Reklama

Pierwsze AH-1Z Viper polecą do Pakistanu w tym roku

21 sierpnia 2017, 18:56
Bell AH-1Z Viper (2)
AH-1Z Viper - fot. Bell
Reklama

Pierwsze trzy śmigłowce Bell AH-1Z Viper dla Pakistanu mogą zostać dostarczone w najbliższych tygodniach. Kolejne egzemplarze powinno być gotowych w 2018 roku. Islamabad zamówił łącznie 12 maszyn oraz znaczną ilość uzbrojenia dla nich za łączną sumę 952 mln USD.

Pierwsza transza 3 maszyn miała zostać dostarczona „do końca roku 2017”, jak zadeklarował w czerwcu Rich Harris, Bell Helicopter’s Vice President of International Military Sales. W mediach społecznościach pojawiły się jednak zdjęcia gotowej do dostawy maszyny w barwach sił zbrojnych Pakistanu, co wskazuje, że maszyna może zostać dostarczona do użytkownika w najbliższych tygodniach. Vipery mają sukcesywnie zastępować mocno już zużyte i przestarzałe maszyny Bell AH-1 F/S Cobra.

Czytaj też: Nowi zagraniczni nabywcy Vipera. „Ponad 60 śmigłowców” [NEWS Defence24.pl]

Równolegle do służby w siłach zbrojnych Pakistanu wprowadzane są również chińskie śmigłowce bojowe WZ-10 oraz rosyjskie Mi-35M. Trwają też negocjacje z Turcją na temat zakupu T129 ATAK. Podstawowym typem maszyn uderzeniowych ma być jednak AH-1Z Viper. Pakistan zamówił trzy maszyny w 2015 r., a 9 kolejnych w 2016 r. Wiropłaty są produkowane w dwóch fabrykach w Fort Worth i Amarillo, należących do koncernu Bell Helicopter, a termin ukończenia montażu został wyznaczony na wrzesień 2018 roku. Wiropłaty zostały pozyskane przez Islamabad w ramach programu Foreign Military Sale. 

AH-1Z Viper posiada modułową awionikę, system termowizyjny III generacji firmy Lockheed Martin, hełmy TopOwl z wizyjnym wyświetlaczem nahełmowym (HMSD) firmy Thales, cyfrowy kokpit z wielofunkcyjnymi wyświetlaczami i układ HOCAS umożliwiający obsługę funkcji bez odrywania rąk od sterów.

Obaj piloci mogą zamiennie pełnić wszystkie funkcje, łącznie z obsługą umieszczonego pod dziobem maszyny trzylufowego działka kalibru 20 mm i uzbrojenia powieszanego na 6 węzłach zewnętrznych, które obejmuje pociski kierowane AGM-114R Hellfire (Pakistan chce pozyskać ich 1000 sztuk), APKWS i Sidewinder. Wiropłaty AH-1Z Viper typu są oferowane Polsce w programie „Kruk”. 

Czytaj też: Rumunia stawia na AH-1Z Viper

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Anuluj
Pies na zagrażających mojej Ojczyźnie
wtorek, 22 sierpnia 2017, 16:15

Ten kmiot zagraża mojemu Krajowi, mojemu Państwu, mojej Ojczyźnie...

niki
wtorek, 22 sierpnia 2017, 11:55

Dobre do atakowania słabo uzbrojonych pastuchów gdzieś tam w Bantustanie ale nie w Europie gdzie na przeciw polskiej armii stanie przeciwnik uzbrojony po uszy również w broń przeciwlotniczą. Wojna w Donbasie jasno pokazała że śmigłowce bojowe nie mają szans powalczyć. Nawet proste ZSU-23 czy manpads ściągną go szybko na ziemię.

Luke
wtorek, 22 sierpnia 2017, 06:02

No nie wiem, Pakistan podpadl prezydentowi Trumpowi, to moze sie zmieni.

io
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 21:11

mon śpi dalej

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama