Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Rosja miała rację w sprawie Syrii; Amerykanie konsultują z Rosją dalsze losy Syrii; Niższe wynagrodzenia dla chorych mundurowych

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, Rosja miała rację-  Radosław Sikorski: Uważam, że optymalnym scenariuszem byłoby prawdziwe i wiarygodne chemiczne rozbrojenie Syrii pod kontrolą międzynarodową. Z czołową rolą Rosji. Bo Rosja jako główny dostarczyciel broni dla Syrii, a w przeszłości jeden z krajów -niestety na dość długiej liście - które dostarczały też broń chemiczną, ma interes w tym, aby nie doszło do uderzenia wojskowego na reżim Asada (...) Rosja w niektórych aspektach analizy sytuacji miała rację. Wtedy, gdy wielu na Zachodzie komentowało kryzys syryjski w paradygmacie walki o demokrację między autorytarnym reżimem a demokratyczną opozycją, Rosjanie mówili, że te podziały są dużo bardziej skomplikowane. W tym zakresie mieli rację. Ale nie mają jej, gdy mówią, że reżim nie użył broni chemicznej (...) Może to być czysto polityczna gra na czas. Jej weryfikacją będzie to, czy Rosja zaproponuje konkretny plan, ze swoim udziałem, szybkich działań w samej Syrii. Testem będzie to, czy zgodzi się na twardą rezolucję RB ONZ w sprawie chemicznego rozbrojenia Syrii, z autoryzacją do ataku, gdyby ktoś oszukiwał (...) Prezydent Obama dał sobie więcej czasu, dał nam wszystkim, także sponsorom reżimu syryjskiego, czas na, zrewidowanie swoich stanowisk. I proszę bardzo, Rosja, która jeszcze 10 dni temu, także w komentarzach wobec Polski, i w oświadczeniu MSZ mówiła, że arsenał syryjski na zawsze pozostanie w rękach Syryjczyków, dziś zmieniła zdanie. Na ile jest to szczere, trzeba zweryfikować (...) W Syrii widziałbym rolę Rosji nie tylko w zabezpieczeniu arsenału broni masowego rażenia. Wielokrotnie rozmawiałem z ministrem Ławrowem o tym, że jest tam realne zagrożenie dla społeczności chrześcijańskiej i jednych z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Są klasztory z IV, V wieku, społeczności mówiące po aramejsku -językiem Chrystusa. Rosja powinna tym ludziom przyjść z pomocą. Ma tradycje wspierania ortodoksów na Bliskim Wschodzie. 

Damian Furmańczyk, Dziennik Gazeta Prawna, Amerykanie konsultują z Rosją dalsze losy Syrii- Agencja RIA Nowosti poinformowała wczoraj, powołując się na źródło z otoczenia Ławrowa, że minister spraw zagranicznych Rosji podczas spotkania z sekretarzem stanu USA ma przekazać konkretny plan działań w kwestii Syrii Tymczasem Rada Bezpieczeństwa ONZ w trybie pilnym ma przygotować rezolucję w sprawie syryjskiej broni chemicznej (...) Eksperci twierdzą, że większy wpływ na decyzję Obamy będzie miało jego własne podwórko. Kongres pozostaje podzielony w kwestii interwencji Także ze względu na brak poparcia w społeczeństwie. Według Pew Research Center włączeniu się do wojny sprzeciwia się ponad 60 proc. Amerykanów (...) Rząd Syrii niespodziewanie zgodził się przystąpić do konwencji przeciwko broni chemicznej. Sytuacja zmieniła się po tym, jak Ławrow przedstawił plan pokojowy, a z szefem Dumy Siergiejem Naryszkinem rozmawiał w tej sprawie syryjski minister dyplomacji Walid al-Mualim. Wcześniej Damaszek utrzymywał, że nie dysponuje takimi arsenałami.

Dziennik Gazeta Prawna,Niższe wynagrodzenia dla chorych mundurowychPosłowie popierają obniżkę chorobowego funkcjonariuszy i żołnierzy. W czasie zwolnienia lekarskiego otrzymają oni 80 proc. swojego uposażenia. Chyba że udowodnią związek choroby ze służbą (...) Wczoraj sejmowa komisja do spraw służb specjalnych pozytywnie oceniała rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw o Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (druk nr 1497). Jeśli wejdzie on w życie, to mundurowi w czasie choroby będą otrzymywać 20 proc. niższe uposażenie niż obecnie. Przeciwko planowanym zmianom był tylko poseł Marek Opioła (PiS).

Reklama

Komentarze

    Reklama