Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Jaka będzie przyszłość polskich stoczni?; Coraz częstsza kontrola operacyjna w służbach; Trump dąży do konfliktu z Iranem?; Cyberagresja Rosji coraz bardziej realna; Analiza potencjału bojowego Norwegii; Pierwsze ćwiczenia OT

Fot. Wikipedia/CC BY-SA-2.0
Fot. Wikipedia/CC BY-SA-2.0

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kurs w nieznane”: Przyszłość polskich stoczni, pomimo przejęcia przez państwo, nie wygląda zbyt optymistycznie. „Ile statków jest w stanie kupić nasze państwo? […] A w biznesie mariaż słabego ze słabym rzadko kończy się powstaniem podmiotu mocnego”.


Agata Łukaszewicz, Rzeczpospolita, „Służby częściej wnioskują o podsłuchy”: Czy zwiększenie kontroli operacyjnej w naszym kraju przełoży się na skuteczniejszą walkę z przestępczością? Na pewno dzięki podsłuchom, służby nie muszą poszukiwać dowodów poprzez inne czynności dochodzeniowo – śledcze, ponieważ dowody z podsłuchów same się znajdują. „O 6 proc. wzrosła w 2016 r. liczba wniosków o kontrolę operacyjną. Zdaniem ekspertów bez niej nie ma mowy o skutecznym ściganiu przestępczości”.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Trump nie zamierza być gołębiem”: Czy kończący się konflikt w Syrii będzie zarzewiem kolejnego z Iranem? „Kraje zaangażowane w wojnę w Syrii chcą zagarnąć jak najwięcej schedy po słabnącym Państwie Islamskim. Czy Trump pójdzie na konflikt z Teheranem, by przykryć aferę Russiagate? [...] Trump nie tylko zamknął okno dialogu, ale też otworzył okno potencjalnej wojny z Iranem”.


Witold Głowacki, Polska The Times, „Jak zaatakować Polskę nie ruszając się sprzed komputera?”: Cyberagresja ze strony rosyjskich hakerów kierowana z Kremla jest coraz bardziej realna. „Rosyjscy hakerzy mają już narzędzia, które pozwoliłyby wyłączyć prąd w całym kraju. Rosyjska propaganda w sieci jest zaś gotowa do huśtania nastrojami całych społeczeństw”.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Armia z Dalekiej Północy”: Analiza potencjału bojowego Norwegii. „Norwegia jest jednym z państw skandynawskich należących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. [...] Niestety ze względu na niewielką liczebność wojska w momencie zagrożenia będzie mocno zależała od pomocy sojuszników. [...] W Renie stacjonuje batalion Telemark, który jest zmechanizowaną jednostką szybkiego reagowania. Inne oddziały to m.in. batalion pancerny, batalion artylerii czy batalion łączności”.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Debiut na poligonie”: Pierwsi terytorialsi są już po pierwszych ćwiczeniach. „Już 800 żołnierzy ma za sobą szesnastodniowe szkolenie, głównie strzeleckie. Według oceny dowódców, wypadło ono bardzo dobrze. Zadania strzeleckie wykonano w 100 proc. w dzień i w 98 proc. w nocy. Część z nich przeszła też pierwsze krótkie szkolenie sobotnio-niedzielne, które teraz będzie się regularnie powtarzać co miesiąc. Żołnierze mają już realną świadomość tego, na czym polega ta służba.”

 

 
Jakub Kajmowicz dla Polskiego Radia o problemach z Gazociągiem Jamalskim: „Oficjalny komunikat zarówno polskich spółek, jak i Gazpromu mówi o awarii, która spowodowała, że przesyłany do Polski gaz (...) był złej jakości. Natomiast nieoficjalnie można sobie powiedzieć, że przypadki występują w energetyce trochę rzadziej. Można przypuszczać - biorąc pod uwagę całą sekwencję wydarzeń, jaka wobec tego wszystkiego miała miejsce (...) - że nie jest to przypadkowy moment. Pamiętajmy, że jakiś czas temu przypłynął do Polski pierwszy transport surowca ze Stanów Zjednoczonych i jesteśmy w zasadzie w przededniu wizyty Donalda Trumpa w Polsce, podczas której zapewne też będą poruszane wątki energetyczne (...). Wydaje mi się, że nie byłoby dużym nadużyciem łączenie tych spraw”. Źródło: Polskie Radio

 

Jakub Palowski dla Polskiego Radia o europejskiej polityce obronnej: „Unia Europejska już od pewnego czasu sygnalizuje szersze zainteresowanie kwestiami bezpieczeństwa, w tym - na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę - bezpieczeństwa militarnego i obronności. Do niedawna zaangażowanie instytucji europejskich w ten obszar było dość ograniczone, no i to zaczyna się powoli zmieniać. Należy powiedzieć, że jednym z powodów tutaj na pewno była rosyjska aneksja Krymu i agresja wobec Ukrainy. Istotną rolę mogło tutaj też rozgrywać zagrożenie terrorystyczne. Te wszystkie czynniki uświadamiały decydentom, że posiadanie takich zdolności militarnych, obronnych jest potrzebne. Świat nie jest na tyle spokojny, że można je w nieskończoność ograniczać czy wręcz z nich rezygnowa攏ródło: Polskie Radio

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def24.pl: Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kurs w nieznane”: Przyszłość polskich stoczni, pomimo przejęcia przez państwo, nie wygląda zbyt optymistycznie. „Ile statków jest w stanie kupić nasze państwo? […] A w biznesie mariaż słabego ze słabym rzadko kończy się powstaniem podmiotu mocnego”. say69mat: Po pierwsze, co prawda instytucje państwa dysponują całkiem pokaźnym portfolio pozarynkowych form zachęt. Faktycznie przymuszających polskie firmy, zajmujące się transportem morskim, do zakupu statków w polskich stoczniach. Jednak tego typu polityka generuje poważne ryzyko, że tego typu praktyka wywoła reakcję, której efektem będzie odpływ firm zajmujących się transportem morskim poza granice naszego kraju. Po drugie, czy pomysł na produkcję przez nasz przemysł stoczniowy, ntp - okrętów podwodnych. W zawrotnej liczbie czterech sztuk. Poza sensem stricte ambicjonalnym ma jakikolwiek wymiar ekonomiczny???

Reklama