Reklama

600 wystawców na MSPO 2016. Korea Południowa państwem wiodącym w przyszłym roku

4 września 2016, 12:50
Fot. www.iwspsz.wp.mil.pl

Zaledwie kilka dni pozostało do otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2016. Początek imprezy będzie miał miejsce 6 września, weźmie w niej udział ponad 600 wystawców. Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że w tym roku państwem wiodącym będzie Polska, a w przyszłym - Korea Południowa.

W tegorocznej edycji Salonu udział potwierdziło 609 firm - z czego 320 to przedsiębiorstwa polskie, pozostałe pochodzą z 30 krajów całego świata. Impreza będzie miała miejsce na terenie centrum wystawienniczego Targi Kielce, na obszarze o łącznej powierzchni ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Jak poinformował sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, w tym roku państwem wiodącym wystawy jest Polska - za rok funkcję tę będzie pełnić Korea Południowa.

Znaczną część ekspozycji zajmuje coroczna wystawa Sił Zbrojnych RP, będąca w tym roku wystawą wiodącą. Jej hasło to "Kierunek Nowoczesność". W jej ramach, po raz pierwszy na MSOP, zorganizowane będzie stanowisko Organizacji Proobronnych pod egidą Ministerstwa Obrony Narodowej. Swoje prezentacje przedstawią między innymi Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej i Żandarmeria Wojskowa. Łącznikiem z przeszłością będzie wystawa sprzętu historycznego, pochodzącego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej - będą to czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów.

Partnerem strategicznym Salonu jest, od tego roku, Polska Grupa Zbrojeniowa, prezentująca systemy obrony, broń i wyposażenie dla wojska. Część prezentowanego wyposażenia dedykowana jest dla powstających brygad Obrony Terytorialnej - będą one reprezentowane podczas tegorocznego Salonu przez Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tegoroczny Salon Przemysłu Obronnego, podobnie jak poprzedni, odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy. Podczas targów wręczane będą liczne nagrody - między innymi Nagroda Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej i Nagroda Defender.

Kielecki MSPO to trzecia co do wielkości impreza tego rodzaju w Europie, a zarazem jedno z najbardziej liczących się wydarzeń przemysłu obronnego na świecie.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Ozor
niedziela, 4 września 2016, 19:26

Ukraińcom zmodernizować do pt16 oni chcieli moderkę do pt91 a teraz można pt16 im zaproponować zobaczymy jak się sprawdzi na froncie z ruskimi tankami.

misiek81
niedziela, 4 września 2016, 23:20

Lepiej nasze wszystkie t72 i pt91 zmodernizować do PT-16 Ukraińcy maja swój przemysł i sobie poradzą.

fort
niedziela, 4 września 2016, 19:21

1. wziąć/kupić używane abramsy + modernizacja ( 600 sztuk ) 2. kupić licencję na koreański czołg i przebudować go do naszych potrzeb razem z koreańskimi inżynierami tak żeby odpowiadał poziomowi leo 5/6 lub ewentualnie wejść we współprace nad czołgiem III generacji z Niemcami, ale tylko pd warunkiem że będziemy współwłaścicielami licencji i będziemy mieli u siebie samowystarczalna fabrykę, bo w przeciwnym razie zdamy się na ich łaskę i jak im się coś odwidzi zostaniemy na lodzie 3. kupić 3-4 eskadry używanych F16 i zmodernizować je do wersji V ( ewentualnie dodatkowo jedną eskadrę F35 - na jedną powinno byc nas stać, tym bardziej jeżeli udało by się dzięki temu wynegocjować lepsze warunki przejęcia efek i abramsów ) 4. kupić 3 tys rakiet spike + 500 wyrzut do nich ( 1/2 do OT - po jednej dla każdej kompanii na prawo od Wisły i po dwie w najbardziej newralgicznych woj północno wschodniej Polski, a reszta do wojsk operacyjnych ) 5. zwiekszenie wojsk operacyjnych do 130-150 tys ( przede wszystkim wojska lądowe ) oraz OT do 50 tys ( podwoić planowaną ilość w województwach na wschód od Wisły ) 6. jeśli chodzi o borsuka wprowadzić go w dwóch wersjach: cięższej - niepływającej ( platforma Anders ) oraz lżejszej - pływającej ( z mozliwością dopancerzenia ) od bumaru w proporcjach 2:1 ( lub ewentualnie 1:1 ) 7. a modernizacje t72 do pt-16 ( zakładając że nie jest z dykty ) zaproponowac Ukrainie

Raf
sobota, 22 kwietnia 2017, 09:49

Ukraina zrezygnowała z t72, ma własny czołg, jeden z najlepszych na świecie. Pancerze mają lepsze niż LEO.

bejgoły
poniedziałek, 5 września 2016, 18:17

... i drukareczkę do banknotów z 24 biegową przerzutką :-) Najlepiej natychmiast: 1. Kupić stare tanki i zmodernizować, 2. Kupić nowe i nie modernizować. 3. Kupić licencję i dorobić jeszcze własnych. 4. Powyższe działania powtórzyć z samolotami. 5. Zwiększenie sił operacyjnych kilkukrotne. Bo dzisiaj coś poniżej 50 tys to żołnierz który wyjdzie z >kałachem w pole< a 20 tys to żołnierz pierwszego rzutu gotowy do wyjścia z >kałachem w pole< na już. Ty chcesz 150 + 50 tys OT. 6. Zakupić dwie wersje borsuka od dwóch różnych producentów i mniejsza z tym, że to komplikuje sprawy logistyki a to samo dotyczy punktów 1, 2 i 3 bo ktoś to musi serwisować i musi umieć serwisować. W polu też. Czyli generuje kolejne koszta. 7. Całkowitą rację masz z modernizacją t-72. Ich czas w WP powinien dobiegać końca i nie ma sensu wywalać kasy w tuning old-timer'ów. T-90 z tego nie wyjdzie w myśl dewizy, że z worka walizki nie zrobisz. To wyssie tylko kasę. Ale za ile i jak chcesz modernizować te setki Abrams'ów? Często zastanawiam się nad wiekiem niektórych user'ów piszących na solidnej zasadzie życzeniowej >mamo, ja chcę<.

dropik
poniedziałek, 5 września 2016, 14:58

600 abramsów ? nie stac nas na to. w jednostkach poza leo i pt jest tylko ok 120 t-72. nie ma człogistów i kasy na trzymywanie tylu czołgów. pewnie te 300-400 sztuk umożłiwiło by pozbycie się postradzieckiego złomu tyle, że nie ma pieniedzy na zakupu i modernicje abramsów. Dla wojsk pancernych wazniejsze sa nowe bwp , kraby i homary.

Morgul
poniedziałek, 5 września 2016, 00:47

Ukraina taniej szybciej i lepiej modernizuje swoje czołgi. 600 Abramsów wydrenuje budżet MON bo to drogie zabawki w zakupie i utrzymaniu SPIKEów mamy jakieś 2500 więc jest ok samoloty sowieckie trzeba wymienić przynajmniej na f-16 zrobienie własnego czołgu to już żadna filozofia podwozie i powerpack z k9 armata do niemiaszków a resztę bez napinki zrobimy sami lub z Ukrainą nie mamy nowoczesnych granatników nowych karabinów wyborowych samopowtarzalnych lekkich tanich ppk i ciężkich z zasięgiem ok 30 km ( Nlos) nie mamy artylerii precyzyjnej i pocisków typu Excalibur obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa nowoczesnych okrętów podwodnych z rakietami o zasięgu 2500km mamy za to mundury galowe dla OT i chłopaczków jako doradców ministra MON :)

Marek
niedziela, 4 września 2016, 19:20

Mam nadzieję że nasza armia zmodernizuje wszystkie twarde do pt16 jak i zamówi nowe sztuki.

fort
niedziela, 4 września 2016, 21:20

miejmy nadzieje że ani jednego. żadnego modernizowania poradzieckiego złomu, chyba że ewentualnie dla Ukrainy

Wojtek
niedziela, 4 września 2016, 19:12

Nasi powinni wszystkie pt91 i t72 zmodernizować do standardu pt16 fajna maszyna z nowym działem i lepszym opancerzeniem i silnikiem.

kapralek
poniedziałek, 5 września 2016, 01:04

A widziałeś ją chociaż, czy się zachwycasz reklamówką 3D? pt16 to kolejna wydmuszka obliczona na trwanie przestarzałych zakładów za budżetową kasę, ta modernizacja w żaden sposób nie zwiększy wartości bojowej i przeżywalności czołgu na TDW XXI w.

viper
niedziela, 4 września 2016, 17:21

szkoda że nie da sie tam tak łatwo dostać i pooglądać eh

teer
poniedziałek, 5 września 2016, 10:04

Widzę, że mnóstwo ludzi tutaj ma problemy ze zrozumieniem dlaczego Wojsko Polskie nie jest zainteresowane (i słusznie) bumarowskim PT-16. Pomijając, że na razie to projekt modelarski ze sklejki i blachy, a nie realna maszyna, to nawet gdyby była to już gotowa konstrukcja, a nie coś na co trzeba kilkuset milionów złotych i paru lat aby to miało jakieś ręce i nogi, to tak zmodernizowany T-72 czy PT-91 będzie nadal gorszy, w najlepszym razie porównywalny do obecnie posiadanych Leopardów 2A4. No dobra - dajmy na to, że będzie nawet lepszy. Ale złudzenia, że da się to zrobić tanio trzeba wyrzucić na śmietnik - liczba zespołów które idą do wymiany i ich ogólny koszt w koszcie czołgu powodują, że ta modernizacja będzie kosztowała coś z 75% nowego wozu. Nowa armata, nowe sko, nowy silnik, kompletnie przerobiona wieża - ludzie to najdroższe elementy czołgu! Czyli ewentualna modernizacja kilkuset czołgów kosztowałaby parę miliardów złotych. Słowem - nie opłaca się to w relacji koszt/efekt. Lepiej już kupić nowe czołgi. A na to też nie ma kasy i jest kilka innych ważniejszych pozycji do zakupu w pierwszej kolejności.

KrzysiekS
wtorek, 6 września 2016, 09:59

Niestety masz rację szkoda że nie kupili wtedy LEO od Holendrów.

=t=
poniedziałek, 5 września 2016, 21:10

Stawiam tezę, że nie masz racji skreślając pomysł nie wiedząc nic o cenie. To że będzie ona zapewne wysoka, to inna sprawa, ale wróć my do początku. Za moderkę 122 Leo2A4 płacimy 2.4 miliarda, co daje 20 baniek za sztukę - niemal dokładnie 5 milionów euro za sztukę. Jest to kwota bardzo uprawdopodabniająca twierdzenie, że nowego Leo nie kupi się poniżej 10 milionów euro. Tu dochodzimy do PT16. Prawda jest taka, że mamy 11 batalionów czołgów (pytanie, czy ich tyle trzeba, bo np. czołgi średnio pasują do takiej brygady strzelców podhalańskich, która ma dostać Rośki...). 4 z nich mają Leo, i tu jest jasne że po zakończeniu prac przy 2A4 trzeba do zunifikowanego standardu dociągnąć resztę (14 dodatkowych 2A4 objętych opcją w istniejącej umowie, i 107 2A5). Trzeba im też założyć cyfrowe środki łączności i BMS, jak już będzie wybrany. Ale to dalej zostawia nas z 4 batalionami na PT91 i 3 batalionami na zabytkowych T72M1, z którymi "coś" trzeba zrobić. Powiedzmy sobie szczerze - poza USA które mają zmagazynowane około 7'000 Abramsów, NIE MA na rynku sensownej ilości dostępnych czołgów używanych, a zwłaszcza nie ma Leo2. Jeśli dostaniemy Abramsy - a to jest bardzo mało prawdopodobne - to doprowadzenie ich do używalności będzie kosztowało pewnie tyle, co moderka Leo2, i pytanie czy nas na to stać. Jeśli uznamy że nie, to znaczy że T72 jeszcze długo będzie w linii. I tu stajemy przed prostym wyborem - nie robimy nic, czy próbujemy zrobić coś co będzie zdolne sprostać rosyjskiemu T72B3/B4, za kwotę na którą nas byłoby stać. PT16 miałby sens, jeśli - obojętne, co planują - miało to kosztować góra 2 miliony euro. Niestety, na to się nie zanosi, chociaż wprost tego nikt nie powiedział. Serio, to dziś wojsko nie chce nawet na PT91 instalować APU, chociaż taki wydatek zwróciłby się im w samym paliwie przy ćwiczeniach już po 2 latach...

dropik
poniedziałek, 5 września 2016, 14:52

modernizjacja leo to jakies 10-12 mln na sztuke(nie licząc wydatków na bumar). Powazniejsza modernizacja pt91 to było by nie mniej niz 15-20mln za sztukę plus koszty opracowania i drożenia projektu (opracowanie i przetestowanie zmodernizowanego leo to pikus przy tym). Przy 230 sztukach to jakies to jakies 4-5mld. Nie ma na to kasy i sie nie znajdzie no chyba, że poniechać "okręty podwodne z toporkami" . Poza tym nie wiem czemu ma to być modernizacja pt91 a nie t72 . i tak trzeba go całego wybebeszyc wiec lepiej je sprzedac, a modernizowac t-72. Jesli coś z tego całego projektu sie urodzi to jedynie pakiet modernizacje opancerzenia dla klientów z zagranicy np dla Malezji

Mietek
poniedziałek, 5 września 2016, 13:15

Fachowcy sami, nie? Parę blach, spawy, malowanie w kratkę i ekstaza. Dobra reklama na zagranicę.

KrzysiekS
wtorek, 6 września 2016, 11:36

Mam nadzieję że Korea w następnym roku dlatego że kupimy licencję przynajmniej na podwozie K-21 bo jak Bumar zacznie coś sam robić to będzie tragedia (pewnie Bumar wolałby razem z Rheinmetall coś stworzyć)

foliowa
niedziela, 4 września 2016, 16:21

kraj z bliskiego wschodu jest zainteresowany kupnem pt-16

Dropik
niedziela, 4 września 2016, 20:05

Slusznie. Tam nie pada wiec tektura sie nie rozpadnie...

mahdi
poniedziałek, 5 września 2016, 08:57

a mi ten cały pt-16 śmierdzi dyktą i sklejką a'la concept pl-01

niki
poniedziałek, 5 września 2016, 13:02

Pewnie tak jest jak piszesz. Zbudowanie prawdziwego zmodernizowanego czołgu PT-16 to spore koszta i ze 2 lata ciężkiej pracy. Po co to robić skoro nie wiadomo czy ktoś będzie zainteresowany?

dropik
poniedziałek, 5 września 2016, 12:49

to co pokazują to model. sam bym taki zrobił jakbym dostał podwozie ;)

olo
niedziela, 4 września 2016, 16:16

Obawiam się iż tegoroczne targi MSPO mogą jakimś cudem zamienić się w pokaz patriotyczno - historyczny... obym się mylił....

Paweł
poniedziałek, 5 września 2016, 11:40

Byle nie taki jak w Ostródzie.

box
niedziela, 4 września 2016, 19:41

co cię tak boli w wartościach patriotycznych? bez nich oraz umocowania w wierze Polski by już dawno nie było. bez wartości patriotycznych armia jest tylko grupką najemników albo jesli sa z poboru - niewolników, którzy się zawiną przy pierwszej okazji jak zacznie robić się ciężko

Zenon
poniedziałek, 5 września 2016, 08:40

PT-16 to raczej propozycja na produkt eksportowy dla dotychczasowych użytkowników T-72, a nie dla WP. Jest to dobra propozycja dla Malezji, która poszukuje nowych czołgów i w dalszej kolejności będzie modernizować swoje PT-91.

Xar
niedziela, 4 września 2016, 15:03

Bardzo dobry pomysł na objęcie wystawy patronatem PGZ. W tej części Europy wystawa może być ważną imprezą w branży ze sporym potencjałem do wzrostu.

KrzysiekS
poniedziałek, 5 września 2016, 01:36

249 Leo do stand. 2PL, plus 232 PT91 do stand. PT16, Łącznie mamy 481 czołgów z armatą 120 mm

dropik
poniedziałek, 5 września 2016, 12:48

może czołgów przydałoby się więcej, ale i tak mamy ich dużo i dość nowych, a w bwp szmelc który nadaje sie jedynie na złom. To jest ważniejszy program a nie kolejne tanki

gts
niedziela, 4 września 2016, 13:25

Rozumiem ze po targach bedzie wielka relacja z tego kto co przedstawial, ale mozna i przed targami celem nie tylko reklamy ale i informacji napisac czego sie mozemy spodziewac. Nainnych portalach juz mniej wiecej napisano ze z tych ciekawszych polskich prezentacji beda Leopard 2PL, modyfikacja twardego do standardu PT-16 ze zmodyfikowana wieza, sko, armata i powerpackiem z Serbii, Rosomaki w nowych wersjach itp itd... chyba nie zaszkodzi kilku slow o spodziewanych prezentacjach napisac. Chyba sie nie wstydzimy tej wystawy???

dropik
poniedziałek, 5 września 2016, 09:35

nie podniecajcie się tak tym pt16, ktory jest z "dykty i papy". Taka przebudowa nie ma sensu bo jest zbyt kosztowna (wiecej niz modernizacja leo 2a4). To już lepiej zrobić czołgi od nowa , z porządnym pancerzem kadłuba i wieży bo te 1000mm odpornosci "nowej" wieży jest patykiem na wodzie pisane, a jesli juz to . Oczywiście ten rząd może popełnić każde głupstwo , ale zapewne z braku pieniędzy tego nie popełni

Pedro
niedziela, 4 września 2016, 20:10

Po co się rozdrabniać póki nie ma konkretnych szczegółów. W czasie i po targach można pisać konkrety o konfiguracjach technicznych, opatrzone fotografiami.

hanocri
niedziela, 4 września 2016, 17:13

Ja nie jestem dosyć zielony w temacie i praktycznie tylko tu czytam, ale teraz napiszę, że na mnie mocno zaskoczyli pt16. Pozytywnie zaskoczyli...

Mariusz
niedziela, 4 września 2016, 15:45

Również tak uważam.

Marco
niedziela, 4 września 2016, 23:19

Lepiej do wsparcia leopardów mieć pt16 niż rosomaki zapowiada się obiecująco trzeba popierać nasze.

vvv
poniedziałek, 5 września 2016, 15:19

czolg ma wspierac czolg? czy do wsparcia masz bwp i artylerie? :D jeeli pt-16 weszlyby do linii to by one zastapily przestazale t-72m1

Podlasianin
poniedziałek, 5 września 2016, 13:22

Czy na tych targach zostanie zaprezentowany msbs w wersji 7,62x51? Podobno mieli to zrobić właśnie w Kielcach. W wersji dla oddziałów powietrznodesantowych i jako samopowtarzalny karabin wyborowy szczebla drużyny... zobaczymy

Kilimek
poniedziałek, 5 września 2016, 15:31

Nie wiem, czy MSBN, ale na pewno amunicja tak. Oto co przedstawi MESKO, cyt: "Zostaną pokazane takie innowacyjne produkty, jak m.in : - amunicja małokalibrowa 5,56 x 45 mm i 7,62 x 51 mm z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem wolframowym, - przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) PIORUN, - przeciwlotnicza dwustopniowa rakieta „ Błyskawica”, - przeciwpancerny pocisk kierowany do lekkiego systemu rakietowego PIRAT, - amunicja precyzyjnego rażenia opracowana do broni przygotowanej w ramach programów artyleryjskich KRAB i KRYL (APR 155 mm) RAK (APR 120 mm), - amunicja 120 mm APFSDS-T do czołgu Leopard (produkt - zdobywca nagrody DEFENDER podczas MSPO 2015) - lekki zestaw przeciwlotniczy Kusza (to półautomatyczna wyrzutnia pocisków ziemia-powietrze Grom, uzbrojona w dwa pociski, umieszczona na podwoziu wszędołaza Polaris będąca dziełem Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjnego Telesystem - Mesko, MESKO S.A. i Zespołu Elektroniki Kwantowej Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej). Podczas targów MESKO S.A. zaprezentuje też Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy GROM, Przeciwpancerny Zestaw Rakietowy SPIKE - LR, pocisk rakietowy M-21 FHE „FENIKS” oraz przedstawi bogatą ofertę w ramach produkcji małokalibrowej i średniokalibrowej amunicji."

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama