Ciężkie amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim

22 kwietnia 2020, 11:01
800px-US_Navy_120212-N-OY799-157_U.S._Navy_ships_are_underway_in_the_Pacific_Ocean
Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Kenneth Abbate/U.S. Navy
Reklama

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała we wtorek, że dwa jej okręty operują na Morzu Południowochińskim. USA wysłały je w rejon sporu między Chinami i Malezją. W konflikt zaangażowane są także inne państwa regionu.

Śmigłowcowiec desantowy USS America i krążownik rakietowy USS Bunker Hill znajdują się w rejonie, w który najpierw Malezja, a następnie Chiny wysłały statki wiertnicze, mające poszukiwać podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

USA zarzucają Chinom, że te wykorzystują trwającą pandemię koronawirusa do wywarcia nacisku na swoich sąsiadów na spornych wodach. „Poprzez naszą stałą obecność operacyjną na Morzu Południowochińskim działamy na rzecz promowania wolności żeglugi i przelotu oraz międzynarodowych zasad, które stanowią podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu Indo-Pacyfiku” – napisała w oświadczeniu dla agencji Reutera rzeczniczka amerykańskiego dowództwa w tym regionie, Nicole Schwegman. „Stany Zjednoczone wspierają wysiłki naszych sojuszników i partnerów w ustalaniu ich własnych potrzeb gospodarczych” – dodała.

Rząd w Pekinie rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Różne części tego akwenu za swoją własność uważają także Wietnam, Filipiny, Malezja, Brunei i Tajwan. Przez strategiczne wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów, istnieją tam także bogate łowiska i złoża. Stany Zjednoczone od lat prowadzą tam patrole, które określają mianem ćwiczeń swobody żeglugi. Mimo pandemii Covid-19, która trwa we wszystkich zaangażowanych w spór państwach, impas na Morzu Południowochińskim trwa.

W niedzielę Pekin poinformował o utworzeniu dwóch podległych sobie jednostek administracyjnych na Wyspach Paracelskich i Spratly’ego. Skrytykował to rząd Wietnamu, podkreślając, że taki krok narusza jego suwerenność. W odpowiedzi chińskie MSZ określiło sporne wyspy jako swoje „nieodłączne terytorium”. Władze w Pekinie przedstawiły także listę nazw, które nadały 80 wyspom, rafom, płyciznom i grzbietom śródoceanicznym na Morzu Południowochińskim.

Tymczasem analitycy na Filipinach komentują utworzenie przez chińskie wojsko ośrodków wsparcia psychologicznego dla żołnierzy w rejonie międzynarodowo uznawanym ze część filipińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Zaniepokojenie rządu w Manili wywołało także otwarcie w marcu dwóch naukowych stacji badawczych na zbudowanych przez Chiny wyspach w rejonie raf, które Filipiny uważają za swoją własność. Według chińskiej agencji Xinhua stacje mają służyć do prowadzenia badań oceanograficznych, lecz analitycy z państw Azji Południowo-Wschodniej podkreślają ich rolę w zabezpieczaniu roszczeń terytorialnych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
Reklama
BARON
czwartek, 23 kwietnia 2020, 18:49

Te pudła zostaną wkrótce zezłomowane na dnie przez potężna flotę CHIŃSKĄ

JKK
czwartek, 23 kwietnia 2020, 16:10

Chińscy dziennikarze z gazety "Wen Wei Po" z Hongkongu w 2011 roku opublikowali artykuł z prognozami dotyczącymi wzrostu chińskiej potęgi i przejęcia po USA roli globalnego hegemona. W przekonaniu dziennikarzy zawartym w tym artykule, w ciągu najbliższych 50 lat Chiny czeka 6 zwycięskich wojen(czyli do około 2060-2061 roku). Pierwszą z nich ma być "wojna o zjednoczenie narodu" w okresie 2020 - 2025 roku i miała to by być wojna z Tajwanem, na pokonanie którego, Chiny zamierzają przeznaczyć około 6 miesięcy. Czyżby ten pierwszy okres(2020-2025) się właśnie zaczął? Potem ma przyjść kolej na starcie z Wietnamem o przywrócenie chińskiej kontroli nad byłymi chińskimi wyspami Spartly(około 2028-2030). Lata 2035-2040 to będzie konflikt z Indiami o Południowy Tybet. Lata 2040-2045 to będzie konflikt z Japonią o odzyskanie okupowanych przez nią wysp Djaoiuidao i Riukiu i z Mongolią o przyłączenie jej do macierzy(tu liczą na dyplomatyczne a nie siłowe rozwiązanie). No i na "deser" tego obfitego chińskiego "obiadu" skośnoocy zostawiają sobie potężny konflikt z Rosją, który Chińczycy „zaplanowali” sobie na 2055 - 60 rok. Właśnie wtedy nadejdzie kolej wyrównania rachunków z Rosją, która odpowie za to, że w swoim czasie odebrała Chińskiemu imperium ponad 1,6 mln kilometrów kwadratowych terytorium. Co ciekawe, owi dziennikarze z Hongkongu, w zakończeniu tych prognoz napisali, ze zapanuje wtedy "błogi spokój" na chińsko polskiej granicy.

tom
niedziela, 14 czerwca 2020, 23:51

chiny juz trzesa portkami bo okazuje sie ze kapital odplywa do inncy krajow i te ich plany podboju moga sie wydluzyc ... za ostro chiny graja z japonia ,usa i australia . chiny zaczynaja pokazywac rogi a zapomnieli kto ich postawil na nogi ....wycofywanie fabryk bedzie bardzo kosztowne i czasochlonne ale jak najbardziej mozliwe i to moze troche namieszac chinom w wydatkach na armie ...chinski export to 20% ich pkb

Jacek
czwartek, 23 kwietnia 2020, 07:01

No to Wielki brat wprowadzi wolną demokrację na jakimś atolu, potem walnie nową ustawę 448, bo 447 to dla nas i tak judki coś sobie wykręcą

wert
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:55

447 miała nas uwalić w listopadzie. Jest już maj roku następnego. Słabo was tam na Łubiance informują

Ech
czwartek, 23 kwietnia 2020, 01:35

Wciaz wole budowanie sztucznych wysp by sie zabezpiczyc przed ewetuanym wrogiem niz wybijanie etnicznych Hawajczykow by miec podobna baze.

Davien
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:28

Taak, a niby kto ich wybijał bo nei USA trollu jak ci juz udowodniono:)

wert
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:02

A do tego murzynow bili i robili z nich niewolnikow. Nie wspominając o Indianach. Co za krwawy naród. Każdy inny a zwłaszcza chiny to anioły. Prawa człowieka ponad wszystko. Tybet wzorem

Blob
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:30

Czyli wybijanie własnych obywateli jest w porządku.

Andrettoni
czwartek, 23 kwietnia 2020, 00:18

Moim zdaniem Amerykanie popełniają błąd. Powinni zignorować sytuację i poczekać aż lotniskowce wrócą do służby - wysyłając "zastępstwo" pokazują, że im to dopiekło. Zamiast tego powinni mówić, ze demokratyczny kraj w czasie pokoju dba o swoich żołnierzy, a Chińczycy ryzykują życiem swoich wysyłając ich w rejs. Zła narracja tworzy porażkę wizerunkową, która mogła być przekuta w podniesienie morale żołnierzy.

Davien
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:30

Wysłali. USS America z F-35B ma większe możliwosci bojowe od Liaoninga a nie bardzo mogli nie reagować jak malezja prosi o pomoc bo Chiny znowu uprawiają piractwo.

Blob
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:35

Propaganda jest działaniem drugorzędnym, pierwszorzędna w konfliktach jest zawsze projekcja siły. Propaganda nie koniecznie zatrzyma wroga, a jednostka wojskowa już tak.

Davien
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:30

Propaganda praktycznie nigdy nei zatrzyma wroga.

bender
czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:45

Ale niestety ma wpływ na morale. A niskie morale to klęska jak potop szwedzki.

Blob
piątek, 24 kwietnia 2020, 12:06

Największe straty w morale zawsze powodowane są przez brak reakcji.

grom5
środa, 22 kwietnia 2020, 23:52

skoro Turcja dzieli przy całkowitej bierności USA Morze Śródziemne jak chce to Chiny prowadzą refulację dna i poszerzają swoje wody terytorialne. Każdy kraje jak mu sojusznik przeciwnika daje.

Orthodox
środa, 22 kwietnia 2020, 21:17

Budując sztuczne wyspy, to można potem rościć sobie prawa do połowy oceanów wokół nich.

czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:17

Sztuczna wyspa i zaraz strefa graniczną.Absurd.

Davien
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:50

Podobnie trybunał Morski ocenił działania Chin ale te wzorem Rosji maja to gdzies.

Wkurzony
czwartek, 23 kwietnia 2020, 10:57

@Orthodox. Coś ci się pomyliło. To USA roszczą sobie pretensje do całego świata i wszystkich mórz i oceanów a nie Chiny

Davien
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:31

Oj zabolała prawda co panei Wkurzony:) A wyrok trybunału Morskiego stwierdzającego nielegalność działań Chin sprzed kilku lat pewnei zaboli jeszcze mocniej:)

Wkurzony
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:11

@Davien. A jak myślisz?? Jak będą głosować nie tylko trybunały morskie, trybunały sprawiedliwości, sądy arbitrażowe które są w rękach USA?? Jak będzie głosować np Polska??? Co Pan z USraela lub Izraela każe wykonują w podskokach. Inaczej byś piszczał gdyby te wszystkie trybunały były zależne od Chin, cwana gapo... Na kogo szczeka przywódca stada, na tego i łaja najbardziej tchórzliwy kundel. Ot sprawiedliwość, ale tylko dla swoich i dla Ż.

Bosmanz Pucka
środa, 22 kwietnia 2020, 21:09

A juz myślałem ze 4,lotniskowce płyną na Guam Żaden z 70 burków?

Mosad
środa, 22 kwietnia 2020, 15:34

A na zdjęciach satelitarnych 6 chińskich okrętów okrążajaych gości przybyłych z drugiej strony ocenu.

Blob
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:38

Taaak... Tak jakby siła ognia tych okrętów była tu najważniejsza... BTW jesteś ruskim trollem, czy chińczycy szarpnęli się już na własnych?

michalspajder
środa, 22 kwietnia 2020, 13:26

USA i Filipiny zaspaly,a inne panstwa nie dolaczaja,tylko kazdy sobie rzepke skrobie.A Chinczycy sa konsekwentni do bolu.Obie strony beda glosic swoje racje,Amerykanie arbitralnie bronia wolnosci zeglugi (bez zadnej akcji ze strony nowej Ligi Narodow - czyli ONZ),a Chinczycy wyciagneli z d..y jakies mapy,ktore daja im prawo do akwenu,a chodzi przeciez o rownie arbitralne zabezpieczenie szlakow morskich dla siebie.Jedynymi Chinczykami,do jakich kiedykolwiek to morze nalezalo byli chinscy piraci.

Halinka
środa, 22 kwietnia 2020, 23:36

Naprawdę ?! To wytłumaczyć ,jakim cudem Jankesi się w to wtrącają ,delikatnie mówiąc. Tak jak do polskich złóż naturalnych ?! Gdy istniało państwo chińskie ,to nawet nie było mowy o jankesach. Piszesz o piratach chińskich ,s jak nazeiesz tych ,którzy celowo wymordowali rdzennych mieszkańców ,obecnych Stanów zjednoczonych. Nigdy by nie wygrali białasy z INDIANAMI ,jedynym wyjściem było dla białych najeźdźców ,skażenie wirusem Odry kocie ,które podarowali INDIANOM ,niby z dobrej woli ,przyjaźni. Taka przyjaźń Jankesów ,poznało nie jedno państwo. Dlatego zastopuj ,ludku.

Davien
czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:34

Halinka, skończ juz z ta propagandą z kremla, ok:) A co do tej Ospy, bo to tego uzyto wtedy USA nawet nei istniały ale Rosjanie tez Indian mordowali w swoich koloniach w Ameryce( tak, były takie) Wiec skończ płakac trollu.

Wkurzony
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:31

Chcesz wmówić gojom, że słowiańska Rosja to czyste ZŁO a Izrael/USA to czyste DOBRO?... Oto PRAWDA, przykłady zbrojnej interwencji Imperium ZŁA w: Gwatemala 1954, Indonezja 1958, Kuba 1959-60, Gwatemala 1960, Kongo Belgijskie 1964, Gwatemala 1964, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Republika Dominikańska 1965-66, Peru 1965, Laos 1964-73, Wietnam 1961-73, Kambodża 1969-70, Gwatemala 1967-69, Liban 1982-84, Grenada 1983-84, Libia 1986, El Salvador 1981-92, Nikaragua 1981-90, Libia 1986, Iran 1987-88, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Libia 1989, Panama 1989-90, Irak 1991, Kuwejt 1991, Somalia 1992-94, Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie), Bośnia 1995 (wył. tereny etn. serb.), Iran 1998 (airliner), Sudan 1998, Afganistan 1998, Jugosławia 1999, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Afganistan 2001, Pakistan 2003, Libia 2011, Irak, Syria, Libia, Jemen, itd. - A Rosja bez jednego wystrzału odebrała tylko SWÓJ Krym.

Davien
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:51

Bo Rosja panei wkurzony to czyste zło i jeszcze gorzej więc skoncz płakać jak ci sie kłamstwa zawaliły z hukiem.

Wkurzony
piątek, 24 kwietnia 2020, 14:23

Czas na reparacje... 100 bilionów dolarów. Ż wymyślili KOMUNIZM i wcielili w życie w Rosji kosztem śmierci 60 mln nie-ż. (100 mln na całym świecie). Rosja powinna otrzymać 60 bilionów dolarów a Chiny 36 bilionów dol.

Erer
piątek, 24 kwietnia 2020, 00:15

Małe sprostowanie: słowiańska rosja to była zanim Mongołowie przyszli i pozostali na wiele stuleci, potem byli bolszewicy i ludzie radzieccy „sovieticus”, zdegenerowani Słowianie.

Blob
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:42

Człowieczku idąc twoim tokiem rozumowania Chiny są własnością Mongolii, a Hongkong to terytorium GB. To ty przystopuj.

Wkurzony
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:33

Człowieku, o czym ty piszesz??? Jakim to cudem Chiny miałyby być własnością Mongolii jak Chiny są całe wieki starszą cywilizacją. Poza tym powiedz to Żydom z Izraela, że Izrael należy do Palestyny a nie do nich.

Blob
piątek, 24 kwietnia 2020, 11:28

Kłania się ciemność umysłowa. Żydzi wrócili po 2 tys lat do Ziemi Świętej. Choć dla mnie to nie usprawiedliwienie, to wg twojego myślenia mają do tego pełne prawo.

Blob
piątek, 24 kwietnia 2020, 11:24

W takim razie Chiny powinny pokornie oddać się pod panowanie Iraku i Zimbabwe bo Afryka i dolina Eufratu to siedliska najstarszych cywilizacji.

Davien
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:52

Takim samym jak Rosja jest wg ciebie własnoscią Mongolii która podbiła Ksiestwo Moskiewskie tak samo jak Chiny i nimi rządziła trollu.

Wkurzony
piątek, 24 kwietnia 2020, 21:35

@Davien. Mongoły podbiły Ruś tak samo jak Polskę podbiła Austria, Prusy i Rosja i tak samo jak twój Izrael podbił Rzym. Ale to Rosja przetrwała i Polska a nie Rzym. A Żydzi przetrwali dzięki temu, że na byłych ziemiach polskich żyło 80% wszystkich Żydów świata.

bender
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:18

Nie gorączkuj się tak, to najwyraźniej nie sprzyja jasnemu myśleniu i stąd te kolosalne głupoty jakie wypisujesz. Krajowcy w Ameryce Północnej nie mieli szans, technologicznie nie znali nawet obróbki żelaza. To tak jakby dziś na Ziemi wylądowali jacyś kosmici z technologią podróży międzygalaktycznych. To w Ameryce Łacińskiej istniały cywilizacje, np. ocenia się, że w czasach Chrystusa stolica Majów była większa od ówczesnego Rzymu. Historia tak się potoczyła, że Majowie wyginęli prawdopodobnie w wyniki klęski ekologicznej, jaką sami wywołali, a 15 stuleci później to Europejczycy przyjechali do Ameryki, nie odwrotnie. Przy okazji Kortezowi nie udałoby się pokonać Inków, gdyby nie ochocza pomoc innych ludów, którzy za Inkami nie przepadali. A co do chorób, to są też takie, jakie świat dostał od Indian, ale wielkie zarazy tradycyjnie przychodzą z Chin.

Wkurzony
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:36

Poza tym. Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to trup w zbroi.

Blob
piątek, 24 kwietnia 2020, 11:32

Hmmm... Chińczycy zaprzepascili wiele wieków przewagi cywilizacyjnej, a teraz wciąż głównie kopiują. Tylko w kwestii ustroju wymyślili coś nowego: centralnie sterowany zamordyzm kapitalistyczny.

Wkurzony
piątek, 24 kwietnia 2020, 18:42

To Polacy zaprzepaścili wiele wieków bo gdy my w okresie największej świetności byliśmy głównie wybitnymi producentami zboża i drewna dla Zachodu to w tym czasie Zachód podbijał cały świat w tym Chiny a Rosja podbijała Syberię.

bender
czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:47

Dlaczego "przyszłość świata" należy do Wschodu?

Wkurzony
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:35

Polacy też nie mili szans technologicznie i Zachodem i z Rosją i z Chinami a istniejemy.

bender
czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:51

Primo od Mieszka I jesteśmy Zachodem. Secundo gdy byliśmy mocarstwem posiadaliśmy przewagę w technologii sztuki wojennej. Tertio współczesne Chiny dopiero obecnie nas przegoniły. W średniowieczu nie zajmowali sobie nami głowy, chociaż Mongołowie akurat wpadali z niszczącymi wizytami.

Wkurzony
piątek, 24 kwietnia 2020, 14:33

Gdy byliśmy mocarstwem to broń sprowadzaliśmy z Zachodu, z Turcji, itd, natomiast byliśmy wybitnymi producentami zboża i drewna na statki którymi Zachód podbijał świat a Rosja podbijała Syberię.

Izyda
czwartek, 23 kwietnia 2020, 14:35

Stany maja ostatnIą szansę,musza rzucićatomowke na Chiny,i to tak żeby nie było z kim rozmwiać.Inaczej,Euroazja,od Atlantyku,po Wladewostok. KOMPLETNE WYCOFANIE AMERYKI ZA Atlantyk.IZOLACJONIZM!!!

Historyk
czwartek, 23 kwietnia 2020, 14:30

Ludzie o czym wy wogole piszecie. Tu przeciez,chodzi o starcie cywilozacji. Azjatyckiej i bialego czlowieka,reprezetujace.ja St,Zj. Przypomnijcie sobie ,,Most na rzece Kwaj"

czwartek, 23 kwietnia 2020, 21:49

A przypomnij sobie jak sie to skończyło dla Japonii.

michalspajder
czwartek, 23 kwietnia 2020, 10:52

Bialasy,powiadasz...Kim wiec ty jestes?Do twojej wiadomosci,kazde mocarstwo gdzies sie wtraca.Jak my kiedys bylismy,to takze wtracalismy sie do Inflant,Moldawii,Woloszczyzny,Siedmiogrodu,chcielismy przylaczyc Moskwe.Pamietasz z lekcji historii?Nie twierdze,ze mi sie akcje USA podobaja,ale Chinczycy chca zagarnac wyspy i atole lezace hen az kolo granic innych panstw.Rzuc okiem na mape.A to,ze Chiny istnialy zanim USA powstaly to nie jest zaden argument.Liczy sie tu i teraz.

Herr Wolf
środa, 22 kwietnia 2020, 13:25

Zatopić..!

Grom
środa, 22 kwietnia 2020, 14:49

Bo co bo niepodobna ci się że słabsza Malezja chce obecności tych okrętów?

R
środa, 22 kwietnia 2020, 16:17

Tak a kiedy to Malezja o to prosila?

Grom
środa, 22 kwietnia 2020, 17:15

Wszystkie kraje z którymi na morzu Chiny maja zatargi chcą obecności i wsparcia usa. Zainteresuj się tematem na poważnie

R
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:44

A moze odpowiesz na pytanie?

czwartek, 23 kwietnia 2020, 09:54

Z Iranem włącznie

R
czwartek, 23 kwietnia 2020, 09:33

Prosze o odpowiedz na moje pytanie, dziekuje.

czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:35

Dostałęs ja trollu a ze nie zrozumiałes...

zyg
czwartek, 23 kwietnia 2020, 06:15

I to włącznie z Wietnamem który bierze pod uwagę leasing Amerykanom bazy Cam Ranh !!!

moze
czwartek, 23 kwietnia 2020, 01:34

To Filpiny zerwaly w tamtym miescu sojusz z USA? i poprsily o opuszczenie swich baz i portow?

michalspajder
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:12

I byla duza radosc w kraju jak Amerykanie opuszczali Subic Bay i Clark Airport.To bylo chyba na poczatku lat 90-tych.

Dr. Antoni Jarmuż
czwartek, 23 kwietnia 2020, 00:25

Podjąłem decyzję, ze również będę je wspierał.

Tweets Defence24