Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Skoordynowane zamachy w Iranie; Scenariusze zacieśnienia współpracy w obszarze obronności UE; Dodatkowe patrole wojska i policji podczas wyborów parlamentarnych we Francji; Zamachy w Wielkiej Brytanii wpłyną na wynik wyborów?

Fot. MO Francji
Fot. MO Francji

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Orłowski, Gazeta Wyborcza, „ISIS w Iranie”: 12 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych we wczorajszych zamachach w Teheranie. „To pierwsze zamachy dokonane przez sunnickich terrorystów w szyickim kraju. Najpierw czterech napastników zaatakowało parlament. Dwóch miało kałasznikowy (strzelali na oślep), jeden pistolet, a kolejny otoczony przez policję, wysadził się na czwartym piętrze gmachu. Jego towarzyszy zabili antyterroryści. Pół godziny później inny napastnik otworzył ogień w mauzoleum ajatollaha Chomeiniego, raniąc kilka osób. Po strzelaninie miał zdetonować samobójczą bombę. Zdaniem mediów obydwa ataki były skoordynowane.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Trzy scenariusze na bezpieczną Europę”: Unia Europejska dyskutuje nad zacieśnieniem współpracy krajów członkowskich w obszarze obronności. „Unijne siły kosmiczne i agencja technologiczna, kompleksowa obrona cywilna - to pomysły Brukseli na zacieśnienie współpracy.”


Rzeczpospolita, „Europa”: Rozpoczęła się  debata nad polityką obronną Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła wczoraj możliwe scenariusze, w ramach których państwa członkowskie mogą podjąć działania w związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Europy. „ Najambitniejszy przewiduje wspólną politykę obronną i bezpieczeństwa, która od dawna jest zapowiedziana w traktacie unijnym, ale napotykała opór. […] Komisja przedstawiła też projekt europejskiego funduszu obronnego. Miałby on zwiększyć efektywność wydatków członków UE na wspólną obronę.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Atmosfera strachu we Francji”: Podczas pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, na ulicach miast pojawią się dodatkowe oddziały wojska i policji. „Zamachowcem, który we wtorkowe popołudnie zaatakował młotkiem policjanta przed paryską katedrą Notre Damę, jest 40-letni mężczyzna algierskiego pochodzenia [...] Na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi nad Sekwaną wzrasta strach przed kolejnymi zamachami. [...] W momencie ataku w paryskiej katedrze Notre Damę przebywało blisko tysiąc osób. Ze względów bezpieczeństwa policja zamknęła turystów na kilkadziesiąt minut wewnątrz budynku i wypuściła dopiero wtedy, gdy napastnik był już w rękach policji.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Wybory w cieniu dżihadu”: Zamachy w Wielkiej Brytanii wpłyną na wynik wyborów? „Socjolodzy twierdzą, że napięcie i zagrożenie z reguły skłania do oddania głosu na aktualną ekipę rządzącą, chyba że obywatele uznają ją za współodpowiedzialną za zaistniałą sytuację. Tak czy inaczej Brytyjczycy wypowiadają się raczej na temat bezpieczeństwa, walki z ekstremizmem i problemów mniejszości niż w wielu innych kwestiach. Według sondaży poparcie dla torysów spadło z ok. 48 proc. do 33 proc. i według niektórych symulacji mogą stracić bezwzględną większość.”

Reklama

Komentarze

    Reklama