Donbas jednym z "najbardziej zaminowanych regionów świata"

29 lipca 2020, 07:51
Donbas
Fot. Ліонкінг / Wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Reklama
Defence24
Defence24

Polska Akcja Humanitarna uruchamia nowe projekty pomocy w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Wsparcie otrzymają m.in. ofiary niewybuchów. Jak informuje Anna Duda, kierowniczka misji PAH na Ukrainie, Donbas jest jednym z najbardziej zaminowanych obszarów świata.

W Donbasie zaminowanych jest 16000 km kwadratowych wokół linii rozgraniczenia, ale też wokół miast Kramatorsk czy Słowiańsk, gdzie toczyły się walki - informuje Anna Duda.

W wyniku eksplozji niewybuchów od początku konfliktu w Donbasie w 2014 r. wypadkom uległo ponad 1700 osób, w tym ok. 130 dzieci; zginęło ponad 560 osób, w tym ponad 40 dzieci, a najmłodsze z nich miało cztery lata - wskazuje. Dane dotyczą wypadków po obu stronach linii kontaktu, oddzielającej obszar kontrolowany przez rząd w Kijowie od obszaru nieznajdującego się pod jego kontrolą.

"O takie wypadki nie jest trudno", wojsko, zobowiązane do dokumentowania miejsc, w których umieszczane są miny, nie zawsze tego obowiązku przestrzegało, co więcej, miny przemieszczają się w czasie roztopów, więc trudno przewidzieć, gdzie mogą się znaleźć - stwierdza Duda. Dzieci często z ciekawością podnoszą takie niezidentyfikowane przedmioty, dlatego bardzo ważne jest informowanie, jak ładunki mogą wyglądać - zaznacza.

"W zeszłym roku miał miejsce bardzo tragiczny wypadek, czteroosobowa rodzina zjechała z drogi nad jezioro, chciała zrobić sobie piknik, niestety wjechali na minę i wszyscy zginęli" - mówi Duda.

Projekt PAH przewiduje pomoc psychologiczną, prawną i społeczną dla poszkodowanych w wyniku eksplozji i dla rodzin ofiar. Zakłada także finansowe wsparcie rehabilitacji takich osób, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, czy dostosowanie domów do szczególnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kolejny projekt PAH będzie kontynuacją pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Od początku epidemii organizacja przekazała paczki higieniczne i żywnościowe kilku tysiącom osób w najbardziej odizolowanych wioskach wokół linii kontaktu. Kolejne zestawy trafią do ok. 2,7 tys. potrzebujących.

Pytana o to, na co najbardziej skarżą się miejscowi mieszkańcy, z którymi spotykają się pracownicy PAH, Duda podkreśla, że najczęściej słychać ubolewania w związku ze wzrostem cen. Jak dodaje, z analiz potrzeb wynika, iż ponad 90 proc. osób doświadcza wzrostu cen podstawowych towarów spożywczych i higienicznych. "Ludzie rezygnują z kolejnych produktów, z leków, z opłat za mieszkanie" - wskazuje. Gwałtownie rośnie też bezrobocie.

Kierowniczka misji zwraca uwagę na utrzymujące się problemy z przekraczaniem linii rozgraniczenia. PAH pomógł np. kilkudziesięciu osobom, które przybyły z terenów niekontrolowanych przez Kijów i zostały skierowane do ośrodka na dwutygodniową kwarantannę w związku z tym, że nie posiadały smartfonów, na których mogłyby zainstalować aplikację monitorującą przestrzeganie samoizolacji. Osoby te były odesłane do ośrodka bez środków higienicznych ani żywności.

Kolejny nowy projekt PAH, realizowany ze środków polskiego MSZ, zakłada doposażenie Społecznych Centrów Usług Psychologicznych w obwodzie donieckim, których pracownicy pomagają osobom starszym i samotnym, np. robiąc dla nich zakupy, sprzątając czy gotując. Centra otrzymają m.in. sprzęt do rehabilitacji, kule, chodziki, windę ręczną oraz środki ochrony osobistej.

Przeprowadzona przez organizację w ubiegłym roku ocena potrzeb wykazała, że ponad 90 proc. ankietowanych osób starszych w tym regionie cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
MI6
środa, 29 lipca 2020, 15:58

Chore ambicje watażków i polityków a cierpią ludzie. Jak zwykle.

Fanklub Daviena
środa, 29 lipca 2020, 13:19

PAH ma jakąś manię pomagania wrogom Polski. Najpierw Czeczenom, potem ISIS (dla mieszkańców prorządowych dzielnic długo obleganego przez ISIS Aleppo pomocy nigdy nie dostarczali) a teraz Ukraińcom... :)

FR technologiczne imperium
czwartek, 30 lipca 2020, 10:21

A ci ci Czeczeni nam zrobili? Wymordowali 40 tysięcy oficerów w jakimś lesie? Czy może wysyłali na Sybir setki polskich rodzin ? A może torturowali Polskich patriotów w łubiańce ? Fanku słucham co takiego zrobilo nam Czeczeni.

Łowca trolli
czwartek, 30 lipca 2020, 12:01

Jeżeli chodzi o mordowanie ludności cywilnej, to największe doświadczenie mają w tym pogrobowcy ukraińskich zbrodniarzy z UPA/OUN. Oczywiście nie wszyscy Ukraińcy byli banderowcami, ale wszyscy banderowcy byli Ukraińcami. Obecnie na Ukrainie, szczególnie w obwodach zachodnich w sposób wręcz jawny gloryfikuje się bandytów spod znaku złamanych wideł. Nieprawdaż?

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 19:14

Ponad 7 mln cywilów wymordowanych na Ukrainie przez Rosjan w latach 30-tych ,Masz cos do dodania ruski najmito?

tylko pytam
czwartek, 30 lipca 2020, 11:40

Podobno przebrani w mundury UPA mordowali Polaków na Wołyniu. Słyszałeś o tym?A moze twój prowadzący slyszal?

klawiatura
czwartek, 30 lipca 2020, 00:53

Dlatego od 300 lat odgrywamy rolę ofiary, leją nas wszyscy i do tego wykorzystują.

wert
środa, 29 lipca 2020, 23:11

O co kaman? Przecież PAH sowietom nie pomaga

aad154
środa, 29 lipca 2020, 21:38

Ci którzy wypisują bzdury o wrogo nastawionych Ukraińcach do nas powinni być pod czujną opieką odpowiednich służb naszego kraju.

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:31

Wolałbym żeby MON pomagał . Wysyłając broń i amunicje --- pod warunkiem jej natychmiastowego użycia na sprzęcie i najemnikach FR .

Davien
środa, 29 lipca 2020, 20:54

Widzisz obrońco rosyjskich ludobójców ale PAH nei pomaga wrogom Polski jak Rosja czy jej twór ISIS wiec skoncz płakać.

sża
czwartek, 30 lipca 2020, 08:44

Davienie, wyraźnie celowo próbujesz zakłamać historię. ISIS to kolejna mutacja islamskich radykałów, którym początek dały wspierane przez USA i Saudów szkoły koraniczne w Pakistanie jeszcze w czasach ZSRR. Doskonale to było widać na przykładzie Syrii, gdzie USA przez lata zbroiły i szkoliły tzw. siły demokratyczne, które następnie przechodziły na stronę ISIS i USA to nie przeszkadzało...

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 13:57

Sam chciałes: ISIS to twór wspieranej przez rosję partii BAAS znowu lezysz i kwiczysz:) Uczniowie szkół koranicznych z Pakistanu to talibowie. Kogo zbroiło USA w Syrii to doskonale wiadomo, sa listy tych organizacji i nie ma tam terrorystów. Do ISIS nei przechodzili bo z ISIS czyli waszym tworem walczyła nawet al Nusra Al, ale wyjasnij moze skąd al Nusra miała setki uzywanych wyłacznie w armii FR pocisków Kornet-M?

sża
czwartek, 30 lipca 2020, 17:51

Widzisz, w te twoje bajki nikt rozsądny już tu nie wierzy, bo akurat na przykładzie Syrii dokładnie widać, że ISIS mogło tam przez kilka lat działać bezkarnie pod skrzydłami USA.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 09:50

Istyotnie w wasze bajki nikt juz nie wierzy, ale jak widac ciagle musisz je powtarzać:0 Prawdy jednak nie zakrzyczysz kłamco.

Nikt
środa, 29 lipca 2020, 18:03

Dziwnie piszesz Rosjanie

sża
środa, 29 lipca 2020, 22:21

Napisz to jeszcze raz, ale postaraj się po polsku.

fifi
środa, 29 lipca 2020, 11:42

Zdaje się ze jest tam sporo naszych,polskich min wypożyczonych Ukrainie :).

Zapyziały Prywaciarz
środa, 29 lipca 2020, 19:57

Z magazynu nitrochrmu nic nie zniknęło Mówisz prywata?

Zuczek gnojarek
środa, 29 lipca 2020, 19:56

Zaminowali Mariopol przed kolumnami Lugańska i spokój na froncie

Davien
środa, 29 lipca 2020, 16:04

Fifik jak co to waszych rosyjskich min które daliscie terrorystóm i bandytom w Donbasie.

fifi
czwartek, 30 lipca 2020, 00:13

Nie Mykolaj, sprawdź kwity. Nasze są u twouch kuzynow na Dzikich Polach.Oddacie :)?

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 13:58

Fifik wasze to oddaliscie waszym terrorystom i mordercom z Moskwy co przyjechali do Donbasu wiec zwyczajnie milcz.

sża
czwartek, 30 lipca 2020, 17:53

Wymyślcie co nowego w tym SBU bo nudny się stajesz.

SyøTroll
czwartek, 30 lipca 2020, 17:03

Czasami rzygać mi się chce, gdy taki "obrońca wartości europejskich" inaczej, jak ty, popiera antyeuropejskie i "antywartościowe" ukraińskie środowiska. A w kwestii ISIS, na spółkę z sża, macie połowiczną rację.

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 19:16

Tylko uważaj bys sie tym swoim jadem co plujesz nie zadławił ruski najmito.

niestety
środa, 29 lipca 2020, 10:56

Każda wojna to wielkie wydatki na sprawy wojskowe i wielka bieda w społeczeństwie. Miny uzupełniają ten ponury obraz.

JASTRZĘBIEC
środa, 29 lipca 2020, 10:35

Wokół tragicznych konsekwencji ekspansji rosyjskiej na Ukrainę istnieje zgodne potępienie, ale brak efektów. Dla uzyskania efektów potrzeba konsekwentnych działań, a mamy chocholi taniec. Gdyby Europa wykluczyła faktyczne kontakty z Rosją, Donbasem i Krymem w każdej postaci, musiałby być skutek, a tak mamy obłudę!

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:32

Wystarczy zablokować Rosyjskie Banki . Massssaakra ekonomiczna ...

sża
środa, 29 lipca 2020, 19:16

A jaki Europa ma interes w wspieraniu tych, którzy seryjnie stawiają u siebie pomniki Bandery i UPA?

SyøTroll
czwartek, 30 lipca 2020, 17:13

Tylko jeden, na początku konfliktu dała się wmanipulować "trzeciej stronie", i poparła ultra-radykałów "trzeciej strony", uważając ich za proeuropejskich. Po sześciu latach takiego konfliktu politykom jest ciężko przyznać, że się pomylili, gdyż zostali zmanipulowani medialnie. Dlatego teraz z jednej strony bredzą od rzeczy, na potrzeby propagandy, ale wspólnie z Rosją starają się doprowadzić do pokoju, który jest jest jedynym korzystnym zarówno dla Rosji jak i Europy, wyjściem z bagna. Wszystko po to by potem i spróbować zszyć rozdarty kraj i naród spróbować zszyć rozdarty kraj i naród, o ile to jeszcze będzie możliwe.

Towarzysz Polak
czwartek, 30 lipca 2020, 10:23

Seryjnie to znaczy ile? Bo Rosji pomników zbrodniarza Lenina jest ponad 30 tysięcy, zresztą oficjalne święta państwowe w tym kraju odbywają się pod tymi samymi czerwonymi sztandarami pod którymi mordowano w Katyniu, torturowano Pileckiego w Łubiańce i przeprowadzano obławę augustowska.

sża
czwartek, 30 lipca 2020, 17:56

Mord w Katyniu to zbrodnia, ale nic nie przebije waszego okrucieństwa na Wołyniu. Bo jakim trzeba być zwyrodnialcem, aby nabijać niewinne dzieci na sztachety w płocie...

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 09:58

Wołyn rusku to zbrodnia i z tym zgadza sie kazdy ale jakim zwyrodnialcem była Rosja że zagłodzili na tej ukrainie ponad 7mln ludzi, jakim zwyrodnialcem była Rosja ze wywołała z Niemcami IIWŚ która w ogóle doprowadziłą do tego ze Wołyń mógł zaistniec

SyøTroll
czwartek, 30 lipca 2020, 17:20

Za Lenina torturowano Pileckiego, czy jednak za Stalina

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 09:56

Żeby nie wasz Lenin to Stalin pozostałby drobnym bandytą i agentem ochrany w Gruzji, nie byłoby rewolucji bolszewickiej, napasci 2x na Polskę i wywołania z Niemcami największej wojny w historii wiec zwyczajnie milcz.

qaz
czwartek, 30 lipca 2020, 11:42

Na drugie masz FR technologiczne imperium?A na trzecie?

Tweets Defence24