Chiny: rozmowy z Talibami o przyszłości Afganistanu

29 lipca 2021, 13:36
Wang_Yi_(2016-03-11)_02
Fot. kremlin.ru
Reklama

Chiny oczekują, że talibowie będą odgrywali ważną rolę w dążeniu do pokoju i odbudowy Afganistanu – oświadczył szef chińskiego MSZ Wang Yi na spotkaniu z odwiedzającymi Chiny przedstawicielami talibów w mieście Tiencin niedaleko Pekinu.

Wang zapewnił również, że Chiny nie zamierzają ingerować w wewnętrzne sprawy Afganistanu, oraz skrytykował USA za „pospieszne wycofanie” wojsk z tego kraju – oświadczyło chińskie MSZ po środowym spotkaniu w Tiencinie. Rzecznik talibów Mohammed Naim poinformował, że w czasie dwudniowej wizyty w tym mieście delegacja dyskutowała o procesie pokojowym w Afganistanie, polityce, gospodarce i sprawach bezpieczeństwa — przekazała agencja Reutera.

Talibowie od lat zabiegają o uznanie na arenie międzynarodowej. Reuters ocenia, że wizyta delegacji w Chinach może się do tego przyczynić, mimo że w Afganistanie narasta przemoc. Według chińskiego MSZ Wang wezwał talibów do zwalczania Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, podkreślając, że stanowi on „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa państwowego Chin”. Według Pekinu grupa ta pozostaje aktywna w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

Szef talibskiej delegacji zapewnił Wanga, że talibowie są „w pełni szczerzy w wysiłkach na rzecz pokoju” i nigdy nie pozwolą, by terytorium Afganistanu zostało wykorzystane przeciwko Chinom – przekazało MSZ w Pekinie. W poniedziałek również w Tiencinie wiceszef chińskiego MSZ Xie Feng podjął wizytującą Chiny wiceszefową amerykańskiego Departamentu Stanu Wendy Sherman. Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie najgorsze od dziesięcioleci.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
i dostaną
piątek, 30 lipca 2021, 13:30

Talibowie pewnie prosto z mostu zarządzają lokalnej filii AliExpress

lizol
piątek, 30 lipca 2021, 10:06

Właśnie podali info, że manewry Zapdad 2021 będą odbywały się również w północno-zachodnich Chinach z uwagi na rosnącą destabilizację regionu po opuszczeniu Afganistanu przez wojska USA. Będą to wspólne rosyjsko-chińskie manewry.

Roman
piątek, 30 lipca 2021, 00:19

jak przebiega ofensywa sił talibanu w Afganistanie może świadczyć dzisiejsza informacja, że władze Pakistanu zauważyły, że na przejściach granicznych afgańsko-pakistańskich po afgańskiej stronie granicy kontrolę graniczną i opłaty celne pobierają talibowie, przedstawiciele władz w Kabulu zniknęli. To tylko świadczy, że zasadniczy kierunek lądowej komunikacji i handlu Afganistanu ze światem zewnętrznym jest już w rękach talibów.

rozczochrany
czwartek, 29 lipca 2021, 18:01

Widzę, że nawet talibowie prowadzą dojrzalszą politykę zagraniczną niż polski rząd.

lizol
piątek, 30 lipca 2021, 11:11

Przenieś się do Afganistanu

Rex
czwartek, 29 lipca 2021, 21:44

Próba podliczania się kolejnemu suwerenowi jest dojrzała?

Turban
czwartek, 29 lipca 2021, 16:23

Talibowie wyrastają na takich co głównym graczom geopolitycznym dyktują warunki. Nawet Ławrow zaprosił przedstawicieli Talibanu (organizacja terrorystyczna zakazana w Rosji i prawem ścigana) do Moskwy :P

Eee tam
czwartek, 29 lipca 2021, 17:33

Taliban to największa narkoarmia świata więc każdy z nimi woli rozmawiać niż walczyć

No skąd
piątek, 30 lipca 2021, 13:18

Bzdury. Talibowie każą śmiercią za narkotyki

Eee tam
piątek, 30 lipca 2021, 14:02

To ciekawe skąd mają tęgą kasę już od ponad 25 lat domyśl się

Ech
piątek, 30 lipca 2021, 15:22

Gdy rzadzili zakazali narkotykow. Jakiies grupy ktore ich wspieraja (ale nie sa talibami) teraz produkuja. W kazdym razie nazwanie ich "zwolennikami narkomanii:" to pewnie amerykanska manipluacja.

Eee tam
piątek, 30 lipca 2021, 18:31

Napruci na maxa nawet walczą ale to pewnie od wersetów Koranu

Olender
czwartek, 29 lipca 2021, 16:13

Czyli się potwierdza to co poprzednio napisałem: "Ciekawe jak się zachowają Chiny... Z jednej strony nie zależy im aby wojować a z drugiej strony nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Wydaje mi się, że zaproponują im deal w stylu wy się nie wtrącacie to i my nie będziemy się wtrącać. Znając realia Talibowie dopóki nie okrzepną w Afganistanie to nie będą się wtrącać. Po okrzepnięciu będą próbowali coś tam zadziałać a wtedy Chiny wypalą wioski i ludzi w całym 50km pasie nadgranicznym po stronie Afgańskiej. Tutaj Chiny nie mają z tym problemu. Wystarczy przypomnieć, że około 2 mln Ujgurów siedzi w obozach "koedukacyjnych". To samo będzie z Afganistanem. Warto nadmienić, iż Chiny bardzo często korzystają z własnej ludności zwyczajnie ich osiedlając na terytoriach gdzie Chińczycy stanowią mniejszość czyli Tybet, Sinciangu (Ujgurzy) czy nawet Rosja Syberyjska gdzie coraz więcej Chińczyków się osiedla i prowadzi interesy... To raczej Talibom będzie zależało na Chinach niż Chinom na Talibach. Chiny to nie ZSRR za czasów wojny w Afganistanie. Chińska armia praktycznie we wszystkich dziedzinach jest coraz bardziej nowoczesna i nawet w niektórych dziedzinach prześciga USA i nie będzie miała problemu z wycięciem Talibów. Oczywiście z punktu geopolityki nie wykluczam pewnych ataków na Chiny ale wynikających raczej z obcego zlecenia na przykład od USA. Każdy z nas widzi, iż zbliża się konfrontacja USA-Chiny o Tajwan a w końcu już ktoś kiedyś powiedział, iż "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" ;)

Roman
piątek, 30 lipca 2021, 00:10

"wypalą wioski i ludzi w całym pasie nadgranicznym po stronie afgańskiej" sugeruję zakupić globus z podziałem politycznym świata i spojrzeć jak przebiega granica afgańsko-chińska

klaun-szyderca
czwartek, 29 lipca 2021, 22:55

Jak się zachowają Chiny ? To w sumie proste- zaoferują (może juz to zrobili) talibom wspólne miliardowe interesy (jak już talibowie będą rządzić w Afganistanie, oczywiście). I wtedy talibowie nagle pojmą, że właściwie to ci 'jacyś tam ujgurowie' to odszczepieńcy od prawdziwego islamu, że żadno pomaganie im nie wchodzi w grę, a Chińczycy są w sumie sympatyczni, i do tego dobrze sie z nimi robi interesy ;)p Samo życie ;p

dalej patrzący
czwartek, 29 lipca 2021, 15:47

Talibowie odbudowujący Afganistan to jak próba wydojenia byka. Niby można ale takie latte macchiato będzie miało wyjątkowo osobliwy smak.

Reaper
czwartek, 29 lipca 2021, 23:24

Liczy się stabilizacja regionalnych szlaków zaopatrzeniowych. Talibowie do tego zostali stworzeni za pierwszym razem przez Pakistańskie ISI. De facto zadziałało. Wtedy. Al-Kaida była pamiętajmy clue całej interwencji i zarzewiem tego co dzisiaj nazywa się Globalnej Wojny z Terroryzmem. Talibowie stali się problemem gdy przeciągali wydanie ben Ladena a potem USA nie zgodziło się na sąd w Pakistanie lub innym państwie Arabskim (a pamiętać trzeba iż eskapady Al-Kaidy i ben Ladena wcale nie były zbieżne z interesami regionalnych). Nikt się też nie pokusił o przeprowadzenie operacji specjalnej wtedy.

dalej patrzący
piątek, 30 lipca 2021, 08:17

Chyba szlaków narkotykowych... Insrafrukfura w Afganistanie to jest żart, nie ma tam kolei a na drogach poradzą sobie tylko pojazdy 4x4.

Tweets Defence24