Bułgarski parlament ratyfikował porozumienie z Rumunią ws. NATO Air Policing

8 maja 2021, 08:54
MiG-21_Lancer_C_cropped
Fot. Cristian Ghe/Flickr/CC-BY 2.0
Reklama

Bułgarski parlament ratyfikował w piątek nowelizację porozumienia z Rumunią o transgranicznych operacjach sił powietrznych w ramach misji NATO Air Policing.

Porozumienie ma na celu prawne uregulowanie możliwości wykonywania transgranicznych operacji w ramach misji Air Policing przez siły powietrzne państw trzecich, będących członkami NATO. Dotyczy to sytuacji, w których samoloty będą przeprowadzały wzmocnione kontrole nad terytorium Rumunii i Bułgarii.

Poseł centroprawicowej koalicji Demokratyczna Bułgaria, były wiceminister obrony Welizar Szałamanow powiedział, że powodem ratyfikacji porozumienia jest skomplikowana sytuacja w regionie Morza Czarnego.

Bułgarskie lotnictwo wojskowe, które posiada tylko przestarzałe, liczące kilkadziesiąt lat myśliwce MIG-29 i oczekuje na zaplanowane na lata 2022-2023 dostawy amerykańskich F-16 Block 70, ma poważne trudności z pełnieniem misji Air Policing.

Wyjaśnienia w sprawie tej misji przedstawił Szałamanow, ponieważ ustępujący wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow nie przybył na sesję parlamentu mimo wezwania.

Porozumienie z Rumunią podpisano 18 marca. Ratyfikacja tego dokumentu była ostatnim aktem w bardzo krótkiej, zaledwie trzytygodniowej kadencji obecnego Zgromadzenia Narodowego, utworzonego po kwietniowych wyborach parlamentarnych.

Sześć partii reprezentowanych w parlamencie nie porozumiało się w sprawie powołania rządu.

W piątek prezydent Rumen Radew powołał skład nowej Centralnej Komisji Wyborczej. W nadchodzącym tygodniu rozwiąże parlament, mianuje tymczasowy rząd i wyznaczy datę nowych wyborów, które mają się odbyć w pierwszej połowie lipca.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Roman
poniedziałek, 10 maja 2021, 10:14

Ciekawe jakie państwa NATO będą wysyłać swoje samoloty do misji NATO Air Policing w Bułgarii? Wiadomo, że rząd bułgarski negocjując warunki przystąpienia do tej akcji od razu odrzucił jakąkolwiek pomoc ze strony Turcji, gdyż stwierdził, że społeczeństwo Bułgarii nigdy nie zgodzi się na obecność żołnierzy tureckich na terenie Bułgarii po wcześniejszej 500-letniej okupacji Bułgarii przez wojska tureckie ówczesnego Imperium Osmańskiego. To wskazuje, że napięcia międzypaństwowe na południowo-wschodniej flance NATO są odzwierciedleniem konfliktów, wojen, okupacji terytoriów ciągnących się nieraz od stuleci.

dromader
niedziela, 9 maja 2021, 17:56

Przestarzałe, liczące kilkadziesiąt lat myśliwce Mig 29... A u nas znaczna część lotnictwa. To jak to w końcu jest?

Tweets Defence24