BME 2018: Morska tarcza z polskim radarem AESA

25 czerwca 2018, 14:35
AM35
Fot. M. Dura

Polska spółka PIT-RADWAR prezentuje na targach Balt-Military-Expo 2018 koncepcję morskiej stacji radiolokacyjnej Bystra-M, stanowiącej rozwinięcie lądowego radaru Bystra – pierwszego polskiego systemu radarowego z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA. Radar może służyć do wsparcia kierowania ogniem zestawami przeciwlotniczymi, jak również do detekcji celów morskich.

Radar Bystra-M ma służyć do jednoczesnego wykrywania celów powietrznych i nawodnych. Będzie mógł obserwować obiekty na odległościach do 60 mil morskich, czyli do ponad 111 km. Jest to stacja z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA).

Opracowywana przez PIT-RADWAR stacja będzie mogła pracować w paśmie C, i wykrywać cele w kącie 360° w azymucie i od -10° do 70° stopni w elewacji. Będzie też mogła wykrywać cele o niewielkiej skutecznej powierzchni odbicia (RCS), do takich należą drony, ale i rakiety przeciwokrętowe. Zostanie też od podstaw przygotowana do prowadzenia identyfikacji swój-obcy IFF zgodnie z Mark XIIA. Naturalnie będzie dostosowana do pracy w warunkach morskich (eliminacja efektu przechyłu okrętu itd.).

Bystra-M jest rozwinięciem naziemnej zdolnej do przerzutu stacji radiolokacyjnej Bystra, pierwszego w Polsce radaru AESA opracowanego w ramach pracy rozwojowej na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Bystra już wcześniej przeszła badania kwalifikacyjne, a niedawno MON poinformował Defence24.pl, że podpisanie umowy na dostawy tych radarów planowane jest w bieżącym roku.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura

Podstawowym zadaniem „klasycznej” stacji Bystra jest wsparcie i kierowanie ogniem pododdziałów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego (VSHORAD) i krótkiego (SHORAD) zasięgu. Radary tego typu zgodnie z zaprezentowaną w ubiegłym roku przez przemysł koncepcją mogłyby pełnić rolę stacji kierowania ogniem w zestawach przeciwlotniczych Narew, jeszcze zanim gotowość osiągnie docelowy radar Sajna.

Oprócz tego, dzięki wykorzystaniu technologii AESA Bystra jest jednak zdolna do wykrywania granatów moździerzowych z określeniem punktów wystrzału i uderzenia. Radar Bystra-M jest kolejną kontynuacją prowadzonych przez PIT-RADWAR prac.

Oprócz tego polska spółka prezentuje w Gdyni model armaty morskiej kalibru 35 mm AM-35 Tryton, opracowanej dla polskich okrętów, w pierwszej kolejności dla ORP „Kormoran”. Prototypowa armata została zainstalowana na okręcie ORP „Kaszub”.

PIT-RADWAR oferuje też naziemny system przeciwlotniczy z polskimi armatami kalibru 35 mm, a jednym z jego potencjalnych użytkowników są brzegowe jednostki Marynarki Wojennej, używające dziś armat typu S-60MB. Oba typy broni będą zdolne do użycia amunicji programowalnej, i są zgodne ze standardem NATO.

Czytaj też: Polski system przeciwlotniczy z armatą 35 mm na finiszu. "Programowalna amunicja i możliwości eksportowe"

Zarówno więc armaty 35 mm, jak i radary Bystra, mogące wspomagać wykrywanie i śledzenie celów dla tych systemów przeciwlotniczych będą dostępne w dwóch odmianach, morskiej i lądowej. Oprócz tego stacje Bystra, jak i przyszłe Bystra-M, będą mogły kierować ogniem zestawów rakietowych. W ten sposób budowane są kolejne elementy polskiej „tarczy”, mogącej stanowić zintegrowany system obrony.

image
Armata AM-35 w czasie testów na pokładzie ORP "Kaszub". Fot. Jerzy Reszczyński.
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
jurgen
poniedziałek, 30 lipca 2018, 16:12

@Willgraf - okręt ma i tak zawsze włączone swoje radary nawigacyjne, więc akurat w przypadku marynarki okrętu się nie da ukryć, tak jak można ukryć baterię plot w lesie, wyłączając radary a zostawiając jedynie naprowadzanie pasywne, optyczne czy termowizyjne. A więc zainstalowanie dodatkowych radarów plot (np. Bystra) na okręcie niczego nie pogarsza

Marek
środa, 27 czerwca 2018, 08:46

Dzień dobry Od niedawna zainteresowałem sie tematem obronności. Wiec chciałbym prosić o wyjasnienie paru wątpliwosci które mam po przeczytaniu kilku artykolow. A wiec dlaczego na okrety Kormoran II sa kupione radary LM a nie Polskie (szczegolnie ze chyba Bystra M jest lesza). Druga watpliwosc, skoro mamy technologie budowy okretow tj Kaszub, wiem wiem duza lodz i prawie zerowe mozliwosci bojowe ale mozna na nim posadzic rakiety woda powietrze i woda woda albo choc zrobic platforme testowa do testow integracji polskich radarow i rakiet camm czy rbs, kablub w/w okretu chyba nie ma najgorszych wlasciwosci. Drugie skoro do budowy slazaka trzeba bylo wybudowac jakies specjalne formy to po co teraz dyskusja i szukanie nowych platform, czy nikt w tym kraju nie szanuje naszych ( podatnikow pieniedzy ) ?

dropik
środa, 27 czerwca 2018, 07:33

@Sternik i co z tego że produkuje skoro jest dla WP za droga. sama armata i amunicja. nie opłaca się ;) A realnie poza tą aplikacją nie istnieje żaden inny produkt który nadawałby się do użycia. Hydra to niestety produkt nie przygotowany do długotrwałej eksploatacji w warunkach bojowych. O loarze lepiej nie wspominaj.

Ok bajdur
wtorek, 26 czerwca 2018, 22:54

Kiedy armata Tryton trafi na pozostałe okręty? sporo działa to trzeba zamawiać rownolegle z odpowiednią amunicją.

Willgraf
wtorek, 26 czerwca 2018, 21:55

apropo namierzania termowizją ktoś napisała ,że termowizja ma mały zasięg :) już są systemy w WP od 20 do 60km zasięgu obserwacji zatem nie pisz w temacie jak nie wiesz kolego:) np zmodernizowana OSA :)

Kobalt
wtorek, 26 czerwca 2018, 20:57

Aby tak dalej radwar widać ze za robotę się wzięliście

JSM
wtorek, 26 czerwca 2018, 19:49

@Willgraf, do czego innego jest termowizja a do czego innego radar. Mylisz pojęcia.

Sternik
wtorek, 26 czerwca 2018, 19:45

@dropik, co ty wymyślasz? Przecież to Tarnów produkuje tą armatę na licencji KDA. Za licencję zapłaciliśmy przy okazji prac nad Loarą więc już nic więcej płacić nie trzeba, tylko produkować.

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 26 czerwca 2018, 18:53

@-CB-propagandy nie siejmy. Polamentujemy jak zobaczymy. Zamiany \"gustlika\" + jego korbki do kalibru 23mm rodem z CCCP. Rewelacyjne swego czasu. W 1973, to dawno. Tak za czasu lekarza K. czy wczesnego Siemoniaka \"udupili\" program Loary? Niedawno. Gdy Bryci z R.Navy wykryli Exocet \"w tle brzegu\" - z 11 mil, strzelali nawet z dystansu 1 mili, w czerwcu (1982) - to po 36 latach czas i na nasze reakcje. Wreszcie!!!

Kapitan Nemoc
wtorek, 26 czerwca 2018, 16:49

Ale my namy nasz narodowy kaliber 23 mm, i to jest kaliber na miarę nazych możliwości i my tym kalibrem otwieramy iczy niedowiarkom...

wuwuzela
wtorek, 26 czerwca 2018, 15:44

@olo Już przetestowane i okazało się technicznie niewykonalne. Próba poprawienia czegokolwiek w S-60 jest niemożliwa, fizycznie nie da się poprawić precyzji i szybkości naprowadzania do poziomu który uczyniłby sensownym stosowanie w tej broni nowoczesnej amunicji. Nawet sama laweta jest zbyt niestabilna i zwyczajnie zbyt nieprecyzyjnie wykonana. Niestabilna i kiepsko zrobiona do tego stopnia, że nie udało się na niej nawet posadzić 35mm (program HYDRA), i osiągnąć zadowalającej precyzji naprowadzania - ostatecznie zrobiono całkowicie nową lawetę, chociaż też holowaną, i całość nazwano A-35/AG-35. Pierwsze działa z WD-95, drugie ma własną głowicę jak efektory w Pilicy. https://www.defence24.pl/polski-system-przeciwlotniczy-z-armata-35-mm-na-finiszu-programowalna-amunicja-i-mozliwosci-eksportowe A ponieważ lądowy wariant 35mm, powielający zresztą układ lawety S-60 do pewnego stopnia, już istnieje - nie ma też sensu by coś takiego robić.

Extern
wtorek, 26 czerwca 2018, 13:38

@Willgraf poniedziałek, 25 czerwca 2018, 19:40 \"PRZYSZŁOŚCIĄ są systemy wykrywania celów termowizyjne -pasywnie bez emitowania wiązki jak to się ma w naprowadzaniu radarem. ZATEM NIE RADARY a TERMOWIZJA !\" Termowizja to mały zasięg i zależność od pogody więc w sumie tylko do zasadzek z dobrze ukrytego stanowiska ogniowego. Jeśli jesteś w ruchu, więc i tak masz małą szansę na pozostanie nie wykrytym czasem lepiej jest pierwszy zauważyć i namierzyć przeciwnika dzięki radarowi. W sumie wszystko zależy od właśnie wykorzystywanej taktyki.

PRS
wtorek, 26 czerwca 2018, 13:27

Oczywiście i tak MON nie kupi tego radaru dla MW. Powód jest prozaiczny - nie jest to produkt LM. Na ,,Orkanach\" wykorzystujemy radary od Saaba. Podobne systemy zamówili amerykanie na swoje okręty. A my na Kormoranie II montujemy radar LM będący namiastką możliwości ,,żyrafy\" - efekt okręt jest praktycznie ślepy. Dlaczego? Oczywiście Bystra M mogła by być zainstalowana na okrętach typu Lublin, Kaszubie czy nowym Ratowniku. Oczywiście mobilna Bystra mogła by być zakupiona w większych ilościach i ,,pokryć\" całe Wybrzeże. Ale nie będzie. Święto Marynarki, przemówienia, puste słowa jak co roku... i do następnego roku. Dowódca nieśmiało upomina się o potrzeby podwładnych to zostaje... zdymisjonowany. Ma być Bierny i Wierny, milczeć i przyklaskiwać.

Dalej patrzący
wtorek, 26 czerwca 2018, 08:28

Czyli AM-35 na Kormorany, Orkany, a pewnie jeszcze OHP, nawet Ratownika. Na upartego także na stare trałowce po modernizacji [tam gdzie zainstalują nowe silniki, sonary, UAV], gdzie od razu winno się dołożyć \"bulges\" na zwiększenie zapasu paliwa [autonomiczności] i stateczności. A pewnie dla standaryzacji po pewnym czasie AM-35 i na Gawronie, a jego Marliny 30 mm najlepiej byłoby odsprzedać. Plus lądowe baterie plot 35 mm z radarem - ale na nośnikach mobilnych. Pytanie perspektywiczne o zdolności C-RAM? Bo wtedy warto w to łożyć jako standard floty i wojsk lądowych i ochrony obiektów [wtedy nawet z \"restauracją\" Flakturm].

olo
wtorek, 26 czerwca 2018, 08:26

Może jednak nie kasować armat S-60 tylko je zmodernizować, połączyć z nowoczesnym radarem i opracować nowoczesną programowalną amunicję o większym zasięgu. Jednak siła rażenia oraz możliwości modernizacji amunicji tego kalibru są znacznie większe niż 35mm. Oczywiście pytanie ile mamy tych armat i jaki jest ich stan.

dropik
wtorek, 26 czerwca 2018, 07:36

@Sternik ta armata nie bedzie chroniła żadnych mostów bo zwyczajnie jest za droga dla nas. jak coś kupią to i tak będzie tego tak mało że wystarczy do ochrony 1-2 lotnisk

Sat00
wtorek, 26 czerwca 2018, 03:47

Super że wreszcie jest polski morski radar kierowania ogniem ! Następnym krokiem powinna być amunicja programowalna z Mesko dla Trytona, Tryton na Ślązaka i pierwszego Kormorana, Noteć zintegrowana systemem kierowania ogniem z Pilicą, Popradami oraz Białymi i Osami a przede wszystkim wreszcie efektory dla Narwi i Marynarki Wojennej. Warto pomyśleć o morskiej odmianie Poprada z Piorunami. Jeśli uda się wprowadzić amunicję programowalną 57 mm to S60 dostana nowe życie w ramach Blendy jako CRAM i uzupełnienie 35mm. Z zasięgiem prawie 10 km S60 zniszczy z powodzeniem każdego drona a przy dużej szybkostrzelności i prędkości pocisku prawie 1000m/s jest szansa na lepszą ochronę wybrzeża przed pociskami samosterującymi, rakietami klasy Bastion a na okręty Trytony

Sternik
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 21:44

Harry 2, TRYTON jest dość duży ale to ani na okrętach ani przy obronie stałych elementów infrastruktury (bazy, mosty, lotniska) nie ma żadnego znaczenia. Liczy się skuteczność.

-CB-
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 21:40

Ano właśnie: \"prototypowa armata została zainstalowana na okręcie ORP Kaszub”. A później zapadła cisza i tak ją sobie teraz wozi jako balast. I zapewne szybciej go zezłomują, niż armata zostanie przyjęta na uzbrojenie.

Willgraf
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:50

LOARA NG LOARA 2 LOARA II kiedy ??????????????????????????????????????

Busker
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:39

Super, ale niech nie skupiaja się tylko na polskim rynku, ale również na rynku UE.

Marek
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:32

\"TRYTON gabarytowo jest za duży. Czas, i to szybko, wprowadzić BYSTRĄ i 35mm armaty z pociskami programowalnymi do arsenału armii (okręty MW, obrona p/lot lotnisk i ważniejszych obiektów wojskowych. Czy będą na to pieniądze? Czy MON podejmie właściwe decyzje?\" @Harry 2 Tryton to jest armata morska i do tych celów, do których jest, wcale nie jest za duży. Zdejm mu osłonę, przyjrzyj się dokładnie jak rzecz wygląda i pomyśl, dlaczego tak jest. Co do reszty pełna zgoda. Podobnie jak i Ty uważam, że należy dążyć do tego, żeby trzydziestka piątka była standardem. No i dodam także, że krew mnie zalewa na to, że nie pozyskano od Rheinmetalla licencji na rewolwerówkę. A były takie rozmowy.

tom1
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 18:57

Światełko w tunelu.

Willgraf
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 17:40

PRZYSZŁOŚCIĄ są systemy wykrywania celów termowizyjne -pasywnie bez emitowania wiązki jak to się ma w naprowadzaniu radarem. ZATEM NIE RADARY a TERMOWIZJA !

Harry 2
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 17:14

TRYTON gabarytowo jest za duży. Czas, i to szybko, wprowadzić BYSTRĄ i 35mm armaty z pociskami programowalnymi do arsenału armii (okręty MW, obrona p/lot lotnisk i ważniejszych obiektów wojskowych. Czy będą na to pieniądze? Czy MON podejmie właściwe decyzje?

Tweets Defence24