Wzmocnienie strategicznej współpracy Pekin-Moskwa?

30 grudnia 2020, 14:20
chiny_rosja
Fot. kremlin.ru
Reklama

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem miał stwierdzić, że "kryzys i zmiany sytuacji na świecie nie zaszkodziły relacjom chińsko-rosyjskim, które przetrwają wszelkie zewnętrzne próby tłamszenia i podziału".

Xi zaznaczył, że pandemia koronawirusa jest bezprecedensowym wyzwaniem i poważnie wpłynęła na globalną gospodarkę, a świat „wkroczył w okres burzliwych zmian” – podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej chińskiego MSZ.

„Zmiany w sytuacji międzynarodowej ani ingerencje żadnego innego czynnika nie wpłynęły na relacje chińsko-rosyjskie. Wzmocnienie strategicznej współpracy pomiędzy Chinami a Rosją może skutecznie oprzeć się wszelkim próbom tłamszenia lub podziału tych dwu krajów” – ocenił Xi według komunikatu.

Przywódca ChRL oświadczył również, że Chiny i Rosja pomagały sobie wzajemnie w sprawach dotyczących ich kluczowych interesów i „aktywnie przewodziły międzynarodowej współpracy na rzecz opanowania epidemii” – napisano.

Reklama
Reklama

Putin podkreślił, że mimo pandemii koronawirusa relacje rosyjsko-chińskie rozwijały się stabilnie. Wyraził wolę dalszego współdziałania w kwestiach kluczowych interesów obu państw oraz zacieśniania „strategicznej koordynacji i współpracy w sprawach międzynarodowych” – napisano na stronie chińskiego MSZ.

Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” władze Chin zabiegają o wzmocnienie relacji z innymi krajami przed inauguracją nowego prezydenta USA Joe Bidena, zaplanowaną na 20 stycznia. Wysokiej rangi chińscy urzędnicy odwiedzali w ostatnich tygodniach kraje Azji Południowo-Wschodniej i Europy, podczas gdy USA nakładały na Chiny sankcje i zapowiadały twarde stanowisko zarówno wobec Pekinu, jak i Moskwy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Gość
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:50

Rosja ma jedno zabezpieczenie by współpracować z Chinami broń jądrową. W erze dzisiejszego postępu taka decyzja w przyszłości, może być dużym błędem popełnionym przez Rosję. Co będzie jeżeli w przyszłości może nie tak odległej okaże się, że to nie Zachód ,ale Chiny są największym zagrożeniem dla Rosji. Według mnie widać wyraźnie, że administracja Putina nie działa dla dobra wspólnego Rosjan ,ale dla określonych grup społecznych.

laik, zupełny laik
środa, 30 grudnia 2020, 21:57

Chiny już pytają, czy w 2022 roku Rosja sprzeda, albo wypożyczy na kilka dni jeden z nowych silników do SU-57. Jednocześnie pamiętajcie, że podobno w 2035 roku "na jednym pagórku będzie mógł być tylko jeden tygrys" - Xi Jinping.

yaro
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:10

mają silniki od Su-27 i nie potrafią skopiować --- o to bym się nie martwił mogą im wypożyczyć.

cecer
środa, 30 grudnia 2020, 17:56

dwa raki z nukami. kiedys jak jednemu podwinie sie noga drugi go zaatakuje

yaro
środa, 30 grudnia 2020, 17:46

Mówiąc oględniej, Chińska armie obecnie nie jest w stanie wybudować przynajmniej trzech kluczowych technologii które Rosja opracowała jeszcze za czasów ZSRR. 1. System obrony przed atakiem nuklearnym --- Chiny porozumiały się z Rosją w tym temacie, ponadto ten system jest właśnie przez Rosję budowany w Chinach (nie wiemy z nic więcej na temat zaawansowania tej inwestycji) System ten Rosji się bardzo opłaca ponieważ przenosi skutecznie granicę wykrycia ataku balistycznego, system ten będzie współdziałał z rosyjskim. 2. System dowodzenia na szczeblu Armii -- kolejny system którego Chiny nie są w stanie opracować. 3. System komunikowania się ze strategicznymi OP. ---- Tylko dwa kraje posiadają coś takiego a kilka krajów z tego korzysta. Ten system opiera się o jądro ziemi, posiada go tylko Rosja i USA, USA udostępniają go marynarce Wielkiej Brytanii a Rosja udostępnia go marynarce Chin --- czy Rosja zdradzi tajemnicę Chinom jak go wybudować, bardzo w to wątpię ale ta kluczowa technologia stanowi granicę której słabsze państwa nie potrafią przeskoczyć. ----- teraz mamy odpowiedź dlaczego Chiny trzymają się Rosji.

Wania
czwartek, 31 grudnia 2020, 09:29

Czyli Rosja sprzedaje swoje kluczowe systemy wojskowe dostając w zamian garść dolarów. Chiny będą mogły poznać mocne i słabe punkty rosyjskiego systemu antybalistycznego, unowocześnią go i będą mogły się obronić przed rosyjskimi rakietami, potrafiąc przy tym przełamać system zainstalowany w Moskwie. To samo z systemem dowodzenia. Kwestią czasu jest złamanie i skopiowanie systemu komunikacji okrętów. Chiny tylko czekają, aby podporządkować sobie Rosję lub ją zaatakować. A znając rosyjską obronę antybalistyczną odpadnie czynnik ataku jądrowego w pełnej skali. Mao wskazał na Rosję jako wroga Chin i nic się w tej materii nie zmieniło.

slow-o
czwartek, 31 grudnia 2020, 06:01

Wprost nieprawdopodobne, że można przebić zwyczajowe fantasmagorie rosyjskiej propagandy. A jednak...

Zółty
środa, 30 grudnia 2020, 16:12

Wystarczy zestawić liczbę ludności, pkb, poziom zaawansowania technologicznego żeby stwierdzić kto w tym "związku" nosi spodnie.

No skąd
środa, 30 grudnia 2020, 19:10

Pieniądze to nie wszystko

Smiechow
środa, 30 grudnia 2020, 16:06

Już dwa lata temu pisałem (wyśmiewany) ,ze strategiczne stosunki miedzy Rosją i Chinami będą się zacieśniać ,bo tak podpowiada trzeżwa ocena sytuacji i zdrowy rozsądek ,a nie propagandowe chciejstwo ,ględzenie o kolonizacji Syberii przez Chińczyków ,granicy na Bugu ,bartosiakowe pieldoły o przeciągnięciu Rosji przez USA na swoją stronę..,bo Rosja ponoć ( jak twierdził) "przebiera nózkami "czekając na propozycję .To nie ten czas co onegdaj i potencjały nie te same co za Stalina... Nawet dziecko potrafi dojść do wniosku ,ze dwa patyki ściśnięte w garści razem trudniej złamać ,niżli każdy z osobna . Putin jest za sprytny ,by dać się zwieść "kurdyjskim obiecankom" ,a po klęsce Chin samemu zostać wykończonym pod byle pretekstem :)

obserwator
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:59

Bredzisz, wystarczy spojrzeć na mapę, aby wiedzieć, że ta miłość ze strony Rosji to tylko gra i Pekin o tym doskonale wie. Przykładów w chyba najlepszej książce o geopolityce Piotrzkowicza jest całe mnóstwo, ale jeden bije po oczach szczególnie, Chiny budują rocznie 10 tyś. Km wielopasmowych autostrad, ile miesięcy budowaliby Nowy Jedwabny Szlak przez Rosję, rok, dwa, to czemu nie ma nawet 1 km.

Yugol
piątek, 1 stycznia 2021, 01:35

Jedwabny szlak już jest wyznaczony przebiega przez Rosję a nawet i przez Polskę tylko czy będziemy w stanie wykorzystać ten fakt z tą swoją pychą ?

Adam S.
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:01

Rosja jaka jest, każdy widzi. Nie ma szans na "przeciągnięcie" jej na stronę cywilizacji Zachodu. Natomiast o żadnym strategicznym sojuszu między Chinami a Rosją nie może być mowy. Taktyczny - owszem. Chiny potrzebują tych nielicznych technologii militarnych, które Rosja jeszcze posiada. Ale Rosja nie jest już dla Chin ani partnerem, ani zagrożeniem. Chiny wyrosły, Rosja nie. Teraz Rosji pozostała już tylko droga, którą opanowali najlepiej - dywersja i destabilizacja innych krajów, żeby też się nie rozwijały. Brexit, podpuszczanie Katalonii, cyberdywersja w USA itp. Ciekawe jak zareagują Chiny, kiedy Rosja spróbuje czegoś takiego u nich :)

Hanys
środa, 30 grudnia 2020, 16:00

Chiny i Rosja grają w jednej drużynie. I to jest silniejsza drużyna, strach przed tym sojuszem jest wielki, ja rozumiem. Też bym na waszym miejscu się bał i szykował sobie dziurę w ziemi w tym USA, podobno tam robią z tego niezły biznes z tych "bunkrów rodzinnych" ;)

Eee tam
środa, 30 grudnia 2020, 15:26

Dekady mijają a z Moskwy i Pekinu ciągle wywala fontanna problemów dla reszty świata

Zdziwiony
czwartek, 31 grudnia 2020, 06:57

A ja myślałem że ze stanów!

daman
środa, 30 grudnia 2020, 21:09

A z ameryki "pokój i demokracja" wywala.

Adam S.
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:10

No jakoś tak. Dominacja USA to śmieciowe jedzenie, głupawe holywoodzkie filmy i kredyty hipoteczne na dom. Z których tak naprawdę nie musisz korzystać. Dominacja Rosji to brak wszystkiego, praca za fikcyjne pieniądze i kulka w potylicę dla niezadowolonych. Zapomniało się, jacy dumni chodziliśmy z wianuszkiem papieru toaletowego na szyi, kiedy udało się go dostać? Zapomniało się peweksów i wypłaty miesięcznej, za którą można było kupić od cinkciarza 10 dolarów?

Tweets Defence24