Dania nie zgadza się z krytyką pod adresem USA

23 września 2021, 13:24
UK_1740_grl
Premier Danii Mette Frederiksen podczas wizyty na Grenlandii w sierpniu 2019 r. / Fot. https://twitter.com/danishmfa
Reklama

Dania jako jeden z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych nie zgadza się z krytyką Francji oraz UE pod adresem USA w związku z umową z Australią na zakup okrętów podwodnych w ramach paktu AUKUS - oznajmiła w wywiadzie dla dziennika "Politiken" premier Danii Mette Frederiksen.

Przebywająca w Nowym Jorku Frederiksen powiedziała korespondentowi duńskiej gazety, że "widzi prezydenta Joe Bidena jako przywódcę bardzo lojalnego wobec sojuszu transatlantyckiego". "Nie powinniśmy zamieniać konkretnych wyzwań, które zawsze będą między sojusznikami, w coś, czym nie powinny być. Bardzo bym przed tym przestrzegała" - oświadczyła Frederiksen.

Premier Danii zapytana, czy podziela krytykę płynącą pod adresem Waszyngtonu z Paryża i Brukseli odparła: "Nie, w ogóle jej nie rozumiem". "Nie znaczy to, że w duńskim rządzie zawsze zgadzamy się we wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie czuję żadnej frustracji w związku z nową administracją USA" - dodała.

Według Frederiksen, "nie ma wątpliwości, że Biden odchodzi w amerykańskiej polityce zagranicznej od izolacji". W opinii szefowej duńskiego rządu "Waszyngton chce ponownie objąć rolę światowego mocarstwa, rolę, której mogą się podjąć jedynie USA". "Jeśli Stany Zjednoczone tego nie zrobią, nikt inny nie może zająć ich miejsca" - podkreśliła.

Dania jest członkiem NATO, jej wojska brały udział w misji w Afganistanie. Z uwagi na zależne terytoria, Wyspy Owcze oraz Grenlandię, Dania jest kluczowym partnerem USA w polityce bezpieczeństwa obszaru arktycznego.

Reklama
Reklama

W czerwcu media, m.in. duńska telewizja TV 2, ujawniły, że amerykański wywiad w ramach współpracy z Kopenhagą otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka. Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych.

W zeszłym tygodniu rząd Australii wycofał się z zakupu francuskich okrętów podwodnych napędzanych paliwem konwencjonalnym, a zamiast tego wybrał te z amerykańsko-brytyjskim napędem nuklearnym. Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian określił to jako "cios w plecy", a w proteście Francja odwołała swoich ambasadorów z Waszyngtonu i Canberry.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 83
Reklama
Heh
sobota, 25 września 2021, 06:14

Kurcze tak ładnie piszecie o tej Danii, a w komentarzach pod duńskim portalem na FB w sprawie kar dla Polski od UE że za dużo węgla spalamy to duny tak ładnie o Polsce nie piszą xD

Money save
piątek, 24 września 2021, 08:09

Dania to piękny kraj i nie wydają pieniądze na głupoty tak jak u nas ...tam dba się o środowisko,inwestuje w nowe technologie,tam inwestuje się w naukę młodzieży a u nas co chwilę pieniądze marnuje się a to na jakieś głupie elektrownię , które nie powstaną a pieniądze i tak wydane, jakieś co roku przez pięć lat na tvhpiz itd itd ....uczmy się a nie napinajmy się. Głową trzeba myśleć a nie słowami i wydawać na głupoty bo pieniądze z nieba nie spadają a ciężko się na nie pracuje.

Zygmunt
piątek, 24 września 2021, 00:52

Dania ? Przecież pomagali USA podsłuchiwać Merkel! Zapomnieliście, że duńska wojskowa służba wywiadowcza (FE) umożliwiła Amerykanom podsłuchiwanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz czołowych polityków francuskich, norweskich i szwedzkich ? Widać tutaj ciemnotę, która kłóci się o prawaków i lewaków, a nie widzi meritum i interesów toczących się za kotarą.

zdaje się
czwartek, 23 września 2021, 22:26

Nie tak dawno Amerykanie chcieli "kupić" od Danii Grenlandię.

AA
czwartek, 23 września 2021, 19:57

Moskale w przeciwieństwie do Amerykanów nawet nie muszą szpiegować bo wystarczy że ich poproszą a oni sami dostarczą wszystko na tacy

JOK3R
czwartek, 23 września 2021, 19:56

Dania to sobie może....siedzieć cicho i się nie odzywać ze względu na brak znaczenia tego kraju. Kraj ten zasługuje na jedną odpowiedź - o taką ;P

Mike Texas USA
piątek, 24 września 2021, 14:25

Jak by nie Dania to byście dalej ściągali gaz od Putina. Dania jest bardzo ważnym partnerem dla polski ! Poczytaj sobie o baltic pipe z norwegi do polski i zobacz przez jaki kraj będzie szła.

vjklxcjklxjcklvjzlkcx
piątek, 24 września 2021, 09:22

Wbrew pozorom Dania ma spore znaczenie.

hermanaryk
piątek, 24 września 2021, 08:47

Kolego, spójrz na mapę i zobacz, gdzie leży Dania oraz jej terytorium zależne - Grenlandia. Jeśli potrafisz dodać dwa do dwóch, zmienisz zdanie co do znaczenia tego państwa.

Xzibit
piątek, 24 września 2021, 06:30

To podobnie jak Polska :P Biden w Nowym Jorku po raz kolejny pokazał miejsce w szeregu dla pana Dudy i nawet na chwilkę się z nim nie spotkał :P

DDR
czwartek, 23 września 2021, 19:50

Sojusz GB USA Australia Kanada RPA Nowa Zelandia to coś więcej niż tylko sojusz językowy Tak zawsze było jest i będzie

haha
piątek, 24 września 2021, 11:11

No tak zulu, xhosa i angielski to jedna rodzina.

R
piątek, 24 września 2021, 10:01

Nigdy tak nie bylo i nie bedzie.

Piotr II
piątek, 24 września 2021, 09:33

RPA ma spore kłopoty wewnętrzne, rozruchy i mordy na Burach, a świat milczy, Nowa Zelandia to tak boczkiem odjechała z ANZUS, Kanada,powiązania historyczne, głową państwa jest królowa Elżbieta II to jedno, gospodarczo z USA, no i Quebec , ważny region francuskojęzyczny,zarówno gospodarczy jak i finansowy, który odgrywa sporą rolę w PKB Kanady, więc Ottawa musi być bardzo ostrożna co do tej prowincji, która mogłaby w drodze referendum stać się niepodległa, o czym przypominało w rozmowach dwustronnych kilku prezydentów USA, a USA uznało by niepodległość, więc oficjalnie można powiedzieć , że AUKUS to na razie trzy państwa, a jak się to potoczy czas pokaże.

fdgfdsgdfgrstete
piątek, 24 września 2021, 09:23

Ten sojusz zawsze był i każdy o tym wie, że oni mają sojusz. Info o nawiązaniu jakiegoś nowego sojuszu to ściemka.

Dudley
piątek, 24 września 2021, 01:22

Czy ty przeczytałeś to co napisałeś? I to rozumiesz ? Możesz mi wytłumaczyć jaki to sojusz lub interesy łączy USA, GB, AU, CA i RPA ? I może odśwież sobie informacje NZ też jest wściekła na USA i sąsiada za tą niespodziankę choć łączy ich wspólny interes. Te państwa łączy tylko jedno, język. Po za tym mają różne interesy w różnych zakątkach świata i należą do różnych sojuszy, łączy je jedyny wspólny mianownik USA. A i tu jest wyjątek bo nie wiem jakim cudem w tym towarzystwie znalazło się RPA

Aha
piątek, 24 września 2021, 15:10

Nowa Zelandia nie jest WSCIEKLA na sasiada, ze o USA nawet nie wspominamy a wszystkim radze uwaznie czytac o co chodzi, zanim zaczna takie banialuki wypisywac! Nowa Zelandia powiedziala, ze nie pozwoli wplywac na swoje wody okretom z napedem atomowym, poniewaz tak jest juz od lat a nie jest to jakas reakcja na aktualna sytuacje. Podobnie mamy blisko nas, w Niemczech, u których jest tez taki zakaz i zaden okret z napedem nuklearnym wplywac do portow nie moze. Ciekawostka jest to, ze na terenie tego kraju jest bron atomowa i mnostwo(aktualnie coraz mniej, ale jescze sporo) reaktorow atomowych w systemie wytwarzajacym energie elektryczna!

Piotr II
czwartek, 23 września 2021, 18:59

Pani premier Danii miała prawo wypowiedzieć się w tej kwestii.

Aha
czwartek, 23 września 2021, 18:24

Brawo Dania, chociaz jeden trzeźwy kraj! Francuzi są aroganccy, zawiedli na całej linii i chcieli wydoić Australijczyków na niespotykaną skale, poniewaz byli pewni, że Australia nie ma innego wyjscia i będzie łykała koolosalne op[óźnienie, redukcje udziału ich firm z zapisanych w pierwotnej umowie min. 70% do 40%(stan w momencie zerwania i konca redukcji niebylo widac) i wzrostu kosztów w astronomiczne i niczym nieuzasadnione rejony! Francja niech sie focha sama na siebie a nie na innych!

Meska
czwartek, 23 września 2021, 22:11

Ta sama Dania chce kar finansowych dla Polski.

bender
piątek, 24 września 2021, 10:47

Za co?

ech ci "zielonokartkowcy"
niedziela, 26 września 2021, 19:07

Nie wiesz? W USA w Internecie o tym nie piszą?

ktos
piątek, 24 września 2021, 07:35

widzocznie zaslugujemy?

Xzibit
piątek, 24 września 2021, 06:36

Jeszcze niedawno narzekaliście że ta zła Francja chce nam wcisnąć złom jakim są Caracale a dzisiaj to Francja jest ok a Dania jest zła.Orban niby dobry przyjaciel a w Brukseli dla pani Szydło pokazał środkowy palec i wyszło 27do1.Pisowcy nigdzie przyjaciół nie mają :)

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 20:40

Sądzę, że i u nas, poza nic nie znaczącymi czubami nikt się we francuską awanturę nie wp...

Szept
czwartek, 23 września 2021, 19:33

Czy to nie władze Danii były niedawno podsłuchiwane przez służby USA? W podsłuchach tych pomagały duńskie służby specjalne. Tak się tylko zastanawiam co też tam wielki brat usłyszał od duńskich członków rządu że Dania tak skwapliwie im teraz przytakuje, łamiąc sławetną solidarność UE.

vcxlvjcxlkjvklcxjbkljvc
piątek, 24 września 2021, 09:26

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale Francuzi już się dogadali z USA, czyli jest już po sprawie. Tak więc Dania nie łamie solidarności Europejskiej.

hehe
czwartek, 23 września 2021, 18:03

To mnie nie dziwi ,nie oni stracili kontrakt warty miliardy dolarów. Sojusz sojuszem a i tak każdy robi drugiemu wbrew jego interesom. USA i Anglia Francji ,Niemcy Polsce i krajom bałtyckim. Polska Francji itd. Francuzi mogą więc zrobić przykrość Anglikom sprzedając Argentynie samoloty Rafale to Anglia miałaby zgryz z obroną Falklandów. Bo według Argentyny ten archipelag to nadal Malwiny.

vckbjklvcjbkcvxjbklj
piątek, 24 września 2021, 09:27

Raczej tego nie zrobią, bo podcinali by strategicznie gałąź na której siedzą.

Monkey
czwartek, 23 września 2021, 19:31

@hehe: Musieliby jednak dać Argentynie potężny kredyt, bo nie mają pieniędzy. Z drugiej strony Francja takie operacje handlowe ma świetnie przećwiczone. W twoich słowach może kryć się sporo racji. Ale czy Francuzi się odważą wykręcić taki numer. W końcu w wojnie falklandzkiej argentyńscy myśliwcy latali na Mirage III i używali pokpr Exocet. Wystrzeliwanych z samolotów Etendard:-)))

Davien
piątek, 24 września 2021, 11:47

A Francja wstrzymała im dalsze dostawy etendatów i Exocetów jak sie zaczeła ta wojna.

Monkey
piątek, 24 września 2021, 14:13

@Davien: No właśnie, gdy się zaczęła wojna to wstrzymali dostawy. Ale przed nią dostarczyli sprzęt. Z tego co wiem Argentyna nie jest w stanie wojny z UK. Nie widzę więc przeszkód dla np. kontraktu na Rafale (poza finansowymi).

Davien
niedziela, 26 września 2021, 10:42

A pisałem gdzieś o jakichs przeszkodach? Ale nie zapominaj że Francja raczej sobie stosunków z UK dalej psuc nie zamierza zwłaszcza ze juz zapowiedzieli że współpraca będzie trwała dalej. No i musieliby okroic uzbrojenie bo część powstała we współpracy z UK.

bender
piątek, 24 września 2021, 10:47

Z czasów wojny falklandzkiej pochodzi też przekonanie o możliwości zdalnego wyłączania zaawansowanej broni. W końcu Exocet który trafił Sheffield nie wybuchnął. Choć tak naprawdę zdalna dezaktywacja francuskiej broni zdarzyła się dopiero Saddamowi.

Davien
niedziela, 26 września 2021, 10:44

Nie wybuchł jeden na 5 odpalonych Exocetów, wszystkie pozostałe eksplodowały. Podobnie jak Exocety odpalone w USS Stark.

Prof. Gazmajster
czwartek, 23 września 2021, 17:16

Rząd duński i król nie rozumieli również krytyki pod adresem III Rzeszy i AH w kwietniu 1940. Tyle w temacie. PS Ciekawe ile czasu potrzeba żeby Grenlandia wpadła w ręce USA. Pożyjemy zobaczymy.

bender
piątek, 24 września 2021, 10:39

Kompletny brak zrozumienia tematu. Duńczycy zachowali neutralność podczas WW1 i próbowali podobnego manewru w WW2. Z perspektywy czasu wiemy, że układanie się z nazistami i komunistami jest bez sensu, ale ówczesny rząd i król robili to, co wyobrażali sobie za życzenie społeczeństwa. Dopiero w 1941 i później nastroje w Danii zradykalizowały się przeciw Niemcom. Podczas WW2 Wyspy Owcze i Islandia zostały zajęte przez Brytyjczyków, a Grenlandia przez Amerykanów. Po wojnie terytoria te zwrócono Danii.

wert
piątek, 24 września 2021, 20:59

jak do tego ma się 10 tys duńczyków-ochotników którzy walczyli w Waffen SS?

Davien
niedziela, 26 września 2021, 10:45

A policz ilu np Rosjan walczyło w SS i innych formacjach niemieckich, bo te 10 tys to przy tym kropla w morzu.

wert
niedziela, 26 września 2021, 21:40

Liczebność WaffenSS wg nacji: Holandia-50 tys, Belgia-40 tyś, Francja-20 tyś, Wlochy-15 tyś, Dania-10 tyś, Norwegia-6 tyś, Finlandia- 3 tyś, Luksemburg- 2 tyś, Hiszpania- 1 tyś, ZSRR- 60 tys, Ukraina- 22 tyś, Kozacy- 50 tyś, Białorusini- 12 tyś, Turkmeni- 8 tyś, Łotwa- 80 tyś, Litwa- 50 tyś, Estonia- 25 tys, Rumunia- 59 tyś, Węgry- 20 tyś , Chorwacja- 20 tyś, Serbia- 10 tyś, Albania- 7 tyś, Z czym masz problem? Że do Goralenvolk zwerbowano ok 200 zgłosiło się do wyjazdu na szkolenie kilkunastu i wszyscy wyskoczyli po drodze z pociągu? Dojechało ZERO, Dania to kilka milionów ludzi i uzbierała CAŁĄ dywizję esesmanów

----
czwartek, 23 września 2021, 22:57

No Trump chciał kupić :))))))))

messer
czwartek, 23 września 2021, 17:14

Potężna Dania nie rozumie. No może niech się francuskiego nauczą?

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 20:20

Po co się mają uczyć? We Francji cichutko przebąkują, że lepiej by było, gdyby Karol Młot przegrał Bitwę pod Poitiers. Duńczycy do tematu mają "nieco" inne podejście. Nawet ich socjaldemokracja wykazuje więcej rozsądku od Francuzów, Niemców i wielu innych o Szwecji nie wspominając. Dlatego wymienieni koledzy lepiej by zrobili gdyby powoli zaczęli uczyć się duńskiego. Może rozumu by im od tego przybyło...

ja
czwartek, 23 września 2021, 17:13

Dania i Polscka - 5 kolumna amerykanska

123
czwartek, 23 września 2021, 18:31

Niemcy i Francja 5 kolumna Rosyjska

ja
piątek, 24 września 2021, 02:30

Tez amerykanska...tylko ze jeszcze maja odrobine niepodlegosci. Ale tez nie cala.

Davien
niedziela, 26 września 2021, 10:46

Za to pod butem twojej Rosji byliby na pewno "niepodlegli" że hej:))

Darek
czwartek, 23 września 2021, 18:05

Wania, naucz się pisać zgodnie z zasadami gramatyki.

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 17:12

Duńczycy bardzo mądrze podeszli do rzeczy.

benek
czwartek, 23 września 2021, 22:20

Duńczycy są rozsądni nie to to Niemcy i Francja robią deal z wrogiem NATO - ruskimi i kitajcami

Monkey
czwartek, 23 września 2021, 17:45

@Chyżwar: Pomaganie USA w szpiegowaniu Niemiec i swoich skandynawskich sąsiadów na zbyt mądre nie wygląda.

hermanaryk
piątek, 24 września 2021, 08:51

Wywiady na całym świecie znacznie więcej uwagi poświęcają sojusznikom niż przeciwnikom. Po przeciwnikach wiadomo, czego można się spodziewać. Po sojusznikach, a zwłaszcza "sojusznikach"... różnie bywa.

Ja
czwartek, 23 września 2021, 21:30

Z naszego punktu widzenia szpiegowanie Niemiec przez USA jest bardzo pożądanym bezpiecznikiem.

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 20:35

Duńczycy to praktyczni ludzie. Dlatego miało prawo nie podobać im się postępowanie Merkel oraz ich norweskich albo szwedzkich kuzynów. Tytułem przykładu, choć za bardzo w nic nie wierzą nie wyobrażam sobie, żeby w Danii na katedrze jakiś biskup umieścił drogowskaz do Mekki, żeby "wierni" wiedzieli w którą stronę mają bić pokłony, jak chciała to zrobić szwedzka „biskup”.

Monkey
piątek, 24 września 2021, 10:36

@Chyżwar: No, drogowskaz do Mekki na świątyni innego wyznania to przesada. Na szczęście w Polsce nie ma szans na tak głęboki „ekumenizm”.

Cat
czwartek, 23 września 2021, 16:42

Tak rozpada się sojusz , zacznijmy dbać o siebie sami.

jdkjknnm
piątek, 24 września 2021, 09:39

Sojusz się nie rozpada tylko się buduje i wzmacnia. Anglosasi właśnie podjęli decyzję o Interoperacyjności.

Clash
czwartek, 23 września 2021, 17:09

Nuda, wymyslcie cos nowego towarzyszu.

BUBA
czwartek, 23 września 2021, 17:04

Sojusz sie nie rozpada tylko ktos w Australi sie obudzil irobi porzadek ... poco Australi OP ze starych technologi ... Australia to kontynent ...

Chyżwar
piątek, 24 września 2021, 11:30

Mało tego. Po co im okręty od państwa, które na prośbę Chin może zrobić im brzydkiego psikusa?

andys
czwartek, 23 września 2021, 16:39

1. I o to chodziło- rozbicie NATO (UE) na wasali USA i zwolenników niezależnej Europy. Polska ma nowego sojusznika., zobaczymy na ile powaznego. 2. Oczywiscie zyskuje , na krótka metę Rosja, na dłuzsza jednak i dla niej to kłopot. Swiat sie coraz bardziej dzieli, kłoci , a to do niczego dobrego nie prowadzi. Rysuje sie nowy , logiczny , zwiazek jesli nie przyjacióf, to zyczliwych partnerów - Chiny, Rosja i UE (nie wasale USA)

Meska
czwartek, 23 września 2021, 22:13

Dania nie jest sojusznikiem Polski. Dania chce finansowego ukarania Polski w związku z "praworządnością". Dania również próbowała zablokować Baltic Pipe.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 19:56

Oj skończ juz z tymi marzeniami rosyjskiego pozytecznego.......

haha
piątek, 24 września 2021, 11:13

O izraelski się odezwał

andys
piątek, 24 września 2021, 08:04

Davien, młody jesteś, możesz jeszcze bujać w obłokach, ja już czasu nie mam , muszę walić prawdę prosto z mostu!

Autor
czwartek, 23 września 2021, 19:03

Francja nigdy się nie sprawdziła jako poważny sojusznik.

cxjklcjxzkjksjkjfk
piątek, 24 września 2021, 09:40

Francja raz się sprawdzała, a raz nie.

andys
czwartek, 23 września 2021, 22:18

Z tym się można zgodzić. Francja swoja siłę straciła w czasie IWŚ, choć i wcześniej była bita przez Niemców (1870r) . Mimo to, właśnie Francja była głównym naszym sojusznikiem przed II WŚ. A wiec na kogo powinniśmy wówczas postawić ( przecież nie na Anglię) ?

gosc
czwartek, 23 września 2021, 16:31

kundel to kundel.

beee
czwartek, 23 września 2021, 15:39

"Jeśli Stany Zjednoczone tego nie zrobią (obejma rolę światowego mocarstwa), nikt inny nie może zająć ich miejsca" . Oczywista oczywistość.

stan wyższej konieczności
czwartek, 23 września 2021, 17:21

Wolę, by to miejsce zajęły Chiny.

wrewrtewtryruytigikui
piątek, 24 września 2021, 09:42

HE, HE, HE jestem pewien, że tego nie wolisz. Choć dla Polski mogło to być dosyć korzystne, jednak na pewno nie dla Rosji.

piątek, 24 września 2021, 00:02

Ja jednak wolę stany.

Sternik
czwartek, 23 września 2021, 22:18

Nie masz pojęcia o czym mówisz. Chiny to masowy, komunistyczny terror. Coś jak w CCCP w latach 30 XX w.

Ja
czwartek, 23 września 2021, 21:28

Sado-maso? No cóż. Trzeba być tolerancyjny.

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 21:07

Nikt nie broni emigracji na Tybet.

Sidematic
czwartek, 23 września 2021, 16:03

USA pod rządami ekipy sterującej Bidenem, który sam jest bezwolnym starcem, w błyskawicznym tempie oddalają się od pozycji światowego hegemona. Owszem, mocarstwem bedą jeszcze bardzo długo ale hegemonem już nie bedą.

zimny kubek
czwartek, 23 września 2021, 21:36

Ten proces zaczęła ekipa sterująca twitterowym Trumpem. Zniszczyli sojusze, których już nie można odbudować. Demokraci starają się jak mogą ale po Trampusie jest już za późno. Teraz została tylko jedna opcja, wpędzić Europę i Azję do wojny, a samemu wejść na końcu jak w dwóch poprzednich. Pewno jankesi Polkom przypisali rolę ponownego otwarcia (przedniego zdrzaka)

gorący kubek
piątek, 24 września 2021, 11:33

Bardzo ciekawe. Tylko technicznie niewykonalne.

Wojciech
piątek, 24 września 2021, 11:30

Ubawiłem się do łez. To tak jakbys napisał, że POKO to formacja patriotyczna przedkładająca interes Polski nad interes Brukseli i Moskwy. Nie ma żadnych "demokratów". Jest tylko banda sprzedajnych oszustów politycznych którzy dla pieniędzy i politycznych zysków niszczy USA (kryzys na granicy, inflacja, gargantuiczne zadłużenie, kryzys paliwowy, narastające kryzysy społeczne wywołane przez akolitów demokratów czyli BLM i Antifę, pogłębiający sie kryzys wokół obowiązkowych dawek trucizny dla każdego od 5 roku życia, kryzys w Afganistanie, podległość CCP).

piątek, 24 września 2021, 00:03

Cóż za salto intelektualne :) Jakiż to sojuszy nie można odbudować?

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 20:37

Na serio myślisz, że on jest czymś więcej niż facjatą?

Davien
niedziela, 26 września 2021, 10:49

Wg ONR-owcó i QAnonowców na pewno nie, wg faktów tak.

Tweets Defence24