Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Minimalne szanse na Patrioty dla Polski; Brak wizji rozwoju SZ RP?; Analiza komponentów morskich sił zbrojnych wybranych państw; CWIX – manewry cybernetyczne w Bydgoszczy; Incydent w holenderskiej jednostce wojskowej

Fot. Spc. Nathanael Mercado/US Army.
Fot. Spc. Nathanael Mercado/US Army.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obrona antyrakietowa na razie na papierze”: Szanse na Patrioty w Polsce są minimalne? Nawet jeśli rząd USA zgodziłby się na transfer technologii, pierwsze baterie systemu trafiłby do Polski nie wcześniej niż za 5 lat. „Administracja USA nie zgadza się na transfer technologii Efektem może być zerwanie negocjacji w sprawie zakupu patriotów przez Polskę.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Wyobraźnia narzędziem żołnierza”: Wypowiedź eksperta wojskowego dotycząca kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP. „U nas dalej króluje filozofia „mięsa armatniego". Nie buduje się wizji, która skupia się na rozwoju wojsk wyposażonych w systemy walki najnowszej technologii. Buduje się wizje destrukcji i redukcji potencjału bojowego sił zbrojnych. Bo czym jest wola modernizacji muzealnego, poradzieckiego czołgu T-72?”


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Walka o dominację na morzu”: Analiza potencjału bojowego morskich komponentów sił zbrojnych wybranych państw. „W tej chwili jedyną flotą zdolną operować na dowolnym akwenie wodnym na świecie są siły morskie Stanów Zjednoczonych. Tymczasem regularnie ujawniają się państwa pragnące wejść do globalnej gry morskiej. [...] Lekki lotniskowiec wielozadaniowy „Cavour" pływa pod banderą Włoch. To okręt flagowy, który wszedł do służy we włoskiej flocie w 2008 r. [...] Hangar znajdujący się na pokładzie pozwala przewieźć do 24 czołgów podstawowych C-1 Ariete.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Cybernetyczne manewry”: W Bydgoszczy od 12 czerwca odbywają się manewry z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ćwiczenia odbywają się pod kryptonimem CWIX. „Mają one charakter badawczo-eksperymentalny w dziedzinie najnowszych rozwiązań współpracy wojsk różnych rodzajów i państw. - Mamy dziś możliwość jako Rada Północnoatlantycka, ciało decyzyjne w Kwaterze Głównej NATO, zobaczyć pewne rzeczy, które Sojusz robi, żeby zwiększyć swoją efektywność w kilku kluczowych obszarach [...] - powiedziała zastępca sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller.”


Do Rzeczy, „Czujni jak Holendrzy”: Incydent w bazie wojskowej w Oirschot. 21 – letni obywatel Holandii okradł żołnierza, po czym uprowadził pojazd wojskowy z terenu jednostki. Młody mężczyzna wyjechał skradzionym pojazdem na ulice Eindhoven. „[…] wykradł z jego plecaka kartę wejścia do bazy [...] oraz uniwersalny klucz do wszystkich zaparkowanych tam samochodów […].”

 

 

kmdr por. rez. Maksymilian Dura dla Polskiego Radia o wizycie wiceministra MON w USA: „Było to nie tylko spotkanie przygotowujące wizytę prezydenta Trumpa w Polsce, lecz także wizytę ministra obrony narodowej, która ma się odbyć w przyszłym tygodniu. To ciąg negocjacji, które cały czas się toczą między Stanami Zjednoczonymi a Polską głównie w sprawie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Rozmowy te toczą się od wielu miesięcy i myślę, że to ciąg pewnych zdarzeń, kontynuacja”. Źródło: Polskie Radio

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. dimitris

    Modernizacja T-72, to według propozycji oferenta polskiego, z IX 2016 maksymalnie 2,5 mln euro. Dorzućmy jeszcze trochę i wyjedzie razem z ekstra jakości wyrzutnią ppk. Co Pan Generał ma do zaproponowania wzamian, w jakim terminie i za jakie pieniądze ? ??? - dzięki z góry za odpowiedź, kto w ogóle ją zna niech poda i dzięki jeszcze raz.

    1. olaf

      Ja zaproponuję. Możemy modernizować T-72 ale nie powinien to być kierunek główny, nawet nie zastępczy, modernizacji sił pancernych. Głównym celem powinno być pozyskanie nowych środków pancernych.

Reklama