Artylerzyści pojadą do Libanu

1 lipca 2021, 13:26
thumbnail_2021.07.01_Szykuje_sie_IV_zmiana_glowne_MG_2153
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12. BZ
Reklama

Polscy i węgierscy żołnierze stanęli do ostatniego egzaminu przed misją w Libanie - certyfikacji czwartej zmiany kontyngentu.

Wspomniany sprawdzian potrwa od 29 czerwca do 2 lipca br. na obiektach szkoleniowych Garnizonu Stargard. W czasie jego trwania żołnierze IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL przejdą szereg sprawdzianów teoretycznych i praktycznych. Jak informuje oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej kpt. Błażej Łukaszewski, zespół z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych będzie mógł stwierdzić czy są odpowiednio przygotowani do realizacji zadań w rejonie misji.

W czasie certyfikacji sprawdza się zarówno szereg niezbędnych dokumentów, poziom wiedzy teoretycznej (m.in. Międzynarodowe Prawo Humanitarne Konfliktów Zbrojnych i Prawo użycia broni), jak i praktyczne działanie w trakcie strzelań bojowych i działań taktycznych. Jeśli żołnierze zaliczą ją pozytywnie, to już pod koniec sierpnia br. powinni wylecieć do Libanu. Kolejna już, bo IV zmiana PKW UNIFIL jest tworzona przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, tym razem na bazie choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Dowódcą kontyngentu będzie dowódca das-u podpułkownik Radosław Lewandowski.

image
Reklama

W składzie kontyngentu, oprócz 12. Brygady znajdują się także żołnierze z m.in.: Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania, 12. batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ze Szczecina, 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Co warte podkreślenia wspomniani artylerzyści nie zabiorą jednak ze sobą na misję dedykowanych ciężkich systemów uzbrojenia użytkowanych na co dzień. Będą oni wykonywali w Libanie klasyczne zadania takie jak patrole terenowe i nadzór określonych punktów z wykorzystaniem m.in. wojskowych samochodów terenowych HMMWV oraz kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. W SZ RP w przypadku misji pokojowych i stabilizacyjnych jest to normalna praktyka, która występowała już w trakcie trwania PKW Irak i PKW Afganistan.

image

Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12. BZ
image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12. BZ
image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12. BZ 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Beton w głowach?
piątek, 2 lipca 2021, 13:49

Jak przystało na nazwisko - Lewandowski na pewno dobrze i skutecznie strzela. Myślałem,że nasi zabiorą jakąś artylerię i będą mieli narzędzie tam Polacy szybkiej reakcji z moździerzy czy nawet artylerii rakietowej czy lufowej. Można byłoby poćwiczyć rozpoznanie sił w okolicy i namierzyć je. Świadomość oberwania w łeb z góry ostudziłoby ewentualnych prowokatorów. Propaganda mogłaby poinformować okolicę o skuteczności artylerii naszej. Przy okazji drony nasze winny tam szaleć w okolicy. Misje to świetny poligon także dla wywiadu.

Aniani
piątek, 9 lipca 2021, 20:52

Co za bezsensu komentarz :D To jest misja POKOJOWA, ma na celu wsparcie miejscowej ludności, rządu i armii Libanu.

SYGNALISTA
czwartek, 1 lipca 2021, 21:35

Spokojnie ....jest światełko w tunelu artyleria będzie .Nasi misjonarze -artylerzyści mają zabrać granatniki spg 9 w tym celu są przystosowywane pod granatniki cztery wozy terenowe HMMWV podobną ilość mają przygotować Węgrzy ..więc spokojnie artyleria będzie doskonalić artylerię

gosc
czwartek, 1 lipca 2021, 21:20

a od czego mamy piechote,nastepnym razem pilotow wyslac.

Aniani
piątek, 9 lipca 2021, 20:55

Od tego, że ta piechota jest tam już od 3 zmian. A w czym to zadania misji pokojowej są tak wymagające, że nie mogą ich wykonywać inni żołnierze? Piloci, nie wiedziałem, że są wśród nich szeregowi?

Edd
czwartek, 1 lipca 2021, 20:30

A w Libanie będą rzucać zapalnikami do rpg7

Tweets Defence24