Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wywiad z gen. Tomaszem Drewniakiem; Debata o dostępie do broni po tragedii w Teksasie; Decyzje szczytu w Bukareszcie prowokacją dla Kremla

Fot. DORSZ
Fot. DORSZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Juliusz Ćwieluch, Polityka, "Ostatnie cztery godziny": W tym tygodniu "Polityka" publikuje wywiad z gen. Tomaszem Drewniakiem, byłym inspektorem Sił Powietrznych.

W rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem, gen. Drewniak opowiadał m.in. o maszynach, które mają zastąpić samoloty F-16. Zdaniem byłego inspektora Sił Powietrznych "naturalnym następcą" dla samolotów byłyby myśliwce F-35. Natomiast minister Antoni Macierewicz miał inne plany.

"Okazało się, że chciał zrealizować wariant z zakupem używanych samolotów F-16 i ich częściową modernizacją rękoma polskiego przemysłu obronnego. Minister chciał kupić sto samolotów i przy okazji stworzyć w Polsce centrum serwisowe na Europę" - powiedział gen. Drewniak. Natomiast, jak powiedział były inspektor Sił Powietrznych, przytaczając wypowiedź Leszka Walczaka, prezesa WZL 2, Zakłady nie posiadają technologii i dokumentacji, aby podjąć się tego typu przedsięwzięcia. W rozmowie poruszono także kwestie zakupu samolotów dla VIP-ów, programu MRTT oraz gotowości polskiej armii na wypadek wojny. 

Wywiad pochodzi z książki "Generałowie", będącej zbiorem wywiadów z generałami, którzy zdecydowali się odejść z armii w ostatnich miesiącach. Dziś książka trafi do księgarń. 


Magda Działoszyńska, Gazeta Wyborcza, "Po tragedii w Sutherland Springs Teksas chce łatwiejszego dostępu do broni": W wyniku strzelaniny w Teksasie w minioną niedzielę zginęło 26 osób, a 20 zostało rannych. Jak ustaliły władze, powodem działania sprawcy - 26-letniego Devina Kelleyego - był "zatarg rodzinny". Kelly spodziewał się bowiem zastać w kościele, gdzie doszło do strzelaniny byłą żonę i teściową. 

Okazuje się, że Kelly nigdy nie powinien dostać zgody na zakup broni ze względu na swoją przeszłość (dopuścił się pobicia swojej żony i pasierba). Jednak jednostka wojskowa (sprawca został zwolniony ze służby) nie wysłała kartoteki Kellyego do FBI, zbierającej dane dla sprzedawców broni tak, aby mogli oni sprawdzić dane nabywcy przed jej sprzedaniem. 

"W Teksasie debata publiczna po strzelaninie skupia się jednak na tym jak umożliwić tzw. dobrym Samarytanom (tak określa się śmiałków, którzy odpowiadają na przemoc z bronią palną) szybszą i skuteczniejszą reakcję, a nie co zrobić, by ludzie pokroju Kelleya nie posiadali broni i by do przemocy nie dochodziło" - pisze Magda Działoszyńska.


 

Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, "Generał Wittmann się myli":  Przemysław Żurawski vel Grajewski odwołuje się do wywiadu z Klausem Wittmannem opublikowanym 1 listopada w "Rzeczpospolitej", a konkretnie do fragmentu, w którym były generał Bundeswehry twierdzi, że podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. "pod naciskiem George'a W. Busha obiecano Ukrainie i Gruzji członkostwo w NATO. To była dla Putina prowokacja". Zdaniem Żurawskiego vel Grajewskiego, to Francja i Niemcy sprzeciwiały się planowi na rzecz członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO (MAP - Membership of Action Plan), którego zwolennikami były USA, Polska, Litwa i Rumunia. 

Powodem sprzeciwu Berlina i Paryża miała być kwestia nieuregulowanych granic Gruzji z Rosją, co mogłoby wciągnąć NATO w konflikt dotyczący ich ostatecznego ustalenia. Zawieszenie propozycji przyznania MAP Gruzji i Ukrainie oraz deklaracja powrotu do rozmów na ten temat w grudniu 2008 r. było sygnałem politycznym dla Kremla. 

"W ten sposób, wbrew swoim intencjom, ale jednak jak najbardziej realnie, to nie USA, forsując MAP dla Kijowa i Tbilisi, lecz RFN i Francja, wetując tę inicjatywę, sprowokowały rosyjską agresję na Gruzję” – pisze Żurawski vel Grajewski.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jum

    Dla dbałości o fakty należałoby przypomnieć, że 8 sierpnia 2008 na rozkaz Saakaszwilego to gruzińskie wyrzutnie rakietowe Grad ostrzelały Cchinvali, dając Rosjanom pretekst do najazdu.

Reklama