Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Otwarcie biura łącznikowego NATO w Mołdawii; Echa wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie; Śmierć chorwackiego żołnierza na Litwie

Fot. http://www.president.gov.ua/
Fot. http://www.president.gov.ua/

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wespazjan Wieloborski, Gazeta Polska Codziennie, „Moskwa lamentuje nad utratą Mołdawii”: W Kiszyniowie otwarto biuro łącznikowe NATO. „(…) krytycznie do zacieśnienia stosunków z NATO odniósł się prezydent Mołdawii Igor Dodon, który w odróżnieniu od prozachodniego rządu reprezentuje prorosyjską politykę. Podobnie do Dodona na otwarcie biura NATO w Kiszyniowie reaguje rosyjska prasa. „Kończą się rosyjskie wpływy w Mołdawii" - alarmuje „Niezawisimaja Gazieta". Prokremlowski dziennik odnotowuje, że wszystko zaczęło się od zablokowania przez Ukrainę lotów tranzytowych z Rosji do Mołdawii. Dodatkowo Kiszyniów przestał przyjmować rosyjskich dziennikarzy, deportował delegację rosyjskich polityków i uznał za osobę niepożądaną wicepremiera Dmitrija Rogozina - przedstawiciela prezydenta Władimira Putina ds. Naddniestrza. 


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Po spotkaniu w Charkowie bez przełomu w relacjach polsko-ukraińskich": Niewiele konkretów po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Petrem Poroszenką. „Szczegółowe rozwiązania w kwestiach związanych z cofnięciem ukraińskiego zakazu ekshumacji polskich żołnierzy w Kostiuchnówce, ewentualną odbudową uszkodzonych pomników żołnierzy UPA w Polsce czy zakazem wjazdu do UE dla ukraińskich urzędników, których Warszawa oskarża o antypolonizm, ma wypracować istniejąca już komisja ds. historycznych.”


Krzysztof Balcewicz, Gazeta Polska Codziennie, „Śmierć żołnierza NATO na Litwie”: W koszarach w Rukli zostało znalezione ciało chorwackiego żołnierza ze stacjonujących na Litwie sił wschodniej flanki NATO. „Jak nieoficjalnie udało się ustalić „Codziennej", wstępna ekspertyza wykazała brak śladów przemocy. Prokuratura odmawia komentowania sprawy, motywując to wczesnym etapem, na jakim znajduje się śledztwo. Sprawy nie chce również komentować przedstawicielstwo dyplomatyczne Chorwacji w Wilnie. Żołnierze z Chorwacji stacjonują na Litwie od stycznia br. na mocy porozumienia zawartego podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., kiedy uzgodniono rozmieszczenie międzynarodowych sił Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich.”

Reklama

Komentarze

    Reklama