20. rocznica zamachów 11 września w USA

11 września 2021, 10:20
1024px-From_brooklyn_-_2084865041
Fot. newandrew/CC BY 2.0
Reklama

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, w oświadczeniu wydanym w piątek w przeddzień 20. rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, podkreślił determinację swojego kraju, by przeciwstawić się każdemu, kto chce wyrządzić krzywdę USA. Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, znajdującą się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego — poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Składając hołd ofiarom ataków i ich rodzinom przywołał "jedność" narodu, która jest odpowiedzią na tragiczne wydarzenia sprzed 20 lat. "Widzimy coś niezwykłego, prawdziwe poczucie narodowej jedności. To jedność i siła, zdolność do otrząśnięcia się w obliczu traumy" – powiedział Biden w wiadomości wideo zamieszczonej na Twitterze.

"Jedność i służba, pokolenie 11 września odzyskujące siły, by służyć i chronić w obliczu terroru... To nigdy się nie skończy. Dzisiaj, jutro, zawsze, dla bezpieczeństwa Ameryki" – dodał. "Dla mnie najważniejsza lekcja z 11 września jest taka, że kiedy jesteśmy bezbronni, próbujemy uchronić wszystko to, co czyni nas ludźmi. W bitwie o duszę Ameryki jedność jest naszą największą siłą" – powiedział prezydent. "Jedność nie oznacza, że musimy wierzyć w to samo. Musimy mieć fundamentalny szacunek i wiarę w siebie oraz w ten naród" – dodał.

Biden opublikował wiadomość na Twitterze, ponieważ nie planuje wygłaszać żadnych przemówień w sobotę, gdy będzie wraz ze swoją małżonką Jill odwiedzał wszystkie trzy miejsca, zaatakowane przez terrorystów 11 września 2001 roku. "Rodzinom 2977 osób z ponad 90 krajów, zabitych 11 września 2001 roku...Ameryka i świat pamiętają o Was i o Waszych bliskich" – powiedział prezydent. Według prezydenta "strach i gniew, uraza i przemoc wobec muzułmańskich Amerykanów, prawdziwych i wiernych wyznawców pokojowej religii były naszą słabością, ale nie złamały amerykańskiej jedności".

Kancelaria Prezydenta zamieściła też film pokazujący złożenie wieńca przez Andrzeja Dudę. "Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, znajdującą się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Dziś przypada 20. rocznica tamtych tragicznych wydarzeń" - podkreślono.

Jak przypomniano, w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, oprócz tablicy, znajduje się także krzyż wycięty z konstrukcji zniszczonych wież WTC, który został ofiarowany przez policjantów i strażaków biorących udział w akcji ratunkowej. "Ataki na WTC i Pentagon z 11 września 2001 r. na zawsze zmieniły świat. Oddajmy dziś hołd pamięci Ofiar zamachów terrorystycznych. We Remember 9.11." - czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

W sobotę mija 20. rocznica zamachów, dokonanych przez terrorystów z Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych. Zginęło w nich łącznie 2997 osób. 11 września 2001 r. w USA porwane zostały cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Ech
niedziela, 12 września 2021, 13:19

"Ten dokument, wraz z zebranymi do tej pory dowodami, określa plan działania Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych przy aktywnym, świadomym wsparciu rządu saudyjskiego" - napisał w oświadczeniu Kreindler. Jego zdaniem tezę o wsparciu zamachów przez saudyjski rząd potwierdzają ustalenia, że saudyjscy urzędnicy wymieniali telefony między sobą i działaczami Al-Kaidy, a następnie odbywali "przypadkowe spotkania" z porywaczami, zapewniając im pomoc w osiedleniu się w USA i znalezieniu szkół lotniczych. Jako przykład podaje śledztwo FBI w sprawie porywaczy Nawafa al-Hazmiego i Chalida al-Mihdhara, którzy w lutym 2000 roku przybyli do południowej Kalifornii, a następnie spotkali się w restauracji z obywatelem Arabii Saudyjskiej, Omarem al-Baiumim, który pomógł im znaleźć i wynająć mieszkanie w San Diego. Według prawnika al-Baiumi był powiązany z rządem saudyjskim i już wcześniej zwrócił na siebie uwagę FBI. Siedmiominutowa rozmowa Jak podaje agencja AP, w dokumencie jest również przywołany Fahad al-Thumairy, były akredytowany dyplomata w konsulacie saudyjskim w Los Angeles, który według śledczych przewodził jednej z frakcji ekstremistów w USA. Dokument FBI mówi, że analiza komunikacji wykazała siedmiominutową rozmowę telefoniczną w 1999 roku z telefonu Thumairy'ego na telefon rodzinny dwóch braci w Arabii Saudyjskiej, którzy zostali przyszłymi więźniami więzienia Guantanamo na Kubie. itp itd.

duchu
niedziela, 12 września 2021, 07:50

FALSE FLAG i nic ponadto

Superglue
niedziela, 12 września 2021, 13:52

100/100

Pamiętny
niedziela, 12 września 2021, 02:08

My "przejmujmy" się rocznicą 11 września 2001 r w USA, natomiast USA za bardzo nie przejmują się polską rocznicą 1 i 17 września 1939 r...

sobota, 11 września 2021, 22:28

Dziwnym trafem jankesi w 1917 roku wysłali lusitanie na Atlantyk na obszar wojny totalnej 1941 dziwnym trafem jankesi mieli pełno kamer w Pearl a dwa dni wcześniej akurat wyszły lotniskowce 2001 nagrali swoje dwie wieże a pentagon to mistrzostwo po zderzeniu z samolotem,który wyparował całkowicie z okolicy prócz silników

sobota, 11 września 2021, 22:24

Co mnie jankeskie rocznicę obchodzą! Może jakieś artykuły o Teheranie,Jałcie,poczdamie?

Herr Wolf
sobota, 11 września 2021, 21:56

2 samoloty a trzy wieżowce się zapadły?! Jakim cudem??? Gdzie tysiące ton stali?

Felek
poniedziałek, 20 września 2021, 15:21

Pamiętaj, że WTC to była konstrukcja szkieletowa. W dużej mierze kształtowniki stalowe były w środku puste. Piętra były robione na kratownicach przykręcanych do zewnętrznego szkieletu i wewnętrznego pionu nośnego. Objętościowo więc samego materiału z zawalonych wież nie było aż tak znowu dużo jakby się mogło wydawać. Szczególnie stali wydaje mi się, że było adekwatnie, najwięcej i najwidoczniej reprezentowany był powszechny pył betonowy bo każde piętro miało wylewki kilkucentymetrowej grubości. Niewątpliwie zawalenie się tych wież było dziwne i niespodziewane ale gdy kratownice pięter zaczęły słabnąć i się opuszczać to i sztywność zewnętrznego szkieletu była nikła. Miałeś tylko wysoki domek na cienkich szczudłach, który wyginał się i kręcił na wietrze. Stalowy szkielet zarówno wewnętrzny (częściowo przecięty i osłabiony) jak i zewnętrzny osłabił się dzięki pożarom wystarczająco mocno bo części utrzymujące sztywność (kratownice pięter) sprawiły, że konstrukcja w końcu się poddała. Piętra jedno po drugim padały na siebie a dalej to już raczej nie było żadnego oporu ze strony tych niższych. Znacząco przekroczono nośność i całość dosłownie rozpadła się jak domek z kart roznosząc wszystko dookoła. Gruzu na ziemi było mało to prawda ale konstrukcja stojąca to w większości było powietrze.

Hanys
sobota, 11 września 2021, 20:49

Od tamtego czasu trzeba przyznać, technika w USraelu poczyniła pewne postępy (o ile można to tak nazwać) Opracowali przeciwdziecięce rakiety, użyte ostatnio w Afganistanie (7 dzieci poległych, wysoka precyzja, nie ma co)

Nie inż.
sobota, 11 września 2021, 22:41

Ale słyszałem że w Rosji również coś drgnęło. Ile to dzieci zginęło w Syrii od rosyjskich rakiet?

Herr Wolf
niedziela, 12 września 2021, 15:56

Mniej niż w pizzagate!!!

Ech
sobota, 11 września 2021, 15:05

Warto podlesic ze zamchowcy bylo Saudyjczykami, (nie Irakijczykami czy Afganczykami czy Syryjczykami) a glowny organizatr Osama Bin laden (takze Saudyjczyk) byl tez na liscie plac CIA.

sobota, 11 września 2021, 17:51

Ta, podkreśl sobie w zeszyciku, a, i wpisz sobie pochwałę...

Ech
sobota, 11 września 2021, 23:57

W atakach straciło życie również 19 terrorystów, 15 z nich było obywatelami Arabii Saudyjskiej, dwóch pochodziło ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jeden z Egiptu i jeden z Libanu.

niedziela, 12 września 2021, 14:38

No dobra, masz tu jeszcze 5 rubli, nakupuj sobie, nie wiem, smalcu?

HUCPA
niedziela, 12 września 2021, 20:09

i to poszło ?

rob ercik
sobota, 11 września 2021, 14:03

Tik tak, kiedyś składano hołd w rocznicę rewolucji październikowej teraz zamachy WTC ... biedny ten kraj co musi mieć Pana...

Marek
niedziela, 12 września 2021, 14:32

Pocałuj trupa Lenina w tyłek

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 12 września 2021, 11:04

W WTC zginęli także Polacy, i zapewne bardzo wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, wiec porównanie całkowicie idiotyczne, nawet pomijając aspekt współczucia takiego zwykłego ludzkiego dla Amerykanów.

bender
sobota, 11 września 2021, 17:27

Podczas obchodów rocznicy rewolucji (wówczas błędnie przedstawianej jako radosne zwycięstwo, a nie potworna tragedia) była defilada sowieckich wojsk. Uczniów w szkołach zwoływano do sal telewizyjnych i puszczano obowiązkowy przekaz na jednym z dwóch istniejących kanałów TV. Uczniowie w sumie cieszyli się z laby, ale reszta społeczeństwa miała to głęboko w nosie. Atak na WTC wielu z nas oglądała na żywo lub niemal na żywo w TV. Pamiętam swoje zdumienie i współczucie. To smutny dzień w historii. Wyjątkowo w pełni zgadzam się z apelem Kancelarii Prezydenta RP: oddajmy dziś hołd pamięci Ofiar zamachów terrorystycznych.

sobota, 11 września 2021, 15:53

robercik nie pęka. Lenin w listopadzie a koty w... marcu

Ech
sobota, 11 września 2021, 15:02

ee kazdy kraj lubi smbole;)

Adam
sobota, 11 września 2021, 12:44

To może wreszcie opublikują nagranie jak ten mityczny samolot trafia w Pentagon, po czym mitycznie znika.

czarno to widzę
sobota, 11 września 2021, 17:20

Ciekawa sprawa, służby podobno wiedziały, że szykuje się zamach, ale to zignorowały. Pamiętam, że wracałem wtedy z pracy i pierwszą informację o atakach na WTC usłyszałem z radia w samochodzie. No i pomyślałem sobie, że teraz Amerykanie w reakcji przywalą komuś atomówą. Ale później okazało się, że te akty terroryzmu posłużyły jedynie jako pretekst do poddania własnych obywateli totalnej inwigilacji, no i do jak się później okazało, kosztownego ataku na Afganistan. George W. Bush do orłów jednak nie należał...

poiuyt
sobota, 11 września 2021, 15:20

Zgubili taśmy,zapomnij o tym,najlepsza obrona powietrzna świata patrzyła jak sobie latają samoloty bez kontaktu i poza cywilnymi trasami a myśliwce były w remontach.Wszyscy w NORAD byli w kinie...

oPOortunista
sobota, 11 września 2021, 20:42

Rzeczywiście, nie można wszystkiego wytłumaczyć zaskoczeniem. Ono mogło dominować do pierwszego "ataku samolotu, później myśliwce miały pełne prawo i co ważniejsze, możliwości przechwycić pozostałe porwane samoloty. Wygląda to mało profesjonalnie albo ma swoje drugie dno.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 12 września 2021, 11:13

Było pełne zaskoczenie, Jankesi myśleli że są nie do ruszenia przez nikogo, wtedy Rosja była najsłabsza a Chiny jeszcze nie groźnie, terrorystów nikt nie brał na poważnie, może oprócz Żydów ci podobno coś wiedzieli ale chyba nie powiedzieli. Drugie dno jest takie że wtedy brakowało na rynkach ropy nie były jeszcze eksploatowane niekonwencjonalne złoża, a wojna z terroryzmem dała możliwość napaści na Irak wcześniej całkowicie nieuzasadnionej a po tym uzasadnionej nieudolnym kłamstwem.

Tweets Defence24