Białoruski pilot Su-25 skazany za zabicie francuskich żołnierzy [KOMENTARZ]

23 kwietnia 2021, 13:50
56
Białoruscy najemnicy na tle Su-25UB. Fot. FACI
Reklama

Sąd w Paryżu skazał na dożywocie białoruskiego pilota Jurija Suszkina i dwóch obywateli Wybrzeża Kości Słoniowiej Patricea Ouei i Ange Gnanduilleta za atak lotniczy z użyciem samolotu szturmowego Su-25 w 2004 roku na pozycje sił pokojowych w Bouake. W wyniku nalotu zginęło 9 żołnierzy francuskich sił pokojowych, a 23 zostało rannych. Wyrok zapadł zaocznie, gdyż miejsce pobytu skazanych nie jest znane. Nie zidentyfikowano też wszystkich winnych.

Zdarzenie, którego dotyczyła sprawa miało miejsce podczas wojny domowej w 2004 roku. Dwa samoloty Su-25UB uderzyły na pozycje sił pokojowych rozmieszczonych w strefie buforowej między kontrolowanym przez rząd południem Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) a północą zajmowaną przez rebeliantów. Reakcją na ten nalot był odwetowy atak francuskiego lotnictwa który poważnie uszkodził praktycznie wszystkie samoloty posiadane przez Wybrzeże Kości Słoniowej, ale też wywołał zamieszki, których celem byli biali cudzoziemcy. Wielu z nich ewakuowały przed wściekłym tłumem francuskie śmigłowce.

Pierwotni sprawcy tego całego zamieszania, czyli załogi dwóch samolotów szturmowych które przeprowadziły atak na pozycje sił pokojowych, co jest jedną z osobliwości tej sprawy, wpadli dość szybko w ręce Francuzów, ale zostali wypuszczeni. Samoloty operowały bowiem z lotniska Jamusukro gdzie znajdowały się również oddziały siły francuskie, w tym spadochroniarze. Nie reagowali oni jednak na niezgodne z jakimikolwiek uzgodnieniami loty bojowe sił powietrznych prezydenta Laurenta Gbagbo, a przynajmniej przez dwa dni, dopóki celem były siły rebeliantów. 6 listopada 2004 maszyny Su-25UB przeprowadziły z niewyjaśnionych dotąd przyczyn atak z użyciem bomb i rakiet na wyraźnie oznakowany obóz francuskich sił pokojowych. Po tym zdarzeniu maszyny wróciły na lotnisko i zaczęły uzupełniać amunicję i paliwo. W tym czasie informacja dotarła do francuskiego dowództwa, które natychmiast wydało rozkaz obezwładnienia lotnictwa rządowego. 

Spadochroniarze na lotnisku w Jamusukro natychmiast ruszyli do akcji, odpalając w stronę stacjonujących tam Su-25UB dwa pociski kierowane Milan, które uszkodziły obie maszyny. W Abidżanie zdobyto dwa jednomiejscowe samoloty Su-25 i bezzałogowce Aerostar które unieruchomiono. Wszystkie cztery samoloty szturmowe zostały dostarczone przez Białoruś a ich załogi składały się z lokalnych pilotów i białoruskich najemników, którzy zostali zatrzymani przez Francuzów. Łącznie aresztowano 15 najemników z Rosji Białorusi i Ukrainy, których z niewyjaśnionych przyczyn zwolniono 4 dni później.

Co ciekawe, Francuzi nie tylko ich wypuścili, ale też „przespali” okazję, aby ich złapać, gdy 16 listopada gdy ośmiu Białorusinów podających się za „inżynierów rolniczych” zostało aresztowanych przez władze Togo. Lokalne władze wiedziały, że są to „żołnierze fortuny” i szybko zorientowały się w związku między nimi a atakiem na obóz sił pokojowych i powiadomiły Francję, że prawdopodobnie aresztowano sprawców. Z przyczyn, które pozostają do dziś nieznane, władze francuskie nie podjęły żadnych kroków i nie mając podstaw dla ich przetrzymywania Togo pozwoliło im wyjechać na Białoruś.

Dopiero na początku 2021 roku francuskie postanowiły postawić w stan oskarżenia trzech z czterech sprawców masakry w Bouake – dwóch obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej i jednego Białorusina. Oskarżenie obejmowało początkowo szerszą grupę osób, ale skaza tylko tą trójkę. Drugiego białoruskiego pilota nie zidentyfikowano. Proces odbył się zaocznie, ponieważ nie jest znane miejsce pobytu żadnego z oskarżonych. Nie wiadomo nawet, czy nadal żyją. 15 kwietnia 2021 roku paryski sąd skazał zaocznie na dożywocie białoruskiego pilota Jurija Suszkina i dwóch obywateli Wybrzeża Kości Słoniowiej Patricea Ouei i Ange Gnanduilleta.

Prawdopodobnie decyzja o tej, trwającej niespełna miesiąc rozprawie, była zastępczym krokiem i próbą wskazania, iż prawo nadal działa, również w zakresie tego typu zbrodni. Wcześniej bezskutecznie próbowano zebrać dowody i postawić w stan oskarżenia osoby odpowiedzialne za to, że sprawcy śmierci 9 francuskich żołnierzy uniknęli kary. Badano rolę jaką w zdarzeniach miały działania, czy raczej konsekwentny ich brak, jakim wykazali się w 2004 roku ówczesna minister obrony Michèle Alliot-Marie, minister spraw wewnętrznych Dominique de Villepin oraz Michel Barnier który dzierżył tekę ministra spraw zagranicznych. Próby postawienia ich w stan oskarżenia trwały do 2019 roku, gdy odmówił zajmowania się ta sprawą Court de Justice de la République, jedyny sąd uprawniony do sądzenia ministrów za ich działania w tym zakresie. Prawdopodobnie wówczas zdecydowano o postawieniu przed sądem sprawców ataku.

Cała historia pokazuje jak złożone sytuacje mogą towarzyszyć działaniom na misjach, nawet gdy są to operacja pokojowe. Jest to też ważna lekcja dotycząca znaczenia jakie ma szybkie działanie, zdecydowane decyzje i rozeznanie w sytuacji. Francja szybko zareagowała likwidując bezpośrednie zagrożenie, ale nie potrafiła lub nie chciała zatrzymać i ukarać winnych.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
Reklama
strachsiębać
sobota, 1 maja 2021, 11:43

czyli wyrok polega na tym, że będą żyć aż do śmierci ...

Jan
wtorek, 27 kwietnia 2021, 10:06

Hmmm, czyżby francuskie sądy działały wybiórczo i opieszale? Albo co gorsza ulegały naciskom :x Nieee, niemożliwe, przecież to taka stara, ugruntowana i pouczająca innych demokracja...

Ech
niedziela, 25 kwietnia 2021, 11:23

Mogli by skazac najemnikow amerykanskich np w Iraku i innych krajach. Z Black woter?

Gen. 1 samodzielnej dywizji kretów
niedziela, 25 kwietnia 2021, 20:47

Były dożywocia dla tych rzeźników z black water

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:14

Jak na razie to rzeznikami sa rosyjskie hordy od Wagnera i regulkarni zołnierze FR mordujacy bez opamiętania od Afganistanu w latach 80-tych do Syrii dzisiaj. I nikt tych bandziorów nei ukarał, wiec lepiej milcz .

Czysta prawda
środa, 28 kwietnia 2021, 11:39

A jakie masz prawo, by kazać innym milczeć? Od zawsze bezkrytycznie bronisz poczynań Wielkiego Brata znad Potomaku,wszelkie "wojenki o demokrację", bezprawne działania wobec krajów takich, jak Irak...bo przecież znaleziono "dowody" na broń masowego rażenia? I nie ważne,że oficjalnie przyznano,że te dowody były sfingowane i wszystko oparte na zamierzonym kłamstwie, nieprawdaż?Sam zamilcz i zrozum,że nikt z wielkich nie jest czysty jak łza.

Ech
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 12:34

Bylo o tym na defence? mam nadzije.

piątek, 30 kwietnia 2021, 10:30

Nie było jeszcze wtedy defence. Ale było w mediach.

droma
niedziela, 25 kwietnia 2021, 08:48

to się potwierdza , france -merde...

makumba
sobota, 24 kwietnia 2021, 21:12

We Francji zbliżają się wybory i dlatego pokazują, że coś robią w "obronie" obywateli.

Danisz
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:19

kolejny dowód na to, że Putin i kremlowska oligarchia od lat organizują państwowy terroryzm na całym świecie

zdzisiek
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:02

Moralność i praworządność Kalego.

BUBA
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:41

2004 teraz jest 2021. Ale jak to skazywac kogos kto wykonywal rozkazy ...

Tofik
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:35

Iscie salomonowy wyrok trybunalu. Skazano ale zaocznie.-wszystko zgodne z prawem i idealami humanitarnymi a klopotu z rosja nie ma . no to terrazzo tylko trzeba tak scigac zeby Nie zlapac. Mozna?Mozna!Polski rzad powinien sie uczyc. A moze Juz umie tajne wiezienia cia w police.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:32

Izrael i Irak prawie zatopili statki USA zabijając wielu Amerykanów, a USA zbombardowały ambasadę Chin w Serbii. Być może Francja skłamała o śmierci swych obywateli i dlatego wypuściła, a potem Francuzi wpadli na pomysł nacisku na obwinianych?

sed
sobota, 24 kwietnia 2021, 15:55

Czym się różni bandyta z Białorusi zabijający żołnierzy od bandyty z Francji zabijającego cywili w ramach "akcji pokojowej"?

kaczkodan
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:55

Poziomem hipokryzji.

andys
sobota, 24 kwietnia 2021, 14:06

Podobna sytuacja była w Osetii, gdy siły pokojowe zostały zaatakowane przez armie gruzińska. Gruzini dostali solidny wycisk, ale o ich zbrodniach w swiatowej prasie było cicho.

HeHe
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:33

Jakie znowu "siły pokojowe"? Osetia jest częścią państwa Gruzińskiego a Gruzna na żadne "siły pokojowe" się nie zgadzała. Zresztą był tam pokój dopóki się nie pojawiły się te "siły pokojowe" :)

wojtek
poniedziałek, 20 września 2021, 01:01

Wojna Gruzińska była sponsorowana jak Gruzja przez Niemcy , Tak zwany zwrot ludności za Stalingrad . Jak jesteś taki orzeł to spytaj lepiej co tam robił Kaczyński ! Pomagał dla Saakaszwili wysadzać samolot pełny kobiet i dzieci ? Przecież ludzi y nich dostatek , tym bardziej jak karmiła Rumunia , przesyłała paliwo a Moskwa tworzyła armię . Ale jak przyszedł kres płatności trzeba podzielić się produkcją !!!

Davien
niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:00

Andys, tych "sił pokojowych " nie powinno tam byc wiec rosyjscy najeżdżcy oberwali. Ale istotnie o rosyjskich zbrodniach w Gruzji cos cicho.

Sarmata
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:45

Nie powinno byc bo ty tak uważasz? Ale organizacje międzynarodowe uważały inaczej i dlatego ich tam wysłaly.

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:17

Nie, nei powinno tam być . Była zgoda jedynie na jeden batalion i to dawno sie powinien wynieść z gruzji. Nie4 wysłały ich tam zadne organizacje międzynarodowe ale mieli byc kilka lat na podstawie umowy rosyjsko-gruzińskiej.

Ciekawy
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:50

Jakie organizacje?

wtorek, 27 kwietnia 2021, 03:47

Na orzykład organizacja WNP do której należała Gruzja, Ukraina, Rosja i większość państw byłego ZSRR. Rosyjskie wojska pokojowe miały własnie mandat tej organizacji i były tam za zgodą Gruzji która była członkiem WNP.

karol
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 17:55

Międzynarodowe

Laki
wtorek, 27 kwietnia 2021, 08:35

Te organizacje są tak międzynarodowe jak kiedyś MAK Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Ukraina

sobota, 24 kwietnia 2021, 22:51

Idę o zakład, że Białorusini byli opłaceni przez Wyspiarzy. Pewnie oni też stoją za skutecznym zniknięciem tych pilotów

Sarmata
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:45

A ukraincy? Bo z tekstu wynika ze byli tam tez ukraincy.

Davien
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:19

Jak widać Ukraińcy i Rosjanie, którzy też tam byli nic nie zrobili wiec ich nie ścigano.

Sarmata
wtorek, 27 kwietnia 2021, 17:15

I płacono im za nic nie robienie? Mogę też tak pracować. Znasz adres pracodawcy? Mam 2 letnie przeszkolenie wojskowe i podoficerski stopień.Znam podstawy rosyjskiego.

Matnet
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:46

Tia Białoruś wysłała. Przecież wiadomo że polecenia wydano na łubiance

niedziela, 25 kwietnia 2021, 02:16

Ty pisałeś.

Pracownik Royal Canin
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:42

Typowe działanie francuski coś jest zrobiona ale nie jest zrobione .

poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:06

Bo ja wiem? Weź takie Indochiny. Niby mówi się o tym, że przegrali. Ale sprawdź po jakim czasie mieli się stamtąd wycofać według umowy zawartej zanim wybuchł konflikt i później sprawdź kiedy Francuzi stamtąd wyszli.

tut
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:00

Polityka, życie własnych żołnierzy nie ma znaczenia. Widać że Francja ma takie same standardy jak Rosja.

PrawDA
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:25

"Cała historia pokazuje", że nie ma czegoś takiego jak prawo (czy sprawiedliwość) gdy w grę wchodzą działania przywódców świata.

Dan
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:20

Ciekawe...

Janusz
sobota, 24 kwietnia 2021, 08:19

To już kpiny na całego skazali kogo ? Chyba widmo skoro nie znają pobytu to choć by się nie kompromitował i .

Tomasz
piątek, 23 kwietnia 2021, 22:40

Scenariusz na dobry film wojenny. Najemnicy walczą z najemnikami.

mali
piątek, 23 kwietnia 2021, 21:48

A kto skarze farancuskich pilotów za mordowanie ludnosci w Afryce, dawnej Jugosławii i innych panstwach swiata.

Valdore
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:11

No popatrz a to nie rosyjscy piloci mordowali cywilów w Syrii , Libii i reszcie świata?

SSoviet kryj się
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:05

a kto skarze sowietów za ich zbrodnie

Niuniu
piątek, 23 kwietnia 2021, 20:13

To byl celowy atak czy pomyłka na polu walk? Bo to chyba jest najważniejsze. W tekście przewija się informacja, że wcześniej przez 2 dni te same samoloty atakowały pozycje rebeliantów mimo istniejącego rozejmu a siły "pokojowe" francuskie się tym w ogóle nie niepokoiły. Z opisu sprawa wygląda na mocno zagmatwaną. Generalnie wątpliwe jest, że piloci do tego najemnicy sami z siebie (dla rozrywki czy z nudów) zbombardowali sojusznicze wojska Francji. Kto im wydał taki rozkaz?

Honker Haker
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:58

"Po czterech dniach zostali z niewiadomych przyczyn zwolnieni"... Skala penetracji resortów siłowych wszystkich państw Nato przez struktury wywiadu FR może być powalająca. Masowe "wypraszanie do domu" dyplomatów może być zaledwie czubkiem góry lodowej.

Iwan
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:08

Czy zaocznie osądzili swoich najemników.

Davien
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:13

Nie swoich Iwan ale rzadu WKS.

kj1981
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:46

Komedia, tylko rodzin zabitych szkoda, bo raczej już nie doczekają się sprawiedliwości.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:17

Francja zapewne nie chce by ich żołnierze „misjonarze” stanęli za zbrodnie wojenne... Polscy „misjonarze” też mogą stanąć przed irackim czy afgańskim sądem gdy USA upadną... :D

Davien
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:15

Jak na razie to grozi to rosyjskim mordercom w mundurach co mordowali masowo w Syrii, Libi, Afganistanie czy Czeczenii. A z Polaków akurat sa w Iraku i Afganistanie zadowoleni

poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 12:55

Zwłaszcza w Nangar Khel.

piątek, 30 kwietnia 2021, 10:35

Polaków w Nangar Khel?

AA
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:00

Już w krótce gdy rosja upadnie i zostaną ujawnione wszystkie jej zbrodnie to zostanie stokroć bardziej potępiona niż nazizm i tak pokrojona aby już się nigdy nie mogła odrodzić za swoje zbrodnie

magazynier
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:38

A co autor ma na myśli? Misja pokojowa zaatakowana na rozkaz władz suwerennego państwa. Czarni mieszkańcy widocznie grozili linczem na białych mieszkańcach. Proste?

zeneq
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:04

Z niewyjaśnionych przyczyn? Raczej na jeden telefon z Paryża.

Eee tam
piątek, 23 kwietnia 2021, 16:18

Pilotów skazali ale przecież sami sobie rozkazów chyba nie wydali?

Davien
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:16

Skazali nie tylko pilotów jakbys czytał artykuł.

Tweets Defence24