Policja przejęła 100 sztuk "sprawnej" broni [FOTO]

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 03 Lipca 2017, 17:23

Funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna i Kielc przy pomocy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Kielc zatrzymali w województwie świętokrzyskim 5 mężczyzn w wieku od 21 do 58 lat. W trakcie czynności przejęto 100 sztuk "sprawnej" broni palnej, w tym długiej i maszynowej - podaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Od ponad roku olsztyńskie CBŚP pracowało nad sprawą handlarzy bronią z województwa świętokrzyskiego. Kiedy policjanci zyskali potwierdzenie, że zajmuje się tym pięciu mężczyzn, przygotowali się do akcji zatrzymania. Przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP z Kielc i policyjnych antyterrorystów z KWP Kielce, wkroczyli jednocześnie pod wskazane adresy. Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, a wśród nich dostawców nielegalnej broni i handlarzy, a także rusznikarza, który zajmował się prawdopodobnie przerabianiem broni.

Fot. http://www.policja.pl/

Podczas kilkunastu przeszukań miejsc przechowywania broni palnej i amunicji oraz miejsc służących do przerabiania broni tzw. rusznikarni funkcjonariusze zabezpieczyli około 100 sztuk broni palnej krótkiej, długiej, maszynowej i broni kolekcjonerskiej. Wśród zabezpieczonych egzemplarzy broni znajdowały się m.in. pistolety: Parabellum, Steyer, Mauser, Burnett, Walther, VIS, Colt, Heckler&Koch,  HS9, TT, CZ, SIG, pistolety maszynowe: Skorpion, INTRATEC TEC-9, PM 63 RAK, PPS, WZ 41 i 43 (PPSZ), PPRT, karabiny: KBK AKMS i AKM "Kałasznikow", SIG, Heckler Koch, Schmit Rubin, Mauser, Mosin, strzelby: Leppo, Bronko, Sabatti, rewolwery: H.Schmidt, Buldog, Smith&Wesson, ciężki karabin maszynowy Maksim.

Fot. http://www.policja.pl/

W Pomorskim Wydziale Zamiejscowym departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej mężczyźni usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania i handlu bronią, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował już tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące w stosunku do 2 osób i miesięczne w stosunku do 3.

Fot. http://www.policja.pl/

Policjanci zabezpieczyli również ponad 7,5 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, części karabinów i pistoletów: lufy i zamki, niewybuchy z II wojny światowej i urządzenia rusznikarskie. W jednym z miejsc policjanci trafili również na nielegalne papierosy. Funkcjonariusze zabezpieczyli 600 tys. sztuk papierosów różnych marek, których wprowadzenie na rynek skutkowałoby stratami Skarbu Państwa w wysokości ponad pół miliona złotych.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Gdańsku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące handlu bronią i jej posiadania bez zezwoleń.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

żołnierz Wtorek, 04 Lipca 2017, 10:50
Amerykanin oglądając taki arsenał myśli- nawet nie wiedziałem,że sąsiad lubi broń,no cóż normalka a u nas zaraz chryja wielka. po za tym mało zdjęć czyli reszta to wiatrówki ale se dodali nasi jak zawsze sukes to sukses odtrąbiony staje się większy
Oleg Wtorek, 04 Lipca 2017, 11:29
Jeśli uważasz, że znaleziono "wiatrówki" to wrzuć hasło "handlarze bronią zatrzymani Olsztyn" w google. Juz pierwszy link pokazuje kilkanaście sztuk broni krótkiej, pistolet maszynowy Skorpion, pistolet maszynowy PPSH, kilka sztuk karabinków bocznego zapłonu, AKMS, Mausera nieznanej produkcji oraz kilka nowoczesnych Sig Sauerów 9mm parabellum, które nie mają więcej niż kilka lat. Zrobienie researchu w dobie internetu nie kosztuje wiele, a zapobiega nieprzemyślanym komentarzom.
GEN Wtorek, 04 Lipca 2017, 22:56
A gdzie Kolega widzi medialnego Skorpiona ???
Skromniutki polski PM63-RAK stał się Skorpionem ???
tak to chyba wygląda Środa, 05 Lipca 2017, 0:03
Wystarczy przeczytać dokładnie post @Olega żeby zrozumieć chodzi mu o zdjęcia zamieszczone w innych mediach cyt. "...wrzuć hasło "handlarze bronią zatrzymani Olsztyn" w google. Juz pierwszy link pokazuje kilkanaście sztuk broni krótkiej, pistolet maszynowy Skorpion...". I rzeczywiście Skorpion został podczas tej akcji zarekwirowany. Zastosowanie się do tej wskazówki @Olega - jak to ktoś ładnie napisał na forum D24 - ustrzegłoby cię o zamieszczenia nieprzemyślanego komentarza.
ula Wtorek, 04 Lipca 2017, 8:36
to kolekcjonerzy. Broń jest stara i ciekawe jak szybko doszli do tego ,że każda sztuka jest sprawna nie strzelając z niej...
Kilka z nich nadaje się do muzeum i tam powinna trafić ta broń reszta do WOT zawsze oszczędność
Olek Wtorek, 04 Lipca 2017, 10:13
Komentarz pozbawiony logiki. Żadna z borni ukazanych na zdjęciach nie jest kolekcjonerska. Wszystkie ukazane na fotografiach jednostki są nadal używane i jest produkowana do nich amunicja. Na zdjęciach mamy: RAK 9mm, półautomat myśliwski BAR zapewne 30-06, kniejówkę 12/70 z niezidentyfikowaną lufą kulową, M305 kal. 308 Win (kopia M14), Anshutza kal. 22 LR, bocka IŻ-27 kal.16 lub .12, szwajcarski SG 510 kal.7,5 lub 7,62x51 oraz Kraga zapewne 7,5mm. Żadna z tych jednostek może oprócz Kraga nie nadaje się do muzeum. Bzdury piszesz kolego.
m Piątek, 21 Lipca 2017, 10:36
Idąc Twoim tokiem rozumowana, to nie wiadomo co można by kolekcjonować, skoro do większości modeli broni z okresu wojen światowych amunicja jest nadal produkowana. Tutaj chodzi o walory użytkowe np. Steyr 1912 czy Roth-Steyr M.07, P.08 Parabellum, oraz o intencje sprawców czy kupujących. Dopiero ekspertyza CLK KGP wykaże czy były gdziekolwiek użyte (w Polsce), a czynności dochodzeniowe czy sprawcy popełniali inne przestępstwa, w tym ew. z użyciem jakiejkolwiek broni.
Pewnie jako policjantowi ciężko Ci rozumować inaczej, niż większość Twojego środowiska, ale paradoksalnie pasjonaci militariów mający dostęp do legalnej broni stanowiliby mniejsze zagrożenie, niż się uważa. Oczywiście dostęp uwarunkowany szeregiem regulacji, nie do każdej broni, ale wówczas obawialiby się plątać w przestępstwa w obawie przed utratą tego przywileju, oraz byliby pod kontrolą - WPA wiedziałoby dokładnie co i gdzie posiadają. Istnieją możliwości sensownego uregulowania tych kwestii bez wprowadzania tzw. powszechnego dostępu do broni, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa publicznego, trzeba tylko chcieć. Tymczasem biurwy z KGP stale utrącają wszelkie próby takich działań, a afery związane z wydawaniem pozwoleń gonią jedna drugą - komu to jest na rękę ? Czemu nie można uregulować tego podobnie, jak w RFN: praktycznie zero możliwości noszenia broni palnej bojowej, za to możliwość strzelania sportowego i kolekcjonowania własnej broni (dodałbym od siebie zakaz noszenia broni gazowej z przyczyn bardzo konkretnych ale to temat poboczny).
pomz Środa, 05 Lipca 2017, 0:41
To wg ciebie nie mozna kolekcjonowac na papier broni nowej, wspolczesnej? To co robi cala kolecja broni strzeleckiej w Muzeum WP w Bialymstoku? Od pm Rak, Glauberty, Onyx, Tantal na PK kończąc?Myslisz ze bron kolekcjonerska to same starocie? Bardzo sie mylisz. Znajomy ma cala kolekcje od CZ-27 konczac na CZ-85, Glock 19...
tak to chyba wygląda Środa, 05 Lipca 2017, 0:24
Aha i jeszcze jedna uwaga - na powyższych zdjęciach to nie jest Anschutz kal. 22LR tylko Mauser CG63 (w wersji z taką podpórką pod łożem - były też takie, chociaż rzadsze) czyli przerobiona dla Frivilliga Skytterörelsen (szwedzka organizacja strzelecka) wersja Mausera "szwedzkiego" - po II WŚ przerabiano m/94 i m/96 osadzając tam "matchową" lufę. Pozostawiono typowo skandynawski kaliber - 6,5x55mm. Bardzo dobra broń, w Polsce w świetnej cenie.
tak to chyba wygląda Wtorek, 04 Lipca 2017, 19:40
Sorry ale gdzie tam widzisz Kraga? Jeśli masz na myśli 3 zdjęcie (to ze skrzynką) to to nie jest Krag tylko K31 (7,5x55 Swiss) - zwróć uwagę na rączkę zamka (dwutaktu).
Janek23 Wtorek, 04 Lipca 2017, 11:26
Broń czarnoprochowa też jest nadal używana i jest produkowana do niej amunicja. Czyli nie jest kolekcjonerska?
Olek Wtorek, 04 Lipca 2017, 16:01
Jak może być "produkowana" amunicja do broni czarnopochowej skoro w RP jest to broń rozdzielnego ładowania? Nie ma takiej amunicji.

P.S. nie produkuje się "broni czarnoprochowej" tylko "repliki broni czarnoprochowej" jeśli ich modele były opracowane przed 1885 rokiem.
maciek Wtorek, 04 Lipca 2017, 7:38
ale arsenał .. aż się serce kraje że poszedł na zmarnowanie :) gdyby mieć taki w domu.. marzenie:)
kim1 Wtorek, 04 Lipca 2017, 20:15
Dokładanie, też bym parę sztuk takiej broni chciał posiadać. Oczywiście w naszym kraju do legalnego posiadania broni to kosztowna i długa droga. Tak to tylko pozostaje mi chodzenie na strzelnicę i słone płacenie za możliwość strzelania z nie swojej broni.
zxcvb Poniedziałek, 03 Lipca 2017, 18:23
Jaka jest narodowość zatrzymanych ? Czy posiadają podwójne obywatelstwa ?