Reklama

Po wyborach nowa polityka obronna? Ankieta partyjnych priorytetów w zakresie bezpieczeństwa [Wybory parlamentarne]

20 października 2015, 01:30
Mniedło specjalsi
Fot. mł. chor. Rafał Mniedło
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Defence24.pl i Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zwróciło się do wszystkich partii politycznych startujących w wyborach parlamentarnych z pytaniami dotyczącymi kluczowych postulatów z zakresu obronności i bezpieczeństwa. Komitety wyborcze odpowiadały na ankietę, zawierającą 18 pytań z następujących dziedzin: siły zbrojne, przemysł zbrojeniowy, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, służby specjalne. Poniżej prezentujemy wyniki ankiety.


Odpowiedzi komitetów wyborczych [ANKIETA BEZPIECZEŃSTWA]


Wybrane przez redakcję Defence24.pl i NCSS zagadnienia obejmowały w zakresie sił zbrojnych modernizację armii, poziom finansowania obronności, systemu rezerw i obrony terytorialnej, systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi oraz procesu pozyskiwania zdolności bojowych przez Wojsko Polskie.

W obszarze przemysłu zbrojeniowego, pytania dotyczyły roli potencjału przemysłowego w systemie bezpieczeństwa kraju, offsetu oraz ewentualnych zmian strukturalnych w systemie zakupów sprzętu i w przemyśle obronnym, także w kontekście zakończonej konsolidacji polskiego potencjału przemysłowo-obronnego.

Komitety wyborcze odpowiadały także na pytania odnośnie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym planów na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku, kierunków rozwoju polskiej polityki wyborczej i bezpieczeństwa. Redakcja Defence24.pl i NCSS zapytały również o zaangażowanie Polski w rozwiązywanie problemów międzynarodowych, także poza obszarem traktatowym NATO oraz kierunki współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa w ramach Unii Europejskiej.

Kolejny blok pytań dotyczył bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych, w tym charakteru Straży Granicznej, a także uprawnień i ewentualnej restrukturyzacji polskich służb specjalnych. Ankietę dopełniają zagadnienia związane z cywilną kontrolą nad siłami zbrojnymi oraz aspektem polityczno-militarnym.

Defence24.pl otrzymał odpowiedzi od Komitetu Wyborczego Razem, Koalicji Komitetów Wyborczych Zjednoczona Lewica, Komitetu Wyborczego KORWiN, Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP, Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru oraz Komitetu Wyborczego Grzegorza Brauna.

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
fram
piątek, 23 października 2015, 14:31

PiS albo PO - to najpoważniejsze partie. Wybieram PiS bo jako jedyny ma szanse na samodzielne rządy. Gdyby było odwrotnie poparłbym PO.

piotr
piątek, 23 października 2015, 18:13

PiS nie ma szans na samodzielne rzady i na dodatek PiS obiecalo rozdac juz kilka bilionow zlotych, co znaczy, ze nie ma takiej mozliwosci, zeby z tego zostalo cokolwiek na amrie. Myslenie nie boli.

podatnik
piątek, 23 października 2015, 15:36

Myślę, że trzeba jednak podkreślić, że autor wpisu definiuje słowo "poważny" jako mający poważne szanse na samodzielne rządy. Dla mnie poważny, to ten kto ma poważny i odpowiedzialny program, czyli KORWiN

public
piątek, 23 października 2015, 14:29

PiS i PO to jednak najpoważniejsze partie. Osobiście jestem za korektą w wykonaniu PiS. Wolałbym , żeby ktokolwiek wygra- rządził samodzielnie. Dlatego trzeba poprzeć PIS bo jako jedyny ma na to szansę. Gdyby było odwrotnie to nie rozpaczałbym nad silnymi rządami PO. Jednak należy ja pominąć bo jest skazana na głupie koalicje.

nikt
sobota, 24 października 2015, 00:02

PO-PIS to poważne partie? Fakt, poważne na kręceniu lodów i realizowanie polityki wrogów Polski i Polaków. Największym wrogiem Polaka ostatnich czasów jest rząd! Nie wiem dlaczego KORWIN jest atakowany przez to, że chce to zmienić

jang
piątek, 23 października 2015, 21:27

no,cóż...Jak można gaworzyć o bezpieczeństwie Kraju? Czy nikt historii naszej Ojczyzny nie przyswoił?

spostrzegawczy
piątek, 23 października 2015, 11:59

Palec na języku spustowym, a broń zabezpieczona ;)

Nomad
piątek, 23 października 2015, 13:07

A drugi przekazuje sygnal dowodzenia prawa reka, oddalajac ja od jezyka spustowego. To wp czy org paramilitarna?

Leśnik
piątek, 23 października 2015, 10:50

A gdzie Kukiz15?

Kubag
piątek, 23 października 2015, 17:41

Właśnie wrzuciłem zapytanie na FB Pani Siarkowskiej z Siedlec (nieprzypadkowo tam odbyły się ćwiczenia Obrony Terytorialnej). Podobno ona zajmuje się tematyką obronną. Trochę wstyd, bo kobieta ma jako takie pojęcie i powinna cokolwiek napisać.

Mangusta
piątek, 23 października 2015, 14:10

Nie udzielił odpowiedzi.

Sky
piątek, 23 października 2015, 13:28

Nie mają nic sensownego do powiedzenia. Jak zwykle.

damian02035
piątek, 23 października 2015, 12:26

Jak zwykle: nie ma zdania/nie wie/nie zna się... . Przecież jest jasno napisane, że wysłali do WSZYSTKICH komitetów wyborczych. Kukiz nie odpowiedział.

FTR
piątek, 23 października 2015, 19:16

nowa polityka i nowe gadanie będzie na pewno.. ale realnej zmiany nie będzie... PiSs już pokazało w latach 2005-2007 że w obronności kończy na gadaniu...

RASTAFARAJ
piątek, 23 października 2015, 18:55

Jedyna partia która która zadba o finanse na wszystkie zabawki dla armii,policji to partia KORWIN.

OPFOR
piątek, 23 października 2015, 21:30

Chodzi ci o to by sprywatyzować armię jak pan JKM chce? Tak by lokalny dowódca był właścicielem jednostki?

Palladyn
piątek, 23 października 2015, 18:18

Streszczenie dla leniwych: KORWiN: Zwiększenie nakładów, prywatyzacja zbrojeniówki, armia zawodowa uzupełniona o obronę powszechną na wzór Szwajcarii i wspierana przez inicjatywy oddolne. Polityka bezpieczeństwa możliwie niezależna, w tym również od USA. Nowoczesna: Bla bla, bla bla, trzeba zrobić tak żeby było dobrze. PO: Dzięki nam jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. PiS: Zwiększenie nakładów, nacjonalizacja i centralizacja zbrojeniówki, odbudowa systemu rezerw. Polityka bezpieczeństwa oparta o robienie laski USA. Razem: Jest dobrze, armia jest droga, ale generalnie to nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem... Lewica: Armia jest potrzebna ale kosztuje za dużo

tyz ja
sobota, 24 października 2015, 00:22

Nic dodac, nic ujac.

piotr
piątek, 23 października 2015, 18:12

Po wyborach bedzie tak, ze modernizacja armii zastopuje, bo wygra PiS, ktore juz obiecalo spoleczenstwo kilka bilionow zlotych polskich.

grundy
piątek, 23 października 2015, 17:53

Biorąc pod uwagę "wysiłek" jaki włożyły niektóre komitety w odpowiedzi w imieniu swoich partii, ich przygotowanie do rządzenia to jawna kpina. Reszta - jaki koń jest każdy widzi.

Piotr Rak
środa, 28 października 2015, 21:21

A może spytacie obywateli o ich pomysły na obronność ? Oto mój: Projekt: Szkolenie wojskowe młodzieży w systemie stacjonarno - poligonowym. Szkolenie dotyczy osób 17-letnich (chłopców i dziewcząt). Szkolenie odbywa się na rok przed maturą (w liceach). Szkolenie zaczyna się we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i trwa 12 miesięcy. Odbywa się 2-3 razy w tygodniu po 3 godziny, po zajęciach szkolnych. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego (szkolenie fizyczne ogólnorozwojowe) oraz instruktorzy wojskowi (strzelanie, musztra, taktyka itp.). Pierwszy poligon (zimowy) - styczeń-luty. Dla chłopców 3 tygodnie, dla dziewcząt 1 tydzień. Potem następuje dalszy ciąg szkolenia. Drugi poligon (letni) lipiec-sierpień. Dziewczęta 3 tygodnie, chłopcy 2 miesiące. Całość szkolenia zakończona przysięgą. Takie szkolenie oprócz korzyści obronnych ma również olbrzymie korzyści społeczne. Wzmocnienie psychiki młodzieży pozwoli im na łatwiejszy start w życiu i sprawi że będą ludźmi zdecydowanymi i przebojowymi. Korzyści z ćwiczeń fizycznych w tak młodym wieku chyba są wszystkim znane. Powyższy pomysł jest optymalny pod względem stosunku efekt/(cena uzyskania). Obowiązek odbycia przeszkolenia wojskowego. Dotyczy obywateli Polski. Każdy z nich jest zobowiązany do odbycia rocznego przeszkolenia w systemie stacjonarno - poligonowym. Kto mimo możliwości (braku przeciwskazań zdrowotnych) nie uczyni tego do 30 roku życia zostaje pozbawiony obywatelstwa.

buc
piątek, 23 października 2015, 15:43

"Razem" kłamie w ankiecie, albo w programie. W programie - wystąpienie z NATO i stopniowa likwidacja armii w myśl zasady z czasów saskich - jeśli nie będziemy jej mieć, to nikomu nie będziemy zagrażać i nikt na nas nie będzie musiał napadać. To skrajni lewacy.

Roy
piątek, 23 października 2015, 21:41

Lewacy lewakami ale postulatu wystąpienia z NATO w ich programie nie zauważyłem. Możesz podać jakiegoś linka na dowód swoich racji?

FTR
piątek, 23 października 2015, 15:42

błagam.. będzie nowa polityka i nowe gadanie ale prawdziwych zmian nie będzie... a PiS? jest mocny w gębie... rządzili już i za ich czasów w obronie nic się na lepsze nie zmieniło - nic... gorzej: Rosomaka chcieli zniszczyć..

Jac
sobota, 24 października 2015, 00:46

Kampanie PO i PiS-u skupiają się na wzajemnym obrzucaniu błotem. Obydwie partie prześcigają się w obietnicach. Każdy chce mieć "koryto" dla siebie. Mam nadzieję, że nie wierzycie w "szklane domy". Zarówno w wojsku, jak i w innych dziedzinach nic się nie zmieni. Nie wierzcie w jakiekolwiek zapewnienia. Koryto i władza to ich główny cel. Nic innego. Chyba napisałem to, co jest oczywiste dla każdego z Nas. Hehe :)

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama