Rosyjska artyleria ćwiczy z systemem Zoopark-1M

16 lipca 2019, 14:04
zoopark-1M
System "Zoopark-1M". Fot: MO Rosji

Na poligonie Nikolo-Aleksandrowskim w Kraju Stawropolskim w Rosji, artylerzyści z jednostek wsparcia pododdziałów piechoty zmotoryzowanej z Południowego Okręgu Wojskowego odbyli ćwiczenia prowadzenia ognia kontrbateryjnego z wykorzystaniem radarów kontrbateryjnych "Zoopark-1M".

W czasie ćwiczeń prowadzonych w ramach "Zunifikowanego Dnia Ognia" wzięło udział ponad 300 żołnierzy i 50 pojazdów wojskowych. Do wykrycia środków ogniowych nieprzyjaciela, które prowadziły ogień, wykorzystano najnowsze rosyjskie samobieżne radary kontrbateryjne "Zoopark-1M", które przekazały koordynaty wykrytych celów do stanowisk dowodzenia własnej artylerii. Na podstawie zdobytych informacji moździerze holowane 2B11 "Sani" kal. 120 mm z zamaskowanych pozycji odpowiedziały ogniem, rażąc systemy artyleryjskie przeciwnika. Dodatkowo z powietrza bezzałogowy statek powietrzny "Elieron" korygował prowadzenie ognia artyleryjskiego i potwierdzał zniszczenie celów.

Dodatkowo ćwiczono rozpoznanie celów, przygotowywanie koordynatów i korygowanie ognia systemów artyleryjskich takich jak armatohaubica samobieżna 2S3 "Akcja" i samobieżne wyrzutnie rakietowe BM-21 "Grad". Ćwiczenia dobrze odtwarzały warunki współczesnego pola walki, a także umożliwiały przećwiczenie w praktyce działania rozpoznawczo-uderzeniowe na podstawie wniosków wyciągniętych przez kierownictwo SZ FR z ostatnich konfliktów zbrojnych.

System "Zoopark-1M" 1Ł261 to samobieżny radar kontrbateryjny opracowany przez koncern Ałmaz-Antiej dla SZ FR. To mobilny radar z pasywnym szykiem antenowym ze skanowaniem elektronicznym bazujący na podwoziu transportera opancerzonego MT-BLu lub samobieżnej wyrzutni systemu kierowanych przeciwlotniczych rakiet ziemia-powietrze 9K37 "Buk". Jego zadaniem jest pozyskiwanie informacji o lokalizacji nieprzyjacielskich środków ogniowych dla własnej artylerii. System ten może wykrywać wozy artylerii nieprzyjaciela z odległości do 40 kilometrów.

Reklama
Tweets Defence24