Prezydenci Polski i Francji o zbrojeniowej współpracy. Jakie możliwości? [4 PUNKTY]

OPUBLIKOWANO: Środa, 02 Sierpnia 2017, 19:08
Prezydent Andrzej Duda

Podczas prawie godzinnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem omawiano między innymi stan przetargów na modernizację polskiej armii, którymi zainteresowane są francuskie firmy - podała Kancelaria Prezydenta. Podmioty z Francji uczestniczą bądź mogą brać udział w licznych postępowaniach, znajdujących się na różnych etapach.

Prezydenci omówili także obecny stan przetargów na modernizację polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw, aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji.

Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Wśród programów, którymi zainteresowane są francuskie firmy znajdują się między innymi:

 • System obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie "Narew". W lutym Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z koncernem MBDA porozumienie ws. współpracy w obszarze technologii rakietowych. Głównym obszarem jest kooperacja w programie "Narew", ale zakres porozumienia obejmuje też inne systemy uzbrojenia. Rozwiązania dla programu "Narew" oferuje również firma Thales. Zainteresowanie udziałem w programie "Narew" wstępnie deklarowały zarówno francuska spółka MBDA, jak i MBDA UK.
  Czytaj więcej:
  Rakietowe porozumienie PGZ i MBDA. "Narew, uzbrojenie śmigłowców, pojazdów, okrętów..." [Defence24.pl TV]
 • Modernizacja Marynarki Wojennej. Francuska Naval Group (dawniej DCNS) oferuje okręty w polskich programach modernizacji Marynarki Wojennej, w tym w projekcie okrętu podwodnego Orka czy jednostki obrony wybrzeża Miecznik. Te pierwsze jednostki są proponowane wraz z pociskami manewrującymi NCM, produkowanymi przez koncern MBDA. W przyszłości Francuzi mogą być zainteresowani innymi programami dla MW.
  Czytaj więcej:
  DCNS: Orka może zostać zbudowana w Polsce [Defence24.pl TV]
 • Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Konsorcjum w składzie Airbus Helicopters oraz Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A. ubiega się także o zamówienia w postępowania na zakup śmigłowców ZOP z możliwością prowadzenia działań ratowniczych dla Marynarki Wojennej oraz maszyn C-SAR dla Wojsk Specjalnych. Prawdopodobnie oferowane są maszyny H225M Caracal, ale ta informacja nie została potwierdzona.
  Czytaj więcej: Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Ruszają negocjacje z trzema oferentami
 • Śmigłowce szturmowe. Śmigłowiec Airbus Helicopters Tiger może także zostać zaoferowany w programie maszyn uderzeniowych "Kruk".
  Czytaj więcej: MON: Kruk i inwestycje w Inowrocławiu

Ponadto, przedsiębiorstwa z Francji, w tym koncern Thales, wykazywały zainteresowanie udziałem w polskim programie budowy systemu rozpoznania satelitarnego. Wreszcie, francuska zbrojeniówka może przedstawiać ofertę w innych postępowaniach. Przykładowo, do dialogu technicznego na pociski przeciwpancerne Karabela zgłosił się koncern MBDA, proponując system pocisków przeciwpancernych MMP. Francuski przemysł mógłby też zaoferować szeroko rozumiane systemy rozpoznania, obserwacji czy łączności.

Czytaj więcej: Przeciwpancerna Karabela dla armii. Siedmiu chętnych na wyrzutnie i pociski

Wreszcie, nie można wykluczyć że Paryż złoży ofertę nowoczesnej amunicji do czołgów Leopard 2 (np. przeciwpancernej), czy do haubic 155 mm. Ponadto, program czołgu nowej generacji, roboczo określany jako Leopard 3, ma być realizowany we współpracy przemysłu Niemiec i Francji, a polski MON wstępnie deklarował, że może być zainteresowany dołączeniem do tego projektu.

Czytaj więcej: Weimarski Trójkąt Pancerny? Projekt Leopard 3 szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego [ANALIZA]

Rafał Lesiecki, Jakub Palowski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

172 komentarze

Osa Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 23:18
Apolityczny generał, teraz oczekuje od def24 poinformowania czytelników o personie która chciała reprezentować polską armię! Ps mam nadzieję że nie ocenzurujecie tego
http://m.niezalezna.pl/200170-z-plazy-w-bloto-platforma-przeniosla-sie-na-woodstock-czego-nie-zrobicie-dla-fejmu
Siedem Piątek, 04 Sierpnia 2017, 9:16
Jak można linkowac do strony która służy tylko i wylacznie zarabianiu pieniędzy na tragedii smoleńskiej.
walkmar Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 21:16
Bardzo proszę wszystkich komentatorów o uszanowanie jednego z nielicznych portali, na którym większość komentatorów prowadzi spór merytoryczny, unikając sporu politycznego. Komentarze odnoszące się do bieżących wydarzeń na polskiej scenie politycznej zaśmiecają forum i niczego nie wnoszą. A już na pewno nie poszerzają naszej wiedzy na temat obronności. Czy chcecie kolejnego portalu, z którego dowiecie się, że jesteście: "Pisiorami" lub "POjebami", itd., a merytoryczne komentarze wyławiać z szamba?
ern Piątek, 04 Sierpnia 2017, 17:44
Apel może i słuszny ale ton dyskusji nadaje treść artykułu która jest raczej daleka od treści merytorycznych i lakoniczna do granic. Zatem skoro możemy sobie pogdybać o hipotetycznej ofercie to możemy sobie pogdybać o możliwościach decyzyjnych jakie ma z rozmówca z polskiej strony i dlaczego. Choć unikam jak to określasz "szamba" to rozumiem potrzebę ekspresji u dyskutantów. Zwłaszcza gdy stawiane tezy są dalekie od faktów.
Clarke quay Piątek, 04 Sierpnia 2017, 10:19
Słuszna uwaga. Popieram i pozdrawiam.
jurgen Piątek, 04 Sierpnia 2017, 0:54
słuszna uwaga
historyk Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:21
Francuzi, jak to Francuzi... chcą zrobić w Polsce interes, dobry dla siebie... nie powinniśmy kupować uzbrojenia we Francji, szczególnie zaawansowanego informatycznie, bo okaże się że Rosjanie mają do niego dostęp...
Maciej Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:41
Dużo tu w komentarzach rosyjskich i niemieckich trolli
Gmyz Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:06
Czy Francuzi kiedykolwiek przeprosili za złom lotniczy, który wcisnęli Polsce przed II WŚ?
bbb Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:13
Niestety ale francuski złom, który Polska kupiła nie zdążył dotrzeć do Polski. A te 160 francuskich mysliwców Morane 406 w kampanii wrześniowej to był by duzy problem dla Luftwaffe. Rok później polscy piloci na tych samolotach walczyli we Francji gdzie zestrzelili 38 niemieckich samolotów tracąc 5 własnych. Stosunek prawie 8:1. Gdyby we wrześniu 1939 był taki stosunek to aby zniszczyć sto polskich samolotów Niemcy musieliby stracić 800. Czyli ponad połowę posiadanych samolotów.
Szyk Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 16:49
To nie takie proste przeliczeniu. Polska w 38 była jeszcze sojusznikiem Niemiec przy rozbiorze Czechosłowacji. Za późno zaczęliśmy współpracować wojskowo z Francja
Lewandos Niedziela, 06 Sierpnia 2017, 10:44
Ocena żywcem wzięta z propagandy sowiecko-rosyjskiej...
jerry Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 22:30
A świstak siedzi i zawija w sreberko, nieuku
Uki kuku Piątek, 04 Sierpnia 2017, 0:56
No to jak wyglądała wg Ciebie uku współpraca wojskowa PL Fr w 2polowie lat 30stych. W porównaniu do lat 20 tych. A może Polska nie brała wg Ciebie udziału w rozbiorze Czechosłowacji na spółkę z Hitlerem. Uku
Asd10 Piątek, 04 Sierpnia 2017, 4:08
Synku poucz się trochę. Podpowiem: Co zrobili Czesi w czasie naszych walk z Sowietami 1920r.?
Scypion Afrykański Piątek, 04 Sierpnia 2017, 15:31
Mój Drogi w 38 faktycznie zerwalismy sojusz z Francja który został w 39 reanimowany przez Brytyjczyków. Zastanów się co nam dało to Zaolzie we wrześniu 39 a jak bardzo wzmocnił się po aneksji Czech Niemcy. To był ogromny błąd. W 38 Polska Czechosłowacja i Francja miały jakieś szanse z Niemcami w 39 to była egzekucja.
Ernest Treywasz Niedziela, 06 Sierpnia 2017, 7:59
Polska zajęła Zaolzie przede wszystkim po to, by nie dać pretekstu Francji do wypowiedzenia sojuszu wojskowego, kiedy Zaolzie zostałoby nam zaoferowane przez Niemcy w zamian za "korytarz", a my byśmy tą "propozycję" odrzucili. Wczesniej oferowaliśmy Beneszowi wspólny sojusz wojskowy przeciw Niemcom, ale ten odmówił, bo chciał by do tego sojuszu dołączył ... ZSRS (z prawem wprowadzenia swoich wojsk na teren Polski).
Rozumiem że błędy i przemilczenia w tych sprawach to norma u naszych zagranicznych "przyjaciół". Nie rozumiem dlaczego te propagandowe klisze powielają Polacy?
polak mały Sobota, 05 Sierpnia 2017, 8:59
Po prostu ręce opadają. Kojarzysz jakieś fakty ale interpretujesz je całkowicie bezsensownie:
1. "sojusz" z Francją - jaki sojusz? Sojusz jest wtedy, jak jest umowa o charakterze militarnym, a my takiej umowy z Francją NIE MIELIŚMY. Tzn. mieliśmy w postaci protokołu wojskowego do umowy z 1921r. tyle, że ten protokół... nie został przez Francję ratyfikowany. Żadnego sojuszu nie było, było tradycyjne polskie przywiązanie do Francji. Nie było czego zrywać.
2. Zaolzie to błąd? A co twoim zdaniem miała Robić Polska w latach 38-39? Usiłowaliśmy prowadzić politykę równowagi pomiędzy ZSRR i III Rzeszą - to był największy błąd. Zaolzie było tylko jego konsekwencją.
3. Polska, Czechosłowacja, Francja miały szanse w 1938r. No miały, a jeszcze większe, a właściwie pewność wygranej miały w 1935r. Tyle, że nikt nie był zainteresowany zniszczeniem nazizmu nawet wtedy, a w 1938 to już w ogóle nie było o tym mowy.

To, co powinniśmy byli zrobić, to był niestety sojusz z III Rzeszą. Bylibyśmy wasalem i mielibyśmy ciemną kartę w historii, ale nie zginęłoby 6 mln obywateli, nie byłoby holocaustu, Warszawa nie zostałaby zniszczona.
Klops Sobota, 05 Sierpnia 2017, 22:35
Byłby holocaust tak jak na Węgrzech. Przecież tam rząd wysłał 400tys swoich obywateli do Birkenau. Niemcy i tak by przegrali wojnę. My i tak stracilibyśmy kresy tylko bez rekompensaty na zachodzie. Co do Francji to oczywiste że do roku 26 stosunki były dużo lepsze bo rządziła endecja. Sankcji Francuzi nie ufali. W każdym temacie w którym pojawia się Francja od razu jest tu zalew komentarzy zupełnie oderwanych od faktów. To że PiS nie lubi się z Macronem to nie znaczy że trzeba załamywać historie
Miecz Chrobrego Piątek, 04 Sierpnia 2017, 15:18
Córko co to ma do rzeczy? Co zrobili Czesi w 1920 Co nam dały te wioski na Zaolziu? Warto było zostać wspólnikiem Hitlera?
Lewandos Niedziela, 06 Sierpnia 2017, 10:50
Meczu Chrobrego (a może 'szaszko kozacka' nie powielaj tez wrogiej propagandy
Wielbiciel Gombrowicza Wtorek, 08 Sierpnia 2017, 0:22
Wrogiej wobec czego? Na pewno nie wobec faktów
vvv Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:42
a czy Austra i Wegry przeprosily nas za rozbiory? czy Szwedzi przeprosili nas za potop?!!! PISowskie lemingi 500+
Won POjebus Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 17:20
Lekarz od głowy np psychiatra
Anty C-cal przed 500+ Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 15:51
..."first H225M in naval combat version to be delivered to the Brazilian Navy in 2018"...wydrukuj sobie i poCzytaj o wersji ASW. na stronie Airbus heli., Przechodzi w kombatantctwo po 6 Latach intergowania, certyfikowana. Wersja ZOP ekstra dla nas to Kiedy??? gawron i Krab przerabiany znowu
GOFER Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 20:36
Proponowany przez Francje śmigło nie posiada certyfikowanej wersji do zwalczania okrętów podwodnych. Założenia były takie, że pierwsze dostawy umownie przewidziane były na rok 2017. Nie wywiązałby się z warunków
Malecki Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:01
Dobrze się czujesz. Idz ględzić gdzie indziej.
wow Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:48
cały postępowy świat uczy sie tylko języka angielskiego . Wszystkie instrukcje wojskowe są po angielsku. Kto więc przeczyta instrukcje pisane w nieznanym języku francuskim ?
El piocho Piątek, 04 Sierpnia 2017, 0:59
Oj to błąd. USA są już praktycznie krajem dwu jezycznym i docelowo przejdą na hiszpański albo Kalifornia Arizona itd wrócą do macierzy
seba Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:55
Cały postępowy świat zakuwa chiński...
tad Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 16:30
A postępowi (i niepostępowi) Chińczycy angielski :)
seba Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 20:48
Trzeba znać język wroga ;-)
Basia Kasia Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:26
Co sobie pogadali to ich, ale i tak u nas wszystkim trzęsie Minister Wojny :p, zakupów we Francji raczej nie będzie.
Mar_Wegi Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:21
To już AH tak ciężko przędzie, że prosi prezydenta w wstawienie się, przy zakupach śmigłowców? Francuziki, nie ośmieszajcie się :)
Zaorane Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:13
To się nazywa dbanie o własny interes i własną kasę, w przeciwieństwie do naszych włodarzy którzy dbają o kasę Lockheed- Mielec
spostrzegawczy Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:21
Mielec to może kleić modele
Zaorane Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:01
Cokolwiek by nie kleił nabija kasę amerykanom a nie nam. Więc co jest ośmieszaniem się? Walczenie o swoją kasę czy cudzą?
JR Sobota, 12 Sierpnia 2017, 15:35
Poczekajcie jeszcze troche i bedziecie nabijac ruska kase, jesli w koncu nie zaczniecie sie uzbrajac. Francuzom na zlosc chcecie zrobic bo nie kupicie zadnego nowego uzbrojenia?
Arek Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:02
A po pan Prezydent angażuje sie w takie sprawy? Lepiej , aby spełniał wyborcze obietnice złożone podczas wyborów np. frankowiczom.
man42 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:33
A dlaczego co z tego bedzie mial budzet panstwa swiete krowy to ma sie oplacac moze mi ktos powiedziec najpierw NBP be a teraz pomuzcje
Dolar Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:31
A co budżet państwa ma z pomocy SKOK-om? Poza tym, nie chodzi o to żeby budżet dopłacał, tylko żeby banki oddały co zarobiły na spekulacji.
hihi Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:48
Powiedz... wszedles do banku a tam kasjerka wyjela kalacha i kazala ci podpisac kredyt we frankach?
Gryf Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:05
Miałem kredyt we frankach i zarobiłem na nim 80tys ponad 30%
sos Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:46
Ze względów na korzyści polityczne Polska powinna się zainteresować dwoma programami . Nowym czołgiem francusko niemieckim i francuskimi okrętami podwodnymi. W tych tematach z USA chyba nie będziemy kooperować. Jeżeli chodzi o OP to nawet nie chyba ,tylko na pewno.
TowariszczJacho Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:46
Pozyskanie niekoniecznie nowych technologii za cenę "wpuszczenia" do możliwości "przypatrywania" się nowym kierunkom rozwoju polskiej myśli nie tylko technicznej, gratulacje - kiedy w końcu przestaniemy myśleć kategoriami "oni mają technologię ... której my nie możemy ...", Polska już przestała być młodą Panną na wydaniu, teraz w dyskusji liczą się argumenty i to nie koniecznie technologiczne, czasami lub nawet często ważniejszy jest "pomysł" na ... tylko trzeba zamiast "przyjmować do rad nadzorczych PGZ" prawników po prostu Ludzi mających wyobraźnię koncepcyjno-technologiczną bez takich ludzi na stanowiskach "zarządczych i decyzyjnych oraz koncepcyjnych" nigdy nie uzyskamy przewagi - dlaczego, ponieważ, prawnicy są potrzebni "post-factum" dlatego powinniśmy w moim przekonaniu być o dwa kroki przed innymi i o jeden przed prawnikami, wówczas jesteśmy "spokojni" i "nieuchwytni" - czy to jest, aż tak trudne do zrozumienia, Film z Lindą ... czyli "redukcja długu" po akcji z przechwyceniem i przekazaniem "agentów" oparta była na "wypracowanej strategii" czy nazwę to "finezji, inteligencji i odwadze połączonej z bardzo ograniczonymi możliwościami" - jeśli będziemy forsować i brnąć w "prawników w zarządach" czyli środowiska ... w mojej opinii bez wyobraźni to o finezji i nowych technologiach napędzających rozwój możemy już dziś zapomnieć
uy Sobota, 05 Sierpnia 2017, 0:09
W punkt, to że u władzy w większości przeważnie są humaniści historycy i prawnicy a nie ludzie z wykształceniem technicznym, przedsiębiorcy czy nawet byli wojskowi jest jedną z największych słabości Polski.
chehłacz Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:44
"przypatrywania" się nowym kierunkom rozwoju polskiej myśli - żałujesz im podpatrzenia nowego wzoru palet?????
bury Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:48
Ta rozmowa była chyba w porozumieniu z MON ?.chyba że była to rozmowa tylko kurtuazyjna -taka wymiana grzeczności .,bo brać od Francuzów nic nie będziemy-ani uzbrojenia ani żadnej myśli technicznej.....
Mirek Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:18
Zabojad wyczuł małe zachwianie prezydenta, chciał wyczuć sytuacje na ile da się przekonać, bo Macronowi zależy tylko na tym aby zarobić na Polsce i wycyckac
Gość Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:38
Tutaj Polska powinna mieć jasno sprecyzowane stanowisko, wartość bojowa ,oraz pozyskanie nowych technologi.
GOFER Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:24
Technologią Francja nie podzieli się na pewno o czym mieliśmy okazję przekonać się przy śmigłowcach przez nich proponowanych, więc nie liczyłbym na zmianę decyzji z ich strony
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:05
Zawsze można samemu wymyślić nowoczesną technologię, której inni nam nie chcą użyczyć.
GOFER Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:46
Jak to, w sprawie śmigieł jeden z oferentów zagwarantował transfer technologii
Wiedzon Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:35
Powstanie Warszawskie a zdrada Churchilla https://youtu.be/lu5VllgbcCM
Czczcz Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:06
Churchill był premiera Francji?
CB Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:30
Prezydent może sobie rozmawiać, ale AM ma i tak swoich Bereczyńskich. Chyba nikt nie ma wątpliwości, kto jest rzeczywistym "zwierzchnikiem sił zbrojnych"...
Kos Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 6:49
Nie ma się co obrażać na potencjalnego sprzedawcę, ale od Francji kupować tylko sprzęt i technologię, którą potem można wykorzystać samodzielnie w kraju. Z góry trzeba założyć, że w przypadku potencjalnej eskalacji żadnej pomocy w postaci części zamiennych, doradztwa, leasingu lub innych form zaangażowania, z tego kraju nie otrzymamy.
Obywatel PL Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 0:30
Wojna to polityka prowadzona innymi metodami. W takim razie tak wojsko jak i jego uzbrojenie, to także polityka. I można się krzywić, ale bądźmy poważni. Nie ma co obrażać się na rzeczywistość. Wbrew pozorom pozycja wyjściowa do negocjacji z Francuzami może być całkiem niezła. Wiadomo, że Polska orientuje się na pogłębianie relacji strategicznych z wiarygodnym partnerem - USA, a więc Francuzi będą musieli stanąć na palcach aby ją przebić. Co więcej, można było przeczytać, że francuska oferta na śmigłowce była de facto w standardzie neokolonialnym. Żadna francuska firma, nie popełni już tego błędu, bo wiedzą dobrze, że dziś na dzień dobry są na gorszej pozycji negocjacyjnej i próba grania w ten sposób będzie tylko pretekstem aby ich odrzucić. A skoro tak, to można się spodziewać, że francuskie propozycje mogą być całkiem interesujące. Jeśliby biznesowo wynegocjować z nimi korzystne warunki, a potem uzależnić transakcję od od jakiegoś interesu politycznego... Na przykład wsparcia politycznego Francji, udzielonego Polsce w obronie korzystnych dla nas zapisów o emisji CO2. W ten sposób sporo byśmy ugrali. A wiadomo, że nasza otwartość na Francję może pomóc nam w dołączeniu do projektów takich jak Leo3 albo nowy europejski myśliwiec 5-tej generacji. Więc może nie warto ich od razu skreślać. A myśleć o nich i tak możemy swoje.
jannk Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:59
Drodzy Państwo... w negocjacjach trzeba rozmawiać z każdym, nawet jeśli spisze sie kogoś na strate. Ponieważ: jeżeli bedziemy rozmawiali tylko z jednym potencjalnym dostawca broni, nic nie ugramy. Kupimy to co " on nam sprzeda" . trzeba rozmawiać z wielomo fimami w celu ZBICIE CENY i UGRANIA MAXIMUM KOZYSCI.
Mar_Wegi Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:25
Pełna zgoda, rozmawiać z dostawcami, a nie z prezydentem Państwa, z którego firma pochodzi. Trochę nie w tym kierunku :) Macron tylko się ośmiesza.
Emanu Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:46
Macron gada ewidentnie na zlecenie. W żeńskiej groził nam sankcjami, a nagle co, przejaw dobroduszności. Francuski piesek to sługus wiadomo kogo.
Igrek Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 18:17
A Ty czyim jesteś Slugusem ? Co to za poziom argumentacji to Nie TVP info
Emanu Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 20:39
Emanu co cię obchodzą moje poglądy, groził nam, a to dotyka całą Polskr
Rycerz Imbram Piątek, 04 Sierpnia 2017, 1:01
Ja tam żadnej wspólnoty z obecnymi władzami Polski nie czuję. Wręcz brzydza mnie. To poziom moczara
BalcerP Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:02
Macron liczy na sprzedaż politycznych awansów w obliczu zmian traktatowych w UE w zamian za zakupy francuskiego uzbrojenia. Niestety na Francji możemy polegać jak na Chiracu, Hollandzie itp. Do tego Macron jest zapatrzony w Merkel i pisanie o politycznej przeciwwadze wobec Niemiec jest tutaj mocnym nadużyciem zwłaszcza że Francja i Niemcy mają wspólne interesy w UE. My mamy przeciwstawne. Słowem jakakolwiek polityczna obietnica jest bez pokrycia. Gwarantem bezpieczeństwa Polski jest silna polska armia uzbrojona w polską broń i posiadająca moce wytwórcze + suwerenność eksploatacyjną oraz NATO pod przewodnictwem USA. Francja znowu liczy na akwizycje w polskim przemyśle nie zmieniając swojej postawy od tej z lat 90 bo jak można traktować próbę wciśnięcia nam radarów do Narwi w sytuacji w której mamy rozbudowany własny przemysł radiolokacyjny ? Kupowanie gotowych rozwiązań zabije nasz przemysł i pozbawi możliwości projektowych oraz uzależni od podzespołów i części zamiennych. Francuzi będą mydlić oczy inwestycjami w polski przemysł stoczniowy jednocześnie licząc że będzie nam zależeć na zatarciu złego wrażenia po sprawie Caracali. Jeśli jednak nadal je oferują to bardzo zły prognostyk. Z prasowych przecieków oraz blogerskich przypuszczeń na podstawie wypowiedzi polityków wynika że MON wybierze ofertę DCMS dla Orki. Jest to niewiele mniej pewne niż wybór HIMARS i Patriota !
Taki jeden z wioski Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 0:50
BalcerP poczytaj sobie oficjalne informacje, które jakiś czas temu wygenerował MON w odpowiedzi na interpelacje poselskie. Ten przemysł radarowy, o którym piszesz nie daje rady wywiązać się z powziętych zobowiązań i notuje poślizgi na wielu polach. A w niektórych obszarach wygląda jakby w ogóle był bezradny. Powiedzmy to więc jasno. Bez wsparcia podmiotów zagranicznych, nie zbudujemy Narwi. A kontrakt z Francuzami wcale nie musiałby polegać na kupowaniu gotowych rozwiązań. Wystarczy, że kupilibyśmy "usługę doradczą". To po pierwsze. Po drugie, jak może wiesz, strona polska chce aby nasze Patrioty dysponowały radarem 360 stopni. Amerykanie takim nie dysponują. Może więc warto byłoby pomyśleć o radarze 360 stopni z systemu MEADS? Skoro dla Patriotów z drugiej transzy nie został wybrany jeszcze radar, a z drugiej strony i tak będą one integrowane z nowymi rakietami i nowym radarem, to czemu niby nie mógłby być to radar MEADS? I nie jest tak, że Polska koniecznie musi zatrzeć złe wrażenie. Jest w sumie na odwrót. Macron pluł na Polskę, francuska oferta na śmigłowce była ponoć napisana w standardzie neokolonialnym (czy tak było naprawdę nie mnie to oceniać). Więc sam widzisz, Francuzi też muszą się postarać. W końcu to my mamy pieniądze do wydania, a oni chcą sprzedać. Więc kto powinien zacierać złe wrażenie, my czy oni?
Uszy Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:10
Nie rozumiem dlaczego utożsamiać Polski Rząd z Polską. To że ktoś mówi źle o polskim rządzie to nie znaczy że mówi źle o Polsce. Mi też jest wstyd za taki rząd. Nie czuję żadnej z nim solidarności
walkmar Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 21:08
A może tak na temat? Jesteś na jednym z nielicznych portali, na którym przeważają merytoryczne wypowiedzi, często krytyczne. Proszę, nie zaśmiecaj forum wypowiedziami czysto politycznymi.
Fryderyk Piątek, 04 Sierpnia 2017, 1:04
Opowieści z krainy paproci o pluciu na Polskę są bardzo na temat. Jak się leży w Europie to się kupuje europejskie przede wszystkim.
puknijsię Piątek, 04 Sierpnia 2017, 9:30
A niby dlaczego? Czy ktoś kupuje na przykład Polski węgiel? A czy gaz z Rosji można nazwać europejskim? I tak jak powiedzieli przedmówcy, agitacje polityczne zostawcie sobie na onecie
Umowa Zkecenie Piątek, 04 Sierpnia 2017, 21:53
A to dlatego że generowanie wzrostu gospodarczego w Europie generuje wzrost w Polsce. Widziałeś kiedyś polski bilans handlowy. Sprzedajemy do Niemiec więcej niż Rosja. Rozumiem że piszecie komenty na umowę zlecenie ale minimum poziomu trzymajcie
proste Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:46
od MBDA to tylko CAMM ER z offsetem dla Narwi (bez radiolokacji od Thalesa - mamy własną; ew. technologia tranzystorów na GaN i wsparcie w budowie Sajny), dla Leoparda 2 offset technologii produkcji prochu i pocisków (sabot), francuskie śmigłowce (znowu Caracal ?!!) i Orka z DCMS odpadają.
mux Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:21
O, prezydentowi znowu zamarzyła się rola ministra obrony narodowej. Niedługo utworzy swoje własne ministerstwo.
man42 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:36
Robienie czegos dla polski gnido to w twojej logice moze sie zmiescic
Wert Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:49
Tak możesz zwracać się do swojego ojca gdy już odrobisz lekcję. Może ci na to zezwoli.
krzysiek84 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:44
O, moderacja widać działa. Kultura wypowiedzi....
Osa Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 16:12
Oj żebyś wiedział że działa, moje wszystkie krytyczne wypowiedzi wobec PO są moderowane!! Za to krytyczne wobec PIS, Macierewicza i WOT są pod każdym artykułem! Skandal
Miłość Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 18:20
Taaak? Wszystkie moje wypowiedzi dotyczące przekształcania MON w narzędzie kokietowania Pana Miśkiewicza też. Cała Polska śledzi co jeszcze zrobi zakochany minister
Arizona Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:15
Zamarzyła się rola kogoś normalnego, kto nie kupuje Mistrali za dolara, czy dwa. Poza tym to jest zwierzchnik SZ, czyli Antka Rozpylacza.
NN Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:34
Jest zwierzchnikiem SZ, ale nie zwierzchnikiem MON - zwierzchnikiem MON jest premier. To trochę patologiczna sytuacja, i dlatego w latach 90tych była dyskutowana koncepcja formalnego ustalenia relacji pomiędzy MON a prezydentem w ramach konstytucji - niestety, nie dogadano się co do konkretów i jest jak jest.
były_trep Piątek, 11 Sierpnia 2017, 20:56
Oczywiście że sytuacja jest patologiczna , ale chaos kompetencyjny wynika głównie z tego że w rzeczywistości Polską rządzi.... szeregowy poseł...
Pilot Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:04
Nie bardzo rozumiem - po co wydawać forsę we Francji, skoro Francja nie stanowi dla Polski dosłownie żadnej gwarancji bezpieczeństwa. USA mają tu swoją dywizję, a co ma Francja? Francuskie supermarkety, które wyprowadzają zyski do siebie? - hehe. Jesteśmy dla nich tylko dojną krową - i to tyle:(
Król Śmiały Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:12
A ile są warte amerykańskie gwarancję to zapytaj w Wietnamie Płd. Francja realnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo poprzez UE. USA mają tylko slowa
luka Piątek, 04 Sierpnia 2017, 22:47
" Francja realnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo poprzez UE." - taa... szczególnie było widać to na ćwiczeniach Anakonda 16 - nie przysłali ani jednego ludka a niemcy chyba coś koło 100 jedynie. Na dodatek sprzedają ruskim poprzez białoruś termowizję do czołgów rodziny t-72.
Boczek Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:03
"USA mają tu swoją dywizję,..." - i gdzie ona jest ta 500 osobowa dywizja?
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:06
Nie o biznes chodzi. Myślę że po prostu żabojady poczuły po podwójnym wecie krew i sondują możliwości intelektualne Dudy (w końcu nie mają wglądu do jego teczki z WSI). Bo możliwości faktyczne prezydenta RP znają z pewnością od dawna. Bóg jeden wie co mu tam naobiecywał makaronek i zobaczymy ile powietrza w niego napompował. Jak się Duda będzie nadymał to znaczy że dał się zrobić Francji jak przed podwójnym wetem Niemcom. I wróży to tylko pogorszeniem sytuacji w Polsce. To zdaje się jest główny cel takich dialogów. Najpierw z Angelą a teraz Macronem. Kolejne wybory w RP, a nie ten czy tamten okręt. Po zmianie rządu będzie można wcisnąć dowolny sprzęt za dowolną cenę. Zatem najpierw zmiana władzy...
tomuciwitt Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:07
Po pierwsze - żeby “teczka “ miała jakąkolwiek wartość to osoba rozpracowywana musi mieć coś za uszami . Jeśli nie ma ,to materiały są bezużyteczne i ich posiadanie nie przynosi posiadaczowi korzyści. Ludzi w wieku Prezydenta , którzy kariery rozpoczynali w tym okresie są miliony z różnych grup społecznych , partii politycznych , urzędników itp. Traktowanie ich wszystkich jedną miarą tylko dlatego , że istniały patologie w państwie jest delikatnie mówiąc nadużyciem . Jakie są przesłanki do tego , żeby twierdzić , że w ewentualnie istniejących “teczkach” Prezydenta coś jest ? A samo mówienie o teczce jest w naszej polskiej mentalności nacechowane pejoratywnie. Traktowanie w ten sposób sprawy sprowadza się do tego , że wszyscy , którzy osiągnęli jakiś sukces są niewiarygodni. Mamy rok 2017 . Do życia publicznego , zawodowego i politycznego wchodzą ludzie urodzeni już po 1989 r i nie można ich pokolenia dalej obarczać traumą komuny. Za 10 lat też będziemy nadal mówić o teczkach? Kiedyś trzeba to przerwać i nie szukać wszędzie teorii spiskowych . Nie każdy Polak to kapuś i karierowicz.
W moim wcześniejszym komentarzu odniosłem się do Twojej sugestii o Prezydencie ( który notabene nie jest z mojej bajki ale jest Prezydentem i tyle ) . Sondowanie zdolności intelektualnych Prezydenta? To nawet nie wiem jak skomentować.
“Jak się Duda będzie nadymał to znaczy że dał się zrobić Francji jak przed podwójnym wetem Niemcom” - jakaś kolejna teoria spiskowa? To , że Prezydent dochował zasad prawidłowej legislacji i wreszcie ( choć wybiórczo ) traktuje poważnie Konstytucję i zawetował 2 ustawy to sprawka Niemców? To może weto w sprawie RIO też sprawka Niemców ? To jakaś paranoja , z którą ciężko dyskutować.
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:38
1. Jesteś Andrzejem Dudą że z taką pewnością piszesz o nim jako osobie nieskalanej i nie posiadającej żadnych wad ani grzechów czy słabości które mogłyby zostać wykorzystane przez agenturę?
2. Życie polityczne nadal determinują ludzie urodzeni dawno temu w PRL.
3. Gra teczkami będzie trwała tak długo jak długo nie przeprowadzi się dekomunizacji.
4. Stara agentura i nowa w oparciu o materiały dawne i nowe werbuje nadal.
5. Duda nie jest z żelaza i jak każdy człowiek jest podatny na określony rodzaj nacisku. Czy to osobistego czy politycznego. Do podstawowych zadań agentury należ wynajdywanie słabych punktów osoby obserwowanej i w odpowiednim czasie ich stosowanie.
6. W Polsce działają nie tylko agenci z byłego PRL ale również z krajów sąsiednich. A owoce ich pracy służą interesom tych krajów. Czesi jednego roku wywalili więcej rosyjskich agentów niż my w czasie całej niepodległej III RP.
7. Masz rację to paranoja. W Polsce nie ma żadnych obcych wpływów a nasi politycy są kompetentni i niezależni.
tomuciwitt Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:38
O matko! Ty szybko gdzieś to zgłoś! Twoja wiedza i dociekliwość będzie niezastąpiona :).
A tak serio . Szpiedzy , korupcja , patologie były , są i będą zawsze w każdym państwie. Ale dopatrywanie się tego wszędzie bez podstaw to przypomina polowanie na czarownice. Już napisałem , że to nie jest mój wymarzony Prezydent ale póki co nie ma żadnych przesłanek aby twierdzić , że jest podatny na czyjeś wpływy ( z wyjątkiem tych politycznych i partyjnych ) . Podejrzewanie wszystkich i każdego to domena ustrojów totalitarnych , które z lubością wykorzystują służby. Może czas poszerzyć horyzonty i spojrzeć trochę z innej perspektywy a może się okaże , że ten kraj wcale nie jest tak zdegenerowany jak niektórzy sądzą. Polska ma problemy i duchy z przeszłości ale trochę optymizmu i ograniczonego zaufania nie zaszkodzi.
tomuciwitt Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:04
W 1989 roku Duda miał 17 lat więc jaką teczkę mogly mu sluzby zalozyc? To juz jest popadanie w paranoję
NN Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:24
Malutkie sprostowanie: WSI istniała w latach 1991-2006
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:10
Ponadto oficerowie nie wyparowali a nie wyemigrowali na Marsa. Ani ich materiały operacyjne. Niektórzy jak gen Dukaczewski absolwent GRU to nawet medialne autorytety. Duda gdy pojawił się u boku Kaczyńskich z pewnością jako figura rozpracowywany standardowo a po nominacji na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości to już z detalami. Operacja Temida mogła go spokojnie objąć jako od 2005 założył swoją kancelarię i zapisał się do PiS. A że miał polityczne ciągoty wiadomo było od 2000 roku gdy był w Unii Wolności. Zatem prawnik i początkujący polityk z pewnością miał swoją teczkę w WSI.
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:11
Szkoła GRU to dobra szkoła, chłopaki co ewakuowali amerykańską siatkę szpiegowską z Iraku przed operacją "Pustynna Burza" mieli solidne szpiegowskie przygotowanie. Zrobili na Amerykanach nieliche wrażenie. Tylko w Polsce znajomość sowieckiej sztuki wywiadowczej jest traktowana jako okoliczność obciążająca.
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:46
Gdyby ich aktywność ograniczała się do roboty szpiegowskiej dla Polski pewnie nie byłoby problemu, ale te fajne chłopaki po szkołach GRU zaczęli kręcić lody i zabawiać się w politykę. I robią to nadal. A to już okoliczność obciążająca której nie można przyglądać się obojętnie.
tomuciwitt Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:48
Pełna zgoda. Tylko że teczki w Polsce traktuje się w kontekście współpracy ze służbami komunistycznym a Pan Prezydent po prostu nie "załapał " się na taką możliwość :)
NN Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:39
Nie wiem, jak dla mnie "teczki" to nie tylko materiały ze współpracy ze służbami PRL, ale też różnego rodzaju kompromaty czy inne akta typu "szafy Lesiaka".
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:36
WSI to nie komuna? Litości... Cały aparat łącznie z oficerami to wysocy funkcjonariusze i agenci wywiadu i kontrwywiadu PRL czyli WSW i Zarządu II Sztabu Generalnego WP korzeniami tkwiący w agenturze ZSRR. Wszyscy szefowie WSI to generałowie z PRL. Ale dla niektórych to nie komuna...
Tadeusz Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:58
Minister Obrony Francji bardzo narzekał, że wysłanie 100 żołnierzy do Polski to bardzo duże koszty.
krzysiek84 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:48
Gdybyś ubogacił państwo 800 tysiącami dzikusów i przyszłoby Ci dodatkowo myśleć i płacić za kontyngent wojska gdzieś hen na wschodzie inaczej byś śpiewał.
alojzy Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:42
tak jak i dla Niemiec.
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:40
KrzysiekS->Pilot
Nie do końca masz racje (chociaż do tej pory wszyscy nas traktowali jak dojną krowę nawet USA- pytanie czy coś się zmieniło ja nie mam takiej pewności) dla Francji jesteśmy elementem równoważącym silniejsze Niemcy (przynajmniej na tą chwilę, takie wygodne narzędzie które można zostawić w każdej chwili)
werte Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:46
Jak widać niczego się żabojady nie nauczyli. Z Polską robi się interesy w prosty sposób. Wysyła się prezydenta, ten gada na cały świat jak wspaniali są Polacy aż łzy wzruszenia płyną chodnikami, a potem podpisujemy umowę na dowolny sprzęt. A ten makaronek gada godzinę prze telefon z osobą kompletnie poza możliwościami decyzyjnymi a ostatnio z osobami tymi jawnie skonfliktowaną i myśli że coś ugra. A jego sekretariat nie wyprowadza go z błędu. Dyplomacja nad Sekwaną przechodzi kryzys czy to jakieś załamanie nerwowe po konflikcie z własnym generałem o kasę dla armii francuskiej?
WANDALIN Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:55
Tresowanym Chihuahua jest żabojad, ktoś napisał tutaj "parcie od poparcia" i nad tym trzeba się zastanowić, bo faktycznie w wyborach bardzo uczestniczył właśnie jeden z oferentów smiglowcow dla Polskiej armii
edi Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:54
Konflikt to ty masz z Misem Jogo :) Akurat Duda jest zwierzchnikiem armii po drugie pochodzi z PIS i ma pewien wpływ na to co możemy kupić. Kwestia tylko taka że nic za darmo. USA dają nam pewną gwarancję bezpieczeństwa a Francja sama siebie nie potrafi obronić.
Greg Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:58
Francja ma bron nuklerna
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 6:53
Stanowisko zwierzchnika daje mu takie możliwości zakupu sprzętu wojskowego jak tobie. Jego wpływ nawet po linii towarzysko-koleżeńskiej właśnie poszedł w siną dal z jego podwójnym wetem trzymając pod rękę jego nominację na kolejną kadencję od PiS. Jarek go namaścił na prezydenta I waśnie podskoczył Jarkowi. Jakoś nie sądzę żeby teraz miał wielkie wpływy u Antoniego i jego departamencie. Ty możesz o tym nie wiedzieć ale sekretariat prezydenta Francji i jego doradcy raczej powinni.
Antex Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 1:36
Duda nie pochodzi z PiS tylko z Unii Wolności ... Po drugie jest to takie zwierzchnictwo bardziej formalne. A zdradzili nas i Francuzi w 1939 i USA w 1945.
Gall Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 18:24
A AM był wielkim miłośnikiem czegewary i co? Czy wy wiedzę o świecie czerpiecie tylko z mediów narodowo smolenskich. Jak można ufać ludziom którzy robią miliony na kłamstwie Smoleńskiem
U6 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 14:14
Francja wywołała w naszej obronie wojnę światową także na czym polega ta zdrada?
bmc3i Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 5:59
Jak USA mogly nas w tym czasie zdradzic, skoro nie byly zadnymbsojusznikiem Polski wowczas ani nie mieli zadnych umow z Polska? Co wiarołomnego zrobili?
ern Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:53
Przestań pleść bzdury. Nie zamierzali upomnieć się o swego alianta i oddali nas w strefę wpływów ZSRR już w Jałcie. w lutym 1945 Churchill i Roosevelt uznali zgodność działań NKWD z konwencją dotyczącą prowadzenia wojny na lądzie – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski. Sojusznicy dali Stalinowi carte blanche na siłowe zniszczenie podziemia zbrojnego – przede wszystkim Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Roosevelt zapewnił Stalina, że Stany Zjednoczone nigdy nie będą popierać tymczasowych władz polskich, które byłyby wrogie jego interesom.
Jeśli to nie zdrada to mamy inne kryteria honoru.
kokos Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 8:59
Dali nas Stalinowi do wschodniej strefy wpływów choć to dzięki zaopatrzeniu z USA Rosjanie stworzyli silną armię
Whiro Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:19
Dali nas stalinowi? Tzn jak mu mieli wziąć? Wysłać wojska do walki z 3 mln armią czerwoną? Po to żebyś ty teraz nie gadał bzdur miała być następna wojna? Kiedy wy w końcu zrozumiecie że Stalin Polskę zajął I nikomu nie zamierzał nas oddać.
<kosa> Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:43
Czyżby ta rozmowa byka końcem współpracy z Francją, co prezydent ma do zakupów zbrojeniowych? Oboje mogą sobie luźno pogadać i tyle z tej rozmowy, chyba, że FR ma parcie od poparcia :-)
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:38
Francja dogaduje się z Włochami w przemyśle stoczniowym i chyba nie tylko gdyby dołączyli do tego Polskę mogą konkurować z Niemcami. Nie ma pustki w naturze zawsze coś ją wypełnia. Ciekawa alternatywa zresztą. Osobiście z uwagi na opóźnienie WISŁY proponował bym CAMM-ER dla NARWI i dla MW oczywiście przy pełnej technologi. Leonardo ma program nowego śmigła uderzeniowego (Leonardo ma technologie produkcji GaN a chyba nam też o to chodzi) jest wiele tematów do analizy.
seba Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:40
Jeszcze się nie dogadała z Włochami i nie wiadomo czy się dogada...
M_R Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:28
A oropos caracali, gdyby wtedy zostały zakupione, to pierwsze w Polsce miały pojawić się w 2017 r. z wymaganą wersją do zwalczania okrętów podwodnych, a prawda jest taka, że dobrej pory brak tej wersji drogi Panie
(Literówka)
Eryk Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:12
Podstawowe pytanie czy Francja jest WIARYGODNYM partnerem ?! Czy w przypadku konfliktu z Rosją nie odetną nam dostawy części zamiennych by nie drażnić Rosji ? Można mieć super , extra sprzęt ale beż części jest kupą żelastwa i niczym więcej !
JR Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 6:55
Najlepiej to odciac sie od wszystkich i zaczac produkowac cepy i maczugi.
ern Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:50
Jasne że nie. Wystarczyła sugestia Waszyngtonu i Mistrale nie dotarły do zamawiającego. Pytanie czy wystarczy sugestia z Moskwy czy Berlina aby potraktować umowy z Polską w podobny sposób. Chyba jednak nas nie stać na sprawdzanie.
Jeden Mistral Piątek, 04 Sierpnia 2017, 1:07
Nie taka tylko sugestia . Jeszcze Arabia Saudyjska musiała za te Mistrale zapłacić i nie był to jeden dolar
mar Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:38
Podstawowe pytanie czy POLSKA jest wiarygodnym partnerem handlowym kiedy airbus rozpoczął montaż 10 T śmigłowce a POLSKA nie dotrzymał warunków umowy po wygranym przetargu przez firmę europejską dając zlecenie firmie amerykańskiej bez przetargu na montaż 8T śmigłowców bez wyposażenia
krzysiek84 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 10:54
TVN robi kompot z mózgu; widziałem już to u zagorzałych widzów... Jakim prawem zaczęli składać kadłuby nie mając podpisanej umowy. To, że szogun Komorowski ogłosił ich zwycięzcą nic nie znaczyło w wymiarze biznesowym. Chyba, że ktoś partii władzy dał AH gwarancje, biorąc skromny datek od koncernu.
Eryk Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:06
i to jest właśnie podejście Francji oni nam zrobią ŁASKĘ że zaszczycą nas swoim śmigłowcem z lat '50 XX wieku - żenada. To my jesteśmy kupującym i to nasze pieniądze utrzymają miejsca pracy we Francji ! Do takiego klienta to podchodzi się z szacunkiem jak nie to niech spadają. W sprawie Nord Stream 2 wszystkie Polskie argumenty Francja i Niemcy olali i nie było "europejskiej solidarności" . Oni nas sprzedają przy byle okazji i nie możemy się uzależniać od kogoś tak niepewnego.
alojzy Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:46
Jakiej umowy? Przecież nie było żadnej umowy, a tylko otwarte negocjacje. Chyba za dużo tvn się naoglądałeś i dlatego takie głupoty wypisujesz.
bubu Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:11
"kupić" te caracale ,ze 3 orki ,narew itp. i niech niemcy je spłacają z reparacji wojennych
M_R Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:05
A oropos caracali, gdyby wtedy zostały zakupione, to pierwsze w Polsce miały pojawić się w 2917 r. z wymaganą wersją do zwalczania okrętów podwodnych, a prawda jest taka, że dobrej pory brak tej wersji drogi Panie
alojzy Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:48
No i pewnie pojawiły by się w 2917 r. tak jak piszesz. ;-))
M_R Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:29
Literówka drogi Panie, gdybys czytał wszystkie komentarze to byc zauważył :))) / poza tym moze i do tego roku stworzyliby wspomnianą wersję, aczkolwiek Polska nie czekałaby tyle czasu :))
papuga Środa, 02 Sierpnia 2017, 20:32
Rozmowa chyba nie była udana, bo wygląda na to, że w najbliższym okresie nie będzie spotkania w ramach trójkąta weimarskiego. Jeżeli chcą coś sprzedać, to powinni być mili dla nas, a chyba tak jak zawsze są aroganccy.
Miecz Chrobrego Piątek, 04 Sierpnia 2017, 1:09
A pamiętasz jaki arogancki był prezydent Chirac i co czas pokazał że miał rację. Czasem naprawdę lepiej siedzieć cicho
JR Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:02
Za to nasz rzad jest super mily dla wszystkich wokol. Juz powoli zaczynaja opluwac nawet USA.
Niedlugo zaden kraj nie bedzie chcial miec nic wspolnego z Polska. Sa pierwsze objawy tego - liczba firm miedzynarodowy startujacych w przetargach. Pozostanie nam produkcja cepow bojowych przez przemysl krajowy.
Saracen Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:51
Rządzący Polską zrobili z naszego kraju pośmiewisko, jaki jest sens spotykać się z takimi "politykami"?
Eryk Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:13
Ludzie on chodzi z KODorastami, jest tak wiarygodny że :) Wielbiciel Klicha rozwalacza Armii , Siemoniaka który kupił z uzbrojenia 10 tys tablic Mendelejewa i Sikorskiego jawnie działającego na szkodę Polski.
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:20
A najbardziej jestem wielbicielem podziału Polski na dwa kraje - jeden zamieszkały przez tych, którzy chcą żyć w Europie a drugi przez tych, którzy chcą być na łasce Mesjasza z Żoliborza. Życie jest tylko jedno, my zamiast rozwijać się, nawiązywać współpracę i budować silną Polskę tracimy czas na wewnętrzne spory, obrzucanie się inwektywami oraz odmawianie współrodakom prawa do istnienia tylko z powodu innych poglądów. Nawet za komuny Polacy nie byli tak skłóceni jak teraz.
Dlatego podział Polski na dwa kraje pozwoliłby zarówno jednym jak i drugim żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami. I w spokoju.
krzysiek84 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:10
W Europie żyjemy od 800 tysięcy lat. Czyżby szykowała się wędrówka kontynentów?
łowca_gimbazy Piątek, 11 Sierpnia 2017, 21:07
Pochodzisz od neandertalczyka albo mamuta? Bo człowiek współczesny to się w Europie pojawił jakieś 25-30 tys lat temu...
Antex Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 1:42
Pośmiewiskiem to byliśmy przez 8 lat rządów PO. Tylko w nieco węższym gronie. Więc pewnie do Ciebie nie dotarło. A teraz wyłamaliśmy się ze schematu "murzyńskości" to zaczęło się plucie na forum publicznym ... Jak im zabraknie śliny to ucichnie. Byli już tacy którzy nazywali Polskę "państwem sezonowym" i tacy którzy nazywali "pokracznym bękartem traktatu wersalskiego".
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 3:01
" A teraz wyłamaliśmy się ze schematu "murzyńskości "

Trump podczas ostatniej wizyty w Polsce przemawiał z mównicy przystrojonej w amerykańskie symbole państwowe. Kilka dni dalej, podczas święta państwowego Francji, Trump przemawiał z mównicy udekorowanej francuskimi barwami narodowymi. Dodam jeszcze że Obama, będąc w Polsce w 2014 roku, przemawiał z mównicy udekorowanej polskim godłem państwowym.
To tyle w temacie "zerwania z murzyńskością" przez obecną ekipę...
Kos Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 6:33
Czyli nie ważne co Trump powiedział, ale to jak była udekorowana mównica?
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:53
Jeśli do faktu że Trump NIC nie powiedział dodamy fakt że zrezygnowaliśmy podczas jego wizyty z atrybutów naszej suwerenności państwowej, to ciężko utrzymać tezę o "zerwaniu z murzyńskością" w relacjach z USA. Powiedziałbym nawet że ta murzyńskość się pogłębia.

Coś mamy w zamian za to że klęczymy przed USA?
kokos Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 9:04
A co miałeś w zamian jak przez kilka osttanich lat klekaliśmy przed Niemcami? Rozsprzedane stocznie kiedy Niemcy dotowali swoje itd?
Prawda Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 18:29
500 mld z UE. Sto % wzrostu PKB. Przestań siać propagandę klamco w smolenskich. Jakie stocznie. Sprawdź rocznik Gusu a potem opowiadaj farmazony o stoczniach. W 3miescie stocznie kwitną ciągle brakuje pracowników
Mandaryb Piątek, 04 Sierpnia 2017, 18:43
Panowie jesteśmy na forum o tematyce wojskowej! Pozostawmy spory polityczne w domu!
Saracen Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:02
" A co miałeś w zamian jak przez kilka osttanich lat klekaliśmy przed Niemcami? "

Najwyższy skumulowany wzrost gospodarczy w Europie. Niemcy to nasz główny partner gospodarczy, koniunktura jego gospodarki ma bardzo duży wpływ na wyniki naszego budżetu.

" Rozsprzedane stocznie kiedy Niemcy dotowali swoje itd? "

Metodą "na ratowanie stoczni" Rydzyk zebrał od Polaków parę ładnych złotych jak dobrze pamiętam. Nie wiesz przypadkiem co się z tymi pieniędzmi stało?
ewq Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 11:58
Radek nie chciał robić amerykanom laski na klęcząco. Obecnej władzy nie przeszkadza robić to na stojąco.
krzysiek84 Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 13:13
Ty masz chyba doświadczenie w tych sprawach, ale to forum nie obejmuje omawiania pozycji seksualnych, więc powściągnij wodzę fantazji.
Victor Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:02
Po czym sądzisz że są aroganccy? Chyba nie po tym że uczyliśmy ich jeść widelcami?
papuga Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:56
Wystarczy posłuchać francuskich polityków i dyplomatów. Oni są mili tylko dla tych, których w pewien sposób się boją - np Rosjan. Potrzebują Niemiec gospodarczo to są mili dla nich. Gardzą Włochami i w stosunku do nich są też aroganccy.

Jak się chce coś sprzedać to trzeba się jednak postarać a nie okazywać swoją wyższość i strzelać focha. To dotyczy każdej działalności biznesowej.
JR Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:11
Nie wazne kto kim gardzi, patrz na to co oferuja. W obecnej chwili Francja ma najlepszy produkt na Narew.
I zapomnijcie o offsetach. Chcecie offsetow - Ruscy wam dadza offsetow ile chcecie jak przyjda.
mili Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 15:19
Francja proponowała nam produkt bez racji bytu w naszej armii, chyba co innego się wtedy liczyło, dla wybierających
hermanaryk Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:21
Masz jakieś problemy z interpretacją ludzkich zachowań? Wyjdź z piwnicy i uspołecznij się :)
Mario Środa, 02 Sierpnia 2017, 19:45
Francaise chyba nie wiedzą kto rozdziela tu kontrakty, konsekwencją upublicznienia dzisiejszej wiadomości jest z pewnością ostateczne zakończenie udziału firm francuskich w przetargach zbrojeniowych w Polsce, czyli strzał w stopę
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 20:40
KrzysiekS->Mario
Zadziwia mnie fakt że wszyscy uważają że jest wojna w PiS a nie bierzecie pod uwagę że Pan Prezes postanowił zmienić model Państwa na Prezydencki i to wszystko jest ukartowane.
Może są różne wersje wydarzeń?
werte Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:54
Zadziwia mnie że można się zastanawiać nad kompletną fikcją. Mieć wpływ na jednego niestabilnego człowieka czy na całą partię którą steruje od lat? To nie ustawka to fantasmagoria.
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:06
werte nie chodzi o to czy ktoś lubi Prezesa czy nie zastanów się ten człowiek jest najskuteczniejszy w polityce od innych. W historii już byli ludzie których lekceważono, śmiano się z nich a potrafili wywoływać wojny światowe (Hitler- malarz, Neron-totalny wariat, Stalin). nie mówię że tak jest tylko że warto patrzeć, a nie wyśmiewać czasami nie rozumiemy tego co wokół nas robią inni silniejsi.
werte Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 6:45
Jestem daleki od wyśmiewania Jarosława. To zręczny polityk bez dwóch zdań. Tym bardziej zabawna jest twoja sugestia że mógłby chcieć stawiać wszystko na jedną kartę czyli prezydenta i to w osobie obecnie sprawującego czyli Dudy. Jako szef partii większościowej ma dużo większe możliwości. Poza tym zmiana modelu państwa może się faktycznie odbyć dopiero po zmianie konstytucji, chyba że prezydent chce być w stałym konflikcie z parlamentem. Jakoś nie wygląda mi to na genialny plan. Dlatego powtórzę ta teoria to fantasmagoria.
PS. Rozpatrywanie możliwości rozwoju sytuacji jest jak zawsze intelektualnie rozwijające zatem nie ganię za chęci tylko się nie zgadzam z teorią.
pyton Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 5:58
Ciekawe jaką wojnę światową wywołał Neron-totalny wariat?
Saracen Środa, 02 Sierpnia 2017, 19:38
Sfrajerzyła się Polska zrywając rozmowy z Francuzami w sprawie Caracali. Wiadomo że na lepszych warunkach śmigłowców wielozadaniowych nie kupimy, więc MON żeby nie wyjść na głupka zmienił priorytety i teraz będzie napinka na śmigłowce szturmowe.
M_R Środa, 02 Sierpnia 2017, 20:54
Najpierw straszył Polskę, sankcjami, a teraz rozmawia o interesach jak gdyby nigdy nic.. jego sponsorem w kampanii wyborczej był właśnie ten francuski producent śmuhlowców, o czymś to świadczy
sojer Środa, 02 Sierpnia 2017, 20:23
Nie ważne co kupią i tak na coś zabraknie pieniędzy. Ktoś już ładnie podsumował, że życzenia MON i armii potrzeba pięć razy większy budżet lub rozłożyć te wydatki na 25 lat.
mi6 Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:06
A myślisz że przed 2040 zrealizujemy te wszystkie marzenia MON? Przecież już odwlekają, odkładają i kupują jakieś pierdoły typu autko z karabinem, popradzik, kamizelka zamiast dużych kontraktów.
PS. oczywiście wiem proszę nie krytykować, że kamizelki są bardzo ważne dla życia żołnierza ale Homar, Wisła, Narew, Orka, Miecznik, i inne robactwo też jest bardzo bardzo ważne a te umowy są odwlekane
vvv Środa, 02 Sierpnia 2017, 19:31
przeciez nie beda nas uczyc jesc widelcem :D
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 20:44
KrzysiekS->vvv
W dużych interesach zbrojeniowych nikt się nie obraża za duże pieniądze w dodatku powiązane z władzą.
vvv Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:41
nie wyczułeś ironii..wielki biznes i macierewicz, szydlo, marionetka duda lub waszczykowski? to juz fotyka i jej "hardcore negotiations" byly wyrafinowana i bardzo skuteczna polityka zagraniczną w porownaniu do tej ekipy lunatykow.
WANDALIN Środa, 02 Sierpnia 2017, 21:49
interesy to interesy, lecz kwota za H225M przerosła wszystkich. Sprzęt średniej jakości, bez uzbrojenia i technologii w PL
vvv Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:39
sprzet bardzo wysokiej jakosci a i tak byli tansi niz Leonardo czy LM. dodatkwo to LM z s-70i zaoferował nam uproszczone smigla w cenie 3-4x wyzszej niz te co kupiła Arabia Saudyjska.
WANDALIN Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 12:57
co mnie obchodzi Arabia. H225M cena przewyższała jakość. Przede wszystkim bezpieczeństwo zostało naruszone. Ilosc miejsc specjalnie zwiększono pod warunki przetargu kosztem właśnie bezpieczeństwa.
Intel Środa, 02 Sierpnia 2017, 23:04
A i owszem kwota przerastała, ale to tylko z powodu specyficznych żądań strony Polskiej dotyczących uwzględnienia kosztów części zamiennych na okres 30 lat i licencji na wszystko co równa się kosztom zakupu 150 helikopterów (a nie 50).
KrzysiekS Środa, 02 Sierpnia 2017, 22:28
WANDALIN fajnie że znasz szczegóły umowy bo ja nie.
Według mnie chyba była mowa o wersjach SAR, CSAR, ZOP jeżeli to są gołe śmigłowce to zobaczymy ile zapłacą za obecne ale podkreślam nie znam poprzedniej umowy być może była totalnie zła.
Jednego jestem pewien były złe założenia od początku bo nie ma idealnego śmigłowca do wszystkiego.
WANDALIN Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:12
KrzysiekS no to gdzie jest ta wersja ZOP? Cena przewyższała wartość, spójrzmy na to z tej strony, że brak rowniez byłby technologi, której Francja przekazania odmówiła
KrzysiekS Czwartek, 03 Sierpnia 2017, 7:52
WANDALIN jeżeli jesteś taki dokładny to powinieneś wiedzieć że wersja ZOP w ilości 8 szt. akurat była zamówiona od Francji i z całą pewnością nie jest to goły śmigłowiec.
dla przypomnienia:
Wielozadaniowe 16
Poszukiwawczo-ratownicze pola walki CSAR - 13
Ewakuacji medycznej MEDEVAC -5
Wsparcia wojsk specjalnych - 8
Zwalczania okrętów podwodnych - 8
Czyli gołe jak mówisz 16 szt. wielozadaniowe.