZEA.

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 02:06

Jeśli dyżurni atlantyści sa gotowi na zawołanie stwierdzić że Hawk XXI to taki przestarzały system w momencie w którym został zamieciony, to co powiecie o Saudyjskich patriotach, które Houthi zamiatają dronami nawigowanymi zwykłym, komercyjnym GPS (błąd trafienia rzędu 10 metrów)? Opisane zostało to w czerwcowym Wojsku i Technice. Nie mówiąc zresztą o kompromitacji przy "obronie" rafinerii w Abqaiq w zeszłym roku.

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:01

Dodaj jeszcze iż według tego artykułu ZEA przyznała iz tylko JEDEN radar systemu Patriot został trafiony. A że błąd trafienia 10 metrów? Po prostu GPS jest dokładny.

R
czwartek, 9 lipca 2020, 09:59

"Dodaj jeszcze iż według tego artykułu ZEA przyznała iz tylko JEDEN radar systemu Patriot został trafiony" nawet jak jeden to i tak duzo.

Davien
poniedziałek, 13 lipca 2020, 15:17

R-ciu każda bateria systemu Patriot ma dwa radary AN//MPQ-53/65 wiec bateria dalej zachowała swoje możliwości.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 11:46

Cóż pisał w liczbie mnogiej (także w innym poście w tym temacie)... i o Patriotach Arabii Saudyjskiej. A Arabia Saudyjska w ogóle nie podała ile i czy w ogóle jakiś Patriot został wyłączony z walki przez drony.

galwanizator
wtorek, 7 lipca 2020, 22:27

Co do Hawk XXI to staroć ! Co z tego że zamieniono radar wstępnego wykrycia celu i radar śledzenia celu na MPQ64 który nie jest nawet PESA :) skoro rakiety wciąż naprowadzane półaktywnie CW. Ze zdjęć z Libii wynika że nie jest to wersja z AMRAAM

yike
środa, 8 lipca 2020, 01:22

Taka jest własnie Amerykańska technologia kolego! Tez myślałem że mają coś nowego a jak widać zakłócić ich radary jest łatwiutko i naprowadzić na nie rakiety jeszcze łatwiej.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 22:03

Prawda jest taka że żaden system przeciw lotniczy nie zapewnia ochrony przed napadem z powietrza !! kompleksy obronne z wielowarstwową obroną mogą utrudnić robotę napastnikom ale też ich nie powstrzymają, tylko współpraca Lotnictwa myśliwskiego z z systemami SAM może powstrzymać napad z powietrza a są tez inne zagrożenia jak choćby atak pociskami balistycznymi, manewrującymi czy sabotaż i cała skomplikowana machina musi działać jak szwajcarski zegarek !! a nie żadne brednie o bańkach.

środa, 8 lipca 2020, 12:13

Nic dodać nic ująć.

migiem
wtorek, 7 lipca 2020, 18:41

A to ci,było bumm,i nikt się nie chce pochwalić. Pewnie jakieś zielone,latające ludziki.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:26

Do wszystkich apologetów amerykańskiej obrony powietrznej: System Hawk XXI, którego używa Turcja, jest wyposażony w radar AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, najnowszą tego typu konstrukcję w US Army! Wciaż jest on kupowany przez amerykańskie wojsko i jak widac słabiutko radzi sobie z zakłócaniem ;) Hawk XXI jest również wyposażony w stanowisko dowodzenia produkcji norweskiego Konsberga, które ma rozdzielać cele między wyrzutnie. Jest to takie samo stanowisko jak uzyte w systemie NASAMS, który próbuje nam wepchnąć amerykańska ambasada w programie Narew. Cokolwiek kupimy, trzymajmy się od tego złomu z daleka!

Darek S.
środa, 8 lipca 2020, 03:10

To nie pierwszy złom, który nam wepchną za grubą kasę.

aha
środa, 8 lipca 2020, 00:07

Przecież wyraźnie autor napisał że systemy były wyłączone wiec o co chodzi. Widziałeś kiedyś święcąca wyłączona żarówkę ? Jeśli tak to gratuluję jesteś wyjątkowym gościem.

środa, 8 lipca 2020, 12:14

Był włączony, jak widać czytać to nie za bardzo kolega potrafi.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:04

Wypadałoby jeszcze udowodnić jakiej wersji HAWK (czy właśnie najnowszej) użyli Turcy w Syrii. Znane mi zdjęcia i filmy nie pozwalają w ogóle na rozpoznanie co dokładnie zniszczyło lotnictwo.

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:24

Z tego co mi wiadomo Turcja unowocześniła wszystkie Hawki które u nich służą

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:03

Bardzo możliwe. To kolejny raz pokazuje przewagę lotnictwa nad OPL.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 21:53

Niech D24 udowadnia skoro tak napisali a poza tym Turcy i tyko kilka krajów używa tego systemu a chyba nie sadzisz że Turcy mają jeszcze zabytki jeśli modernizowali Hawki a jeden zostawili specjalnie na Libię ? a tym bardziej żeby szmelc wysyłali na ekspedycję i ryzykowali fiasko operacji.

GB
środa, 8 lipca 2020, 00:12

Turcja ma wiele starego sprzętu, w lotnictwie masz jeszcze F-4, w sumie F-16 też nie są najnowszych wersji. W wojskach lądowych masz Leo2A4, czyli czołg z lat 80. Przecież poprosiła państwa NATO o przysłanie baterii Patriot.

R
środa, 8 lipca 2020, 11:53

Tak, tak GB tlumaczysz sie jak male dziecko.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 09:08

No bo tobie trzeba tak tłumaczyć.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:41

Miało być w Libii ( a nie Syrii).

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:13

Panei cóz i co z tego ze ma Sentinela, mógłby miec nawet i AN/TPY-2 co nei zmienia faktu ze sa to przestarzałe rakiety bedące opowiednikeim S-125 i całkowicie niezdolne do odparcia ataku pociskami antyradarowymi lub podobnymi. Tu nei było bomb grawitacyjnych zrzucanych z Tu-22M3 lub Su-24 wiec skończ swja propagandę.

Syberia wzywa
środa, 8 lipca 2020, 03:42

Gdyby mieli twoje AIM-120 z 1973 roku to zupelnie inna sprawa.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 21:57

Bredzisz!! rakiety są z lat 1995+ według tego co piszą i na pewno są lepsze od wszelakich rakiet jakie ma do SAM Polska i lepsze od dużej części wyrobów rosyjskich

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:00

Rakiety Grzegorz to pociski z phase 3 z 1989r

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:26

Moze to byl samolot z bomba antygrawitacyjna, albo co gorsza uzbrojony w twoje AIM-120 z 1973 roku?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:26

Moze to byl samolot z bomba antygrawitacyjna, albo co gorsza uzbrojony w twoje AIM-120 z 1973 roku?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:26

Moze to byl samolot z bomba antygrawitacyjna, albo co gorsza uzbrojony w twoje AIM-120 z 1973 roku?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:26

Moze to byl samolot z bomba antygrawitacyjna, albo co gorsza uzbrojony w twoje AIM-120 z 1973 roku?

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:24

Oświeć nas zatem jakież to lotnicze środki bojowe zniszczyły (lub nie) owe element OPL !!! (Pozwalam sobie pisać w liczbie mnogiej bo zapewne jest wielu chętnych by o tym "pewnym", bo od ciebie, fakcie przeczytać). Może to jednak atak Jedi.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:01

Widzisz Gnomie, na razie nei wiadomo co zniszczyło radar ale nie był to samolot z bomba grawitacyjną bo by nie było ze nalot nieznanych maszyn. ale jak widac dalej jestes zwykłym ignorantem.

montańska preria powoduje poczucie "bezkresu" (ew. bezmyślności)
wtorek, 7 lipca 2020, 21:12

Panei Davien, nie podniecaj się tak. Amerykański Hawk poległ-co nie jest przecież niczym nadzwyczajnym bo to szrot był, i pomimo super modernizacji jest i "będzie". A czy Turcy uciekną z Libii z podkulonym ogonem jak Amerykanie z Wietnamu to tylko decyzja Putina.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:03

Jak na razie to ty i reszka kółka piewcow Rosji sie tak podniecacie tym zniszczeniem że pewnei monitory juz białe. A Putin jak widac sam z Libii ma zamiar sie wynosic, Wagnerowcy juz wyjeżdzaja więc skończ płakac.

montańska preria powoduje poczucie "bezkresu" (ew. bezmyślności)
środa, 8 lipca 2020, 22:41

Jakież to "monotematyczne". Nic mądrzejszego centrala nie podesłała? Od 3 dni ten sam, tekst? Czyżby "odstawka" nawet z VII ustrolligi i spadek do "stanowej"? Jak tak dalej pójdzie to będziemy parafrazować slogan z dawnej słusznie minionej epoki: Mówimy burak-myślimy Davien, mówimy Daviwen-myślimy burak!

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 07:10

Dokonujesz projekcji swoich problemów na innych?

Jak tak dalej pojdzie to skonczy w juniorach.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:27

Zamiast mowic "ty trollu" bedziemy mowic "ty Davienie".

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 20:14

Tylko się nie zagotój tak cedząc przez zęby ;) To właśnie radar wykrywania i naprowadzania mozna zakłócić, nie rakiety, i to właśnie na radar sentinela, który najwyraźniej świeci jak fukushima naprowadziły się bez trudu rakiety przeciwradarowe. A rakiety Hawka są w porządku, powinny dać radę zestrzelić Ch-25 Albo HARMa, bo i podobne Syryjskie Buki dawały radę Izraelskim rakietom wielokrotnie.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:05

A ten znowu... Buk nie zestzrelił ani jednego HARM-a czy innych PGM bo nei od tego jest. Ale jak widac nie amsz nawet pojęcia o własnym rosyjskim sprzęcie.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 23:09

Szczególnie Buki się odznaczyły... Od lat izraelskie lotnictwo bez przeszkód atakuje cele w Syrii, takze w głębi, niszcząc strategiczne obiekty jak przykładowo budowany syryjski reaktor atomowy. Tak, Buk jest dobry na pasażera, ale Toczki już nie zestrzeli.

easyrider
wtorek, 7 lipca 2020, 18:04

Turcy muszą teraz tam zainstalować S-400 - będzie co komentować. Generalnie informacja prawie pozytywna skoro wrogi nam islam sam ze sobą walczy. Obu stronom powinniśmy pomagać dostarczając (przymusowo ale darmowo) islamskich najemników z krajów zachodnich. Do czasu aż się skończą. Z biletem w jedną stronę.

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 18:51

Ten wrogi islam zamiast wyjechac z Europy zapuka do europejskich drzwi jako uchodźcy, z biletem w jedną stronę - Europa stacja docelowa, powrotu do ojczyzny nie będzie. Niemcy znów aby odkupić swe historyczne winy ich wezmą do spółki z innymi krajami. Zresztą Niemcy i inne europejskie nacje nie były muzułmańskie gdy dokonywały swojej winy

easyrider
środa, 8 lipca 2020, 20:17

Zauważyłeś słowo: "przymusowo" i "powinniśmy"?

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 21:26

Ale ilu tych przymusowych najemników znajdziesz? Zbierzesz tysiące a w zamian przyjadą miliony mówiąc że skoro zrobiliście bagno z naszych krajów to teraz nas bierzcie i utrzymujcie. I będą mieli rację

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 21:50

Niemcy nie muszą żadnych win odkupywać wystarczy że zapłacą reparacje!! Niemcy po prostu powinni zacząć się leczyć i wyciągnąć wnioski z historii

pradziadek z Polnische Wehrmacht
środa, 8 lipca 2020, 10:49

Niemcy już reparacje zapłaciły. Jak chcesz dostać swoją część to zgłoś się do Rosji, która jest prawnym spadkobiercą ZSRR, który ją otrzymał i miał oddać naszą część. Akurat Niemcy wyciągnęli lekcje z historii.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 8 lipca 2020, 16:58

Niemcy Polsce reparacji nie zapłacili a co robili z pieniędzmi to nikogo nie obchodzi tym bardziej ich układy z ZSRR.

pradziadek z Polnische Wehrmacht
środa, 8 lipca 2020, 21:09

Przykro mi ale rzeczywistość wygląda tak, że nikogo nie obchodzi co sobie myślisz. Niemcy swoją dolę zapłaciły a ZSRR "rozliczył" się z PRL. Reparacje istnieją tylko w opowieściach populistów gdy trzeba podniecić na chwilę wyborców.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 18:44

Całkowicie popieram.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 17:07

Co na to spece od "baniek anty dostępowych" czy innych bredni ???

Jabadabadu
wtorek, 7 lipca 2020, 15:21

Ktokolwiek to był - gratulacje. Za precyzję planowania i wykonanie. A dodatkowo za "wybicie z czaszki" marzeń o reaktywacji imperium osmańskiegi bis.

Niuniu
wtorek, 7 lipca 2020, 15:05

Davien - choć raz masz rację. W Idlibie Putin odpuścił Turcji i zostawił sprawę w rękach Syryjskiej Armii. W efekcie Turcy i popierani przez nich rebelianci (teroryści) stracili 1/3 zajmowanej prowincji w tym kontrolę nad dwoma najważniejszymi arteriami komunikacyjnymi w północnej Syrii. I doszło do tego, że teraz turecka armia na pozostałych terenach sama walczy z wcześniej przez siebie wspieranymi bojówkami. A te z którymi nie walczy - wywozi do Libii. Tak wygląda "sukces" Turcji i klęska armii syryjskiej i wspierających ją rosjan? Gratuliję chłopczę wyobraźni i logiki. Atak w Libii nie był realizowany przez Rosję ani jej najemników. Dyskusyjne jest jedynie czy byli to Francuzi czy Egipt lub Emiraty Arabskie. Choć biorąc pod uwagę skutki i czas ataku stawiam nadal na Francję. A że się tym nie chwalą to co? Zainteresowani dokładnie wiedzą kto ich tak urządził i dla czego.

Maras2
wtorek, 7 lipca 2020, 21:15

Rosja by nie uzyla broni precyzyjnej w takim konflikcie. to nie ten kaliber konfliktu i po co skoro ma Francje czy ZEA haha. Juz niedługo zapewne usłyszymy o bombardowaniach prostymi bombami z Su-24M. Jezeli juz to swoja bron precyzyjna beda ale to testowac w Syrii. strategia Rosji jest taka ze walimy grawitacyjnymi bo tanio a precyzyjnej duzo nie maja wiec oszczedzaja. Jak trzeba bedzie to od czasu do czasu uzyja.

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 18:19

"Sukces" Rosji na razie jest nie do pobicia, zostali darmowymi ochroniarzami despoty Asada i jego kliki. Świat pamięta zbrodnie których Asad się dopuścił i ze Rosja jest jego obrońcą. Putin został z upadłą Syrią, wyniszczoną wojną cały czas domagającą się od Rosji pomocy bo nikt inny nie będzie pomagał dyktatorowi. Do tego dochodzą miliony Syryjczyków w Syrii i na uchodźstwie czekających na kolejną okazję do rewolucji. Jak to powiedział kiedyś pewien dowódcą jeszcze jedno zwycięstwo a zginęliśmy.

kac-perski
wtorek, 7 lipca 2020, 14:53

?? Nie wiadomo kto zbombardował tureckie instalacje ?? Śmiechu warte.

Andrzej
wtorek, 7 lipca 2020, 11:02

Przypomina mi się atak Polskich SU-22 podczas ćwiczeń w Niemczech. Atakowały baterie Patriot pod osłona swoich zasobników alki elektronicznej. Obsługa rakiet Patriot nawet nie wiedziała kiedy a została zbombardowana.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:16

Andrej, zapoznaj się z tymi cwiczeniami a potem wypisuj sowje bajeczki:)

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 18:02

No mnie się przypomina fakty zestrzeliwania Su-22 na wojnach. Sugeruję jednak szukać skuteczności broni na wojnach, a nie ćwiczeniach.

wtorek, 7 lipca 2020, 16:42

Bajki i mity jeszcze krążą, widzę.

Jędrzej
wtorek, 7 lipca 2020, 14:58

Su-22 atakowały pod osłoną zarośli (w porywie). Tak, tak, Amerykanie nawet nie zauważyli jak przegrali Zimną Wojnę.

R
wtorek, 7 lipca 2020, 10:06

"Dzikie łasice w Libii" brzmi jak Amerykanie atakuja w Libii.

www
wtorek, 7 lipca 2020, 10:02

A śmieli się z Pancyrów, a tu masz babo placek sprzęt NATO zmieciony z powierzchni ....

ubawiony
wtorek, 7 lipca 2020, 15:18

... sprzęt NATO zmieniony prawdopodobnie przez inny sprzęt NATO. Z Pancyrów/Kasztanów dalej można się śmiać.

mick8791
wtorek, 7 lipca 2020, 13:32

Poza tym ŚMIALI się, a nie ŚMIELI!!!

mick8791
wtorek, 7 lipca 2020, 13:30

Człowieku naprawdę chcesz porównywać Hawk z 1960 (!) roku ze współczesnym i teoretycznie nowoczesnym Pancyrem? Przecież Hawk w normalnych armiach już od lat nie jest użytkowany!

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 17:44

Nie pisz bajek, Hawk XXI a taki ma Turcja to system całkowicie inny od tego z lat 60tych czy nawet 80tych kluczowe elementy są takie same jak w NASAMS a rakiety są z połowy lat 90ych

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:18

Taak jeden przestarzały Hawk, taki rówiesnik S-125 vs min 5-6 Pancyrów:))

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 17:45

Znowu ciemnotę piszesz zamiast sprawdzić co to Hawk XXI

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:25

Hawk XXI? To Hawk Phase 3 z MPQ-64 Sentinel o zasiegu do 40km i i stanowiskiem dowodzenia. Przeciwko dowolnej PGM tak samo bezbronny jak ten z 1960r. Ot taka S-125 Newa ale nieco lepsza. Co zabawniejsze moze zwalczać taktyczne pociski balistyczne .

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 21:46

Bzdury piszesz choćby dlatego że pierwszy Hawk to był odpowiednik bardziej KUBa a nie Newy przede wszystkim naprowadzanie pół aktywne, po drugie Hawk był modernizowany wiele razy a rakiety zrobione w połowie lat 90 były bardzo skuteczne a w testach zdejmowały cele typu Taktyczny pocisk balistyczny co zresztą niedowiarki mogą zobaczyć na filmiku zobaczyłem i byłem zdziwiony.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:08

Porównywałem dzieciaku lata powstania bo Hawk to zadaniowo nie am nic wspólnego z S-125 czy KuB-em, ale jest tańszym, bardziej mobilnym nastepca Nike-Hercules a pociski balistyczne może zwalczac od chwili powstania.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 9 lipca 2020, 21:15

Czasami to się zastanawiam czy jest 1 Davien czy kilku Davienów bo jak się przeczyta to wygląda jak by różne osoby pisały??

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 17:33

Ten był włączony a nie schowany w hangarze, złotko

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:05

Cóż, LA pokazuje materiał zdjęciowy na zniszczenie 9 Pancyrow w Libii.

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:32

Nie zniszczonych w walce, a porzuconych przez uciekające oddziały.

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:07

Niektóre z tych filmików pokazują Pancyry z działającymi radarami, czyli w walce. Widzę jadące Pancyry, są też na lawetach. Jeden w hangarze (w hangar uderza pocisk). To są różne sytuacje, ale faktem jest że 9 zostało trafionych. Wczoraj było info że kolejny Pancyr został zniszczony - info póki co nie potwierdzone na LA (i przez nikogo innego).

Maras2
wtorek, 7 lipca 2020, 21:18

i wszystkie należały do wojsk rosyjskich? Wez pomysl troche. Daj podobny sprzet ale "zachodni" Libijczykom czy podobnym i zobaczysz jak beda go tracić.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:10

Maras, ZEA do Libii wysłała 5 Pancyrów na podwoziu MAN-a, wiec tak wszystkie na KamaZ-ach to rosyjskei:)

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 09:27

Czyli mówisz, że Rosjanie nie potrafią nikogo wyszkolić od 40-tu lat kto by potrafił obsłużyć ich sprzęt?

środa, 8 lipca 2020, 12:21

Wietnamczyków wyszkolili, jak pokazuja nawet dzisiejsze ćwieczenia nas chyba także. Patrz bęcki jakie nasz OPL sprawiała choćby apaczom.

GB
środa, 8 lipca 2020, 14:05

A siebie??? Bo patrząc jak zestrzelili pasażera na Ukrainie, czy nie zestrzelili Toczki, która trafiła w ich wojska, oraz to że nie potrafią nawet wykryć kilku śmigłowców z eskortą samolotów które przeprowadzają operacje kilkadziesiąt km od ich stanowisk to są raczej słabo wyszkoleni. No można jeszcze dodać że syryjskich operatorów OPL wspierali bardzo często doradcy sowieccy/rosyjscy, także w 1982 roku.

środa, 8 lipca 2020, 16:42

Jak rosjanie zaczeli obsługiwać nowodostarczone radary w Syrii w 1982 roku to skończyły sie Izraelskie naloty, a po nieudanej akcji komandosów izraelskich to rosjanie objeli zsięgiem połowe izraela i skończyło sie rumakowanie żydowskiego lotnictwa w Libanie w tamtym okresie.

GB
środa, 8 lipca 2020, 19:29

W 1982 roku zginęli doradcy sowieccy obsługujący syryjską OPL. A naloty izraelskie skończyły się bo atak odniósł sukces i OPL oraz lotnictwo syryjskie zostało w Dolinie Bekaa zniszczone.

środa, 8 lipca 2020, 22:20

Zgineło raptem 2 w nieudanej akcji komandosów Izraelskich, nieudanej bo nic nie zniszczyli a OPL Syryjskie zostało błyskawicznie odbudowane i do tego objeło zasiegiem większy obszar niż wcześniej.,

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:44

No widzisz... Sam przyznajesz że tam byli operatorzy sowieccy. Wniosek jest taki że po prostu obsługiwali systemy plot. A to że odbudowano? Odbudowano to co zniszczył izrael. Sowieci nie mogli sobie pozwolić, aby ich sojusznik nie miał OPL. No i jak tam z OPL w Syrii w 2007 roku gdy lotnictwo izraelskie zniszczyło syryjski reaktor atomowy?

czwartek, 9 lipca 2020, 11:30

Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Napisałem chyba wyraźnie wcześniej że NOWODOSTARCZONE systemy obsługiwali w rosyjscy operatorzy-instruktorzy i to przy próbie zniszczenia tych nowych systemów w walce z izraelskimi komandosami zgineło dwóch rosjan. Izrael wysłał komandosów nie samoloty, mówi ci to coś? Przypomnij sobie jaki to sukces odniosło w walce z rosyjskiego pochodzonia OPL Izraelskie lotnictwo przy próbie zniszczenia Irackiej lotniczej bazy ?

Marek L.
poniedziałek, 13 lipca 2020, 14:06

O jakiejś "irackiej bazie lotniczej" to ty tutaj, te wyssane z wyjątkowo nieczystego palucha fakenewsy, bredzisz --- to wytłumacz w takim razie, gdzie było to "cudowne" sowieckie OPL, gdy IAF zniszczył iracki reaktor Sadamma OSIRAK w 1981 ???? Oraz to równie "cudowne" rosyjskie OPL, gdy IAF zniszczył syryjski reaktor Assada, w 2007 ????

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:34

To w takim razie mylisz sytuacje. Sowieccy doradcy zginęli także wcześniej , w trakcie ataków lotnictwa w Dolinie Bekaa.

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 07:11

... a jego skuteczność widzimy do dzisiaj oglądając nagrania z kamer izraelskich rakiet...

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 23:57

O co chodzi na wojskami rosyjskimi??? Rozumiesz w ogóle o czym jest dyskusja?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:18

Jakbys nei zauwazył ten w hangarze zwiał do neigo przed zwykłym dronem:) A Hawk przeciwko PGM jest całkowicie bezbronny.

Bogdan
wtorek, 7 lipca 2020, 09:45

Na zdjęciu to system Koral ale nie ma jeszcze systemu "Koral" w Libii ... na razie dużo szumu ale mało szczegółów

antyDavien
wtorek, 7 lipca 2020, 08:59

Pierwszy atak SU57. Teraz cała amerykańska obrona plot będzie wylaczona.

Yaro
wtorek, 7 lipca 2020, 13:34

Jest tylko jeden mały problem - jedyny Su-57, który został do tej pory wyprodukowany spadł na ziemię...

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:19

Biorąc pod uwagę że su-57 ciągle nei istnieje....

Wawiak
wtorek, 7 lipca 2020, 12:57

A potem poleci w kosmos... i dalej... 8-]

AntyJełop
wtorek, 7 lipca 2020, 12:11

Wiadomo ... amerykańska opl jest do kitu.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 12:10

Powinieneś wiedzieć, że kwalifikacyjny lot pierwszego seryjnego Su-57 zakończył się jego katastrofą i rozbiciem. Tak więc na razie to nawet amerykańska OPL sztuki amunicji nie zużyła, sam ten Su-57 się wyłączył. Pamiętaj też że rosyjskie samoloty myśliwskie potrafią same się zestrzeliwać, patrz przypadek gdy jeden MiG-31 zestrzelił drugiego MiG-31, tak "doskonałe" mają systemy swój-obcy. Przy czym rosyjscy piloci muszą uważać jak latają w pobliżu własnych systemów OPL, bo przeciwlotnicy mogą ich pomylić i zestrzelić, tak jak zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL zestrzeliła Ił-20... Jeszcze coś?

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 16:52

MiG-31 zestrzeliwujący innego? daj spokój propagandzie komandora. Nikt inny o tym cud wydarzeniu nie napisał jakoś...

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 19:44

Nie wiem o jakiego komandora chodzi. Natomiast ubaw był niezły z tego samobójczego zestrzelenia.

środa, 8 lipca 2020, 12:23

Jakis dowód na to zdarzenie?

GB
środa, 8 lipca 2020, 14:05

Poczytaj na Defence 24, jest artykuł.

Marcin
środa, 8 lipca 2020, 23:09

byle fake news od razu jak cytaty ze świętych ksiąg. może zacytuj bo jakoś nikt w te głupoty nie uwierzył oprócz ciebie

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 14:46

Cytuję fragment z artykułu: "Ujawniony fragment raportu komisji powypadkowej nie wskazuje wprost, co spowodowało, że procedury wykonywania strzelań rakietami R-33 zawiodły. Zaznaczono jedynie, że nieprawidłowo zadziałały: system uzbrojenia „S-800” (prawdopodobnie kryptonim radaru „Zasłon”) - przechwytując znajdującego się w pobliżu rezerwowego myśliwca MiG-31 zamiast celu… oraz system identyfikacji - nie informując, że obiekt jest „swój”, przez co załoga kontynuowała wykonanie zadania."

środa, 8 lipca 2020, 16:43

Są w nim jakieś dowody na przedtawioną tezę?

GB
środa, 8 lipca 2020, 19:29

Są.

środa, 8 lipca 2020, 22:20

Jakie?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:45

Doczytaj. Artykuł opiera się na danych rosyjskich.

czwartek, 9 lipca 2020, 12:18

Ktore widziales tylko ty zapomnailes dodac.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 14:06

Wystarczy przeczytać. Artykuł jest w języku polskim.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:30

Prosze podaj jakis dowód.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:34

Masz w artykule.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:26

A ty sie dziwisz ze Sputnik( twoje jedyne żródło) o takiej kompromitacji nei napisał?:))

złośliwe
wtorek, 7 lipca 2020, 19:23

Zabawne bo o tym zestrzeleniu rok temu pisali wszyscy.

zło śliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 18:44

Ale pokazywali efektowne samobójstwo belgijskiego F16.

środa, 8 lipca 2020, 12:23

Holenderskiego.

wtorek, 7 lipca 2020, 11:40

pokładzie się ze śmiechu

p.wl
wtorek, 7 lipca 2020, 14:25

*Będzie się pokładać

x
wtorek, 7 lipca 2020, 08:47

Zamiast rzeczowej dyskusji antyrosyjskie brednie propagandowe jak zwykle.

wtorek, 7 lipca 2020, 11:40

twoje wypociny to jak zwykle prorosyjskie brednie.

hej
wtorek, 7 lipca 2020, 17:34

tak ci się spieszy z naganiactwiem że nie miałeś nawet czasu wpisac nicka? czy pochrzaniły ci się aliasy

Patriota
wtorek, 7 lipca 2020, 08:03

W mojej ocenie mógł by tak być Izrael , który z Turkami się nie lubi żeby przytrzadnac im paluszki w regionie ,choć też i Egipt który obserwuje bacznie Turków w libi ale niewiem czy była by w stanie tak precyzyjnie przeprowadzić takie uderzenie,może przy wsparciu kogos. Francja już zaprzeczyła więc oni odpadają choć mogli wspierac taką operację żeby za incydent na morzu po łapkach Turkom dać

Marek L.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:11

Oczywiście, że IAF mógłby być zdolny do przeprowadzenia tego typu akcji w Libii, za pomocą kilku F-16I oraz F-15I (a wtedy to z tankowaniem w powietrzu przy pomocy IAF'u IAI B-707 Re'em --- ponieważ jest to spory kawał drogi tam i z powrotem nad morzem Śródziemnym!), lub bez żadnego tankowania za pomocą kilku F-35I (a mają ich w chwili obecnej już 22 sztuki). I akcję taką przeprowadziliby oni wtedy na 100% perfekcyjnie i skutecznie. Stronami konfliktu w Libii są z jednej strony "oficjalny rząd Libii", oraz Turcja, popierana (ale, jak do tej pory, to nie militarnie, przez Włochy), oraz grupa państw zachodnioeuropejskich, a z drugiej strony popierająca libijskiego watażkę Rosja, Egipt, Emiraty, Francja. A więc głównym pytaniem tutaj jest: PO CO Izrael miałby to zrobić ?????? Nie mają oni absolutnie ŻADNEGO interesu, aby zajmować czyjąkolwiek stronę w tym libijskim konflikcie!!!!....... Natomiast mogli to jak najbardziej zrobić Wagnerowcy na tych swoich sześciu MIG-29 oraz dwóch Su-24, jak również oczywiście (i wtedy to z największym prawdopodobieństwem!!) Francuzi, Emiraty, lub Egipcjanie, każdy z nich na tych swoich bardzo dobrych myśliwcach bombardujących Rafale.

Marek L.
poniedziałek, 13 lipca 2020, 18:21

PS. W przypadku Emiratów, no to wtedy oczywiście to NIE Rafale, a Mirage 2000-9, też jak najbardziej całkowicie zdolne do absolutnie udanego przeprowadzenia tego typu akcji .......

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 15:19

Izrael już się z powrotem lubi z Turcją.

Marek L.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:15

Rozczaruję cię co do tego --- "złośliwy". Kontakty, i te formalne, i te nieformalne, pomiędzy Izraelem a Turcją, są absolutnie równie totalnie lodowate teraz, jak były one 10 lat temu ....

Marek L.
czwartek, 9 lipca 2020, 13:13

PS. Ale pomimo tych już od wielu lat maksymalnie lodowatych stosunków Izraela z Turcją, to IAF nie latałby przecież tysięcy kilometrów (tam i z powrotem!), aby angażować się w ten libijski konflikt, który ich w ogóle i absolutnie NIE dotyczy .......

złośliwy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:23

Niekoniecznie. Sułtan się przeprosił z Żydami. On przestał udawać obrońców Palestyńczyków a oni zapłacili jakieś symboliczne odszkodowanie za ofiary na tamtym tureckim statku.

Marek L.
czwartek, 9 lipca 2020, 14:20

Ale pomimo tych już od wielu lat NADAL maksymalnie lodowatych stosunków Izraela z Turcją (i to pomimo zapłacenia przez państwo Izrael wyjątkowo POTĘŻNEGO odszkodowania Turcji za śmierć tych 10:ciu islamskich "aktywistów"!!!), to IAF nie latałby przecież tysięcy kilometrów (tam i z powrotem!), aby angażować się w ten libijski konflikt, który ich w ogóle i w absolutnie żaden sposób NIE dotyczy .......

złośliwy
czwartek, 9 lipca 2020, 22:40

Przecież Izrael nie angażuje się w konflikt w Libii a jego samoloty tam nie latają - w grę wchodzi tylko Egipt lub ZEA. Potężne odszkodowanie? 20mln ? Serio?

Marek L.
piątek, 10 lipca 2020, 03:02

Dokładnie o TYM SAMYM ja przecież tutaj piszę (odpowiadając tutaj pierwotnie na ten „wkład” „Patrioty”!).... Czyli: iż lotnictwo izraelskie absolutnie NIE było w to zaangażowane. A więc, PO CO TY TO SAMO teraz tutaj po mnie powtarzasz??????? A odnośnie tego odszkodowania przez państwo Izrael dla tej tureckiej fundacji dla rodzin „ofiar” w kwocie 2 miliony EURO za jednego trupa tureckiego islamisty (a było ich wtedy w sumie 10:ciu!), jest dla ciebie MAŁO ???? SERIO ????? A znasz ty jakieś państwo, które dawało większe odszkodowania w takich wypadkach ???? Podaj informacje o nim w takim razie, czyli: kto? kiedy? Gdzie? Plus, oprócz tego, po kilkadziesiąt tysięcy EURO dla każdego wtedy rannego Turka (około ich trzydziestu), dla tejże tureckiej fundacji. Problem w tym, iż tych izraelskich pieniędzy dla tych 10:ciu rodzin —- to te tureckie rodziny nigdy nie otrzymały. Albowiem rozkradł je Erdogan, razem ze swoją własną rodziną. Cała ta tutaj całkowicie niepotrzebna, oraz całkowicie bezsensowna „dyskusja” jest o tym, iż ty twierdzisz, że państwo Izrael oraz Turcja mają teraz „dobre” stosunki. Ja zaś twierdzę, iż dzięki polityce Erdogana stosunki te są, od czasu jego dojścia do władzy, czyli, od bardzo już wielu lat, CAŁY CZAS FATALNE —- i TERAZ to jak najbardziej TEŻ!!!!.......

Marek L.
piątek, 10 lipca 2020, 01:27

Dokładnie o TYM SAMYM ja przecież tutaj piszę (odpowiadając tutaj pierwotnie na ten „wkład” „Patrioty”!).... Czyli: iż lotnictwo izraelskie absolutnie NIE było w to zaangażowane. A więc, PO CO ty TO SAMO teraz tutaj po mnie powtarzasz??????? A odnośnie tego odszkodowania przez państwo Izrael dla tej tureckiej fundacji dla rodzin „ofiar” w kwocie 2 miliony EURO za jednego trupa tureckiego islamisty (a było ich wtedy w sumie 10:ciu!), jest dla ciebie MAŁO ???? SERIO ????? A znasz ty jakieś państwo, które dawało większe odszkodowania w takich wypadkach ???? Podaj informacje o nim w takim razie, czyli: kto? kiedy? Gdzie? Plus, oprócz tego, po kilkadziesiąt tysięcy EURO dla każdego wtedy rannego Turka (około ich trzydziestu), dla tejże tureckiej fundacji. Problem w tym, iż tych izraelskich pieniędzy dla tych 10:ciu rodzin —- to te tureckie rodziny nigdy nie otrzymały. Albowiem rozkradł je Erdogan, razem ze swoją własną rodziną. Cała ta tutaj całkowicie niepotrzebna, oraz całkowicie bezsensowna „dyskusja” jest o tym, iż ty twierdzisz, że państwo Izrael oraz Turcja mają teraz „dobre” stosunki. Ja zaś twierdzę, iż dzięki polityce Erdogana stosunki te są, od czasu jego dojścia do władzy, czyli, od bardzo już wielu lat, CAŁY CZAS FATALNE —- i teraz to jak najbardziej TEŻ!!!!.......

Marek L.
piątek, 10 lipca 2020, 00:54

Dokładnie o TYM SAMYM ja przecież tutaj piszę (odpowiadając tutaj pierwotnie na ten „wkład” „Patrioty”!).... Czyli: iż lotnictwo izraelskie absolutnie NIE było w to zaangażowane. A więc, PO CO ty TO SAMO teraz po mnie powtarzasz??????? A odnośnie tego odszkodowania przez państwo Izrael dla tej tureckiej fundacji dla rodzin „ofiar” w kwocie 2 miliony EURO za jednego trupa tureckiego islamisty (a było ich wtedy w sumie 10:ciu!), jest dla ciebie MAŁO ???? SERIO ????? A znasz ty jakieś państwo, które dawało większe odszkodowania w takich wypadkach ???? Podaj informacje o nim w takim razie, czyli: kto? kiedy? Gdzie? Plus, oprócz tego, po kilkadziesiąt tysięcy EURO dla każdego wtedy rannego Turka, dla tejże tureckiej fundacji. Problem w tym, iż tych izraelskich pieniędzy dla tych 10:ciu rodzin —- to te tureckie rodziny nigdy nie otrzymały. Albowiem rozkradł je Erdogan, razem ze swoją własną rodziną. Cała ta tutaj całkowicie niepotrzebna „dyskusja” jest o tym, iż ty twierdzisz, że państwo Izrael oraz Turcja mają teraz „dobre” stosunki. Ja zaś twierdzę, iż dzięki polityce Erdogana stosunki te są, od czasu jego dojścia do władzy, czyli, od bardzo już wielu lat, CAŁY CZAS FATALNE —- i teraz to jak najbardziej TEŻ!!!!.......

wesoły menel
wtorek, 7 lipca 2020, 01:21

Mirage 2000-9 wystartowały z bazy Sidi al Barani w Egipcie. Piloci byli ze ZEA, podobnie jak samoloty.

Marek
wtorek, 7 lipca 2020, 15:36

ale ZEA nie ma w ogóle własnych zółnierzy (poza oficerami), to albo z Bengladeszu, z Pakistanu czy z różnych arabskich krajów Afryki północnej.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 19:45

Jasne... ZEA ma całkiem silne lotnictwo, a użyte w Jemenie czołgi Leclerk okazały się bardzo dobre w warunkach wojennych.

środa, 8 lipca 2020, 12:26

Biorąc pod uwage że w Jemenie poległo z 50 Abramsów a Leclerk żaden to okazały sie wręcz niezniszczalne mimo że walczyły w mieście.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:12

Wow biorąc pod uwage że AS straciła w Jemenie 20 Abramsów z czego tylko kilka zniszczonych a reszta uszkodzone i wycofane do naprawy...

Polski jezyk za trudny jest dla ciebie.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:23

No to stracila czy zostaly one uszkodzone i wyslane do naprawy? Bo gdyby jest stracila to by ich nie miala i nie naprawiala. Widac, ze dla ciebie to czytanie jak i wyslawianie sie to niezwykle trudna sztuka.

?
wtorek, 7 lipca 2020, 15:19

Nikt nie wie a ty wiesz ciekawe

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:07

Lokalne źródła. I jest to wielce prawdopodobne, choć mogli przeprowadzić atak też Egipcjanie.

Made in France
wtorek, 7 lipca 2020, 00:35

Wygląda na robotę Rafale z Egiptu

bbc
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:34

HAWK to wyjątkowo stary system ze skomplikowaną strukturą i kilkoma dedykowanymi radiolokatorami, zero pasywności, świeci jak choinka zwłaszcza "sprowokowany" pojawieniem się pozornego celu. Możliwe że w pierwszej kolejności użyto rakiet przeciwradiolokacyjnych lub od razu pocisków powietrze ziemia bądź bomb szybujących. To raczej atak typu false flag

Paragraph23
wtorek, 7 lipca 2020, 09:35

@bbc Tak, masz "rację" Turcja w swojej misji ekspedycyjnej do osłony nowo tworzonej bazy wysłała "wyjątkowo stary system ze skomplikowaną strukturą..." Mylisz się, na pewno w pierwszej do ataku na te instalacje kolejności użyto "kamikadze' a później kawalerii na dromaderach, która dokonała tego spustoszenia..;. Tak to był atak typu "false flag"

qoomatchu
wtorek, 7 lipca 2020, 14:15

wiesz chociaż co oznaczają takie terminy jak dzika łasica, SEAD ? Jak myślisz dlaczego Turcy wzięli do Libii przestarzałego Hawka a nie własne, rozwijane systemy bo nie dlatego że MIM23 jest nowoczesny. Gdybyś nadal się nie domyślał, z tego samego powodu Rosjanie nie używają do ochrony Hmejmim najnowszej wersji Torów. PS: zapoznaj się z architekturą tego "nowoczesnego" systemu, czasem jego rozwijania, mobilnością itp

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 17:42

Hawki były wielokrotnie modernizowane, również przez Turcję z uzyciem nowoczesnych komponentów. >dzika łasica Przestarzały kryptonim samolotów SEAD sięgający wojny w wietnamie, uzyty w artykule z powodu ignorancji autora bądz kompletnego braku zaangażowania we wpisy. Tutaj o tureckim Hawku XXI: The Hawk XXI or Hawk-21 is a more advanced, and more compact version of Hawk PIP-3 upgrade. Hawk-XXI basically eliminates the PAR and CWAR radars with the introduction of 3D MPQ-64 Sentinel radars. Norway's Kongsberg Company provides an FDC (Fire Distribution Center) as it is used in NASAMS system in Norway. The missiles are upgraded MIM-23K standard with an improved blast-fragmentation warhead that creates a larger lethal zone. The system is also effective against short-range tactical ballistic missiles.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:08

Te zmodernizowane były w Syrii? Jest na to jakiś dowód?

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:34

Nie mają innych :) Kto modernizuje tylko kawałek posiadanego uzbrojenia? Na jakie wyżyny zaprzeczenia wespniesz się żeby bronić honoru tatusia USA?

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:08

Nie wiem tego. Dla mnie nie ma problemu. Ale to oznacza że kolejny raz lotnictwo wygrywa z OPL...

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:29

Czyli system z radarem o zasiegu do 40km, całkowicie niezdolny do zwalczania PGM. Wow istotnie"super" nowoczesny system:)) A termin wild weasel nie ejst przestarzały ale ciągle aktualny.

Paragraph23
środa, 8 lipca 2020, 08:09

@Davien Czyli dziadostwo ? czy tak ?

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:38

Nie 40, a 75 kilometrów od 2006 roku :)) I co ma mu niby przeszkodzić w podświetleniu rakiety przeciwradarowej choćby i z 40 kilometrów? Chyba, że sugerujesz że najnowszy radar US Army dał się zakłócić, albo czas reakcji systemu był tak błyskawiczny że nie wystarczyło im czasu przechwycić max. kilku rakiet. Namiętnie czekam twoich dalszych koślawych tłumaczeń

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:14

Po pierwsze panei cóz to ze moze podswietlic rakiete i tak mu nic nie da bo Hawki nie są w stanie zwalczac PGM i tyle. Zobacz sobie jako jaki system powstawał Hawk i potem cos pisz bo juz mi się nei chce tych bredni komentowac.

paragraph23
piątek, 10 lipca 2020, 09:00

@Davien czy "hawk" jest w stanie sam siebie obronić przed atakiem "z powietrza" ? Czyli "hawk" to stare dziadostwo ?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 22:35

40 km ale według ciebie

mick8791
wtorek, 7 lipca 2020, 13:36

Bo użyła wyjątkowo starego sprzętu - Hawk jest z lat 60-tych ubiegłego wieku.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:20

To sobie wez i sprawdż co to za system: MiM-23 Hawk a potem wypisuj swoje brednie.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 17:46

Sprawdziłem sobie. Turecki Hawk XXI jest nowoczesnym systemem OPL który jest wyposażony w nowe centrum dystrybucji danych Konsberga, użyte również w systemie NASAMS (do zakupu którego nagania nas amerykańska ambasada, ponieważ rakiety robi do nich Raytheon). Radar którego używają to AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, używany masowo w US Army i nadal zamawiany, jest tam standardowym wyposażeniem.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:10

Jeśli tam był ten zmodernizowany, to kolejny raz pokazuje dużą przewagę środków napadu lotniczego i lotnictwa nad naziemną OPL. Co akurat mnie nie dziwi.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:33

Nie rozsmieszaj ludzi:)) Hawk XXI to przestarzały system z radarem o zasiegu do 40km ( pociski maja 25.) i całkowicie niezdolny do zwalczania PGM. Nowy radar czy Centrum dowodzenia nie zmienia tego w odpowiednik PAC-3+ A Sentinel to rqadar używany do SHORAD .

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:40

Uwaga, cytuję za Missile Defence Advocacy: The upgraded version, first deployed in 2006, has a range of 75 km (47 miles). Given its range, which is several times that of short-range weapons, it works to provide early warning to ground crews and supporting maximum-range engagement of threats.[ii] The system can be integrated with a multitude of weapons systems, including Hawk, Surface Launched Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile (AMRAAM), Stinger, antiaircraft guns, and other Short- and Very Short-Range Air Defense (SHORAD/VSHORAD) class weapons Dawien złapany na kolejnym prymitywnym kłamstwie?

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:16

Podawane sa dzieciaku trzy zasiegi 40, 75 i 80km dla róznych wersji tego radaru , Wybrałem najbardziej prawdopodobna bo nei ma podane jaka wersja Sentinela jest w HAWK XXI ale na pewno nie najjnowsza jak system jest sprzed 2006r. Ale jak widać znowu wpadłeś na prymitywnej manipulacji:))

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
czwartek, 9 lipca 2020, 11:51

Wybrales taki ktory ci najbardziej odpowiada manipulancie.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
środa, 8 lipca 2020, 12:33

Kolejne kłamstwo do kolekcji.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:17

Wow to znowu kłameisz jak z twoimi urojonymi AIM-120 i F-15AE ?? Ładnei ze sie przyznałes:)

czwartek, 9 lipca 2020, 11:50

Mowisz o swoich F-15AE - Alien Eagle, z technologia obcych z kosmosu?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 14:50

Ale co wy macie jakiś problem z tym F-15??? To jakaś frustracja odnośnie tego samolotu, że piloci na nim walczący natłukli masę rosyjskiego złomu czy jak? Bardzo skuteczny, cały czas modernizowany samolot, z wielkimi sukcesami na koncie. Taki MiG-29, czy Su-27 mimo że użyty w wielu konfliktach zbrojnych nie ma nawet 1% takich sukcesów jak F-15 (czy F-16).

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
piątek, 10 lipca 2020, 02:05

Zadna frustracja kolezko. Nigdzie nie jest napisane ze F-15 to samolot zly. Ba, uwazam nawet, ze najnowsze wersje F-15 sa lepsze od F-35. A w dyskusji o F-15AE, ktory nie istnieje chodzi o to, aby dejvidek nie wprowadzal innych czytelnikow w blad, wypisujac jakies dziwne historie o nieistniejacyh wersjach F-15, jak jego wymyslony F-15AE. Rozumiesz?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:20

dejvidku, ale za pomoca konkretnych danych i cyatatow "Cóż" udowodnil ci klamstwo. Wiec o co ci chodzi?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
czwartek, 9 lipca 2020, 04:18

davienku, nie dosc, ze udowodnilem ci, ze zaden F-15AE nie istnieje, udowodnilem ci, ze pisales o AIM-120 przenoszonych przez F-4F Luftwaffe w 1973 roku, to teraz udowadniam ci, ze pisales bajki o "lopatkach turbin widzianych od wlotu powietrza. Mam cie dejvidku. Chciales dowodu to masz. Wart bylo poswiecic troche czasu.Portal Defence 24, artykul pod tytulem „Su-57 na eksport. Debiut na Paris Air Show 2019?”, z dnia 6 marca 2019 roku. Davien, piątek, 8 marca 2019, 12:06 „Panie bania wania: to zaczynamy. RCS Su-57 podawane przez samego Suchoja wynosi 01-1m2, srednie 0,5m2, dla porównania B-1B ma 1,45m2 RCS:) ,nie ma supercruise z silnikami Al-41F1, ma byc dopiero z AL-41Fu czyli dawnym Izdielie 30 radar N036 Biełka czyli moderka Irbisa przez wymiane anteny istnieje w trzech niekompletnych egzemlarzach( wyłacznie antena przednia) na T-50-3/4/5 i kilk sztuk do badań naziemnych. Co zabawniejsze RCS nie da rady zmniejszyc bez przekonstruowania całego kadłuba Su-57( temumiał słuzyc jeden z prototypów T-50-9) bo obecnie radar widzi łopatki wirników turbin AL-41:) Awionika dla Su-57 istnieje w jednym egzemplarzu tstowym, silniki AL-41FU beda nie wczesniej niz 2024-25 wiec jak widac panie bania wania ,znowu się skompromitowałes:) Aha wszystkie dane sa oficjalnie podane przez Rosjan:)” Davien, sobota, 9 marca 2019, 02:01 ”Maras, w 2020r to silnik AL-41FU ma dopiero zaczynac próby państwowe więc wcześniej niz w 2023-34 szans na niego nie bedzie. A co z radarem( maja trzy okrojone egzeplarze, awioniką czy kadłubem którego konstrukcja nie pozwala na redukcje RCS( odsłoniete łopatki turbin?”. Davien, sobota, 9 marca 2019, 15:57 „Panie Gracz, nie dysze sa problemem, ale konstrukcja kanałów dolotowych powietrza do silników która umozliwia radarowi przeciwnika widzenie łopatek turbin AL-41 i bez zmiany tego zapomnij o redukcji RCS do sensownego poziomu. Tylne osłony silnika to redukcj widma w podczerwieni. A teraz co do stealth: za pierwszy mysliwiec stealth uwazany jest F-117 z RCS 0,01m2 . Nasze F-16 maja 1m2 RCS więc przy 0,5m2 dla Su-57 to F-16 tez wg ciebie jest V gen?? Su-57 nie jest maszyna stealth z tymi wartosciami RCS, to już F-18E ASHblock III ma mniejsze RCS:))”. No i po raz kolejny potwierdzilem swoja wiarygodnosc i udowdnilem, ze pisales tebrednie. Ciekawe co teraz wymyslisz. Brawo ja. Szach mat!!! I co teraz powiesz?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:38

No ale gdzie tu jest o AIM-120 z 1973 roku, albo o F-15?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
piątek, 10 lipca 2020, 02:03

Jak chcesz sobie poczytac bajki o dejvidkowych AIM-120 z 1973 roku, to zapraszam do poczytania artykulu na portalu Defence 24 pod tytulem "jednak Super Hornet dla Luftwaffe", a jezeli chcesz poczytac bajki o dejvidkowym nieistniejacym F-15AE, to zapraszam do przeczytania artykulu na portalu Defence 24 pod tytulem "Katar rozszerzy zakup F-15QA?".

to taka montańska mentalność "zielonokartkowca"
środa, 8 lipca 2020, 11:10

A cóż w tym dziwnego. On kłamał, kłamie i kłamał będzie aby tylko bałwochwalczo wielbić wszystko co "made in USA".

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:17

I znowu skamlesz o karme ruski trollu:)

ta montańska mentalność "zielonokartkowca"
czwartek, 9 lipca 2020, 21:24

Jak jesteś głodny to ci coś "podrzucę" forumowy błaźnie.Tylko poproś. To w Montanie już taka bieda?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 lipca 2020, 17:36

No właśnie niech sobie sprawdzi i wtedy się dowie że Turcja używa Hawk XXI z nowoczesnym jeśli nie najnowocześniejszym amerykańskim radarem MPQ-64 Sentinel Nowoczesne stanowisko kierowania ogniem firmy Kongsberg używane też w systemie NASAMS i rakiet MIM-23K posiadające nawet możliwość anty balistyczne więc mają bardzo dobre parametry.

Zdenek Smetana
wtorek, 7 lipca 2020, 12:21

Bierzmy na Narew, nówka nieśmigana

Smuteczek
wtorek, 7 lipca 2020, 12:12

Na to co ma Haftar nawet taki modernizowany Hawk by wystarczył.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 17:47

Ojejku a to co się stało że całkiem współczesny złom made in USA poszedł z dymem? Pewnie sabotaż ruskich agentów jak zwykle w umysłach atlantystów

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 20:12

Tylko widzisz systemy Hawk zostały wycofane z wojska USA.

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:40

I niczym nie były zastąpione. A radarów Turcy używają takich samych co USA do swoich Avengerów

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:10

Po prostu w USA wolą uzyskiwać przewagę, a najlepiej panowanie w powietrzu przy pomocy lotnictwa. Jest to efektywniejsze kosztowo, bo po uzyskaniu przewagi można wykorzystać lotnictwo do zwalczania celów naziemnych, a OPL można w zasadzie wykorzystać tylko do obrony.

dd
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:10

Żaden Hisar z Kalkanem tylko Hawk. Staroć

Mykoła
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:49

Rosjanom najlepiej wychodzi bombardowanie szpitali i obozów dla uchodzców

x
wtorek, 7 lipca 2020, 09:00

Jakis czas temu w niemczech oddtajniono raport specjalistow z Nato na temat rosyjskich bombardowan w Syrii.Okazalo sie ze rosyjskie bombardowania sa celniejsze od zachodnich czy amerykansich mimo uzywania gorszego sprzetu(poza SU-34).Mozna to latwo sprawdzic.A propagande pisz na portalach dla dzieci.

Batu-chan
wtorek, 7 lipca 2020, 15:23

A jeszcze śmieszniej było jak odtajniono zdjęcia po ataku Kalibrami - zaorały pola wokół wioski, będącej celem ataku. Na udostępnionych przez samych Rosjan nagraniach z ataków lotniczych było widać, że mają problemy z celnością. I to przy zupełnym braku obrony plot na ziemi. To tak a propos propagandy na portalach dla dzieci.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:21

Taak byli juz specjalisci z Francji, teraz z Niemeic, Norwegii itd... Co wy macie z tymi bredniami propagandowymi z Olgino że tak łatwo was zdemaskowac?:)

złamana strzała
wtorek, 7 lipca 2020, 16:47

Davien&co na tropie.

y
wtorek, 7 lipca 2020, 12:02

Jakiś czas temu odtajniono raport rosyjski gdzie okazuje się że amerykańskie naloty są celniejsze.

?
wtorek, 7 lipca 2020, 15:24

Kolega x ma racje bo można ten raport znaleźć w internecie a rosyjskiego nie mogę znaleźć co nie oznacza że amerykanie źle celowali ja uważam że specjalnie pudłowali

wtorek, 7 lipca 2020, 11:42

"Jakiś czas temu", "specjaliści z NATO"....

wtorek, 7 lipca 2020, 11:41

"Propagande na portalach dla dzieci"???

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 01:32

He HE przypomina mi to wypad na Ukraine i podpalenie Wegierskiego Konsulatu;))) Coraz bardziej prymtywnie takie dzialania wygladaja

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:23

bombardowanie szpitali i obozów dla uchodźców - na szczęście jest to tylko propaganda, ale nie bombardują wesel jak w Afganistanie

!
wtorek, 7 lipca 2020, 15:26

Tak że według zachodnich niektórych mediów Rosjanie zbombardowali ponad 300 szpitali w samym Aleppo jestem ciekawy które miasto na świece ma aż tyle szpitali :)

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 22:15

Prowincji Aleppo... To takie ichnie województwo.

środa, 8 lipca 2020, 03:37

Mowa o miescie Aleppo manipulancie.

środa, 8 lipca 2020, 12:38

Aleppo miasto około 1,5 miliona mieszkańców, weźmy przyjmijmy że z uchodźcami miało i 3 miliony. Twierdzisz że było,jest tam 300 szpitali, i to tych zbombardowanych tylko? Polska kraj 38 milinów i około 949 szpitali całodziennych , z różnymi oddziałami dziennej opieki i tym podobnymi to będzie z 1600. A w Aleppo jakby nawet całą prowincje wziąć to niby było 300 szpitali i to tych zbombardowanych. Gratuluje wyobraźni rusofobom..

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:21

Widzisz tchórzliwy ichtamniecie ale niszczenei szkół i szpitali w Aleppo przez rosyjskich "gierojów' to fakt i nie zakrzyczysz tego swoim płaczem. Tak samo jak pózneij w Doumie i Idlib, gdzie dali sie ci powietrzni terrorysci złapac na goracym uczynku. I od razz Rosja jak ostatni tchórz wystapiła z konwencji genewskich o ochronie cywilów . Wiec jak widać brednie rusofilków to tylko brednie.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:33

Cos konkretnego masz do powiedzenia czy talko obrażac potrafisz? Pozdrawiam moderatora jaki puścił chamski tekst.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:24

dejvidek ekspert od lopatek turbiny widzianych od strony wlotu powietrza i AIM-120 z 1973 roku obraza tak zawszem gdy brakuje mu wiedzy i argumentow, no i oczywiscie gdy zapomnial napic sie melisy.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:24

dejvidek ekspert od lopatek turbiny widzianych od strony wlotu powietrza i AIM-120 z 1973 roku obraza tak zawszem gdy brakuje mu wiedzy i argumentow, no i oczywiscie gdy zapomnial napic sie melisy.

GB
środa, 8 lipca 2020, 12:11

No ja ci mówię o prowincji Aleppo. Wysil się i sprawdź sobie.

LOL
wtorek, 7 lipca 2020, 09:54

Propaganda? Czy to taka propaganda jak według Rosji mówienie o Katyniu? Chyba nikt nie wierzy w to że Rosja setkami nalotów zabiła tylko terrorystów jak to oni mówią. Pewno ich bomby w tłumie odróżniają dzieci od opozycji i od isis? Ładnie naiwni będziecie. Śmigłowce USA zaatakowały wesele w Afganistanie bo weselnicy na wiwat strzelali z broni i przypadkiem ostrzelali Amerykanów. USA przyznało się do pomyłki i udzielali później pomocy poszkodowanym. Do czego kiedykolwiek przyznała się Rosja? Do Katynia w 1990... Dopiero.

Jesteś apologetą amerykańskiego terroryzmu
wtorek, 7 lipca 2020, 17:57

USA regularnie bombarduje dronami przypadkowych cywilów w Pakistanie oraz Afganistanie, żeby nie wspomnieć o Jemenie czy Somalii. Tylko od zeszłego roku i tylko w Afganistanie zginęło w ten sposób 434 niewinnych ludzi, w tym 57 dzieci. Dane za Bureau of Investigative Journalism.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:40

Dane ONZ z Aleppo: ok 15 tys zabitych w nalotach cywili z cego 1500dzieci ponizej 5 roku zycia. Idlib: ONZ pzrekazuje Rosji koordynaty szkół i szpitali które podlegają ochronie ONZ i nei maja byc atakowane. Co robi Rosja? Od razu je atakuje i daje sie na tym złapac na gorącym uczynku. Dalsze działania Rosji? Występuja z konwencji genewskeij o ochronie cywilów. Masz coś jeszcze do dodania?

To sobie poczytaj.
środa, 8 lipca 2020, 03:37

W latach 1955–1975 doszło do konfliktu zbrojnego w Wietnamie i krajach sąsiednich, znanego jako wojna w Wietnamie. Aby zdobyć przewagę, wojska amerykańskie zastosowały herbicyd znany jako Agent Orange. Podczas konfliktu Amerykanie rozpylili ponad 80 milionów litrów tej substancji chemicznej nad Wietnamem Południowym, aby pozbawić wroga partyzantów komunistycznych naturalnej osłony w lesie. W tym samym czasie zlikwidowali ich uprawy. Jednak Agent Orange zawierał także niebezpieczną dioksynę, która jest związana ze zwiększoną ilością nowotworów i wad wrodzonych. Duże ilości chemikaliów przedostały się do gleby, a następnie do źródeł wody. Dotknęło to głównie dzieci urodzonych w tym czasie. Po urodzeniu wyglądały zdrowo, ale nigdy nie były w stanie chodzić. Wietnamscy lekarze zaobserwowali również gwałtowny wzrost zachorowań na raka i inne choroby. Jednak rząd Stanów Zjednoczonych i twórcy Agent Orange odmówili jakiejkolwiek odpowiedzialności za negatywne skutki substancji. Tylko amerykańscy weterani, którzy zostali wystawieni na działanie substancji podczas walki, otrzymywali rekompensatę.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:25

Jak chcesz sie bawic w historie to moze tak cos o Wielkim Głodzie na Ukrainie jak twoi idole zagłodzili na smierc od 7 do 10 mln ludzi, czy o wywołaniu współnie z Niemcami najwiekszej wojny w historii Ziemi. Ale jak widac nie wiesz nawet że USA w 1955r nie było w Wietnamie ot prawda ruskiego ichtamnieta. Aha, wojna w Wietnamie to tez robota twoich idoli do spółki z komunistami z Północy.

Doucz sie.
czwartek, 9 lipca 2020, 11:47

Doucz sie, bo az bije od ciebie niewiedza. Lekcje historii, "Geneza II Wojny Swiatowej". Geneza II WS. Łamanie przez Niemcy kolejnych postanowień traktatu wersalskiego spotkało się z ugodową polityką mocarstw. Pierwszym krajem, który sprzeciwił się Niemcom była Polska. Przyczyny II wojny światowej 1) Dążenie Niemców do obalenia postanowień traktatu wersalskiego – ideologia narodowego socjalizmu – uzyskanie “przestrzeni życiowej” (niem. Lebensraum) na wschodzie, włączenie do Rzeszy terenów zamieszkanych przez Niemców w Polsce i Czechosłowacji – odbudowa armii (pobór do wojska, zbrojenia), 1936 remilitaryzacja Nadrenii – zmiany terytorialne: 1938 Anschluss Austrii i rozbiór Czechosłowacji, 1939 aneksja Kłajpedy Ciekawostka: już w latach 20. polski oficer wywiadu Jerzy Sosnowski wykrył, że Niemcy się zbroją i współpracują wojskowo z ZSRR. Informacje te zostały jednak uznane przez polski wywiad za niewiarygodne, a samego Sosnowskiego oskarżono w Polsce o zdradę. 2) Dążenie mocarstw (Wielka Brytania, Francja, USA) do unormowania sytuacji Niemiec – 1925 Locarno – potwierdzenie niemieckiej granicy, ale nie z Polską i Czechosłowacją – rozłożenie na raty, a potem umorzenie odszkodowań wojennych od Niemiec – polityka ustępstw (appeasement) wobec Hitlera; 1938 układ monachijski – zgoda na rozbiór Czechosłowacji) W okresie IX 1938-III 1939 nastąpił podział Czechosłowacji. Kraj Sudetów włączono do Niemiec, Ruś Zakarpacką do Węgier, a Zaolzie do Polski. Pozostała część została podzielona na Protektorat Czech i Moraw oraz marionetkowe Państwo Słowackie, oba zależne od Niemiec. Rozbiór Czechosłowacji dokonany za zgodą mocarstw zachodnich oznaczał jawne zerwanie traktatu wersalskiego. 3) Dążenia mocarstwowe innych państw – dążenie Japonii do panowania na Dalekim Wschodzie: 1931 zajęcie chińskiej Mandżurii (utworzenie marionetkowego cesarstwa Mandżukuo), 1937-1945 wojna z Chinami – ekspansja Włoch: 1935 atak na Abisynię, 1939 zajęcie Albanii – dążenie ZSRR do rozszerzenia wpływów w Europie wschodniej (Finlandia, państwa bałtyckie, tereny zamieszkane przez Białorusinów i Ukraińców) – dążenie ZSRR do zniszczenia “pańskiej” Polski (kontynuacja “operacji polskiej” NKWD 1937-1938 – eksterminacji ludności polskiej w ZSRR) 4) Dążenie Niemiec, Włoch i ZSRR do przełamania izolacji na arenie międzynarodowej i zbudowania własnego systemu sojuszy poza Ligą Narodów – 1922 układ niemiecko-radziecki w Rapallo (m.in. nawiązanie współpracy wojskowej) – 1933 wystąpienie Niemiec z Ligi Narodów – 1936 zaangażowanie ZSRR i Niemiec po obu stronach wojny domowej w Hiszpanii (“doradcy wojskowi” z ZSRR i komunistyczni działacze w Brygadach Międzynarodowych po stronie Frontu Ludowego, niemiecki Legion Condor po stronie gen. Franco) – 1936 traktat niemiecko-włoski – “oś Berlin-Rzym” – 1936 pakty antykominternowski (Niemcy i Japonia, później także inne kraje) – 1939 “pakt stalowy” (podział wpływów w Europie między Niemcy i Włochy) Polska i Niemcy w przededniu II wojny światowej Polska w latach 30. prowadziła politykę “równego dystansu” wobec Niemiec i ZSRR, a dążyła do sojuszy z mocarstwami zachodnimi, gł. z Francją. Sytuacja międzynarodowa – X 1938 niemiecka propozycja dla Polski (przedłużenie paktu o nieagresji o 25 lat i dostęp do portu w Gdańsku w zamian za zgodę Polski na włączenie Gdańska do Rzeszy, niemiecką eksterytorialną autostradę i kolej przez Pomorze oraz przyłączenie się do paktu antykominternowskiego) – brak oficjalnej odpowiedzi Polski – III 1939 niemieckie ultimatum wobec Polski (jak wyżej) – III-V 1939 gwarancje brytyjskie i francuskie dla Polski na wypadek ataku niemieckiego – 5 V 1939 oficjalne odrzucenie przez Polskę niemieckiego ultimatum (przemówienie min. Józefa Becka w sejmie) Przygotowania Niemiec do wojny – od IV 1939 prace nad planem wojny przeciwko Polsce (“Fall Weiss” – niem. “Plan Biały”) – IV 1939 wypowiedzenie przez Niemcy paktu o nieagresji z Polską – ataki terrorystyczne oddziałów niemieckich na terytorium Polski – 31 VIII 1939 prowokacja gliwicka (atak Niemców przebranych w polskie mundury na niemiecką rozgłośnię, aby uzyskać pretekst do rozpoczęcia wojny) Sojusz niemiecko-radziecki – III 1939 “kasztanowe przemówienie” Stalina (wola ZSRR porozumienia z Niemcami, uznanie paktu antykominternowskiego za wymierzony nie w ZSRR, lecz w państwa zachodnie) – 23 VIII 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow (tajny protokół do paktu – podział wpływów między Niemcy i ZSRR: Litwa, Estonia, Łotwa i Finlandia pod wpływami ZSRR, rozbiór Polski wzdłuż linii Narwi, Wisły i Sanu) (Już po rozpoczęciu II wojny światowej zmodyfikowano te ustalenia: Mazowsze i Lubelszczyzna przypadły Niemcom, a Litwa – ZSRR.) Przygotowania Polski do wojny – III 1939 początek prac nad planem wojny z Niemcami (wcześniej brano pod uwagę tylko wojnę z ZSRR lub lokalny konflikt z Litwą) – 30 VIII 1939 ogłoszenie powszechnej mobilizacji (na żądanie Francji odwołane i ponowione następnego dnia, co spowodowało chaos i opóźniło zebranie wojsk) – 31 VIII 1939 ewakuacja polskich okrętów wojennych do Wielkiej Brytanii (“plan Peking”) 1 września 1939 atak niemiecki na Polskę – rozpoczęcie II wojny światowej.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 14:11

Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież wyraźnie wynika że Niemcy ze ZSRR napadły na Polskę we wrześniu 1939 roku. Francja, Anglia, czy USA na nikogo nie napadały we wrześniu 1939 roku.

Doucz sie.
wtorek, 14 lipca 2020, 02:22

A ty potrafisz czytac ze zrozumieniem. Wytlumaczyli ci co termin "geneza" oznacza?

Doucz sie.
piątek, 10 lipca 2020, 12:43

Nie manipuluj bo nikt sie na to nie lapie. Mowa o genezie II Wojny Swiatowej. Rozumiesz co termin "geneza" oznacza?

ubawiony
piątek, 10 lipca 2020, 15:49

Genezą IIWŚ był Traktat Ribbentrop-Mołotow potwierdzony później umową o przyjaźni i granicach pomiędzy ZSRR i III Rzeszą. Genezą IIWŚ była IWŚ, której genezą były konflikty interesów pomiędzy mocarstwami europejskimi et cetera, cetera... I tak możemy dojechać do Rewolucji Francuskiej i jej odległych skutków, które doprowadziły do wojen światowych. Jakieś sensowne wnioski z tego?

Doucz sie.
poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:45

Takie sa historyczne fakty. No a ze tobie one nie odpowiadaja, to nikogo to nie obchodzi.

Doucz sie.
poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:45

Takie sa historyczne fakty. No a ze tobie one nie odpowiadaja, to nikogo to nie obchodzi.

środa, 8 lipca 2020, 22:25

Poczytaj ostatnie doniesiania z rezerwatu indian Navajo. Dzisiaj choćby o tragicznej sytuacji w tymże w programie 3 PR mówiła osoba tam przebywajaca, a nie bredzisz mi o wielkim głodzie.

ubawiony
czwartek, 9 lipca 2020, 07:15

No to może opowiedz nam o tej tragicznej sytuacji z rezerwatu i zrób porównanie z milionami ofiar Wielkiego Głodu.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:34

Mamy 21 wiek i podobno nademokratyczniejsze państwo świata, i takie traktowanie obywateli. Pogadaj dalej o wielkim głodzie, moze o wyzysku pewnej nacji przez faraona jescze popiszesz.

ubawiony?
czwartek, 9 lipca 2020, 22:44

Po co mamy się cofać do czasów faraonów skoro mamy świeże rosyjskie zbrodnie na Ukrainie, Czeczenii, Syrii?

czwartek, 9 lipca 2020, 14:51

Albo o zastosowaniu gazu w teatrze na Dubrowcew wyniku którego zginęli obywate

piątek, 10 lipca 2020, 11:05

Dzieki temu gazowi to sporo osób przeżyło, inaczej trrorysci zamordowaliby wszystkich, popisz o Waco lepiej.

piątek, 10 lipca 2020, 15:59

Terroryści zastrzelili w teatrze osoby powiązane z rosyjskimi służbami. Przed szturmem uwolnili ok. 200 osób. Akcja rosyjska kosztowała życie 204 zakładników +700 rannych. Co by było gdyby sytuacja potoczyła się inaczej nie wiemy. Wiemy o tym co było, ilu ludzi zabili terroryści a ilu gaz wpuszczony do teatru. Niestety wygrał gaz.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:22

Rosja jak ich złapali na goracym uczynku bombardowania szpitali chronionych przez ONZ( a celowo dostali koordynaty by je omijać) to wystapiła z konwencji genewskeij o ochronie cywilów.

wtorek, 7 lipca 2020, 08:31

Masz rację Rosjanie gdy pod sztandarem z sierpem i młotem weszli do Afganistanu to nie byli wybiórczy i bombardowali wszystko.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:35

No popatrz jak kłamiesz bo Rosja nie dośc ze bombarduje specjalnie szkoły i szpitale w Syrii to jeszczze dała sie na tym złapać na goracym uczynku. Ale jak zwykle musisz bronić tych morderców.

<>
wtorek, 7 lipca 2020, 15:30

Daven to czemu USA w ONZ nie przedstawiło żadnych dowodów na to że Rosja bombardowała szpitale a ty twierdzisz że złapano ją na gorącym uczynku proszę o wyjaśnienie bo nie lubię Ruskich ale gorzej nie nawiedzę kłamstwa

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:44

Jak widac chyba przedstawili skoro Rosja w odpowiedzi na działania ONZ nagle wystapiłą z konwencji o ochronie cywilów.

Udziel konkretnej odpowiedzi.
środa, 8 lipca 2020, 03:33

No wlasnie ze nie widac. Potrafisz to w jakis sposob udowodnic czy jak zwykle twoj wpis zawiera element tak zwanego "myslenia zyczeniowego"?

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:27

Odpowiedz dostałes, a jak chcesz wiecej to własnie ONZ oficjalnie oskarzyło Rosje o zbrodnie wojenne w Syrii. Natomiast ta sama Rosja własnei zawetowała rezolucje ONZ pomocy humanitarnej dla Syryjczyków: Masz cos jeszzce do dodania?

środa, 8 lipca 2020, 22:27

Bądź dokładny, zablokowali li tylko dostawy dostarczane przez dwa przejścia graniczne z Turcja, ciekawe dlaczego jak śadzisz? Zablokowali te dostawy także Chińczycy.Nie manipuluj inforamcjami, bo to brzydkie jest.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:54

Zablokowali dostawy nie przechodzące przez władze w Damaszku, czyli przez Rosjan...

piątek, 10 lipca 2020, 11:06

Jakoś innych dostaw przez przejścia nie kontrolowane przez rosjan nie zablokowali.

piątek, 10 lipca 2020, 14:28

Inne przejścia zablokowali Rosjanie czołgami.

poniedziałek, 13 lipca 2020, 11:44

Jakis dowód na to?

:)
wtorek, 7 lipca 2020, 18:26

I się Davidek zapowietrzył .Jak jakiś troll z jego ulubionego Olgino.

R
wtorek, 7 lipca 2020, 11:22

Znalazl sie obronca zachodniej cywilizacji, ktora od wiekow lubi sobie pomordowac na wyjazdach.

p.wl
wtorek, 7 lipca 2020, 14:28

A u was nie biją Murzynów !

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:02

Kazdy apologeta amerykańskiego imperium ma na rękach krew od 100 do 400 tysięcy martwych irakijczyków, tylko od 2003 do 2009 roku, tylko w wyniku tej jednej wojny którą wywołali bezposrednio, rękami własnych żołnierzy i najemników. To między 5-cioma a 20-toma Katyniami. Każdy apologeta NATO zgadza się z rolą, które Wojsko Polskie odegrało w tej rzeźni na polecenie naszego suzerena.

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 09:45

Odezwał się apologeta kraju, który od rewolucji wymordował 20mln własnych obywateli a eksportując komunizm odpowiada za drugie tyle ofiar. Policzyłeś już ile "Katyni" pochłonęły rosyjskie wojny w Czeczenii, Gruzji, Syrii, Ukrainie?

Szept
wtorek, 7 lipca 2020, 11:18

Apropo morderców. Badania Stanford University i New York University w Pakistanie gdzie do 2012 r w ok 300 atakach amerykańskich dronów zginęły setki cywilów. Postawili tezę że drony terroryzują mieszkających tam ludzi produkując więcej terrorystów niż zabijają, takie perpetum mobile. W 2013 był słynny atak na wesele w Jemenie gdzie zabito 15 gości weselnych. Pełno jest też nowych doniesień w 2019 r. amerykański dron w Afganistanie zabił 10 rządowych milicjantów, a w Wazir Tangi w ok 30 cywilów. W swoim raporcie z pierwszego półrocza 2019 r. Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) podała, że większość cywilów została zabita przez siły prorządowe, a nie przez grupy rebelianckie. Davien czy postulujesz żeby ścigać wszystkich morderców czy tylko tych przez ciebie wybranych?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:51

Jak scigac szept to wszystkich ale wtedy musisz wsadzić za kratki całe rosyjskie lotnictwo w Syrii( w samym Aleppo od bomb zgineło ok 15 tys cywili z czego 1500 dzieci ponżej 5-ego roku zycia, dalej Douma, Idlib itd) Wiec do roboty . Aha ataki amerykanskei nei były celowe by zabic tych ludzi, Rosja robiła to celowo i z premedytacja( Idlib) Masz coś jeszcze do dodania?

środa, 8 lipca 2020, 12:44

To twierdzisz że w mieści liczącym 1,4 miliona mieszkańców zgineło 1500 dzieci do lat 5? Masz jakiś dowód na to? Zbrodnie nalezy piętnowac i karac zbrodniarzy ale kłamstwem nic nie uzyskasz.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:28

Dane ONZ na temat konfliktu w Syrii wystarczą?? A moze fakt ze własnei ONZ oficjalnie( w końcu) oskarzyli Rosje o zbrodnie wojenne w Syrii?? Ech skończ z żałosnymi manipulacjami.

środa, 8 lipca 2020, 22:28

Może podasz gdzie można przeczytać komunikat ONZ o tych 1,5 tysiącu tych dzieci poniżej 5 roku?

czwartek, 9 lipca 2020, 04:03

On nic nie poda bo klamie jak zwykle.

złośliwy
piątek, 10 lipca 2020, 16:04

Tak przy okazji - 3 dni temu komisja ONZ uznała syryjskie i rosyjskie naloty w Idlib w Syrii za zbrodnie wojenne i wskazało 52 przypadków takich nalotów przeprowadzonych przez siły rządowe (47) i Rosjan (5) w tym celowo przeprowadzanych na punkty medyczne.

poniedziałek, 13 lipca 2020, 11:46

To już nie 300 i to tylko na szpitale?

Wladek
środa, 8 lipca 2020, 03:29

Jestes w stanie to udowodnic?

Palmel
wtorek, 7 lipca 2020, 10:54

to Rosjanie sprzątają a nalot na wesele w Afganistanie to przeprowadzili amerykanie, ile Rosja wywołała wojen po II wojnie a ile USA , czy znaleźli broń chemiczną w Iraku a cała arabska wiosna wywołana przez jedną Panią Clinton po to aby namieszać w spokojnym rejonie czyli w afryce północnej aby Europa miała co robić i zgodnie z Solozem zmuzułmanić Europę poprzez uchodźców, a oba kraje za to chciały przejść z petrodolara na petroeuro w rozliczeniach za ropę a bomby amerykańskie są tak inteligentne że zabijają tyko islamistów a omijają cywili, cywile zawsze podczas każdej z wojen ginęli tak jak mój wychowawca że szkoły średniej zbombardował Drezno w lutym 45 roku opowiadał nam o tym na lekcjach, w wydawnictwie na 70 lecie mojej szkoły szkoły jest opisany nalot na Essen z marca 45 roku gdzie był pilotem w 300 dywizjonie a czytałem książkę niemieckiego autora "Pożoga" gdzie są wspomnienia 9 letniej Niemki z tego nalotu jak siedziała w piwnicy i jej wrażenia tak że miałem możliwość porównać opis dwóch osób jak jedna bała się bomb a druga artylerii przeciwlotniczej i odpowiadała za całą załogę

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:48

Palmel lecz sie bo takich bredni to dawno nei pisałes. Ale jak widać dla ciebei już nei ma ratunku.

toż to szok dla Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:28

Szkoda mi tych Turków-gdzie się nie pojawią dostają łomot-a to w końcu ponoć "druga"potęga NATO. Syria-sułtan żądał od Asada aby ten oddał terrorystom ponad 2000 km kwadratowych terenu, które zdobyła SAA. Wysłał swoich żołnierzy ale "polegli" (i to dosłownie m. in. w nalocie rosyjskiego Su-34). Putin w swej łaskawości nawet dopuścił "krótką chwilę" gdzie Rosjanie pozwolili tureckim bezzałogowcom latać bezkarnie przez 1,5 dnia a potem pozwolili Syryjczykom je zmasakrować (w czy mieli zresztą 80% udziału) i Erdogan wymiękł. Poleciał do Rosji i podpisał "porozumienie". Nie zyskał ani jednego kilometra kwadratowego dla terrorystów. Teraz znowu Libia-"tak pięknie szło i ...zdechło". Za 3-5 dni dowiemy się, że znowu zginęło kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tureckich żołnierzy i potencjalna baza z systemami oplot. "unicestwiona". Po czymś takim żaden turecki F-16 nawet tan nie wyląduje-nawet jakby Davien tego "zażądał". Ale reasumując-"nieznani sprawcy" tłuką tę drugą "potęgę" NATO -nawet w Libii- na "potęgę"!

Keras
wtorek, 7 lipca 2020, 08:41

Póki co Turcy siedzą w Syrii i w Libii, a ruscy się muszą z nimi dogadywać. I raczej nie ma szans na to, żeby ruscy dostali jakiś kawałek Libii.

ubawiony
wtorek, 7 lipca 2020, 18:28

Chyba jest na odwrót. Ale,baw się dalej.

spoko
środa, 8 lipca 2020, 00:02

Wierny i czujny musi dac koment w obronie kremla

ubawiony
wtorek, 7 lipca 2020, 19:28

Rzeczywistość Ci się nie zgadza - tm gorzej dla rzeczywistości.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:37

Wow , stracili JEDEN antyczny system HAWK za to wybijaja wasze Pancyry jak chca i kiedy chca:) A Putin w Idlib po tym jak spadły dwa Su-24 zwyczajnie wycofał swoje samoloty zostawiając SAA na pastwe losu:) Ale popłakałes sobie jak zwykle:)

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:04

Jedna bateria tureckiego HAWKa to 6 wyrzutni oraz nowoczesny radar Sentinel, uzywany w US Army. Davien, napij się wody bo się od tej histerii odwodnisz.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:55

Ty naprawdę jestes .... Ale dla twojej wiedzy, nie atakuje sie pojedyńczych wyrzutni ale własnei radary bo taki Hawk czy inny S-300/Patriot/S-400 bez radaru naprowadzania robi za kosztowny przycisk do papieru. Aha, Hawk nie moze zwalczan w ogóle PGM wiec jak widac znowu ci zakłamywanie faktów sie nei udało:)

667
wtorek, 7 lipca 2020, 12:16

Człowieku, opanuj się więcej obiektywizmu a przy okazji skąd czerpiesz swoje rewelacje bo chcesz uchodzić za wszystkowiedzącego guru?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:52

Może sie odklej od Sputika i poszukaj sobie wiarygodnych żródeł to tez będziesz wiedział:))

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 15:24

Akurat to są fakty.

a kuku
wtorek, 7 lipca 2020, 18:49

O.Davien.

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 19:28

Pudło

środa, 8 lipca 2020, 03:24

Bo ty to davien. Trafiony zatopiony.

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 11:38

Przepychanki słowne "a nie bo ty!" przerabiałem ostatni raz w szkole podstawowej, więc jak tylko tyle masz do powiedzenia to słabo.

ale czad
środa, 8 lipca 2020, 20:21

Czyli 2 lata temu?

złośliwy
czwartek, 9 lipca 2020, 07:16

Ubaw po pachy. Długo myślałeś nad ripostą?

R
wtorek, 7 lipca 2020, 12:15

"Ale popłakałes sobie jak zwykle:)" slaby cos ten przekaz dnia od paru dni.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 19:55

R-ciu skończ juz tak żebrac o karme bo załosny jestes.

Milutki
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:59

W Syrii Turcja powstrzymała całkowite zajęcie Idlibu przez terrorystów Asada, to jest sukces, chociaż połowiczny bo nie udało się zdobyć utraconych terenów, ale to nie turecka armia walczyła o te tereny ale rebelianci broniący swój naród przed mordercą. W Libii GNA miało już całkowicie upaść od LNA które wspierane było bronią, najemnikami, danymi wywiadowczymi i zapewnieniem bierności świata przez Francję, Rosję, ZEA, Egipt, AS, Sudan, Czad, Jordanię, ale z pomocą jednej Turcji udało się odeprzeć atak. I tak obecnie jedna Turcja przeciwstawia się tym wszystkich krajom plus Grecji która jeszcze wspiera Haftara politycznie. Jakies porażki w międzyczasie muszą się zdażać, tym bardziej że Turcja ma ograniczone pole działania bo Turcja związana jest zasadami moralnymi, działa w obronie Libijczyków, przeciwna strona związana jest tylko interesami i po trupach te interesy realizuje przez kłamstwa, masowe mordy, podkładanie min , niszczenie domów cywili, ostrzały artyleryjskie miast na oślep

.
wtorek, 7 lipca 2020, 21:01

Ta końcówka twojego tekstu jest już nam dobrze znana.

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 08:37

Ale słabo zrozumiana niestety, trzeba powtarzać, tłumaczyć i podawać nowe przykłady

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 17:50

Bardzo trafna i obiektywna ocena sytuacji . Pozdrawiam

toż to szok dla Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 11:55

Tak, wiemy wiemy. W Syrii Asad to terrorysta a wszelkiej maści bandyci z Idlibu gdzie zielone autobusy wywiozły wszelki terrorystyczny element z całej Syrii to owieczki demokracji. Turcja po zmasakrowaniu jej żołnierzy i terrorystów, którym tak ochoczo pomagała musiała cicho cichuteńko wycofać się ze swoich żądań i zaakceptować decyzję Rosji. A żeby wyszła z twarzą Putin pozwolił Turkom na 1,5 doby "pohasania" i po tym czasie nastąpił koniec działań. SAA na tym etapie nie miała wcale zamiaru zajmować całego Idlibu, to proces na później i pewnie rozłożony na kolejne etapy. Teren który zdobyła podczas ostatniej ofensywy jest olbrzymi i umocnienie się na nim wymaga miesięcy czasu. Potem może jeszcze w tym roku będzie następna ofensywa, która doprowadzi do zajęcia całej autostrady M-4 i zabezpieczenia terenów wokół niej. Turcy pewnie znowu będą z całej mocy pomagać terrorystom ale po kolejnym laniu Erdogan znowu podpisze "aneks" do umowy z Soczi. Itd. itd. A co najgorsze nawet Davien nic tu nie pomoże choćby się tak sprężył, że "produkowałby" tych swoich bredni i zakłamań rzeczywistości i 100 razy więcej.

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 17:31

Asad groził zajęcie całego Idlibu ale nie zrealizował swych gróźb, Rosjanie też już przycichli z potrzebą odbierania Idlibu gdy ich wcześniej zmontowana rekoncyliacja prowincji Daara zawiodła i w tej prowincji cały czas trwają walki. Idlibczycy w najbliższym czasie będą mieli spokój od swoich katów a Putin będzie miał czas na cieszenie się zbankrutowanym Asadem wyciagającym ręce już nie po pomoc militarną a ekonomiczną z marną szansą jej odzyskania. Turcja w tym czasie będzie się cieszyć Libią ktora ma dużą szansę na normalność o ile znów ktoś nie ogłosi walki z "terroryzmem"

toż to szok dla Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 21:55

Asad nie "groził" zajęciem całego Idlibu tylko stwierdził, że z biegiem czasu cała Syria zostanie "wyzwolona" przez SAA-w tym oczywiście Idlib i tak się zapewne stanie chociażby Turcja stawała na głowie. A, że to system "etapowy" tłumaczyłem wcześniej. A co do Daara-tam owieczki demokracji - cały czas sponsorowane, dozbrajane i podjudzane przez Izrael - funkcjonują teraz jeszcze tylko dzięki Rosji: raz-kiedy się stamtąd ewakuowali zielonymi busami wszyscy co chcieli wyjechać to 70% podpisało lojalkę i zostało. Dwa: teraz jak się okazuje jednak "okrzepli"i próbują wprowadzić swoje "prawa" wbrew państwowej administracji a do braci w Idlib już nikt zielonym autobusem ich nie zawiezie. Trzy: Siły Asada skończyłyby by te rewoltę "nowoterrorystów"szybciutko ale na drodze stoi Rosja bo to ona 2 lata temu wynegocjowała "rozwiązanie problemu Daara" i na razie tego pilnuje. Reasumując: Turcja (jak Rosja pozwoli) będzie za kilka lat musiała zadowolić się strefą "buforową" i zapomnieć o Idlib.

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 08:52

Asad szedl daleko jak sie da w Idlibie ale Turcja to powstrzymala i Rosja obecnie nie ma ochoty dalej służyć za wsparcie mordercy, już straciła resztki dobrego imienia ktore miała broniąc mordercy. Teraz nikt w świecie nie uwierzy że Rosja szerzy pokój, a Putin silny przywódca o który twardą ręką ten pokój wprowadza. Zachód nie da już Putinowi wolnej ręki na Ukrainie, nie uwierzy w rosyjską narrację wprowadzania pokoju. Tak, Rosja powstrzymuje działania Asada w Daara bo rosyjska rekoncyliacja dwa lata temu zakończyła się porażką i Rosja tę porażkę chce ukryć a przynajmniej zminimalizować, wie że w Idlib będzie to samo. Te miliony Syryjczyków które przez ostatnie dziewięć lat cierpiały od Asada nie uznają jego władzy dobrowolnie, będą szukać kolejnych sposobów walki z nim. Nazywając tych ludzi terrorystamibdojdzie się do punktu w którym ponad połowa Syryjczyków to będą terroryści.

toż to szok dla Daviena
środa, 8 lipca 2020, 17:51

Bez urazy ale nudzi mnie już ta "dyskusja": w Twojej narracji Turcja-kiedykolwiek i gdziekolwiek coś robi to samo dobro (identycznie jak dla Daviena USA) a wszyscy którzy w to nie wierzą (lub broń Boże sprzeciwiają się jej działaniom) to samo zło. A Asad ani lepszy ani gorszy od króla AS, Jordanii czy innego Bahrajnu.

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 21:36

Bo obecnie Turcja jest jedynym krajem któremu zależy na rozwoju i pokoju w krajach arabskich. Reszcie czyli zachodowi (krajom które się angażują) i Rosji zależy aby panowali usluzni im dyktatury. AS i ZEA są siłami wstecznymi, wspierają systemy dyktatorskie jakie sami stosują u siebie, a Arabów skazują na biedę i zacofanie

sża
wtorek, 7 lipca 2020, 10:48

Popierasz tych, którzy obcinali głowy syryjskim chrześcijanom. Robisz to tak z głupoty, czy ktoś Ci za to płaci?

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 17:15

Masakry ludności cywilnej w Syrii rozpoczęły oddziały al-Asada na długo przed tym zanim do tego kraju ściągnęło z Iraku, zachęcone syryjską anarchią Państwo Islamskie.

DefBot
wtorek, 7 lipca 2020, 16:48

Ja popieram tych, którzy obcinali głowy ruskom w Czeczeni. Fajnie, co?

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 13:38

Chrześcijanie w Syrii są grupą najłagodniej potraktowaną przez wojnę w Syrii. Najgorzej pptraktowanibzostali Syryjczycy którym pomaga Turcja i którzy są większością w Syrii. Popieram prawdę, płaci mi moje sumienie

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:08

Wszyscy mieszkańcy Syrii niezależnie od wyznania są Syryjczykami. Chrześcijanie musieli uciekać masowo z twojej strefy "demokracji" islamizmu w Idlibie. A twoi przyszli koledzy w piekle, z grup takich jak HTS, czy inne odłamy Al-Kaidy które popierasz, regularnie mordują chrześcijańskich jeńców.

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 19:33

To opowiedz nam o Syryjczykach z Aleppo, którzy woleli uciec z "terrorystami" niż dostać się w ręce "wyzwolicieli" al-Assada? Może pamiętali jak na początku wojny wojska rządowe masowo mordowały cywilów? Patrząc po Twoim podejściu do prawdy to byłbym ostrożny w wysyłaniu innych do piekła...

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 18:59

Chrzescijanie masowo uciekali z Idlibu przed wojną a nie masowymi morderstwami. Idlib nie jest demokracją, ale być może będzie, przeciwnicy Turcji w Idlib czyli HTS traci poparcie i siły , wiedzą że tylko dzięki Turcji Idlib może być obroniony a nie ich siłami

wilier
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:15

Następny przykład mówiący o zwycięstwie sił powietrznych nad obroną przeciwlotniczą... Wg zasad " kto wyżej ten silniejszy" zawsze samolot będzie miał przewagę nad systemem obrony przeciwlotniczej. Udowodniono to ostatnio podczas wojny w Jemenie gdzie BSP i rakiety made in Iran zlikwidowały najnowocześniejszą obronę przeciwlotniczą made in USA w Arabii Saudyjskiej ( opisane jest to w jednym z czasopism wojskowych W...) Dziś amerykańskie Hawki okazały się bezsilne w obronie tureckiej bazy w Libii. Rosyjski Pancyr też nie jest idealnym pogromcą celów powietrznych...

Yaro
wtorek, 7 lipca 2020, 13:42

Po pierwsze Hawk to stareńki opl, oj bardzo stareńki więc zniszczenie go to żaden sukces. Po drugie w Arabii Saudyjskiej uszkodzona została rafineria, a nie systemy Patriot!

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:10

Turcja jest uzytkownikiem nowoczesnego HAWKa XXI z nowoczesnym amerykańskim radarem https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-23_Hawk#Hawk_XXI Kup sobie powazne czasopismo o uzbrojeniu, w tym miesiącu któryś z Polskich miesięczników miał artykuł o tym, jak prymitywnymi dronami Jemeńczyci trafiają w anteny radarów Patriota, do reklamowania którego się zatrudniłeś

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:38

Taak, niezłe brednie ale to tylko brednei:)

Asd
wtorek, 7 lipca 2020, 10:47

Wiadomo....jak ma tabliczkę znamionową made in USA to nie do przełamania...Davien już pora wstawać! Skuteczność ich systemów sprawdzili Irańczycy i wyszło jak wyszło...znaczy się nic nie wyszło, a ponad 100 kowbojom posypała się psychika bo ktoś do nich strzelał z czegoś większego niż kałach. Erbil był chroniony przez patrioty, poczytaj sobie wypowiedzi jankeskich jeneralow. Armaco też coś może powiedzieć o skuteczności OPL przeciwko współczesnym środkom napadu. Kolega powyżej ma całkowitą rację, sam dawno temu postawiłem podobna tezę, liczy się siłą ofensywna, bo systemy OPL są tak drogie i wymagają tak wielkiego nasycenia, że nie stać na to nikogo prawie, oraz ich skuteczność jest bardzo cienka. Pokazują to jasno wydarzenia ostatnich 2lat. I nie ma znaczenia czy to amerykańska OPL czy radziecka, wobec wielokierunkowego ataku powietrznego za pomocą różnych środków napadu (rakiety balistyczne, manewrujące, bsp, bomby szybujące, cele pozorne) żaden współczesny system OPL nie ma najmniejszych szans. Jak obronić sam sibie to będzie wielki sukces.

Eryk
wtorek, 7 lipca 2020, 22:50

Teraz trollu opl się nie liczy? Jak to? Przecież jak Polska chciała kupić f35 to plakaliscie ze bez opl sobie nie poradzą i zostaną zniszczone. Obecnie opl nie jest ważne, a lepsze są samoloty? Czyzbyscie nam zle wtedy radzili?

dux
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:09

W jaki sposób ZEA mogą dokonywać tak udanych ataków jak średniowieczni partyzanci Huti z Jemenu na co dzień chowają całą koalicję ZEA, Arabia Saudyjska uzbrojoną w supernowoczesną broń amerykańską do wora z korkiem... Egipt...Nigdy z nikim nie wygrał wojny a na Synaju islamiści zamiatają armię egipską na szufelkę... Francja... Kiedy to ona ostatnio jakąś wojnę wygrała?... A teraz dodatkowo grzęźnie w miłości do islamizujących Francję imigrantów... Izrael... Walczył by przeciwko Turcji???? W jakiejś tam dawno nie istniejącej Libii???

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 08:14

Mówiąc krótko: Była to akcja Marsjan :)

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:17

Akurat w Jemenie najlepiej radziła sobie armia ZEA i jakoś nie ponosilła klęsk wręcz bym powiedział przeprowadzała udane operacje. Problem w tym że ZEA nie była zbytnio zainteresowana wojną w Jemenie i teraz nawet nie prowadzi operacji. Nie wiem jaka jest tego przyczyna polityczna ale tak jest.

dim
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:55

Grecy, nie wyrażając własnej opinii, cytują źródła libijskie, że ataku stand off, z odległości 70 km, dokonać miał myśliwiec, czy myśliwce Rafale, prawdopodobnie sił francuskich. Gdy turecka obrona przygotowana była na maksymalny zasięg 40km. Następuje cytowanie co powiedzieć / zobaczyć / słyszeć mieli świadkowie poszczególnych części tego wydarzenia. Zważywszy ostatnie zachowanie się Turków, wobec Francuzów i francuską wściekłość na nie... - nie wydaje mi się to wszystko niemożliwe.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 03:13

A teraz prezentują film nagrany z powietrza, z ataku na bazę, ujawniony ze źródeł egipskich. Pewnie w Polsce też już wyświetlany ? Jednak podkreślają, że prócz kraju arabskiego w ataku brać musiał udział także co najmniej europejski samolot przeciwdziałania radioelektronicznego. Nie nazywając wprost, wskazują na Francję. Najważniejszy jest dla Greków oczywiście sygnał, że turecka technologia wojny nie była w stanie dorównać zachodniej.

Truteń
wtorek, 7 lipca 2020, 16:50

Spokojnie, z Grekami sobie poradzą;)).

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 20:54

Właśnie Turcy teraz nie wiedzą już, czy i za Grekami nie stanie jakieś niewidzialne, ale skuteczne Złe Mzimu :)

droma
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:00

ruskie o takim ataku to moga pomarzyc w miare dobrze to im wychodzi bombardowanie cywili w syrii ,bo juz w walce wagnerowcow trzeba bylo odwozic kamazami jako trupy ...

gonić trolla, a fuj
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:59

Nie płacz blaźnie. Trochę "godności osobistej".

FIFA rafa
wtorek, 7 lipca 2020, 10:06

Godność padła tu na pysk od czasu gdy zlazly się to rosyjskie trole imiennie atakując innych bywalców forum. Często przeinaczają lub przekłamują cudze wypowiedzi i wpisują coś jedynie w celu osobistego ataku. Taki syf w stylu mongolskim.

tylko pytam
wtorek, 7 lipca 2020, 16:56

Nie placz6,chlopaki nue płaczą. Takie sobie sieroto hobby wybrałaś. Myślałaś ze wszędzie i zawsze będziecie pod ochroną?

X
wtorek, 7 lipca 2020, 08:25

Trolll troluje trolla..?

a tak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:03

po ruskim bombardowaniu to owce z okolicy tak latają ze wełnę w Damaszku można zbierać W tym czasie Pancyry dzielnie radzą sobie z bocianami

Yorg
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:56

A Ty tam byłeś i widziałeś???

Antysrutnik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:33

droma- pełna zgoda.Rosyjskiemu lotnictwu najlepiej wychodzi bombardowanie szpitali i dzieci.

BUBA
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:17

Pierwszą rzeczą która robią Rosjanie jak zaczynają bombardowania to celują w szpital albo dzieci na boisku.................................................................................................................................................................

wilcze oczy
wtorek, 7 lipca 2020, 08:27

Aaaaaa, to dlatego Tusk uruchomił te "orliki"...

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:29

Albo palą szkołę. Pamiętasz Bieslan?

Komentator
wtorek, 7 lipca 2020, 09:16

A Waco czy Paryż kilka lat temu? Gdyby Biesłan odbijali Francuzi czy Amerykanie to nie ocalałby nikt.

cynik
wtorek, 7 lipca 2020, 15:37

W Paryżu służby musiały działać natychmiast, z marszu ze względu na trwającą masakrę. Jak to porównywać z Biesłanem, gdzie rosyjskie służby miały czas na przygotowanie i negocjacje a skończyło się chaosem i strzelaniem na oślep w stronę szkoły, włącznie z użyciem jednorazowych miotaczy ognia?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:26

Zapoznaj sie trollu z akcja w Waco i potem wypisuj swoje brednie bo Biesłanu gdzie ostzrelaliscie szkołe rakietowymi miotaczami ognia czy wytrucia zakładników na Dubrówce.... to nikt nie przebije.

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:31

Pokaż mi akcje gdzie uwalniano by ponad 1000 osób głównie dzieci. Spójrz na świat spoza USA i jego propagandy i zacznij myśleć. Mówiąc po twojemu nie różnisz się od tych którym zarzucasz stronniczość.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:34

Pokaz mi trollu akcje gdzie wali się do budynku z zakładnikami z rakietowych miotaczy ognia i skończ te załosne manipulacje podsycane chorymi fobiami.

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 09:47

Pokaż mi akcję, gdzie uwalniając zakładników strzela się do nich na oślep z działek i miotaczy ognia.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:13

A Waco podpaliło FBI, no więc?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:00

Kto podpalił WAaco kłamco nei wiadomo, wiadomo ze stało sie to podczas walk z militarystyczna sektą odmawiająca poddania sie. Jakos kto chciał mógł wyjśc bez problemu z czego skorzystało 30 osób( 9 dorosłych i 21 dzieci) Nikt z FBI czy ATF nei walił z Trzmieli po budynkach.

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 19:42

FBI użyło gazu łzawiącego [CS] ale na podpalenie z zewnątrz nie ma dowodów. Rosyjski transporter opancerzony strzelających na oślep w stronę szkoły widziało za to w telewizji parę milionów ludzi na świecie...

BUBA
wtorek, 7 lipca 2020, 00:25

No jasne, paru biednych Czeczenów schroniło się w szkole pełnej agresywnych dzieci wyposażonych w kałachy i bomby. Groziły że zabija biednych Czeczenów wiec trzeba było dzieci - terrorystów zneutralizować............................................ ............................................................................................................................. Czemu porównujesz nieudaną akcje antyterrorystyczną do celowego mordowania cywilów? W tym bombardowania szpitali jako celów priorytetowych kampanii wojskowej co jest bzdura na resorach............................................................. W wypadku Syrii publikowano zdjęcia satelitarne szpitali przed i po ataku - i co satelita kłamie i to amerykański satelita?.........................................................

Komentator
wtorek, 7 lipca 2020, 09:40

Nieudaną? Nikt nigdy nie odbijał szkoły pełnej dzieci opanowanej przez kilkudziesięciu terrorystów i do tego zaminowanej. Straty oczywiście były, bez strat to zrobiłby to tylko Chuck Norris z Sylwestrem Stallone. Waco było bardzo udane? A może ten paryski teatr gdy tylko trzech napastników zmasakrowało przeszło sto osób podczas gdy antyterroryści szturmowali obiekt metodą "na żółwika"

cynik
wtorek, 7 lipca 2020, 15:30

Na pewno nikt nie odbijał szkoły pełnej dzieci strzelając na oślep w jej kierunku z działka transportera opancerzonego lub z jednorazowych miotaczy ognia. I raczej nie byłoby potrzeby mordowania dziennikarzy za bardzo interesujących się tematem.

Komentator
wtorek, 7 lipca 2020, 19:58

To strzelanie na oślep ze wszystkiego (czego tam nie było, czołgi transporter opancerzony "jednorazowy miotacz ognia" granatniki, dobrze że nie było jeszcze bombardowania i uderzenia pociskiem strategicznym, chociaż za kilka lat, kto wie), to taka sama prawda jak ta Armata odholowana z parady w Moskwie, chociaż film z tego wydarzenia na którym widać wyraźnie że odjechała o własnych siłach powstał i został opublikowany dwa dni wcześniej. A tak naprawdę oddano jeden strzał w narożnik budynku aby otworzyć drogę grupie szturmowej. Oczywiście Amerykanie spisaliby się lepiej, Chuck Norris spuściłby się przez komin, pozabijałby wszystkich nożem i jeszcze wyrwał najładniejszą nauczycielkę. Tylko dlaczego go w Waco zabrakło? Kręcił zaginionego w akcji XII? I do trolla Daviena. Całe szczęście że tych dzieci było w tym Waco tak mało. Strach pomyśleć ile byłoby ofiar gdyby było ich tyle co w Biesłanie.

cynik
środa, 8 lipca 2020, 09:55

Ten transporter strzelający na oślep w stronę szkoły widziały podczas transmisji TV miliony ludzi na całym świecie, w tym i ja. A zużyte Trzmiele znaleźli rodzice tych dzieci zanim zdążyły je sprzątnąć służby. O tym że były używane przyznała później sama Prokuratura Generalna Rosji, choć próbowali kłamać że tylko w wersji z ładunkiem dymnym, co zupełnie nie odpowiadało przebiegowi akcji. Więc to co piszesz nie jest śmieszne. Jest po prostu haniebne.

Komentator
środa, 8 lipca 2020, 14:08

Ten transporter który cały świat widział w Biesłanie pod szkołą i który został użyty podczas szturmu na szkołę w Biesłanie to był BTR-70 którego największym kalibrem był Wkm 14.5 mm, tak że nie mógł strzelać z armaty bo jej po prostu nie miał. Nie wiem czy strzelał na oślep, ty zapewne siedziałeś w wieży i widziałeś celowniczego który z obłędem w oczach grzał do wszystkiego co się rusza? Z czego mieli strzelać do terrorystów? Z procy? W sieci jest mnóstwo zdjęć tej szkoły po szturmie, widać na murach ślady po kulach, lecz mury stoją całe, poza tym jednym wspomnianym narożnikiem przez który wtargnęła do środka grupa szturmowa. Oprócz tego, są uszkodzone okna i dach sali gimnastycznej w której eksplodowały ładunki wybuchowe podłożone przez terrorystów. Niezbyt to wygląda na budynek do którego grzano ze wszystkiego co było pod ręką, łącznie z czołgami. I ty coś chcesz powiedzieć o hańbie? Hańbą nie był sam szturm, który nie ma odpowiednika, gdyż nigdy przedtem ani potem żadne siły specjalne nie spotkały się z takim wyzwaniem. Hańbą są łgarstwa kolportowane na ten temat jakoby nikt nie przejmował się losem tych biednych dzieci, w sytuacji gdy kilkunastu antyterrorystów przypłaciło tą akcję życiem, z tego jeden osłaniając własnym ciałem odbezpieczony granat na chwilę przed eksplozją. Chętnie też bym się pośmiał razem z tobą z nieudolności Rosjan, jeżeli tylko podasz przykład akcji przeprowadzonej w podobnych warunkach warunkach przez siły specjalne państw zachodnich. Jeżeli chodzi zaś o porównanie z Waco, to właśnie tam czołg saperski zaczął burzyć budynek w którym byli ludzie, zanim jeszcze wybuchły płomienie, co było doskonale widać chociażby w dokumencie emitowanym niedawno w Planet+, to właśnie widział cały świat. Są jeszcze inne różnice. W Biesłanie, jeszcze przed szturmem mordowano zakładników, między innymi wymordowano wszystkich mężczyzn obecnych na terenie szkoły, a szturm nastąpił w momencie gdy nie było już na co czekać po tym, jak eksplodował jeden z ładunków podłożonych przez terrorystów i gdy terroryści otwarli ogień do grupy zakładników którym udało się umknąć w powstałym zamieszaniu. W Waco nie było zakładników, nie było terrorystów, była sekta religijna która po prostu nie chciała wydać swojego przywódcy. FBI żeby go aresztować ruszyło do szturmu który przypłaciło życiem 80 osób. Niedobrze mi się robi jak czytam takie posty jak twój. Ty zapewne pogłaskałbyś tych czeczeńskich terrorystów i dał im jeszcze po flaszce na drogę?

cynik
środa, 8 lipca 2020, 19:39

Aha - czyli mamy BTR-70 prowadzący z kilkunastu metrów ciągły ogień w kierunku budynków, w którym kotłują się dzieci terroryści i żołnierze rosyjscy a ty mówisz o przejmowaniu się losem dzieci? Bo jakiś żołnierz rzucił się na granat rzucony nerwowo przez kolegę z oddziału? Opowieści o ładunkach wybuchowych odpalonych przez terrorystów są tyle samo warte co te o nieużywaniu miotaczy ognia - nie mają nic wspólnego z relacjami świadków i rzeczywistymi zniszczeniami w budynku. Żałosne

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:38

W Waco kłamliwy trollu była militarystyczna sekta religijna,która walczyła z ATF przez 51dni, bo tyle trwało oblezenie tych budynków. Kto chciał mógł wyjść z czego skorzystało 30 osób i nikt do nich jakos nie stzrelał Więc skończ kłamać bo to akurat u was wysadzano bloki z mieszkancami by znależć pretekst do atak na Czeczenie.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:47

W Waco trollu zgineło 80 osób z sekty Koresha który uparł sie walczyc z FBI i ATF. Niestety było wsród nich 20 dzieci . Kazdy kto chciał mógł w kazdej chwili opuscić to miejsce zanim wybuchł pożar. Nikt tam tez nei stzrelał z Trzmieli wiec daruj sobie żałosne manipulacje.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:14

Amerykańskie państwo zamordowało z zimną krwią 80 obywateli których przekonania religijne im się nie podobały. Wtargnęli na ranczo w cywilnych ubraniach i otworzyli ogień do cywilów, jak przystało na totalitarny, liberalny reżim

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:03

I znowu nędzny trollu kłameisz na całego. W Waco była sekta i to sekta dobrze uzbrojona i nikt tam nikogo nei zamordował, Koresh popełnił samobójstwo a wczesneij stzrelali do agentów ATF. Obleżenie rusku trwało przez 51 dni i w kazdej chwili mogli normalnie sie poddac i wyjść co zrobiło 30 osób( 9 dorosłych i 21 dzieci) Wiec skończ pluc jadem .

khe khe
wtorek, 7 lipca 2020, 19:43

Twoja historia jest urzekająca...

wierny ogrodnik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:29

Gonisz swój ogonek. Po prostu się nie rozwijasz.Rozmarynie stepowy.

Hanys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:21

No to skoro rosyjska armia jest tyle warta co wagnerowcy (i ile można powtarzać, że najemnicy wynajęci przez Asada to nie rosyjska armia, która telefonicznie zresztą poinformowała amerykanców że to nie ich ludzie) to juz dawno powinniście wyrzucić Rosjan z Syrii i Krymu, ale fakty są takie - że jesteście po prostu za ciency i nawet na oddział najemników wyposażony w kałachy i 2 BWP musicie wołać B-52, C-130, F-22, AH-64, drony i artylerię rakietową, takiego mieliście stracha że wam nakopią jak jakiś oddział Wietkongu :)

to takie przewidywalne
wtorek, 7 lipca 2020, 16:25

Przecież to stadko dzieciaków pisze non stop o tej "rzezi Wagnerowców" a jak ich zapytasz o konkrety to reagują w sposób typowy dla "Davienitów" tj. uciekają, zmieniają temat bądź wypisują swój stały tekst o "Sputniku i sowieckich trollach z Olgino".

Batu-chan
wtorek, 7 lipca 2020, 21:04

Samo sobie Hanys odpowiadasz?

brat Batu-chana
środa, 8 lipca 2020, 17:55

Batu-chan to po grzbiecie takich jak ty pacjentów na konia wsiada.

Batu-chan
środa, 8 lipca 2020, 19:41

Hanys na pewno nie jesteś moim bratem, więc daruj sobie.

brat Batu-chana
środa, 8 lipca 2020, 20:25

Nie wiem kto to Hanys ale od brata wiem, że z twoich "usług" jest generalnie zadowolony.

Batu-chan
czwartek, 9 lipca 2020, 07:19

Cóż Hanys, udało ci się jeszcze bardziej obniżyć loty. Współczuję.

brat Batu-chana
czwartek, 9 lipca 2020, 15:16

Po tej jakże błyskotliwej "ripoście" widzę, że brat korzysta z maksimum twoich psychofizycznych możliwości. Jednym prostym żołnierskim zdaniem: właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Kot
wtorek, 7 lipca 2020, 10:11

Siłę rosyjskiego żołnierza widać było podczas 2 wojny. Każda bitwa na pozycjach obronnych musiała mieć przewagę z 1.3 do 1 żeby sowieci ja wygrali. O 11 mln ofiar armii czerwonej a 4.5 Wermachtu już nie wspomnę. Jedyna siła która powoduje że Rosja się liczy to broń atomowa.

Wielbiciel Misia Puchatka - misia o wielkim sercu i odwrotnie proporcjonalnym rozumku
środa, 8 lipca 2020, 18:05

No popatrz dzieciaczku: a jeden znany Niemiec, który walczył całą wojnę (i przeżył dożywając sędziwego wieku) w swoich wspomnieniach napisał, że na wojnie bardziej obawiał się 5 Rosjan niż 30 Amerykanów.

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 18:13

Zakładając że głowic nie sprzedali generałowie do kilku krajów ...no i przyjmując że ta Broń Atomowa ma jakąkolwiek techniczną możliwość gdziekolwiek dolecieć ...Rakiety stareńkie a i po co modernizować czy robić przeglądy jak można wpisać że były i zgarnąć kasę . Jak Chiny zechcą im przyłożyć to się może okazać że nie ma czym oddać...

terapeuta uzależnień
środa, 8 lipca 2020, 20:26

Wy naprawdę nie wierzycie, że dopalacze szkodzą?

Keras
wtorek, 7 lipca 2020, 08:47

dzisiejsza rosja to karzeł w porównaniu do ZSRR sprzed 40 lat. ZSRR miało 4,2 mln żołnierzy w służbie zasadniczej. Co prawda taka wielka armia + tragiczne zarządzanie krajem doprowadziło do upadku ZSRR i cały blok wschodzi, ale swojego czasu potencjał mieli. Dzisiejsza Rosja też ma potencjał wojskowy nieadekwatny do PKB i liczby ludności. No ale póki co jadą jeszcze na sprzęcie odziedziczonym po ZSRR.

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 18:17

Z tym że brakuje im 100 tys. poborowych co roku i do tego jeszcze reszta się w części nie nadaje . A sprzęt już więcej się nie da modernizować --choćby pancerna stal po 40 latach traci swe właściwości -- to jaki byłby koszt wymiany na wszystkim co stare za 10 lat ? musza atakować teraz i to czym mają - puki wyszkolone kadry bo za 10 lat będzie za dużo poborowych islamskich a takim dawać broń...że o dowodzeniu nie wspomnę czy guzikach atomowych ...

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:42

Widzisz Hanysku jak na razie w systemach OPL jest min 5-6 do jednego dla Turcji, a Wagnerowcy to wbrew twoim płaczom prywatna armijka Putina która tak przetrzepano w Syrii jak wsadziła nos gdzie nei powinna że ci bandyci i przestepcy( i to wg rosyjskiego prawa) ledwo w Moskwie wyhamowali:)

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:16

No nie Daviś, Hawk ma 6 wyrzutni w baterii, tyle co i pancyr. Łżyj dalej ;))

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:29

No widzisz, obecnych na miejscu paru amerykańskich specjalsów wcale nie musiało wdawać się w bezpośredni bój z kilkuset terrorystami z czołgami, bwp-ami i co tam jeszcze. Racjonalnym było zniszczenie ich lotnictwem i artylerią. Co w 100% się udało bez strat własnych. Rosyjska armia zaś już oberwała od Turków, tracąc Su-24 i ratowniczy śmigłowiec. I nawet odpowiedzieć nie potrafiła, tak się bała NATO. To rosyjskie lotnictwo weszło pod ostrzal zintegrowanej rosyjsko-syryjskiej OPL i straciło Ił-20, przez co ubaw był w świecie. Co do Ukrainy to Rosja poniosła strategiczną klęskę, bo Ukraina przystąpi do struktur europejskich prędzej czy później, a Rosja nie jest wstanie temu przeszkodzić. Później przyjdzie pora na inne były republiki, które zwiążą się z Zachodem lub Chinami. A najlepsze jest to że rosyjskie prognozy demograficzne mówią iż na koniec 21 wieku w Rosji będzie żyło 124 mln ludzi (dziś z okupowanym Krymem jest 146mln), a zważywszy że w Rosji muzułmanie mnożą się to może być tak że będzie ich więcej niż rosyjskich bandytów i terrorystów.

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 18:20

Ukraina za chwilę będzie zaatakowana 2 Korpusami Armijnymi z Donabasu i siłami z Krymu oraz 1AP i 20 AZ .{w razie potrzeby }. Straci dostęp do Morza Czarnego i nikt jej do UE nie wpuści . Za to chętnie wesprze by FR miała 2 Afganistan :)

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 19:48

Ukraina jest atakowana od 2014 roku przez rosyjskie wojska i jakoś nie została pokonana. To są fakty, a nie twoje wyobrażenia.

wtorek, 7 lipca 2020, 21:25

GB to są twoje fakty

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 23:59

Wow... Nie zauważyłem żeby Rosja zajęła Ukrainę.

poziom najmitów jak widać coraz słabszy
środa, 8 lipca 2020, 20:28

Nawet Davien wie, że gdyby Rosja chciała "uderzyć" na Ukrainę to rosyjskie czołgi byłyby w Kijowie w 18 godzin a ty nie wiesz?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:48

Ja nie wiem. A ty to udowodnij.

to fakt, poziom najmitów jest coraz słabszy
czwartek, 9 lipca 2020, 03:55

Ale przeciez GB to Davien. Mozna poznac po tym dziecinnym "wow".

Apek
wtorek, 7 lipca 2020, 00:46

Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku i co ? I nic, a tak sie Trump odgrażał że cokolwiek amerykańskiego Iran zbombarduje, to mu odpowie siłą, a tu schowali głowę w piasek. Tak sie USA boi Iranu :)

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 15:40

A po co USA miało odpowiadać Irakowi, który sam zestrzelił u siebie samolot i zadeptał na śmierć setkę żałobników na pogrzebie Sulejmaniego? Potem jeszcze poprawili sobie rakietą przeciwokrętową.

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 19:45

errata: Iranowi

kłapek
wtorek, 7 lipca 2020, 11:45

A poco mają bombardować namioty na pustyni. Za jakiś czas odstrzelą nastepnego "generała" :)

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:39

Nic, bo nic wielkiego się nie stało. Za to amerykański cios był silny bo zginął irański generał.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 10:26

Wow a niby jakim cudem jak od 2011r nie ma żadnych baz amerykańskich w Iraku?? Bazy al Asad i Erbil były IRACKIE i Iran bardzo sie starał by niky ni ucierpiał w tym ataku. Niestety z powodu paniki Iranu robiacego w spodnie ze im USA odda zgineli pasazerowie ukrainskiego samolotu.

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:34

Pewnie nie ma też w tych "irackich" bazach uzbrojonych amerykanów, w tym z SZ USA. A co do paniki to kłania się zestrzelenie irańskiego Airbusa przez supernowoczesny (ówcześnie) okręt USA. Strach to nieodłączny towarzysz żołnierza.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:42

Panei GNom, jak chcesz kłamac to twój problem. Bazy alAsad i Erbil były bazami irackimi a usprawiedliwianie zestzrelonego przez spanikowana załogę TOR-a startujacego AIRBUSA bo mysleli ze to pocisk manewrujacy porównaniem z zestzreleniem nie odpowiadajacego na sygnały irańskeigo pasażera to ochydna manipulacja chorego z nienawiści trolla Gnoma. I t tyle .

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:08

I znów porażający poziom kultury wypowiedzi. Gdzież jest moderacja. Tym razem nie zniżę się do twojego poziomu - raz na dzień i dyskusję wystarczy, bo się potem nie domyję. Naruszenie własnych procedur z powodu paniki i strzelanie do cywilnego samolotu, w cywilnym korytarzu lecącego zgodnie ze znanym poszczególnym FIR planem. Fakt manipulacja - tyle, ze twoja. A w owych bazach oberwali wg komunikatu Białego Domu żołnierze USA - czyżby DoD nie wiedział gdzie są jego żołnierze? I to jest własnie typowa twoja manipulacja. Włóż w to trochę serca i inteligencji (zakładam, że masz jedno i drugie)

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 10:00

Panika jest wtedy gdy się strzela na oślep do startującego pasażera nad Teheranem albo Ił-a w Syrii. Lub gdy na pogrzebie Sulejmaniego zadeptuje się kilkaset osób. Ale gdy się przed wystrzeleniem rakiet kilkanaście razy wzywa się samolot do identyfikacji to wtedy mamy do czynienia z błędną decyzją (co jej nie usprawiedliwia).

środa, 8 lipca 2020, 17:07

Może mi podasz jakikolwiek paragraf międzynarodowego prawa lotniczego nakazującego cywilnej maszynie lecacej zgodnie z planem lotu, cwilnym korytarzem powietrznym , prowadzącym cały czas korespondencje z cywilnymi kontrolerami ruchu lotniczego nawiazywanie jakiejkolwiek korespondencji z okrętem wojennym USA? Jeśli zestrzelenie tego samolotu nie było objawem paniki to było morderstwem z zimną krwią. Wielokrotnym morderstwem.

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 19:42

Mówisz o tym malezyjskim locie nad Donbasem? Tak?

środa, 8 lipca 2020, 22:33

Zmiana narracji na tą typu : " a u was nadal kogoś biją"? Co zmienia jedno morderstwo w sprawie drugiego? Powiesz mi?

złośliwy
czwartek, 9 lipca 2020, 07:42

Nie wiedziałem, że macie prawa autorskie do tej figury erystycznej. Przepraszam. Ale złośliwie przypomnę, że wpis Daviena dotyczył zestrzelenia samolotu ukraińskiego a zagraniem pt. "u was biją murzynów" była odpowiedź Gnoma o irańskim Airbusie. Więc proszę darować sobie takie uwagi.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:39

Kolego ja odpowiadałem na wątek twego posta dotyczacy zetrzelenia Irańskiego samolotu, nie bredź zatem o Davienie bo nie z nim polemizuję.

złośliwy
piątek, 10 lipca 2020, 16:17

Jakbyś dokładnie przeczytał mój wpis, to byś zauważył że napisałem bo tym, że decyzji o wystrzeleniu rakiet nie można usprawiedliwiać. Poza tym mój wpis dotyczył paniki jako źródła podejmowania decyzji, więc twoja odpowiedź była nie na temat. Tyle. Mordowanie pasażerów samolotów cywilnych jest zbrodnią, niezależnie czy robią to Amerykanie nad Zatoką, Persowie nad Teheranem czy Rosjanie nad Donbasem.

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:08

Ten także. A pytanie anonima jest słuszne.

Hanys
wtorek, 7 lipca 2020, 00:27

Wy żeby podbudować swoje kompleksy wobec Rosji musicie snuć takie wizje rodem z Baby Wangi, bo inaczej ni jak nie możecie Rosji dokopać, nawet 783 runda propagandowych sankcji nic nie dała i Rosja nie tylko nadal istnieje, ale nawet małego majdaniku nie udało się po 6 latach zrobić :)

ubawiony
wtorek, 7 lipca 2020, 15:42

Skoro te sankcje są takie śmieszne to czemu ciągle w Europie skomlecie by je usunąć?

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 12:15

Mimo że śledzę runet nie wiem co to jest "Baba Wanga". Możesz podawać jakieś przykłady z Polski, a nie z twojej rosyjskiej ojczyzny? Nikt nie powiedział że sankcje mają być od razu skuteczne, ważne że odcinają Rosję od nowoczesnych technologii.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 10:28

Jak te sankcje sa propagandowe hanysku to czego Zacharowa żali się jakie to one okropne??

Stary Grzyb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:30

Bardzo interesujące wydarzenie. Precyzja i skuteczność ataku (bez strat własnych zniszczono system WRE, radary i wyrzutnie aktywnego jak się zdaje systemu) sugerują Francję lub ... Izrael, który w takich operacjach ma ogromne doświadczenie i świetne wyniki. Jeśli faktycznie w czasie ataku w bazie obecny był turecki minister obrony, to wskazanie na Izrael ulega wzmocnieniu - rozeznanie Bliskiego i Środkowego Wschodu przez Izraelczyków (w tym wschodniej i południowej części basenu M. Śródziemnego) jest doskonałe. Jednocześnie i Francja, i Izrael miały powód. No, ale to tylko impresja, ciekawe, czy pokażą się jakieś dowody w postaci np. fragmentów pocisków, które zniszczyły baterię OPL.

Hanys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:35

Nic nie wskazuje na Izrael, absolutnie nic, a juz zwłaszcza zasięg ich myśliwców, które do zachodniej Libii może i by doleciały z dodatkowymi zbiornikami, ale na powrót by musiały chyba na Malcie lądować. Druga sprawa, Izrael sie w Libii w ogóle nie miesza i nei ma tam interesów i dlaczego by miał niby bombardować Turków, sajuzników USA z natowskiego sajuza ? Także ostrożnie grzybku z tezami, bo niedługo ktoś przeprowadzi precyzyjny atak na Guam i też będziesz pisał ze Izrael ?

Stary Grzyb
wtorek, 7 lipca 2020, 08:41

Już w 1985 r. izraelskie lotnictwo (samoloty F-15) startując z Izraela i lądując w Izraelu (oczywiście z tankowaniem w powietrzu) skutecznie zaatakowało i zniszczyło siedzibę tzw. OWP w Tunezji, likwidując ponad 60 bojówkarzy w odwecie za zamordowanie 3 izraelskich cywilów. Co do interesów i powodów, to od dłuższego czasu relacje Izraela z Turcją są jak najgorsze, a pogorszyły się zdecydowanie od chwili, gdy Turcja zaczęła rościć sobie prawa do decydowania, kto i gdzie będzie wydobywał gaz we wschodniej części M. Śródziemnego, co stoi w poprzek interesów Izraela - innymi słowy, Izrael jak najbardziej miał powód (i okazję), żeby przypomnieć Turkom, co im może w każdej chwili zrobić. Jak pisałem, to tylko impresja, ale cała rzecz jest ciekawa. Co do "precyzyjnego ataku na Guam", to już załączam wyrazy współczucia dla tego ewentualnego "ktosia" i jego "rodziny", bo śmierć będzie miał ciężką, a krewni strasznie się wykosztują na wieńce.

Jabadabadu
wtorek, 7 lipca 2020, 15:31

Relacje te mogą być jeszcze gorze, ponieważ: 1) Turcja może stwierdzić, że dostawa wody do Izraela nie leży w jej interesie; 2) Turcja może stwierdzić, że zarządzanie meczetem Na Skale wraz z otaczającym go terenem jakichś kilku tysięcy km2 należy do niej od czasów Wielkiego Saladyna; 3) Turcja może to zrealizować, ponieważ ma odpowiednie siły i środki.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:06

I 4) Turcja moze sie na własnej skórze przekonac czy izrael naprawde ma broń jądrowa czy nie . I 5) Turcja nie ma sił by walczyc z Izraelem ale jak chcą powtórki z upadku Imperium Ottomanskeigo droga wolna.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 19:49

Tak z ciekawości co może zrealizować Turcja względem Izraela?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:45

Jakos sobie izraelskie samoloty doleciały do Osiraku, zniszczyły reaktor i spokojnie wróciły a były to stare wersje F-16 i F-15. Co prawda akurat tu to działanei izraela jest nierealne bo zwyczajnie ich Libia nie obchodzi . A co do "precyzyjnego" ataku na Guam to niby kto jest tym samobójcą bo Chiny na pewno nei.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:17

Aż tak jesteś zajęty ochroną reputacji swoich pracodawców że musisz się uciekać do bajek o latach 80tych? Słabiuutko

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:07

Jak widać desperacja @Cóz narasta:))

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 19:50

Muszisz ze zrozumieniem przeczytać o czym jest dyskusja w tym fragmencie.

montanskie trolle z farmy
wtorek, 14 lipca 2020, 02:18

To twoja taktyka trollu. Wmawianie ze ktos nie rozumie o czym jest dyskusja. Widac od razu ze masz troche wiekszy staz na farmie od Davienka.

Matnet
wtorek, 7 lipca 2020, 01:00

A o tankowaniu w powietrzu kolega skyszał?

wtorek, 7 lipca 2020, 11:46

Wg tego towarzysza to tankowanie w powietrzu opanowali tylko Rosjanie...

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:07

Oni opanowali ale nei te samolot-samolot ale butelka-gardło:)

środa, 8 lipca 2020, 12:28

A ty jestes mistrzem co widzial lopatki turbin od srtony wlotu powietrza w silniku odrzutowym. Tez moze po tankowaniu?

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:43

Wow kolejny tchórzliwy ruski troll skamle o karme:)

piątek, 10 lipca 2020, 01:49

Ostatnio czytalem Davienku jak twierdziles ze silniki odrzutowe jednoprzeplywowe buly juz w 1793 roku. Skad ty czerpiesz swa "wiedze"?

hermanaryk
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:01

Izrael już w latach 80. robił rajdy powietrzne na ponad 2 tys. km, więc argument odległości jest tu inwalidą. Ale to racja, że wygodniej mu wcinać popcorn i przyglądać się, jak inni się tłuką, niż wplątywać się w kosztowną bijatykę. Chyba że... bijatyka zaczęłaby wygasać :) A, i nie jest prawdą, że Izrael nie ma w Libii interesów. Izrael ma interesy we wszystkich państwach muzułmańskich.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:57

Zgadzam się że nic nie wskazuje na Izrael. Niemniej nie masz pojęcia o możliwościach izraelskiego lotnictwa, które już w 1985 roku 8 mysliwcami F-15 atakowało cele w Tunezji, a to jest dalej od Izraela niż baza w Libii. Poczytaj o izraelskiej Operacji Drewniana Noga z 1985 i nie kompromituj się.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:20

na razie to głównie ty się kompromitujesz wciskając wszystkim kit

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:08

Marcinku, a znalazłes juz tego Jak-43M czy dalej masz z tym problem?:)0

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 18:26

GB ma dużą wiedzę i dzięki niemu dowiaduję się ciekawostek z mej ostatnio ulubionej dziedziny -czyli wojenek ! Z tych wpisów jakie kojarzę wynika że jest daaaaleki od kompromitacji.

och te montańskie tolle
środa, 8 lipca 2020, 20:31

GB ma wiedzę zbliżoną do Daviena-choć trzeba przyznać, że jest "błyskotliwszy". Jak widać i VIII ustrolliga doczekała się inwestycji w ludzi i sprzęt. Ale spoko-też się doczekasz.

środa, 15 lipca 2020, 04:09

GB ma po prostu lepsze karteczki od prowadzacego.

Syberia wzywa
wtorek, 7 lipca 2020, 12:06

Na razie to ty nikomu nie udowodniłeś wciskania kitu, za to tobie udowodniono wielokrotnie, że go wciskasz. A precyzyjniej rzecz ujmując wciskasz go w każdym możliwym poście.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:45

Nic nie poradzę że nawet czytać po polsku nie potrafisz i najwyraźniej wrzucenie w przeglądarkę hasła Operacja drewniana noga przerasta cię.

patriota
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:27

Bardzo nowoczesne samoloty, albo starsze wsparte działaniami specjalnymi na ziemi (wskazanie celów, zakłócanie, albo proste odłączenie zasilania). Może francuscy piloci w egipskich Dassault Rafaele, albo F-35, lub F-16 C/D Block 60.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 03:40

Przytaczane są informacje, że Turcy zauważyli najpierw zatrzymanie się obserwacji technicznej, co uznali za awarię, jednocześnie ogłaszając jednak alarm w OPL.

Keras
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:27

Rosja liczy się z Turcją? To spora zmiana po tym jak w 2017 latali sobie nad Turcją, bo im się wydawało, że nikt im nie fiknie.

rzeszow
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:04

to bylo zlecone. przez. usa

Keras
wtorek, 7 lipca 2020, 08:50

To był mistrzowska zagrywka. Podobnie jak ta w Libii, opisywana w artykule powyżej. Dużo można sobie o Francuzach gadać, ale to jednak potęga gospodarcza i wojskowa.

x
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:19

Czyli zaatakowano czlonka NATO.Co reszta na to?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:46

Nie zaatakowano członka NATO ale libijska bazę w której znajdowało sie uzbrojenie które trafiło tam w nielegalny sposób

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 01:40

I putin to przyjal bezbolesnie? O zapomialem \zakryl niebo nad Syria\

dim
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:01

Myślę, że zaatakowano łamiących embargo, przy tym przebywających tam całkowicie nielegalnie - w myśl natowskiego i europejskiego prawa. Przy tym zupełnie bez związku z ideą ataku na terytorium kogokolwiek w NATO.

Milutki
wtorek, 7 lipca 2020, 00:06

Turcja jest w Libii całkowicie legalnie i zgodnie z prawem i moralnością. Embargo na bron do Libii działa tylko wobec jednej strony czyli GNA, drugą stroną dostaje broń bezkarnie i Francja pilnuje aby tak było.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:18

No niestety, Turcja popiera nielagalny rząd, który został odwołany przez libijski parlament dawno temu i wciąż rządzi tylko dzięki współpracy z grupami terrorystycznymi i zwykłym kryminałem.

Milutki
środa, 8 lipca 2020, 08:33

Ten rząd miał oddać władzę po przeprowadzonych wyborach ale Haftar i jego ekipa mieli plan aby niebdopiscic do wyborów i władzę przejąć siłą . Plan sie nie udał władzy nie przejęli tylko wyborów nie zrobili o w związku z tym ostatni rząd pozostaje prawowity. Wszystkie kraje tak uznają bo jest to jedyna normalna prawna drogą, nawet Egipt i ZEA które już jawnie popierają Haftara wciąż uznają rząd GNA za prawowity

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:10

Jak na razie to ten parlament to moze sobie odwołac Haftara bo mimo twoich i ijego bredzenia to GNA jest legalnym libijskim rządem a Haftar zwykłym buntownikiem blokujacym proces pokojowy w Libii.

dim
środa, 8 lipca 2020, 02:43

Nie bardzo rozumiem, jak generał Haftar blokuje proces pokojowy, skoro proponuje wybory powszechne ? Ani nie bardzo rozumiem, jak rząd GNA jest "legalny" skoro podpisuje totalnie nielegalne w myśl prawa międzynarodowego "umowy graniczne" ? Prawnie akurat dokładnie takie, co pakt Ribentrop-Mołotow, w części dot. granic ?

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:46

Miały byc wybory juz ładne kilka lat temu, bo GNA był rządem tymcasowym. To w tym samym czasie Haftar zaczął bunt. A porównywanie umowy GNA-Turcja do paktu Ribbentrp _mołotow jest zwyczajna ochydna manipulacja Dim wiec skończ te kłamstwa.

ubawiony
wtorek, 7 lipca 2020, 19:48

To prawie jak Rosjanie w Syrii popierający nielegalny rząd potomków bandytów, którzy w latach 60-tych obalili ostatni legalny, wybrany w wyborach gabinet.

B72
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:45

NATO to sojusz obronny ,czy ktos zaatakowal terytorium Turcji ? Zeby sojusznicy musieli zastosować sie do art 5 . Geografia i czytanie ze zrozumieniem to chyba nienajmocniejsze pana strony .

Insider
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:34

A to jakaś inwazja na Turcję była? Nie słyszałem ...

ttttttttttttttttttttttttttttttt
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:01

1. Turcja nie jest w oficjalnej operacji natowskiej w Libii. 2. Zaatakowano siły Turcji na terenie innego kraju; Każdy kraj ma prawo niszczyć obce wojska na swoim terytorium. To się nazywa OBRONA. Kwestia tego , kto ten kraj reprezentuje - czy jedna czy druga strona , to już jest inna kwestia.

noityle
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:51

To Libia jest członkiem NATO? Bo zaatakowano libijską bazę wojskową.

Dudley
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:34

I co z tego? Może z łaski swojej poczytaj jakie są zadania NATO i w jakich przypadkach można liczyć na pomoc.

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:33

Czyli być może kraj NATO zaatakował kraj NATO.Co ty na to?

Laik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:31

Przeczytaj uważnie traktat.

raKO
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:30

Nie zostało zaatakowane tureckie terytorium.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:59

Turcja musi poprosić o pomoc. Poprosiła?

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:04

Turcja poprosi o pomoc bo ich wojsko nielegalnie przebywające w Libii zaatakowały samoloty innego natowskiego kraju Francji. Czyli wiesz co piszesz? wszystko zostaje w rodzinie.

Kot
wtorek, 7 lipca 2020, 10:20

Znowu dzika fantazja trola. Coś wymyślić byle dowalić NATO. A co tam.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:13

Francja oficjalnie powiedziała że jej lotnictwo nie atakowało tureckich obiektów w Libii. Turcja nie oskarża o nic Francji. Najpierw czytaj później pisz.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:22

a ty pomyśl co piszesz, Francuzi mieli się przyznac do ataku? a po co?

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 19:28

Kreml chciałby rozbić jedność Sojuszu jaki ma druzgocącą przewagę nad FR . Rozpowszechniając kłamstwa i oszczerstwa .

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:46

A pomyśl Turcy oskarżają Francję? Nie.

Dudley
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:36

Turcja gdyby nawet poprosiła, nie ma prawa oczekiwać pomocy. Nikt nie zaatakował Turcji, zostali zakatowani żołnierze Tureccy na terytorium państwa trzeciego.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:58

Mnie to mówisz? Powiedz to ignorantowi który wyszedł z takim pomysłem.

Paradoks
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:05

Spoko s,400 juz jedzie Paradoksalnie uwielbia samoloty z rosji

autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:38

Paradoks ?Niegramotny,widzę że zajrzałeś do słownika. Kolejny plus dodatni.

Hipopotam
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:03

Po to WŁAŚNIE Turcja kupila s400 Nie da sie opędzić samolotu rakietą hawk Notabene tym właśnie Szwedzi bronia Bornholmu Hahahaha

poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:02

Bornholm to Duńska wyspa.....

Duńczyk
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:56

A od kiedy Bornholm jest Szwedzki?

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:01

"Szwedzi bronią Bornholmu"??!!! Czego u was uczą na lekcjach geografii?? ha ha ha

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:35

Brawo robcio.Masz u mnie plusa dodatniego.W wiki znalazłeś?Drugi dodatni za inicjatywę.

złośliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 16:01

Nauka geografii jest potrzebna by nie było jak podczas Wojny Zimowej gdy radzieckie bombowce pomyliły Sztokholm z Helsinkami....

Wnuk Błochina
wtorek, 7 lipca 2020, 10:24

Chyba każdy średnio rozgarnięty się czym jest Bornholm i Grenlandia. Ale rosyjskie trole dalej myślą że wszystko jest Rosji, stąd te niedomówienia geograficzne. O kłamstwach historycznych już nie wspomnę.

Rhotax
wtorek, 7 lipca 2020, 19:30

A jakie głupoty o historii wypisują ! Z taką "wiedzą " musieli przegrać Zimną Wojnę...

Siwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:41

Bornholm jest Dunski.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 10:20

Jest, a Gotlandia ? w mapce jaką tu często zamieszczają jest na niej baza MiG-31K .... taka jest wiedza z geografii. Nikomu to nie przeszkadza , a jest częścią artykułu napisanego przez komandora.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 15:13

Znów coś ci się pomerdało. Nie ma tu takich mapek.

Sarmata
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:42

Ale kto zabroni Szwedom bronić Bornholm?Jak chcą to będą bronić.

ubawiony
środa, 8 lipca 2020, 10:03

A tobie kto każe bronić bredni ze stanowiska obok?

B72
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:47

Ale nie dla Rosjan , oni maja swoja historię, geografie, fizyke - nieco inneniz reszta świata.

maniek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:20

A może Szwedzi dokonali inwazji na Bornholm w ramach wzmacniania własnych zdolności obronnych? Tak jak teraz wzmacniają obronę swojej Gotlandii. Po cichu przeprowadzona operacja specjalna... Kto wie, co dzieje się na tej izolowanej wyspie?

Pim
wtorek, 7 lipca 2020, 09:49

Zakładam, że Bornholm jest "odwiecznie piastowski". Już dano go powinniśmy zająć. Takie "Zdobycie Malvinów" na miarę naszych możliwości. Pytanie jak będzie wyglądać "Odbicie Falklandów". Będzie bolesne. Plajtująca władza miewa takie pomysły.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:30

Wejdź na prom lub jacht i sobie sprawdź. Na wyspie są popularne wycieczki rowerowe.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:59

Mit tureckiej armii jako niezwyciężonej oraz ich cudownych BSL właśnie upadł, warto zapamiętac ten dzień. No i może początek końca islamistycznego reżimu w Trypolisie.

hmm
wtorek, 7 lipca 2020, 10:29

A to niby w zea, Egipcie czy Syrii lub Iranie to nie islamiści są? Wszyscy się nie znoszą i wybijają. Kurdowie, szyici, sunnici, alawici. A Rosja wiernie im sekunduje. Mongol i islamista to brat.

...
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:21

Zwalczac terrorystow z GLN

Turecki
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:45

BSL CUDOWNIE LATA NAD TRYPOLISEM NORMALNE ŻYCIE POWRACA

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:41

Marcinku, a gdzie tu miałes jakeiś bezzałogowce?. Ale rozumiem że jeden dość stary zestaw Hawk to dla ciebie w końcu jakis sukces w dobie regularnego wybijania Pancyrów:))

Sarmata
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:45

Raczej nie klęska. USA swoją OPL nie używa bo jej nie ma. W Iraku kto chciał to ich atakował. Ale smiac się z kraju który ma OPL dlaczego nie.Cudowne Patrioty ze skutecznoscią poniżej 50% to najlepsza broń OPL USA.

wtorek, 7 lipca 2020, 11:49

Jaka jest skuteczność systemów rosyskich? Pancyra możemy pominąć, żeby się nad Tobą nie pastwić ;)

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:50

Widzisz trollu z Olgino ale w Iraku nei było amerykańskeij OPL od 2011r. I to pokazuje poziom twoich bredni-zerowy:)

czytelnik D24
wtorek, 7 lipca 2020, 15:00

Poziom bredni ma wysoki. To raczej poziom merytoryczny zerowy.

Szach mat trollu :)
czwartek, 9 lipca 2020, 03:40

Defence 24, "US Army rozmieszcza systemy przeciwrakietowe w Iraku" 11 marca 2020, 16:36. "Stany Zjednoczone przenoszą obecnie do Iraku swe systemy obrony powietrznej, by zapewnić własnym żołnierzom ochronę przed ewentualnymi irańskimi atakami rakietowymi — oświadczył we wtorek szef kierującego działaniami na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa USA. "Jesteśmy także w trakcie przenoszenia, w szczególności do Iraku, systemów obrony powietrznej, systemów obrony przed pociskami balistycznymi, by chronić się przed ewentualnym kolejnym atakiem irańskim" - powiedział stojący na czele Centralnego Dowództwa generał piechoty morskiej Kenneth McKenzie podczas przesłuchania w komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA.".

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:02

No widzisz. Przeniesione je w marcu 2020 roku. I z tego co pamiętam już odniosły sukces broniąc amerykańskiej ambasady w Bagdadzie.

Szach mat trollu :))
piątek, 10 lipca 2020, 01:47

Tak, odniosly sukces. Ale przeciez wy twierdzicie, ze USA nie ma w Iraku swoich baz. Zdecydujcie sie w koncu chlopcy, bo znowu daliscie sie zlapac na manipulacjach. Twierdziliscie ze tej OPL tam nie ma, a okazuje sie ze jest, to teraz zeby przykryc wpadke, zmieniacie taktyke twierdzac, ze odniosly sukcesy broniac baz, ktorych tam wedlog was nie ma. Te twoje newsy Gb sa tak samo wiarygodne, jak cala reszta, zwlaszcza te twoje przecieki o S-400. Zwykle bajeczki dla dzieci.

GB
piątek, 10 lipca 2020, 10:55

Ale przecież nie było Patriotów do marca 2020 roku w Iraku. Nawet sam potwierdzasz że odniosły ostatnio sukces. Jak widać są w okolicach Bagdadu (nie wiem gdzie jeszcze i czy w ogóle są jeszcze gdzieś w Iraku). Rozumiesz że nie było ich tam, a teraz są? Skoro ich nie było to nie mogły bronić przestrzeni powietrznej Iraku przed śnp, to chyba logiczne. Co do S-400 to przecież są w strefie walk, a nic nie zestrzeliły, a co więcej nie nawet nie przeszkodziły lotnictwu izraelskiemu atakować cele w Syrii i to koło swoich stanowisk. I to są fakty na temat S-400, a nie przecieki.

Szach mat trollu:))
poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:42

Moj kjomentarza mial dowiesc tylko i wylacznie, ze wasze toewarzystwo wypisuje bajki. I dowiodl.

Syberia wzywa
czwartek, 9 lipca 2020, 03:38

Ty za to slyniesz z merytorycznych komentarzy.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 01:48

Nawet bez OPL w Syrii zrobili z \Wagnera\ miazge Smiej sie dalej:)))

dim
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:02

Ja czytałem informacje o zniszczeniu w tym ataku jednego z tureckich bezzałogowców i uszkodzeniu drugiego.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:18

W jakim konkretnie ataku?

BG
czwartek, 9 lipca 2020, 03:36

Bylo juz to podawane. Doczytaj.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:49

Nie było. A pytanie nie było do ciebie.

BG
piątek, 10 lipca 2020, 01:43

Jeszcze raz. Doczytaj.

GB
piątek, 10 lipca 2020, 10:57

No właśnie nie ma podane w jakim konkretnie ataku. Ale jak wiesz to napisz gdzie zniszczono jeden turecki dron a drugi uszkodzono.

Juliusz Cezar
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:46

A ileż tych Pancyrów wybili? A zresztą, ty to jużF-35 nad Kremlem widziałeś, żyj sobie w swojej bańce z ulotek o samolotach.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:52

No to do roboty trollu i udowodnij swoje kłamstwa albo zwyczajnie milcz.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:10

Już podawałem za LA (dowod w postaci materiału zdjeciowego) w innym temacie. Doczytaj.

BG
czwartek, 9 lipca 2020, 03:35

To nic nie stoi na pzreszkodzie, abys podal jeszcze raz. Prawda?

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:50

No przecież podałem źródło. Nie potrafisz go zweryfikować nawet. O jak mi przykro.

BG
czwartek, 9 lipca 2020, 11:02

No to podaj jescze raz.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:03

No LA. Nie wiesz co to jest? O jak mi przykro.

Gnom
piątek, 10 lipca 2020, 08:25

Widzisz, skrótowce (nawet w lotnictwie) maja to do siebie, ze można je rozumieć różnie. Po to do wszelkich dokumentów dodaje się wyjaśnianie użytych skrótów a nie tworzy wiedzy tajemnej. Ja znam wiele znaczeń skrótu LA, a ty tylko jedno?

Szlafmyca
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:35

Kolega mówi o 6tys kobiet jazydow zgwałconych PRZEZ,ISIS w syrii?

dawo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:51

Izraelski kanał pierwszy podaje, że ataku dokonał Egipt. Coś mi jednak chodzi po głowie, że mogły to być F-35 Izraela lub generalnie jego lotnictwo. Dziwne, że niczego nie udało się nikomu zaobserwować. Rosjanie maja ponoć bardzo dobrze rozwinięta sieć rozpoznania w regionie.

SOWA
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:01

Jest wiele informacji dotyczących ataku Rafale w Libii. Ten samolot ma doskonałe systemy WRE. Podczas ataku lotnictwa NATO na syryjskie bazy Rosjanie przyznali, że Rafale był jedynym samolotem który nie został wykryty. To samo dotyczyło francuskich rakiet manewrujących. Trudno powiedzieć ile jest w tym prawdy ale coś jest na rzeczy.

Faryzeusz
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:44

My nie kłamie my

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:42

Dawo, ataku dokonało albo ZEA albo rosyjscy najemnicy w MiG-29 i Su-24. Co jak co ale Izrael na pewno nie wspierałby Haftara.

DSA
wtorek, 7 lipca 2020, 00:46

Izrael jest po stronie Haftara, a raczej przeciw Turcji (tak jak Grecja z którą ma duży biznes do zrobienia). Izraelscy doradcy szkolili najemników z Sudanu opłacanych przez UAE.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 10:33

Izrael nie jest po stronie Haftara ani GNA, jest przeciwko Turcji ale wyłacznie w zwiazku z polem naftowym Lewiatan. A Izraelski doradcy( najemnicy) często szkola innych. Natomiast jakby juz Izrael miał sie zaangazowac w tą wojenke to nie atakowaliby LIBIJSKIEJ bazy ale własnei Turków, np te fregaty przy wybrzezu

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 07:54

Ty to jednak "masz pojęcie" o polityce i związanych z nia operacjach wojskowych. Rozumiem, ze jak ty byś prowadził taka operacje to od razu porwałbyś Erdogana (albo Putina) i film umieścił w sieci. Za dużo CNN, HBO i Netflixa (a może i RT) - życie to nie film, a operacje specjalne nie znoszą rozgłosu.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:48

Gnom zwyczajnie zamilcz bo twoich chorych fobii nawet nie ma sensu komentować szkodniku.

Da(łn)vien
czwartek, 9 lipca 2020, 03:35

No idejvidku znowu ublizasz. I znowu ci udowodniono za na niczym sie nie znasz.

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:12

A coś merytorycznie a nie emocjonalnie. Sądzisz, że ktoś po to robi skryte i precyzyjne operacje by je (najpewniej ze szczegółami dla ciekawych) pokazywać w telewizji? Jankesi już kiedyś z relacją na żywo lądowali w Somalii - nawet oni dziś wiedzą że dwa razy wystarczy. W wojsku mówi się o tym, że takie rzeczy robi się dwa razy: po raz pierwszy i ostatni (czyli tak naprawdę raz - gdyś jak zwykle nie załapał).

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:39

Oczywiście izraelskie F-35 mogły to zrobić. Np. media kuwejckie przypisują im skuteczny atak na irańskie instalacje atomowe. Wybuchy w tym ośrodku były parę dni temu. Izrael nie ma jednak interesu atakować tureckich obiektów w Libii. Lepiej mu oglądać co tam się dzieje, gdyż każda wojna w której walczą e sobą muzułmanie jest z korzyścią dla Izraela.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 03:50

Zupełnie ignorujesz otoczenie gospodarcze. Izrael jest właśnie w ciężkim, wzajemnie wykluczającym sporze z Turcją o podmorskie, cypryjskie pola gazowe. Izraelsko-amerykańskie firmy (a prócz nich firmy francuskie i włoskie) nabyły tam od władz Cypru licencje wydobywcze, tymczasem Turcy ogłosili że jest to ich szelf, a grecki Cypr - według ich mapy - do szelfu praktycznie w ogóle nie ma prawa. Po czym tureckie statki popłynęły tam wiercić. A teraz to samo szykuje się na greckim szelfie. Oczywiście biznes to biznes, więc Izrael teoretycznie mógłby dogadać się o licencje i z Turcją, ale Turcy właśnie życzą sobie aby te pola gazowe eksploatowane były przez firmy tureckie. A teraz jeszcze także pola libijskie... Rząd w Trypolisie, "układ graniczny" z Turcją, faktycznie uznający tureckie roszczenia aż po brzegi Krety... następnie wiadomo, że "sprzedaż licencji" firmom tureckim... Rekapituluję: Nic nie wskazuje, by za tym konkretnym atakiem stać miał Izrael, ale skutek ataku jak najbardziej jest dlań korzystny. A Ty po prostu w ogóle nie znasz tutejszych (tj. śródziemnomorskich) realiów geopolitycznych.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:48

To zupełnie nie zmienia faktu iż Izrael zaatakowałby Siły Zbrojne Turcji. Jakby chciał to zrobić to ma bliżej i łatwiej w Syrii.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 17:01

w Syrii Turcja odwala dla Izraela i za Izrael pożyteczną dla Żydów robotę - trwale osłabia ten kraj. Ani też Izrael nie miałby szansy na udział w eksploatacji złóż syryjskich.

DSA
wtorek, 7 lipca 2020, 00:50

te same kuwejckie media, które pisały bzdury o izraelskich F-35 krążących nad Teheranem w 2018. Za atakiem na irańskie instalacje stoi prawdopodobnie Izrael i USA ale dokonano tego za pomocą innych środków.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:50

Skąd wiesz że bzdury? Akurat Izrael prędzej by zaatakował także lotnictwem Iran niż USA.

DSA
środa, 8 lipca 2020, 15:16

Stąd, że wedle tych doniesień F-35 zaatakowały kompleks Parchin, który znajduje się niedaleko Teheranu. To są samoloty trudnowykrywalne ale nie niewidzialne. Radary wczesnego ostrzegania działające w paśmie VHF nie mają problemów z ich wykryciem. Tak samo systemy optyczne. Dodatkowo nie da się ukryć sygnałów akustycznych. To oznacza, że w powietrzu pojawiłyby się irańskie F-14 i doszłoby do walki powietrznej, w której byłyby straty po jednej lub po drugiej stronie.

złośliwy
piątek, 10 lipca 2020, 16:27

No to opowiedz nam jakie walki stoczyło izraelskie lotnictwo i jakie poniosło straty atakując o wiele bardziej "wykrywalnymi" F15 i F-16 irańskie instalacje w Tammuz czy syryjski reaktor w Dajr az-Zaur?

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 10:35

F-35I kręciły się koło Bandar Abbas i irańskich instalacji nuklearnych, o tym ze były nad Teheranem to pierwsze słyszę.

Syberia wzywa
czwartek, 9 lipca 2020, 03:31

Ty twierdziłeś, że one były także nad Kremlem i Pekinem.

Syberia wzywa
czwartek, 9 lipca 2020, 03:31

Ty twierdziłeś, że one były także nad Kremlem i Pekinem.

ech ta dzika Montana
środa, 8 lipca 2020, 20:34

"Kręciło" to się w przerębli ostatniej zimy twoje-wiesz co, jak pan Stanley wpadł gwałtownie "za osiedle"?

noityle
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:58

Jak ktoś mówi, że Izrael nie ma interesu w Libii to raczej w ogóle nie powinien się udzielać...

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:00

Jak ktoś mówi że Izrael ma interes w Libii poza patrzeniem jak muzułmanie walczą ze sobą to w ogóle nie powinien się udzielać.

Jabadabadu
wtorek, 7 lipca 2020, 15:37

Nie możliwe, żeby ludzie byli tak .... niedoinformowani.

DSA
wtorek, 7 lipca 2020, 12:55

Powtórzę to co pisałem w innym komentarzu: Izrael jest po stronie Haftara, a raczej przeciw Turcji (tak jak Grecja z którą ma duży biznes do zrobienia). Izraelscy doradcy szkolili najemników z Sudanu opłacanych przez UAE. Poza tym w interesie Izraela jest aby w Libii nie rządzili muzułmańscy dżihadyści powiązani z GNA a laicki Haftar, bo to może rzutować na sytuację w Egipcie i ponowne dojście do władzy Bractwa Muzułmańskiego, jak po Arabskiej Wiośnie

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 17:09

Powtórzę, to że Izrael jest przeciw Turcji to nie zmienia faktu że nie ma powodów aby atakować tureckie wojsko zwłaszcza w Libii. Gdyby miał taki zamiar może to zrobić spokojnie w Syrii.

DSA
środa, 8 lipca 2020, 13:46

Cytując: "Jak ktoś mówi że Izrael ma interes w Libii poza patrzeniem jak muzułmanie walczą ze sobą to w ogóle nie powinien się udzielać." - jak wykazałem ma interes. O atakowaniu przez IAF nic nie pisałem

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:52

Nic nie wykazałeś. Poza tym Turcy (przez swoje media) oskarżają ZEA o ten atak.

Murzynek Bambo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:37

Oj sissi sissi Juz sie z libii nie wygrzebiesz

behapowiec
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:32

A sprawdzałeś na Sputniku?

Smuteczek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:48

Największa lipa z tym ministrem obrony. To wskazuje że sprawa jest bardziej osobista. Stawiam na Francję lub Rosje

biały
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:39

to na bank nie Rosjanie oni raczej nie są w stanie tak precyzyjnie zaatakować aby nawet strat w ludziach nie było , takie umiejętności to na pewno mają Amerykanie i Izrael , a Egipt hmm nie wiadomo

Hanys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:00

Rosjanie jak najbardziej mają takie zdolności, przekonali sie o tym proamerykańscy terroryści w Syrii, wielokrotnie, choćby wtedy gdy kalibry przeleciały 2000 km precyzyjnie uderzając w wyznaczone cele. Lepiej zadaj sobie pytanie, dlaczego turecka opl amerykańskiej produkcji, znowu niczego nie zauważyła i nic nie zestrzeliła :)

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:02

Az poczerwieniales z dumy piszac ten tekst Te Kalibry ta celnosc Pamietaj ze to dzieki amerykanom mozesz zachwalc kalibry na forum

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 01:56

Taak, hanysku, widzielismy ta precyzję na rosyjskich filmach z Dronów:)) Odpalono 6 3M14, doleciały 4, wybuchły 3 ot skuteczność: 50%:)) A co do terrorystów to wyjasnij jakim cudem al Nusra miała setki uzywanych wyłacznie w armii FR ppk Kornet-M? Aha dla twojej wiedzy: USa nei dostarczały broni ŻADNEJ organizacji terrorystycznej w Syrii, lista tych co dostawały bron od USA jest doskonale znana:)

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:46

Ale lista tych u których ja znaleziono też - i nie są to te same organizacje (ot taka prawidłowść od zawsze). A ruski sprzęt bierze sie na świecie zawsze z tych magazynów ruskiej armii, które dziwnym trafem w Rosji się paliły w podobnym okresie. Władcy z czegoś muszą żyć.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:50

Gnom, pzreczytaj post Hanysa na drugi raz zanim cokolwiek odpiszesz bo jak widac dalej nie chce ci się tego robic:)

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:15

Do odpowiedzi na twój fragment: "A co do terrorystów to wyjasnij jakim cudem al Nusra miała setki uzywanych wyłacznie w armii FR ppk Kornet-M?" nie jest mi poptrzebny inny post. A skoro wywołałeś problem to wyjaśnij powiązanie z postem Hanysa, bo u Niego nic na ten temat nie ma.

B72
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:52

Kalibry , przynajmniej dwa nie trafily w Syrię i spadly w Iranie (ku ucieeze tamtejszego przemyslu -bo jeden nie eksplodowal ) więc o tej celności to juz lepiej nie pisz za dużo...

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:13

Póki co Rosja jeszcze nie atakowała Kurdów, a tylko Kurdów wspiera USA w Syrii. Za to Siły Zbrojne USA atakowały skutecznie rosyjskich bandytów i terrorystów z przestępczej (także w Rosji) organizacji Wagnera. Co do tych ataków Kalibrami to trzeba pamiętać że oprócz obiektów w Syrii to badziewie spadło też na Iran...

sża
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:14

Ty tak na poważnie, czy znowu żarty sobie robisz?

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:33

Wszystko jest na poważnie. Z czym się nie zgadzasz? Nie słyszałeś o Kalibrach które spadły w Iranie, to doczytaj. Nie wiesz że wojsko USA rozstrzelalo atak rosyjskich terrorystow Wagnera to doczytaj.

hermanaryk
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:41

Syryjscy Kurdowie od lat chodzą na pasku Rosji, a wcześniej ZSRR. To dlatego Amerykanie dali sobie z nimi spokój. Głupio wyglądało, że USA walczyły tam w obronie rosyjskich, a nie swoich interesów.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:26

Wojsko amerykańskie nadal jest w Syrii i wspiera Kurdów. Co do obrony rosyjskich interesów to amerykańskie siły zbrojne odpadły atak rosyjskich bandytów i terrorystów od Wagnera i to tak skutecznie że więcej nie zaatakowali.

hermanaryk
wtorek, 7 lipca 2020, 01:22

Wojsko amerykańskie jest w Syrii w oszałamiającej liczbie 500 żołnierzy sił specjalnych i wspiera Arabów z Maghawir al-Thawra, byłej Nowej Armii Syryjskiej. Kurdami zajmują się ich rosyjscy protektorzy.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:55

W Syrii może być tylko jeden żołnierz USA, ważne że USA wspierają Kurdów. Nie ma wojsk rosyjskich na terenach kurdyjskich (oprócz pasa przy granicy z Turcją). Potęga amerykańskich specjalsów polega nie na ich liczebności tylko na wsparciu jakie mogą w każdej chwili otrzymać od lotnictwa. Najlepiej o tym przekonali się rosyjscy wagnerowcy.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 10:37

Więc co sie stało z amerykańskimi oddziałami na polach naftowych?? Bo jakos nie zostały wycofane i ciagleich pilnuja przed terrorystami.

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:15

I władzami Syrii nadal nielegalnie eksploatując te złoża.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:52

Te złoża są Kurdów...

Gnom
czwartek, 9 lipca 2020, 21:46

A ktoś z zachodu wykonał obietnice złożone Kurdom przez państwa zwycięskie z I WŚ, w tym USA, Wlk. Brytanię i Francję, za udział w rozbiciu Imperium Osmańskiego. Arabowie wolność dostali, a Kurdów zdradzono tak jak i i teraz. Jak na razie to terytorium Syrii.

piątek, 10 lipca 2020, 10:09

To terytorium Syrii tak jak Krym jest terytorium Ukrainy.

gru
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:23

To chyba było podziękowanie za konfrontację z francuską fregatą. Mam nadzieję że się Turcy w końcu poważnie doigrają. Należy im się jak chłopu ziemia.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 01:54

Tez tak uwazam

Filipidos
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:54

To byly chytry Grek w ramach akcji wolna libia

Niuniu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:53

Osobiście stawiam na Francję. Makron już kilka dni temu zapowiedział, że Francja nie pozwoli na turecką aneksje Libii oraz wycofał francuskie okręty z misji MATO blokującej dostawy broni do Libii. Ten atak to idealny sygnał, że można Turcji zrobić kuku. Obecność rosyjskich samolotów Mig29 i Su24 nigdy poza jednym niewyraźnym zdjęciem kołującego samolotu w bazie na dalekim południu libii nie została potwierdzona.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:43

Niuniu, skończ juz opowiadac bajki o tych MiG-29 i Su-24:))

hehe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:24

przykaz z Montanty co mowic juz przyszedl?

Anty rusofil
wtorek, 7 lipca 2020, 10:34

A tobie z łubianki?

ciężki ten polski język, duże i małe litery, rzeczowniki, u "otwarte" ó "z kreską" itd. Aż współczuję.
wtorek, 7 lipca 2020, 18:24

To tobie się truskawki skończyły, że wyjeżdżasz z tą łubianką?

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:30

Francja właśnie oficjalnie poinformowała że nie ma nic wspólnego z atakiem. Pozostaje Egipt lub ZEA. Lokalsi mówią o ZEA i Mirage 2000. Ja stawiam właśnie na ZEA, to najlepiej wyszkolone lotnictwo na BW, zaraz za izraelskim.

dim
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:10

A jak myślisz ? Gdyby Francja miała jednak coś wspólnego z atakiem, czy byłaby to przyznała ?

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:19

A jak myślisz gdyby Turcja wiedziała o ataku francuskim to by o tym nie informowała. Poza tym skąd masz info że to było lotnictwo francuskie? Czas start.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 03:32

Zauważ też, że sprzeciw wobec tureckiej koncentracji wojskowej w Libii wyraziły jednocześnie Francja i Grecja. Nie wiem, czy w Polsce o tym pisano ? A są to dwa kraje ostatnio stale konsultujące się, w kwestii wschodniego M.Śródziemnego. Czyli taki atak po pierwsze jest sygnałem, że jeśli któreś z mocarstw czynnie wystąpi przeciwko militarnym agresjom Turcji, będzie w stanie czynić to skutecznie, nawet wcale nie ujawniając swego udziału. Czy Turcy sygnał pojęli ? Na razie jeszcze nie chcą się do tego przyznać.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 11:59

Turcję wspierają Włochy, które są bardziej położone na wschód od Francji. Ja wiem że rzecznik francuskiej armii powiedział iż lotnictwo francuskie nie atakowało tureckiej bazy. Wiem też iż Turcy nie oskarżają Francuzów. Twierdzisz inaczej to proszę o dowód że to było lotnictwo francuskie. Rozumiesz co masz udowodnić? Czas start.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 17:04

Z Włochami też nie znasz śródziemnomorskich realiów. Włochy są w identycznej sytuacji jak Francja i po tej samej stronie, w sprawie granic, wpływów i podmorskich złóż. Cypryjskich, greckich, w przyszłości zapewne także libijskich.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 03:21

Przecież Turcy w ogóle nie są w stanie tego wskazać, kto ich atakował. Ponieważ ich obserwację wyłączono, oślepiono technologią znacznie przekraczającą turecką wiedzę techniczną. Wszyscy komentatorzy wskazują na Francję, co najmniej w kwestii walki radioelektronicznej. Z drugiej strony ujawnienie filmu z tego ataku przez Egipt sugeruje, że była to akcja więcej niż jednego państwa.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 12:01

Skoro Turcy nie wiedzą kto, a byli na miejscu to skąd komentatorzy mogą to wiedzieć? A tym bardziej określić rodzaj zakłóceń radioelektronicznych? Poza tym ZEA i Egipt mają francuskie myśliwce. Rozumiesz bezsens swojego rozumowania?

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 17:04

ja ? :)

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:52

Ty.

antyDavien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:08

Top nie Macron powiedział tylko powiedział prezydent Egiptu.

Fircyk w zalotach
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:43

Francuz uratował d#### ruskim w Libii? Ciekawe

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:33

Zajmij się tym czym zajmujesz .Nie rozpraszaj się.

Nikt
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:43

Zero zestrzelonych samolotów? A na S-300/400 narzekają

Bond
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:27

Masz rację S300/400 reprezentuje taki poziom zmodernizowanego MIM 23, tylko wiesz w czasach swojej świetności Hawki kilka wrogich samolotów zestrzeliły, czego nie można powiedzieć o s300/400.

vvv
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:47

s-300 to ty szanuj bo przynajmniej 1 cywilny samolot i jeden rosyjski zestrzelila :D

Bond
wtorek, 7 lipca 2020, 20:08

Dlatego Rosjanie wymieniają S300 na S400 bo te są bezpieczniejsze dla ich lotnictwa :)

:)
czwartek, 9 lipca 2020, 03:27

Jakie to zalosne, gdy dwa trolle "klepia sie po plecach".

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:07

Nie mogły być S-300/S-400. Turcja nie ma S-300, a tureckie S-400 nie weszły jeszcze do służby operacyjnej. Ponoć Turcy są zawiedzeni ich nikłymi osiągami.

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:34

Ja jestem zawiedziony twoim poziomem trollowania.I to nie ponoć.

Bat
wtorek, 7 lipca 2020, 10:38

Umówmy się że USA uważa za dobry strategiczny sprzęt i stara się ich nie sprzedawać nawet niektórym sojusznikom. Rosja s400 wciska każdemu. Dlaczego?

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:05

Mierny ale czujny i wierny dal glos

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:08

Oficjalnie nie ma infa tureckiego infa o jakości kupionych S-400. Nieoficjalne przecieki z tureckiego wojska są właśnie takie że to badziewie. Co akurat nie dziwi jeśli się wie że OPL produkcji sowieckiej/rosyjskiej w realnych konfliktach zbrojnych od ładnych 40 lat jest bez problemu niszczona.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:43

Klamiesz. Sa informacje w ptrasie ze wykryli Turcy swoimi S-400 F-22 i F-35 paletajace sie nad Syria. Ty wklejasz jakies brednie cyrylica z ukrainskiej propaganndy, albo ci to prowadzacy wymysla, albo sam to wymyslasz podwojny szpionie z Olgino.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 14:17

Widzisz są nawet filmiki jak stare tureckie F-16 przelatują nad radarami S-400. A to z tego powodu że dopiero wtedy S-400 je wykryły. Poza tym nie wiedziałem że avia.pro.ru to portal ukraiński...

piątek, 10 lipca 2020, 01:41

A kto powiedzial ze wklejasz to z avia .pro? Te filmiki to widzisz jak zwykle tylko ty.

GB
piątek, 10 lipca 2020, 11:05

A masz jakiś dowód że nie? Niestety ten portal nie pozwala na wklejanie linków przez co takie trolle jak ty, które wstydzą się nawet własnego nicka mogą pisać różne kłamstwa, bzdury, podszywać się pod innych użytkowników itp. itd. A filmik jest.

poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:40

No wlasnie to takie trolle jak ty, pisza ze widzieli cos gdzies tam, ale nie moga tego wkleic bo nie. Jezeli nie jestes w stanie udowodnic, to znaczy ze nie istnieje. Proste?

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 07:37

powiedz to pilotom z Wietnamu, Izraelczykom w pierwszej fazie 1973, o przepraszam wielu nie usłyszy bo nie żyje od Wietnamu lub 1973.

Bond
wtorek, 7 lipca 2020, 20:12

Przeczytaj coś o wojnie powietrznej z Wietnamem Pn., o ograniczeniach nakładanych przez polityków, natomiast w przypadku Izraela, jakieś straty były, ale za to ta egipska opl przestała istnieć po tej pierwszej fazie.

Gnom
czwartek, 9 lipca 2020, 21:54

Końcówkę znam od czasów gdy się wydarzyły i szczególnie ciekawe było porównywanie relacji z socjalistycznej prasy i telewizji ze z trudem zdobywanymi na umownej Skrze opracowaniami z zachodu. A po zamianach było jeszcze zabawniej, szczególnie po 1994 gdy zaczęły się pojawić ruskie dokumenty o Korei, Wietnamie i Afganie. Nie zmienia to faktu, że jankesi musieli w szybkim tempie w latach 60 tworzyć specjalne techniki zwalczania OP, a wiele samolotów i tak padło łupem ruskich rakiet. A wojna 1973 to klasyczny przykład co człowiek robi gdy jest przyparty do muru - to co zwierzyna, gryzie, a żydzi gryźli skutecznie.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 13:53

Gnom, sprawdz sobie co za systemy zadawały głównei straty Amerykanom bo na pewno nie były to sowieckie wyrzutnie plot ale nazwyklejsza artyleria lufowa. A co do 1973r to porównaj sobie straty Izraela i Arabów a potem cos wypisuj.

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:52

A czy ty zrozumiałeś co napisałem. Nie wnikałem w liczbę tylko w fakt. Rozumiem, że wg ciebie B-52 i inne samoloty na większych wysokościach i odległościach (ówcześnie) niszczyły 37/57/85 mm (może i Mosiny). Chyba i dziś wielu kupiłoby takie armaty plot. Raz pomyśl co piszesz gdy się zapienisz.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:52

Gnom jak widze jak prawda zabolała to od razu w płacz i wrzask jakis ty biedny:) Ale sprawdż sobie ile zestzreliły rakiety plot a ile artyleria lufowa, tylko apopleksji nie dostan:)

środa, 8 lipca 2020, 22:39

No, cos te 6 tysięcy smigłowców i drugie 6 tysiecy samolotów amerykanskich zniszczyc musiało. Nawet 1 procent z tej liczby robi wrażenie.

Gnom
środa, 8 lipca 2020, 21:19

Bądź łaskaw oświecić, gdyż taki stary zakomuszłay rupieć (inna wersja twoich komplementów dla mnie) zapewne nie zna tych liczb i nie śledził tego i ich zmian znacznie wcześniej niż ty się urodziłeś. No ale ja mam zwyczaj spoglądać na problem z różnych stron, a nie tylko z tej "właściwej" w twoim rozumieniu, czyli z punktu widzenia USA. Ale ja tak już mam, przedtem tez mnie prostowali twoi poprzednicy (z czasów PRL), że mam nieprawomyślne poglądy. Mają godnego następcę.

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 12:04

Masz problemy z liczeniem i to na poziomie podstawówki? Odejmij sobie 2020 rok - 40 lat 1980 rok. Od mniej więcej 40 lat sowiecka/rosyjska OPL jest bez najmniejszych problemów przełamywana, niszczona i w zasadzie nie jest w stanie obronić obiektów itp.

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:55

Nie mam problemu i uważam ten wniosek za zbyt optymistyczny. Nie mniej chciałbym a by tak było, boje się że stanie się taki sam dziw jak w Gruzji w 2008. Gruzińskie bezpilotówki latały jak chciały, a jak ruscy ruszyli to zdechły. Taki dziwny fakt.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 16:53

Bo je zakłócili i zwyczajnie zestzreliwali ale jak widac znowu patrzysz na wszystko przez swoje teorie spiskowe:)

Gnom
czwartek, 9 lipca 2020, 21:57

Nie tłumacz innym alfabetu, z radości jak cię bo rozpiera bo nauczyłeś się liter - teraz naucz się je składać w wyrazy i zadania.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:42

aha, znaczy generałowie tureckiej armii piszą do ciebie takie smsy z tymi jak piszesz ''przeciekami'' stąd masz informacje z pierwszej ręki ?

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:41

Nie. Nie śledzę tureckiego internetu. Takie infa pojawiają się w rosyjskim runecie (za tureckim internetem), a ja runet codziennie śledzę.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 10:24

i wysokiej rangi oficerowie armii tureckiej tak sobie w internecie plotkują na temat najnowszego systemu rakietowego który obsługują na swoich forach i to ogólnie dostępnych ??? Komu ten kit wciskasz?

GB
wtorek, 7 lipca 2020, 14:54

Przecieki są normą. Z dziś np. jest przeciek, że Turcja NIE zapłaci za S-400 dopóki systemy nie wejdą do służby, mimo że Rosja udzieliła pożyczki Turcji na ich zakup!!! A miały JUŻ wejść do służby.

BG
czwartek, 9 lipca 2020, 03:24

To nie zadne przecieki twoje klamstwa. W prasie pojawiaja sie artykuly, ze Turcy testuja S-400 i nawet widzieli na radarach S-400 F-22 i F-35. Bylo to ztreszta dzisiaj cytowane na portalu. A ty potrafisz swoje przecieki zacytowac_ Oczywiscie nie. Zawsze jestes najbardziej aktywny gdy pojawi sie cokolwiek o ruskich czy ich sprzecie. Zwyczajnie trollujesz chlopie.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 08:55

To jest dokładnie informacja z tego samego portalu, który napisał o śledzeniu F-22 i F-35. Masz cytat po rosyjsku: По информации источника, Турция не заплатила России за поставленные в страну комплексы С-400, несмотря на предоставленный Россией кредит. Причиной этому является тот факт, что комплексы до сих пор не поставлены на боевое дежурство этой страны, а согласно заключённому контракту, опять-таки, по данным источника, Анкара может отсрочить оплату российского вооружения.

BG
czwartek, 9 lipca 2020, 11:00

Nie znam ruskiego. Ale podaj zrodlo.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:05

Avia.pro.

poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:38

To dlacze sie udzielasz na polskim portalu rusku?

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:38

Te wasze przecieki...

ifif
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:13

Ich przecieki są bardziej wiarygodne niż wasze "fakty".

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:41

To są rosyjskie czyli wasze infa.

Gnom
wtorek, 7 lipca 2020, 21:56

Dziwne, że im wierzycie - oczywiście wybiórczo.

GB
czwartek, 9 lipca 2020, 13:06

Bo się weryfikuje z innymi źródłami, albo portalami, dziennikarzami itp. uznanymi za wiarygodne.

Gnom
piątek, 10 lipca 2020, 08:33

Nie mniej w jakiś sposób robisz to pod teorię (świadomie lub nie) bo do weryfikacji i tak używasz źródeł z natury tendencyjnych. Dlatego zawsze przestrzegam przed ŚLEPĄ WIARĄ w owe dane.

Oooooo co chodzi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:05

Piekna akcja namestniku nowosilcov Przesyłam odpowiedź dronem

tut
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:05

Biorąc pod uwagę rodzaj ataku i brak strat, stawiam na Egipt lub Rosjan.

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:05

A to były Mirage 2000 lotnictwa ZEA, startujące z Egiptu.

?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:09

A skąd wiesz że to były Mirage 2000 skoro nawet CIA tego nie wie

SOWA
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:04

CIA nie wie w dobie totalnego rozpoznania?

złośliwy
środa, 8 lipca 2020, 12:37

Może wiedzą, ale lepiej i polityczniej jest udawać że nie wiedzą?

GB
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:27

Nie wiem co wie CIA. Info za lokalsami.

Hmmm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:01

Akurat Rosjanie to ze strat słyną, i mają w tym tradycje sięgające ponad 100 lat.

Pytajnik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:05

Odważne słowa jak na obywatela kraju, który dostał wciry chyba w każdej wojnie i prawie każde powstanie było krwawo tłumione. Przypomnij mi, kiedy w historii zdobyto Moskwę?

Batu-chan
wtorek, 7 lipca 2020, 16:15

Odważne słowa jak na obywatela kraju, który żeby pokonać małą Polskę zawsze musiał prosić o pomoc Niemców...

Kot
wtorek, 7 lipca 2020, 10:41

No widzę że kolejny kolega z książki rosyjskiej korzysta. To poczytaj o wielkiej smucie... Dowiedz się przypadkiem rosyjski kolego że to byli Polacy. Bo Polakiem nie jesteś jak nie znasz 5akich faktów.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:24

Napolen zdobyl Moskwe Znaczy sie wszedl do spalonej Moskwy ktora spalili Rosjanie wraz z 22tys swoich rannych Znasz podobny przypadek w historii zeby palic misato razem ze swoimi rannymi i to nie kilkoma a tysiacami?

A.
wtorek, 7 lipca 2020, 01:40

W XIII w. Najazd Mongołów. W XVII w. Polacy oblegali Moskwę, która się poddała po klęsce ruskich pod Kłuszynem, finałem był hołd ruski. Carowie na kolanach przed polskim królem. W 1920 też dostaliście po d.... tak mocno, że w 1939 czekaliście całe 2 tygodnie na rozwój wypadków. Potraficie tylko strzelać w bezbronnych w tył głowy, więc zamilcz.

B.
wtorek, 7 lipca 2020, 18:28

Co polityka i upadek edukacji podstawowej zrobiły z tym krajem? Skąd wy się bierzecie.

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 20:14

ładnei podsumowałes Rosję, ale dodaj jeszcze mafijne rządy i będzie w komplecie:)

środa, 8 lipca 2020, 22:42

Troche pokory, ciekawe co się z nami stało w 1772, 1793 i 1795 ? Do czego doprowadziło nas sprowadzanie sobie obcych wojsk do obrony.

czwartek, 9 lipca 2020, 07:48

Masz na myśli to,że Rosja dogadała się z Niemcami i grabiła ziemie osłabionego sąsiada? Czyli dokładnie to samo co zrobiła w 1939r. ze swoim przyjacielem Hitlerem.

grzegorzb3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:46

A ja powiem skromnie. Skoro nikt nic nie wie na pewno to z całą pewnością był to Izrael. Tylko oni potrafią tak dobrze i celnie uderzyć nie pozostawiając najmniejszych śladów.

?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:10

Teraz to dowaliłeś

ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:00

mnie też to pachnie Izraelem... takie naloty są w ich stylu, no i posiadają odpowiednią broń do przełamywania OPL... Francja też jest do tego zdolna... mniejsi gracze raczej nie pchali by się do konfliktu z Turcją. a w tym wszystkim idzie o to by cena ropy znów poszła do góry...

vvv
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:47

slady beda jak wygrzebia szczatki rakiet

biały
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:41

włąśnie Rosjanie nie są zdolni do tak finezyjnych ataków

czerwony
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:51

Tak jak ty nie jesteś zdolny do finezyjnego trollowania.Od razu z grubej rury.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:47

Akurat są mają odpowiednie uzbrojenie, a to ze unikają jego uzywania ostatnio to inna sprawa.

B-system
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:00

Przelamanie systemów Hawk to nie jest teraz jakiś wielki wyczyn , generacyjnie to stary sytem , ktory w kilka armii juz wycofalo ze sluzby czynnej .

Davien
wtorek, 7 lipca 2020, 02:03

Nie chodziło mi akurat o HAWKI ale o mozliwosci pzrełamywania OPL a Rosjanie maja takie mozliwosci i to od dawna. A fakt ze to były własnei Hawki paradoksalnie nawet mógł tu ułatwic robote jesli to atakowali Rosjanie bo ich pociski antyradarowe sa własnei optymalizowane pod starsze systemy zachodnie jak HAWK, pierwsze Patrioty itp.

Tweets Defence24