Druga faza syryjskiej ofensywy. T-90 w rękach dżihadystów

17 lutego 2020, 13:38
T-90A_main_battle_tank_at_Engineering_Technologies_2012_01
Rosyjski T-90A (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Mike1979 Russia/Wikipedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

W północno-zachodniej Syrii rozpoczęła druga faza zmasowanej ofensywy Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA), której obecnym punktem ciężkości są zachodnie przedpolach Aleppo. Protureccy dżihadyści skierowali do walki m.in. zdobyty na syryjskich wojskach rządowych czołg podstawowy T-90. Pojazd trafił do kraju z zapasów rosyjskiej armii w ramach pomocy wojskowej dla SAA.

W połowie stycznia br. mimo oficjalnego zawieszenia broni w prowincji Idlib wynegocjowanego w ramach rosyjsko-tureckiego porozumienia, Syryjska Armia Arabska rozpoczęła zmasowaną ofensywę pod kryptonimem Operacja "Odkupienie". Jej głównym celem jest odzyskanie pełnej kontroli nad prowincją Idlib oraz rozbicie i likwidacja protureckich bojówek rebelianckich w tym rejonie.

W przeciągu trzech tygodni syryjskim wojskom rządowym przy wsparciu rosyjskiej armii udało się przełamać obronę rebeliantów wspieranych przez Turków w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. Głównym sukcesem było jednak opanowanie dwóch kluczowych miast tego rejonu — Marratt al-Numan i Saraqib oraz zachodnich przedmieść Aleppo, a także przejęcie pełnej kontroli nad autostradą M5. Trasa ta ma strategiczne znaczenie dla funkcjowania całego państwa, ciągnąc się przez całą zachodnią Syrię od Aleppo przez Hamę i Homs do Damaszku.

Obecnie głównym celem działań sił Al-Asada w drugim etapie ofensywy jest pełne odepchnięcie rebelianckich bojówek z przedpola Aleppo oraz pełne oczyszczenie przedmieść miasta z rebeliantów. Wykonanie tego zadania pozwoli na odbudowę i ożywienie zniszczonego miasta i przywrócenie w nich normalnego życia, a także powrót uchodźców do swych domów w regionie.

Tymczasem 2 lutego br. w czasie pierwszej fazy walk na południe od przedmieść Aleppo w wiosce Zitan protureccy bojownicy z Islamskiej Partii Turkiestanu przechwycili czołg podstawowy T-90. Do zdarzenia tego doszło w trakcie lokalnego kontrataku rebeliantów. Dostępny w mediach społecznościowych materiał zdjęciowy wskazuje, że zdobyty czołg został znaleziony opuszczony w improwizowanym magazynie wojsk reżimowych. Według informacji od lokalnych obserwatorów w ręce dżihadystów miało wpaść także prawdopodobnie po jednym czołgu podstawowym T-62 i T-72 oraz bojowy wóz piechoty BMP-1.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych ukazały się najnowsze zdjęcia autorstwa lokalnego reportera agencji AFP Omara Haj Kadaoura. Przedstawiają one wspomniany czołg w służbie protureckich rebeliantów, gdzie jest wykorzystywany bojowo, w tym prowadzi ogień z armaty. Według najnowszych informacji miał on stanowić wraz z pojedynczymi bojowymi wozami piechoty BMP-1, transporterami M113 oraz BTR-60 główną siłę uderzeniową protureckich bojówek rebelianckich, w tym Organizacji Wyzwolenia Lewantu (HTS) w ich kontrofensywie na Mayzanaz i Kafr Halab.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 106
Reklama
Ein Zwei Drei
poniedziałek, 24 lutego 2020, 22:54

Artykuł o ofensywie mającej duże znaczenie dla regionu, a tu komentarze skupiają się jednym czołgu. Pewnie już dżihadyści protureccy popsuli większość bardziej zaawansowanych urządzeń czołgu, a amunicję to mają już tylko odłamkową znalezioną po T-72.

wieści
środa, 19 lutego 2020, 07:56

Dochodzą końca testy nowego czołgu o nazwie T-90M Proryv-3. Został stworzony na podstawie legendarnego czołgu T-90. T-90M bardzo mocno różni się od swojego poprzednika. Przede wszystkim jest wyposażony w zaawansowaną technologicznie powłokę pochłaniającą fale radarowe, co sprawia, że ​​czołg jest znacznie mniej widoczny dla radarów wroga. Czołg, opracowany w ramach projektu Breakthrough-3, otrzymał najskuteczniejsze 125 mm działo czołgowe na świecie 2А82-1М. Z 5 km odległości trafia we wskazany 30 cm obszar na czołgu przeciwnika. Nawet jeśli wrogowi uda się jako pierwszym znaleźć T-90M, zniszczenie rosyjskiego pojazdu bojowego stanie się dla niego bardzo trudne. Faktem jest, że czołg ten jest wyposażony w dynamiczny pancerz, który nie pozwala na trafienie załogi i najważniejszych jednostek sterujących T-90M. Nowy rosyjski czołg jest w stanie pokonać prawie każdą przeszkodę i przy dość przyzwoitej prędkości. Pomaga mu w tym silnik o mocy 1130 KM. Ponadto T-90M otrzymał najnowocześniejszy system kierowania ogniem. Pozwoli mu to czuć się pewnie na arenie działań wojennych. Już w tym roku rozpocznie się pełne przejście rosyjskiej armii na ten czołg. Za granicą ta machina wojenna została już rzucona, by ochrzcić „czołg doomsday”. Zarówno amerykański Abrams, niemiecki Leopard, jak i brytyjski Challenger są znacznie gorsi od nowego rosyjskiego czołgu pod niemal wszystkimi podstawowymi względami.

haha
sobota, 29 lutego 2020, 08:34

Czy możesz wymienić jakiś rosyjski sprzęt, który nie jest "legendarny"?

Stari i mądry
czwartek, 20 lutego 2020, 16:30

Według twojego opisu,T-90 M Jest niczym gwiazda śmierci,pociąg pancerny,batalion komandosów,niezatapialny lotniskowiec i stacja kosmiczna MIR,,,,,,,,,,,,,,ech propaganda,a tak naprawde moze być unieszkodliwiony butelka z benzyna.

Pim
czwartek, 20 lutego 2020, 14:25

To jest "czołg niewidzialny" tak samo jak rosyjskie samoloty. Załogi Abramsów i Challengerów na hasło "Zbliża się czołg doomsday!" w panice opuszczają wozy i wysadzają je w powietrze. To jest dowód na wyższość rosyjskiej myśli technicznej. Czołgu nie ma, a przeciwnik wysadza swoje w panice. Nasza tiochnika łutszia!

k
środa, 19 lutego 2020, 22:44

A przecież to ARMATA miał być tym nowym super czołgiem "bez analoga w mirie" niszczącym wszystko nierosyjskie co się rusza i nie rusza. Coś nie wyszło że wróciliście do starych T-90? I teraz on będzie niszczył wszystko na 5 km? A modernizacja T-72 to już nie jest najlepsza w świecie? W tym tempie to niedługo wykonacie głęboką modernizację T-34. I też jak zwykle będzie najlepszy w świecie - cytując przedmówcę: "Zarówno amerykański Abrams, niemiecki Leopard, jak i brytyjski Challenger są znacznie gorsi od nowego rosyjskiego czołgu pod niemal wszystkimi podstawowymi względami."

l
czwartek, 20 lutego 2020, 09:24

kolejny inteligentny inaczej, to co całą rzeszę czołgów maja zezłomować bo pojawił się T-14 ? T-90 Poryv3 jest wystarczający do zezłomowania każdego europejskiego o amerykańskiego czołgu ...

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:11

Chyba jak na niego spadnie z wysokosci kilku kilometrów. To dalej stary T-90A po modernizacji z dizałem z T-72B3 i amunicją niezdolna do przebicia panerzy nnowoczesnych zołgów zachodnich, bo 3BM59/60 to za mało.

Mix
piątek, 21 lutego 2020, 10:24

Idąc twoim rokiem rozumowania to Leopard 2A7 do dalej stary A4 po modernizacji.....

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:31

No padłem ze smiechu:)) No to zaczynamy: T-90M nie ma 2A82-1M ale zwykła 2A46M-5 Pancerz jest standardowy dla rosyjskich T-90 czyli znacznie gorszy od zachodnich. systemy celownicze to tak poziom naszej Drawy a sporo niżej niz zachodnie,

FgT
czwartek, 20 lutego 2020, 06:14

Hej! "Specjalisto"! I jeszcze dodaj, że Sayyad-1 to "stary SM-1 kupiony za szacha". I teraz padaj ha, ha, ha

Mix
środa, 19 lutego 2020, 16:35

A może tak źródło odnośnie systemu celowniczego? Kwestii pancerza nawet nie chcę mi się komentować.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 01:02

Mix system celowniczy dla T-90M to Kalina czyli nic nadzwyczajnego:) pancerz dokładnie taki sam jak w t-90A tylko zastapiono Kontakt-5 Reliktem wiec jak widac.... Jedyna bardziej zaawansowana nowośc to rosyjski odpowiednik IVIS-a z zachodnich pojazdów.

Mix
czwartek, 20 lutego 2020, 11:06

Dzięki wiedziałem że na ciebie można zawsze liczyć. Nikt mnie nie rozśmiesza tak jak ty:D

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:17

A nikt nie robi z siebie takiego... jak pan panie Mix:0

antyDavien
czwartek, 20 lutego 2020, 09:21

Daviena kompromitacji ciąg dalszy, T-90 Poryv3 ma od nową całą wierzę, od nowa zaprojektowaną .... to samo dotyczy ochrony czołgu ....

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:17

Panie anty T-90M to modernizacja czołgu T-90A z wieża spawana i nei ruszano w ogóle pancerza zasadniczego ale zmieniono jedynie ERA, dano działo z T-72B3 i wymieniono stary SKO irtysz na coś nowszego oraz uspraniono elektronike i w koncu dostały cos nakształt zachodniego IVIS-a. Wieze wymieniac mieli jedynie na T-90

Pim
środa, 19 lutego 2020, 09:13

"Nowy rosyjski czołg jest w stanie pokonać prawie każdą przeszkodę"..... Kiedyś był taki "komunikat" Agencji TASS z Radia Erewań: "Chińscy imperialiści zaatakowali pracujący na polu kombajn należący do radzieckiego kołchozu. Kołchoz pracował wytrwale nad budową pokoju na świecie i socjalizmu. Zaatakowany kombajn poderwał się w powietrze, ostrzelał przeciwnika rakietami i odleciał do bazy". To było o tym "kombajnie"?

Paragraph23
środa, 19 lutego 2020, 09:53

@Pim Pomijając poziom tłumaczenia posta, który komentujesz co do którego też mam "wątpliwości": czy Abrams także jest w stanie pokonać "prawie każdą przeszkodę" ? Czy Leo-2 jest w stanie pokonać "prawie każdą przeszkodę " ? wydaje sie że dla każdego z tych pytań odpowiedx jest taka sama: Tak, wymienione czołgi sa w stanie pokonac "prawie każdą przeszkodę"...

AK
środa, 19 lutego 2020, 00:47

Oby w końcu rozwalili tych wszystkich świrów wspieranych przez Turków, Amerykanów i Izrael. Syrii przydałby się pokój, ale żadna ze stron prędko nie odpuści. To kluczowe tereny przez które Stany chcą przepuścić gazociąg z Arabii do Europy, a tutaj wchodzą w grę duże pieniądze i konkurencja dla gazu rosyjskiego.

STEFF_PL
wtorek, 18 lutego 2020, 06:37

No i co im ten czołg da?

Smuteczek
wtorek, 18 lutego 2020, 09:26

Dobry wabik na lotnictwo. Moze dzieki temu uda sie znowu zestrzelic jakis smiglowiec? Poza tym chyba niewiele pojedynczym czolgiem zawojujesz

andys
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:08

"Protureccy dżihadyści " -to brzmi dziwnie, moze autor wyjaśni znaczenie tego wyrażenia?

wtorek, 18 lutego 2020, 07:56

To nie brzmi dziwnie obecnie Turcy wykorzystują takich ludzi dozbrajając ich całkiem konkretnie mają w tym jakiś swój interes Pan Erdogan to bardzo ekspansywny polityk dlatego Stany nie sprzedały Turcji F 35

Urko
wtorek, 18 lutego 2020, 02:24

Chyba autorowi chodziło o to, że to są normalni salaficcy dżihadyści, którzy się z Turkami po prostu dogadali...

michalspajder
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:51

A ja tak niemilitarnie. Kultura na Bliskim Wschodzie upada na twarz. Jak sie oglada tych brodaczy, wspolczesnych, to jednak Asyryjczycy i Persowie lepiej potrafili ulozyc i wlosy i brody, utrefic;-))) A teraz to wszystko takie rozczochrane. Tylko religia sie zmienila, a poziom okrucienstwa conajmniej dorownuje temu, ktore stosowaly nacje przeze mnie wymienione.

dim
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:48

Skatowali Aleppo jak niegdyś hitlerowcy Warszawę. Teraz będą je jeszcze także "wyzwalać". - Czy tak samo, jak przedtem zdobywali ?

dobryl
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:20

Aż dziwne, że ten czołg nie znalazł się już za wielką wodą. Czyżby wywiad technologiczny wuja Sama przespał taką okazję ? A może takiego teciaka mają już rozpracowanego i kolejny im nie jest potrzebny ?

Mix
środa, 19 lutego 2020, 15:14

A po co rozpracowywać coś czego za chwilę nie będzie? Niebawem wszystkie Rosyjskie T-90 zostanie zmodernizowane do standardy T-90M czym samym T-90 i T-90A staną się wspomnieniem. Z resztą podejrzewam że ostatnio sprzedane T-90S Irakowi czy też Wietnamowi są bardziej zaawansowane technologicznie niż podcziwy T-90A.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 01:04

Mix to T-90M modernizowane sa wyłacznie T-90A T-90S to własnie T-90A, wersja S była na eksport wczesneij niż Rosja dostała T-90A T-90AM i MS nie bedą zdaje sie modernizowane do T-90M bo nie ma takeij potzreby.

Mix
czwartek, 20 lutego 2020, 11:08

Davien naucz się czytać z zrozumieniem!

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:20

Mix jakbys nie wiedział ( bo chyba nei wiesz) to Rosja ma jeszcze czołgi T-90AM które śa praktycznie prawie na tym samym poziomie co T-90M( ten sam SKO, działo, silnik, taki sam pancerz i ERA.}

Mix
piątek, 21 lutego 2020, 10:25

A to powiedz ile tych T-90AM Rosja posiada.

Anonim
wtorek, 18 lutego 2020, 00:18

Wielkie halo T 90. Nawet ruscy go zastępują t 72b...t 14 armata. Szmelc kacapow nic więcej. Po 1misji caly pancerz reaktywny w pizzzdu.

Naczelny informator WP
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:22

Na zdjęciach jest chyba stary T90A.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 01:05

Raczej T-90S

Mix
czwartek, 20 lutego 2020, 17:58

A gdzie ty Davienku na zamieszczonych zdjęciach T-90S widzisz?

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:21

Mix T-90 S to wersja eksportowa T-90A wiec szybciej on znalazłby sie w Syrii niz T-90A. No chyba ze islamisci podprowadzili czołg Rosjanom:) A zdjęcie jest jedynie pogladowe.

Mix
piątek, 21 lutego 2020, 10:11

Nie no przeszedłeś sam siebie. Przecież nawet na D24 pisano że Rosjanie dostarczyli Asadowi swoje T-90 i T-90A. Proszę nie udawaj głupszego niż jesteś.

Tedi
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:57

Gdyby to był T14 to taka operacja miała by na pewno największy priorytet.

Rhotax
piątek, 21 lutego 2020, 08:06

Nie koniecznie bo Armat będzie tylko 20 i koniec produkcji --program zamykają . A ostatnie w małpich wersjach bez bajerów elektroniki i sterowania .

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:11

Kto T 90 wojuje od T 90 ginie , ciekawy jestem jak marionetkowy rząd Assada wraz z swoimi Rosyjskim panem poradzą sobie z przeciwnikiem posiadającym parasol przeciwlotniczy .

dziks
środa, 19 lutego 2020, 02:00

A co stanowi o "marionetkowości" tego rządu? Bo ,o ile mi wiadomo, to jest powszechnie uznawany rząd centralny, z którym przytłaczająca większość krajów świata utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

nie bredź!
wtorek, 18 lutego 2020, 15:08

Coś ci się pochrzaniło :))))))))). Prezydent Syrii Baszszar al-Asad jest legalnym przywódcą tego państwa, jak każdy suwerenny podmiot prawa międzynarodowego Syria ma prawo uczestniczyć w takich porozumieniach , także militarnych jaskie są zgodne z jego interesami. FR dysponuje środkami do przełamywania obrony p-lot :). Syria być może, choć nie wiadomo na ile jej wojacy opanowali obsługę takich sprzętów. :).

odkłamiacz
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:51

A w Idlib islamscy terroryści i 6000 wspierających ich tureckich żołnierzy mają parasol przeciwlotniczy?

Davien
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:15

Tureccy zołnierze tak, jakieś 200 F-16:) Terrorysci tylko to co dostali z Turcji i Rosji albo zdobyli na SAA.

odlot jak widać trwa
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:36

Parasol to Turcy mają w Syrii maja jak sobie pałatkę rozłożą nad głowami jak deszcz pada. Żaden z tureckich F-16 nosa nie wychyli poza granice i nie wychylił od tygodni. Idiotyzmów o tym jak to Rosja zbroiła tych terrorystów szkoda nawet komentować.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 01:52

No własnie przekonał sie o tym syryjski mi-17:))

odlot jak widać trwa dalej
środa, 19 lutego 2020, 08:15

A to turecki F-16 go zestrzelił? Niesamowite, wszyscy inni twierdzą, że to był MANPADS.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:33

Jak na razie to podobno byli to turkmeni wiec nie regularna armia, tam nie zdarzył doleciec:) Ale odleciałes tak daleko....

Drt
czwartek, 20 lutego 2020, 06:18

A wpis zrozumiałeś? :)

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:22

Ja tak, ty jak widze ni w zab:)

Drt
piątek, 21 lutego 2020, 15:12

A jednak nic nie zrozumiałeś co zresztą nagminne :)) Piszesz o F-16 a potem mieszasz w to zestrzelenie mi -17. Słabiutko :)))

Fanklub Daviena
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:59

I ten turecki parasol 200 F-16 ich nie obronił przed syryjskimi i rosyjskimi bombardowaniami? :)

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:28

A atakowali Turków?? Bo jak mi sie zdaje nie ponieważ Rosja ma jeszcze lotnictwo w Syrii:))

Maras
wtorek, 18 lutego 2020, 08:47

Prawda jest taka ze Turcy nie zaryzykuja starcia z rosyjskimi samolotami nad Syria a Ruscy sobie beda bombardowac to co maja bombardowac i tyle w temacie. Oczywiscie Ruscy beda sie trzymac od tureckiej granicy. Po drugiej stronie Izreal i Rosja tez nie pojda na konfrontacje czyli Izrael bedzie znad Libanu ostrzeliwal a jak sie zapusci dalej a Rosja wysle mysliwce to zrobia odwrot. Tak to Davien wyglada

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 10:35

Prawda to jest taka że Rosja w niczym Turcji pzeszkodzic nie możę, podobnie Izrael olewa sobie Rosje i lata nad Syria jak chce i gdzie chce a Rosja siedzi cicho by odłamkami nie oberwać. Jak na razie bombarduja jedynie dzihadystów a jak smigłowiec SAA poleciał za daleko to go zestzrelili.

Nostromo
środa, 19 lutego 2020, 11:25

Jak na razie to wygląda tak, że linia frontu przesuwa się na zachód, terroryści dostają po dupie, żołnierze Tureccy też trochę oberwali, a retoryka Erdogana złagodniała. Wedle takich jak ty Rosja ustawicznie przegrywa w Syrii i nic tam nie znaczy. Wystarczy jednak porównać linie frontu sprzed roku/dwóch, by zobaczyć jak jest naprawdę.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:36

Nostromo, retoryka Erdogana nic nie złagodniała. Turcy premieszczaja kolejne jednostki do tego regionu a Erdogan własnei zapowiedział turecka ofensywe w Idlib. Rosja militarnie w Syrii nic nie znaczy w starciu z kims wiecej niz rebelianci czy niedobitki terrorystów, nawet przed ISIS ich oddziały zwyczajnie uciekały.

FgT
czwartek, 20 lutego 2020, 06:21

A Izrael wygrał wojnę w Libanie w 2006 zaś Ploești jest mniej niż 100km od Bukowiny, Co? Jesteś żenujący.

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:22

A ten dalej powtarza swoje kłamstewka ale co się dziwić, choroba jak widac postepuje u fgt:)

Bolag Robag
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:26

Czy Ty właśnie określiłeś armię syryjską mianem terrorystów?

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:30

Bolag, prosze czytaj dokładniej. Terrorysci to ie SAA ale al Nusra i im podobni w Idlib których dozbrajała i Rosja( setki Kornetów-M) i Turcja wiec bez kiepskich manipulacji:)

Mix
środa, 19 lutego 2020, 04:36

Taki ekspert a nie wie że Kornety posiadane przez terrorystów pochodzą z przejętych magazynów syryjskich oraz z dostaw z Arabii Saudyjskiej gdzie to są produkowane na licencji?

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:37

Mix Syria ani AS nie maja dostepu do wersji Kornet-M jakaposiadają terorysci z iSIS i la Nusry ale do wersji Kornet-E, ot taka mała acz znaczaca róznica.

Mix
środa, 19 lutego 2020, 16:50

Znając życie to coś ci się pewnie z metisem M pomyliło. Ponieważ jednymi znanymi użytkownikami Kornetów M w Syrii są Rosjanie. Ale jeśli masz dowody na swoje bajki to chętnie poznam ich źródło.

Drt
czwartek, 20 lutego 2020, 06:23

100 /100. Trafiony i zatopiony.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 01:06

MiX to raczej panu się cos pomyliło bo al Nustra miałą i kornet-M i Metis-M Niemieli za to najnowszych Metis-M1

Mix
czwartek, 20 lutego 2020, 11:12

No dobrze Davienku to teraz powiedz mi i wszystkim innym zainteresowanym gdzie i kiedy ta Nustra miała Kornety-M oraz przeciwko jakim colom je użyła.

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:24

Poczatki walk w Idlib, pisali o tym nawet zdaje sie na def-24:)

Mix
piątek, 21 lutego 2020, 10:43

Szkoda tylko że jedynie ty to widziałeś. Czytałem o tych walkach i były tam wykorzystywane kornety ale eksportowe. Zaś co lornetkach M najmniejszej wzmianki nie ma. Ale skoro się tak upierasz przy swoim to poproszę konkretne miejsce, cel i sytuację a najlepiej konkretne źródło.

A.K
środa, 19 lutego 2020, 00:49

Coś się Panu pomyliło, Rosja nie wspierała al-Nusry, ani żadnej innej bandy, która działała przeciwko prawym syryjskim rządom.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:38

Taak, to powiedz skad al Nusra ma produkowane wyłacznie dla armii FR pociski ppanc w ilosciach takich ze nie musza ich oszczędzać ? A Rosja wsperała i wspiera terrorystów od dekad.

Mix
piątek, 21 lutego 2020, 10:45

Niby czemu Rosjanie mieli by komukolwiek sprzedawać pociski produkowane wyłącznie dla siebie? Przyznaj się lepiej że zmyślasz bo jak na razie nie udowodniłeś rządnej z swoich bajeczek.

EUropa
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:14

Davien, czlowieku, skad turcy maja te 200 F16 wziac??? Ogolnie tyle kupili, maja na stanie sporo mniej, sprawnych nawet nie polowe i wszystkie je teraz do Syrii wyslali? W dzialaniach nad Syria turcy uzywaja homeopatycznej liczby samolotow, poniewaz nadzwyczajniej duzo wiecej sprawnych nie maja. Rosja i Iran tez im nie pozwola na wiecej niz te sporadyczne loty, ktore zadnej roli nie graja.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:33

Na stanie maja ok 240 F-16, ile z tego sprawnych ne wiadomo dokładnie ale przyjmując 50-60% min to ponad 120. Iran w niczym nie moze przeszkodzić a Rosja ma kilka mysliwców na krzyż których cas życia jak zaczepia Turcje będzie liczony w minutach. Ani Rosja ani Iran nic Turcji zabronic nie mogą, a Rosjanie to w ogóle muszą bardzo uwazać by nie doszło do konfliktu z Turcją( Bosfor i Dardanele)

EUropa
wtorek, 18 lutego 2020, 17:03

Davien, zakupili(wyprodukowali u siebie) 240, ale z 10 procent utracili przez te lata - nie zapominajmy, ze zaczeli wprowadzac F16 ponad 30 lat temu! Podobno przeprowadzaja duza moderke najstarszych(tych maja absolutnie najwiecej) platowcow, wiec tez sporo stoi pewnie w zakladach i w poczekalni, na swoja kolej. Te 50-60% to maja ogolnie do dyspozycji i to przychylnie patrzac a sprawnych i gotowych do zadan bojowych pewnie 30-40% z tych, ktore sa do dyspozycji. Turcja nie ma kasy, wszystko sie piekielnie slimaczy i (chociaz maja wiele roznych programow) nowe/zmodernizowane efektory przekazywane sa sporadycznie i w homeopatycznych ilosciach. Rosja i Iran maja(jezeli zajdzie potrzeba) duzo wieksza sile w powietrzu od Turcji i to erdogan musi uwazac, zeby nie zrobic cos glupiego, szczegolnie, ze nikt w NATO nie kiwnie palcem, zeby mu pomoc i chetnie wykorzystaja EUropejczycy i Amerykanie okazje, zeby zamienic go na kogos innego.

???
wtorek, 18 lutego 2020, 15:22

Wystarczy, że Iran otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla FR- ile wtedy samolotów i rakiet się pojawi? Czy coś takiego już się nie zdarzyło? :). A skąd masz pewność, że Persowie będą się biernie przyglądali tureckiej inwazji? Przecież to zwykła agresja, więc Erdogan na NATO nie ma co liczyć, Trump też na niego obrażony :).

Davien
środa, 19 lutego 2020, 01:54

Nic się nei pojawi wiec bajek nie opowiadaj. Choc rozumiem ze wg ciebie Rosja ma latające statki i okrety wojenne:)) A Iran będzie się z tego tylko cieszył bo Rosjanie sa ich rywalami a pakowanie sie w konflikt Turcja -Rosja nic im poza kłopotami nie da.

Maras
wtorek, 18 lutego 2020, 08:50

A Rosjanie sobie bombarduja i cos jakos Turcja im nie moze przeszkodzić.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 10:36

A bombarduja wojska tureckie, czy wspieranych przez Turcje islamistów?? B jakos Turków nawet nie ruszają

antzet70
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:50

odpowiedzia na to pytanie moze byc........S400 Turcy jak widac nie chca testowac jak f16 beda sobie radzic z S400.Zwlaszcza ze na razie dostaw f16 raczej nie bedzie.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:34

Taak, a odpowiedzia na te S-400 stojące w zasiegu artylerii rakietowej Turków będdzie.... To pozostawiam pana wyobrazni:)

Emd
poniedziałek, 17 lutego 2020, 20:41

Bo s400 to wydmuszka. Podpucowane s300

polak
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:49

Rząd Asada jest jedynym legalnym rządem w Syrii. A tzw rebelianci no nic innego jak marionetkowi terroryści obecnie na usługach Turcji. Im prędzej zostaną pokonani tym lepiej dla mieszkańców Syrii/

Pirat
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:27

Na czym polega „legalność” reżimu z Damas.

zRozum
wtorek, 18 lutego 2020, 10:12

A na czym polega reżim?

wyjaśniacz
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:37

na tym, że jest uznany przez ONZ i ma swoje w przedstawicielstwo ...

Rjk
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:45

Jest uznany przez ONZ i inne organizacje międzynarodowe. I to wystarczy.

antzet70
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:52

a na czym polega jego rezimowosc?Arabia saudyjska ci nie przeszkadza?

ja
wtorek, 18 lutego 2020, 00:21

znaczy ze powtarza bezmysnie z TV. Jak wiekszosc.

poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:46

Na tym że dyktatorek nigdy nie wygrał żadnych wyborów i sam sobie uzurpuje prawo do władzy.

Wit
czwartek, 20 lutego 2020, 06:25

Nie szkodzi. Jest uznawany na arenie międzynarodowej. Wystarczy.

Kj
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:17

Racja.Syria była kiedyś bardzo bezpieczna.I prawda taka że w krajach arabskich za szybko na demokracje

Nostromo
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:48

na tym samym, na czym polega legalność Saudów z Arabii. PS. 15 z 19 "rebeliantów" z 9/11 to byli Saudyjczycy. Pozostała 4 to Egipcjanie. A od tego czasu oberwali: Irakijczycy, Afgańczycy, Syryjczycy, Jemeńczycy, Libijczycy. A i chęć jest wielka jest aby i Irańczycy dostali swoje. Dziwne, co?

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:36

A wszyscy nalezeli do al kaidy za przynaleznośc do której w AS grozi kara smierci z marszu.

dziks
środa, 19 lutego 2020, 02:02

A w którym kraju za przynależność do tej organizacji nie grozi wysoki/ najwyższy wymiar kary? Teoria to jedno a praktyka to coś zupełnie innego.

Nostromo
wtorek, 18 lutego 2020, 09:52

Ale wedle obecnych standardów USA Al-kaida to rebelianci, względnie umiarkowana opozycja, los których to w Idlibie tak opłakuje CNN.

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 14:12

Usa zarówno al kaide jak i a Nusre i ISIS zwalczało od poczatku wiec rozumiem ze prezentujesz rosyjskie podejscie do al Kaidy

red
środa, 19 lutego 2020, 09:18

Tak USA zwalczało że nieomal całą Syrię zajeli a nieprzeliczone schowki broni made USA są znajdowane na terenach wyzwolonych od ISIS .

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:40

red, po pierwsze USA w syrii to dopiero 2014r , po drugie nie byłato broń amerykańska ale najnowsza z Rosji wiec daruj sobie udawanie radia Erewań:)

Javelin
piątek, 21 lutego 2020, 11:06

O to Javelin to broń z Rosji?

Fanklub Daviena
wtorek, 18 lutego 2020, 09:23

W USA terrorystom wysadzającym samoloty też "grozi kara śmierci z marszu" a jakoś terrorystę z CIA, Luisa Posadę Carrilesa nie ukarali, tylko chronili na terenie USA, choć podłożył bombę i zabił 73 osoby na pokładzie Cubana de Aviación Lot 455... :)

...
wtorek, 18 lutego 2020, 00:22

bo ludzie maja wyprane mozgi.

R
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:44

Kto ie potrafi czytac ze zrozumieniem ten potem wypisuje "ciekawy jestem jak marionetkowy rząd Assada wraz z swoimi Rosyjskim panem poradzą sobie z przeciwnikiem posiadającym parasol przeciwlotniczy"

Lukaszenko
wtorek, 18 lutego 2020, 08:58

Nie ośmieszaj się wcale Zapomniałeś że sprzęt najnowszy s400 to jest rosyjski więc na pewno umia go obejść Rosjanie

Tweets Defence24