Białoruś ujawnia scenariusz Zapad-2021

25 sierpnia 2021, 09:04
Zapad-2017
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru
Reklama

Jak donosi agencja BelTA, Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi opublikowało oficjalny scenariusz białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych "Zapad-2021". Ma on opierać się na scenariuszu agresji na jedno z państw członkowskich Związku Rosji i Białorusi.

Informację tą przekazał wiceminister obrony Republiki Białorusi Wiktor Gulewicz, a koncepcja ćwiczeń miała być opracowana wspólnymi siłami przez Sztaby Generalne Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji. Ma ona mieć wedle deklaracji białoruskiego resoru obrony charakter "defensywny". Przy jej opracowaniu uwzględniono także najnowsze wyniki doświadczeń z ostatnich konfliktów zbrojnych, a także procedury i zasady użycia wojsk obu państw w rozwinięciu operacyjnym.

Jednym z kluczowych opcji rozwoju sytuacji polityczno-wojskowej jest zaostrzenie napięć międzynarodowych, które miałoby doprowadzić do destabilizacji  w regionie, a następnie obcej agresji na Białoruś lub Rosję. Towarzyszyć miałyby temu powstanie i eskalacja konfliktu związanego ze wzrostem aktywności nielegalnych grup zbrojnych, separatystycznych i terrorystycznych, które dodatkowo miałyby otrzymywać wsparcie zewnętrzne. Terytoria walczących stron i granice państw są z kolei tutaj określane warunkowo.

Wymienia się tutaj stronę "północną" w postaci Państwa Związkowego Republiki Polesia i Federacji Centralnej oraz "zachodnią" w postaci koalicji państw Wilii, Pomorza i Republiki Polarnej oraz międzynarodowe organizacje terrorystyczne. Główną przyczyną pogorszenia się relacji pomiędzy oboma obozami było dążenie strony "zachodniej" do destabilizacji sytuacji w Republice Polesia i pogorszenia stosunków pomiędzy podmiotami Państwa Związkowego, a także zmiany przywództwa politycznego w Republice Polesia oraz przyłączenie jej zachodnich regionów do państwa Willa.

Działania strony "zachodniej" miały nie przynieść jednak oczekiwanych rezultatów jakim miała być wojna domowa w Republice Polesia. W związku, z czym przeciwnik podjął próbę wdrożenia najbardziej radykalnych środków, w efekcie czego rozpoczął agresję przeciwko temu państwu. Federacja Centralna wsparła Republikę Polesia oraz zdecydowała się podjąć działania mające zapewnić stabilność w regionie, które opierają się na normach prawa międzynarodowego oraz zachowaniu integralności terytorialnej i niezależności swojego sojusznika. W tym celu oba Państwa Związkowe zdecydowały się na użycie zestawów środków mających na celu zakończenie walk na ich warunkach oraz dostosowanych do poziomu zagrożenia ze strony przeciwnika. 

W praktyce może to oznaczać - co zresztą nie jest zaskoczeniem - ćwiczenie scenariusza konfliktu przeciwko krajom bałtyckim i Polsce, oczywiście formalnie "odpierania" rzekomej "agresji" z ich strony. Warto tutaj odnotować, że scenariusz ćwiczenia mówi też o stopniowaniu zaangażowania wojskowego - od konfliktu hybrydowego ("destabilizacji") do zakładającego zastosowanie szerokiego spektrum środków wojskowych. Można więc domniemywać, że tego rodzaju zdolności budują Moskwa i Mińsk.

Jeśli chodzi o sam temat ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 to jest nim "Wykorzystanie zgrupowań wojsk (sił) w interesie zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego". Wszystkie przewidziane w jego ramach działania mają odbyć się w dniach 10-16 września na terytorium całej Białorusi, a także dziewięciu wybranych poligonach w Rosji. Co warte podkreślenia działania te mają być ostatnim etapem działań realizowanych w ramach połączonego systemu szkolenia białoruskiej i rosyjskiej armii w bieżącym roku.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
BOGDAN61
wtorek, 9 listopada 2021, 07:27

obecna sytuacja jes na reke putinowi dlatego ze po rozpoczeciu konfliktu zbrojnego z polska przez lukaszenke ,putin bedzie mial pretekst do wkroczenia z silami zbrojnymi nabialorus pod pretekstem ze lukaszenka zagraza pokojowi w europie i na swiecie usunie go ana tronie obsadzi swojegoczlowieka zdobywajac calkowita kontrol nad bialorusia,a w oczach swiata wyjdzie na obronce pokoju

Haqn Matat
wtorek, 31 sierpnia 2021, 22:13

Co jest gorsze dla Polski? FR z Putinem, czy USA Bidenem?!

Berek
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 07:24

Atak przeprowadza na Podlasie przesmyk suwalski. To bedzie głównym celem. To tam sa największe zgrupowania dwyersyjne. Dla oczywiście kacapy kqicza no po co mamy to tobic a no po to samo co zawsze ze ze wam w tej waszej malej rosji za ciasno. Nadzieja sa Chiny ktore niebawem zajma cala Syberie i jej zasoby ktore zawsze balezaly do chin

Haqn Matat
wtorek, 31 sierpnia 2021, 22:11

FR ewentualnie może sprawdzić teraz jak funkcjonuje NATO po wielkiej porażce USA w Kabulu i gwarancjach dla Ukrainy działając metodą małych kroków może przetestować teraz gwarancję sojuszu OTAN... Karty na stół, ale to może doprowadzić do konfloktku światowego, lub do poświęcenia jak zwykle jakiegoś państewka w celu zachowania starego ładu i tu sprzyja obecny "śpiący" prezydent USA, a nawet powiedziałbym uśpiony lub powoli usypiany.

Konrad
czwartek, 26 sierpnia 2021, 02:52

Nie siejcie niepotrzebnie paniki. Przecież każdy zapad ma niemal identyczny scenariusz. W 19 było to samo, dokładnie to samo. Sami dajecie się rozgrywać jak małe dzieci ruskim trolom... Błagam

niedziela, 14 listopada 2021, 12:37

Aha

fghgh
piątek, 27 sierpnia 2021, 00:14

A liczysz też ćwiczony przez Rosję, podczas Zapad-2017, ofensywny atak nuklearny na Polskę?

ałtor
czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:34

...pkwiedział uspokajająco ruski trol, zeby zamaskować atak na pribałtyki i Polske.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 25 sierpnia 2021, 15:33

Na tym obrazku, zaraz pod PGZ75 lat+F-16...jest chyba o poligonach. W liczbie 4 w okolicy przy Baltic, drugie tyle blisko naszej wschodniej granicy. Jeden bardzo blisko naszej , dawniej, twierdzy Brzeskiej. PO czynach ich poznamy, czyli po relacjach na Def24. Czyli czy scenariusz "niezmienny" po tym co zrobi Taliban po, przypadkowo 1szym/9...2021. Na ilustracji ponad reklamami PGZ+F-16, jedzie bwp, Za nim dwa T-ciaki w opakowaniu obfitym zieleniny. Po pierwsze, satelita "widzi" jak zielenina maskowania obumiera, bo wtedy tak na czarno, trupi kolor "bije" w niebiosa. I satelita to "widzi". Po drugie. w podczerwieni, nawet w mgle jesiennej, takie "maskowanie" to ...hehe. W nocy, w 1991, kowboje i Bytany ( czy Francuzi to nie wiem) WIDZIELI T-caki Husajna, i bwp-y LEPIEJ jak w jasnej porze doby. No i te kolportowane newsy o roztrzeliwaniu oponenta z 2 mil. To 3 kilometry. Po trzecie ; bwp...przed T-ciakami to z leksykonu SS. Peipera z przegranej kontrofensywy w lasach w Ardenach?! Bwp jako "wykrywacz min"?!!

Pep
środa, 25 sierpnia 2021, 15:26

„ Towarzyszyć miałyby temu powstanie i eskalacja konfliktu związanego ze wzrostem aktywności nielegalnych grup zbrojnych, separatystycznych i terrorystycznych, które dodatkowo miałyby otrzymywać wsparcie zewnętrzne. Terytoria walczących stron i granice państw są z kolei tutaj określane warunkowo.”. kacapskim coś się pomyliło pisząc o Donbasie i wspieraniu przez nich separatystycznych grup terrorystycznych.

amerykański stek bzdur
środa, 25 sierpnia 2021, 19:29

Rosjanie w Donbasie i na Krymie są u siebie, to bydło amerykańskie w Europie nie ma czego szukać, chyba że guza :)

czwartek, 26 sierpnia 2021, 08:25

Ja

Gr
środa, 25 sierpnia 2021, 23:02

Jesteś ubogi umysłowo...

Komintern
środa, 25 sierpnia 2021, 15:01

Bzdura, chodzi o przećwiczenie napadu na Polskę a lemingi będą pełnić rolę tych co witają najeźdźców czerwonymi flagami ("no bo ta ziemia należy do wszystkich ludzi!")

słabe to
środa, 25 sierpnia 2021, 14:45

czyli standard, zapewne znowu będą ćwiczyć napaść na Polskę z użyciem broni jądrowej, dla rzekomej deeskalacji

erty
środa, 25 sierpnia 2021, 14:32

Patrząc na wschodnią granicę mam nieodparte wrażenie że ćwiczenia ZAPAD 2021 już trwają. A opozycja jest elementem tej "zabawy".

środa, 25 sierpnia 2021, 20:12

Dzisiaj rano widziałem jak śmigłowiec nad poligonem w okolicach Brześcia zrzucał desant na spadochronach a sporo tego było lepiej niech nie zniesie wiatr na naszą ziemię

ciekawski
środa, 25 sierpnia 2021, 14:24

Dlatego tak prowokują i będą prowokować.

rob ercik
środa, 25 sierpnia 2021, 13:47

Tik tak, całkiem realistyczny scenariusz ... częściowo już pokrywający się z faktami

Fanklub Daviena i GB
środa, 25 sierpnia 2021, 13:38

Scenariusz bardzo realny. Politycy i generałowie z USA, którzy od powstania USA nie mogą strawić życia w pokoju, nawołują, by "środki uwolnione z Afganistanu" wykorzystać "do zmiany reżimu na Białorusi". Ponadto od 2018 USA przyznaje się do tego, co od min. 2008 wszyscy wiedzieli - że USA nie jest w stanie prowadzić wojny na dwóch frontach (rosyjskim i chińskim) i w przypadku zatargów z Chinami mają Amerykanie "pomysła", by związać Rosję wojną z Ukrainą i Białorusią, dostarczając tym krajom ogromnych ilości uzbrojenia i wsparcia NATO... :D

pragmatyk
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:27

Na razie to Ukraińcy mają inną politykę i o ogromnych ilościach uzbrojenia mogą pomarzyc. Po drugie nikt za darmo im nic nie da ,chyba że sprzęt z demobilu .

Polish blues
środa, 25 sierpnia 2021, 13:26

Ujawnia? Śmiech na sali. Równie wiarygodne informacje jak dane z białoruskiej komisji wyborczej

rozbawiony
środa, 25 sierpnia 2021, 13:02

Niezły fantasta musiał opracować założenia ćwiczeń Zapad 21 . Atak Polski i krajów bałtyckich na Białoruś !!! Koń by się uśmiał . Trochę mniej śmiesznie się robi gdy uzmysłowię sobie , że może to być scenariusz prowokacji uzasadniającej atak na te kraje / vide prowokacja gliwicka/.

pragmatyk
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:34

W sytuacji Białorusi pozwoliłoby to wcielic ją do Rosji pod byle pretekstem, wejśc wojskami operacyjnymi i stworzyc dodatkowe zagrożenie dla Ukrainy ,a takze dla krajów bałtyckich i Polski. wojsko Białoruskie jest tylko uzupłnieniem wojsk rosyjskich i w razie konfliktu nie spełnia jakiejs wazniejszej roli. wynika to zresztą z zalożenia ćwiczeń.

abenader
środa, 25 sierpnia 2021, 18:53

Najpierw twierdzą że bronią się przed atakiem potem mówią że rozwijają zdolności do działań hybrydowych.Ale konflikt hybrydowy nie ma charakteru defensywnego.Tak się sami zaklamali ze zaprzeczyli własnej teorii współczesnego konfliktu zbrojnego która gen.Gierasimow przedstawił kadrze dowodczej SZ RF w 2013 roku.

Eee tam
środa, 25 sierpnia 2021, 12:58

W sumie coś jakby jednak wrócił ZSRR tylko w takim bardziej kołchoźnikowo-kabaretowym wydaniu.

Viktor
środa, 25 sierpnia 2021, 12:42

Napad21 Talibowie zajęli Grodno

Grzegorz
środa, 25 sierpnia 2021, 12:38

Ludzie na Białorusi nie mają co jesc a Lukaszenka urzadza manewry z Putinem. Polska totalna opozycja na pewno poprze Lukaszenke i jego wojnę hybrydowa jak się patrzy n2toco wyprawiaja politycy PO na granicy razem z TVN.

pragmatyk
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:35

A co wyprawiają ? Podobno SG zabiła już parę dzików.

Woyak
środa, 25 sierpnia 2021, 23:25

Racja

Jojo88
środa, 25 sierpnia 2021, 12:21

OK. No to już wiemy że coś będą szykować żeby odwrócić uwagę społeczeństwa od problemow wewnetrznej polityki i kiepskiej gospodarki. Grodzieńscy Polacy będą świetnym workiem treningowym (tzw. terroryści) a Willia ( nawet nie ukrywają że chodzi o Wilno czyli Litwę), Pomorze (Polska), i Republika Polarna ( Estonia z Łotwą czy ... Finlandia) to tzw. agresywmy Zachód. Aha... Chyba w ciągu max. 5 lat będzxie bardzo ciekawie w naszym rejonie ( np. " Zielone Ludziki" w Białymstoku???) . No nic... widać czasy pokoju się skończyły... A tak marzyła mi się Federacja Wszechsłowiańska :-) pokojowa i grająca do jednej bramki...

n@ti
środa, 25 sierpnia 2021, 11:50

Słusznie na razie atakują posłowie opozycji :))

Mike Texas USA
środa, 25 sierpnia 2021, 11:48

Czy polscy wojskowi obserwatorzy zostali zaproszeni na ćwiczenia napad 2021 ? Jak nie to NATO powinno przestać wpuszczać obserwatorów z Rosji.

Driver25
środa, 25 sierpnia 2021, 23:26

Bardzo słuszna uwaga

Tweets Defence24