Arktyka. CV90 strzela ze Spike-LR

8 stycznia 2020, 10:08
Zrzut ekranu 2020-01-8 o 10.40.16
Fot. BAE Systems
Reklama

Konstruktorzy BAE Systems przeprowadzili pomyślnie integrację, a podczas niedawnej serii testów także próbne strzelania przeciwpancernego pocisku kierowanego dalekiego zasięgu z bojowego wozu piechoty CV90.

Testy poligonowe zostały przeprowadzone w trudnych warunkach arktycznych, z użyciem pocisku Rafael Advanced Defense Systems Spike-LR (dalekiego zasięgu), którego wyrzutnię zamontowano na wozie BAE Systems Hägglunds CV90. Cel znajdował się w odległości ponad 2000 metrów. Była to pierwsza próba wystrzelenia z CV90 zintegrowanej z nim wersji kierowanego pocisku przeciwpancernego. Według BAE Systems jej przebieg potwierdził, że CV90 można łatwo dostosować do nowych technologii w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb klientów.

Czytaj też: Indie zakupiły Spike LR

Grudniowe próby odbyły się w północnej Szwecji w temperaturach poniżej zera, przy dużych opadach śniegu i słabej widoczności.„Nowa funkcjonalność może zmienić dynamikę pola bitwy i jest kolejnym przykładem na to, jak doskonała mobilność i przeżywalność CV90 pozwala efektywniej walczyć z przeciwnikiem w dowolnych: terenie, warunkach pogodowych, momencie i na każdym polu bitwy.” (...) „Doceniamy udział firmy Rafael i jej zespołu odpowiedzialnego za pocisk Spike w zademonstrowaniu tej ważnej zdolności. Cieszymy się z dalszej współpracy, pozwalającej zapewnić obecnym i przyszłym klientom to potężne uzupełnienie skuteczności bojowej CV90” - powiedział dyrektor programu CV90 w BAE Systems Hägglunds, Dan Lindell.

BAE Systems realizuje obecnie szwedzki kontrakt rządowy na dostawę CV90 w wariancie samobieżnego moździerza o nazwie Mjölner, który zapewnia większą mobilność pododdziałom artylerii, wykonującym zadania bliskiego pośredniego wsparcia ogniowego.

Do arsenału sił zbrojnych Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Holandii trafiło już ponad 1200 egzemplarzy CV90 w różnych wersjach. Pojazd był już wykorzystywany operacyjnie i został zaprojektowany z myślą o uwzględnieniem potencjału rozwojowego, co ma pozwolić jego użytkownikom sprostać wymogom zmieniających się misji.

Spośród wymienionych państw Estonia, Finlandia i Holandia używają lub zakupiły ppk rodziny Spike, a inne kraje, jak choćby wzmacniająca swoje siły zbrojne Szwecja, mogą być potencjalnie zainteresowane ich zakupem. CV90 bierze też udział w czeskim przetargu na następcę BMP-2, a czeskie siły zbrojne będą prawdopodobnie zainteresowane pozyskaniem wozów zintegrowanych z ppk Spike LR/LR2.

Obok oferowanego przez BAE Systems CV-90 w czeskim przetargu uczestniczy też niemiecki Lynx proponowany przez Rheinmetall Defence oraz ASCOD 2 produkcji General Dynamics European Land Systems.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Ceska Meska
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:18

CV 90 arctic Wszystkie smary arctic od francuskiej firmy zdaly egzamin to jest najważniejsze dla nordykow

Marek L.
piątek, 10 stycznia 2020, 01:43

A co ty tutaj bełkoczesz o jakiejś "francuskiej firmie" ???? BAE Hägglunds CV-90 jest skonstruowany, oraz jest produkowany całkowicie, i na 100%, w Szwecji .......

Naiwny
środa, 8 stycznia 2020, 15:13

Strzelanie w temperaturze poniżej zera. To Arktyka? Teraz w Arktyce jest poniżej -30C. Jak w takich temperaturach zacznie się sprawdzać zachodnie uzbrojenie to wtedy można pisać o "Arktyce". Takie warunki jak w artykule to są charakterystyczne dla zimowych miesięcy na polskich mazurach a nie w arktyce.

Davien
sobota, 11 stycznia 2020, 01:45

Naiwny, jak na razie to Rosja musiała specjalnie konstruować sprzęt by jej w Arktyce działał. A jak widać Szwecja nie ma z tym żadnego problemu:)

Marek L.
piątek, 10 stycznia 2020, 01:39

A ty to tam akurat byłeś, "Naiwniaczku", i akurat ty to tam wtedy mierzyłeś tę temperaturę, bo tak dokładnie ty to wiesz, że ona była tylko trochę poniżej zera, tak, jak na "naszych Mazurach" ????

dkdk
środa, 8 stycznia 2020, 14:02

nasze pioruny wysłac tam piorunem i przetestować

Łukasz
piątek, 10 stycznia 2020, 07:23

jak nie wiesz o czym mówisz to nie mów

mobilny
środa, 8 stycznia 2020, 11:39

Uważam że Lynx w Czechach polegnie o nawet nie Pumie. ASCOD jakoś tak nie ma siły przebicia więc mi wychodzi że CV90 wygra i słusznie zresztą bo uważam że to całkiem rozsądna maszyna

lol
środa, 8 stycznia 2020, 22:32

W Czechach wygra to co będzie tańsze. To jest ten słynny Czeski "pragmatyzm" którym parę osób na forum lubi się zachwycać. Dużo gadają, dużo obiecują, a w końcu okazuje się że kołdra jest za krótka i nogi wyłażą i biorą po taniości.

Nesher
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:04

Kolejny z wielu polskich mitów. Na przykład. w przypadku dwóch dużych przetargów, które zrealizowało czeskie Ministerstwo Obrony (radar MADR i śmigłowce), zdecydowanie nie wybrano najtańszych ofert. W przypadku radarów SAAB oferował swoje radary o około 300 milionów CZK taniej niż zwycięska ELTA, oferta dla śmigłowców (H1 od Bell) była najdroższa od pozostałych 4.

mobilny
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:00

Czyli CV90

Nesher
środa, 8 stycznia 2020, 12:05

Widzisz, w Czechach profesjonalna opinia publiczna uważa CV 90 za najmniej odpowiedni system (o najmniejszym potencjale dla przyszłego rozwoju) i ogólnie oczekuje się, że Lynx (który jest prawdopodobnie ulubieńcem żołnierzy) i ASCOD, który z kolei popiera niektórych polityków ze względu na tradycyjnie bliską współpracę największej czeskiej zbrojowni CSG i GDLSE, a ponadto właściciel CSG jest hojnym zwolennikiem kampanii prezydenckich obecnego prezydenta M. Zemana.

środa, 8 stycznia 2020, 23:57

Co twa profesjonalna opinia publiczna twierdzi to jedno a rzeczywistość drugie gdybys popatrzył na profesjonalna opinie w Polsce to byś wiedział bo wszyscy wiedzą co jest naj i co by chcueli i jak należy robić ale na tym często się kończy.

Nesher
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:56

Innymi słowy, masz na myśli, że jako Polak, który być może był kiedyś w Pradze na wycieczce szkolnej, wiesz lepiej niż czescy profesjonalni komentatorzy, jak to się dzieje?

piątek, 10 stycznia 2020, 07:01

Nie nie wiem i ty też nie wiesz możemy podejrzewać chyba że jak Davien masz kontqkty na najwyższych szczeblach we wszystkich państwach na świecie lub uczestniczysz w przetargu. Daruj

Tweets Defence24