Reklama

Geopolityka

Czeska brygada w związkach NATO w Polsce. "Warszawa to przyjaciel i strategiczny partner"

  • Fot. Lidia Gibadło / Defence24
    Fot. Lidia Gibadło / Defence24

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem w siedzibie resortu obrony. Wśród tematów znalazła się współpraca w ramach NATO, w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz walki z dezinformacją. - Będzie też, co dzisiaj zatwierdziliśmy, brygada zmechanizowana afiliowana do dowództwa dywizyjnego w Elblągu i korpusu szczecińskiego, co jest niesłychanie istotnym wzmocnieniem tej siły, jaką będziemy dysponowali na flance wschodniej - powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Po spotkaniu szefowie resortów obrony Polski i Czech poinformowali o afiliowaniu czeskiej brygady zmechanizowanej przy wielonarodowych dowództwach dywizji w Elblągu i korpusu w Szczecinie oraz omówieniu planów związanych z powołaniem grupy zbrojnej państw grupy wyszehradzkiej.

Najważniejszym tematem rozmów ministrów było - jak powiedział Macierewicz - Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód, które jest tworzone w Elblągu. "W tej sprawie Czechy są drugim co do wielkości po Stanach Zjednoczonych państwem wysyłającym swoich oficerów - aż sześciu oficerów czeskich bierze udział w konstruowaniu, tworzeniu i pracy tego dowództwa" - powiedział szef MON.

Będzie też, co dzisiaj zatwierdziliśmy, brygada zmechanizowana afiliowana do dowództwa dywizyjnego w Elblągu i korpusu szczecińskiego, co jest niesłychanie istotnym wzmocnieniem tej siły, jaką będziemy dysponowali na flance wschodniej

szef MON Antoni Macierewicz

Ministrowie rozmawiali też o Grupie Bojowej UE, którą w 2019 r. utworzą kraje Grupy Wyszehradzkiej (prócz Polski i Czech, także Słowacja i Węgry) i która ma - jak powiedział Macierewicz - wziąć "udział we wzmocnieniu zwłaszcza państw bałtyckich".

Stropnicky powiedział, że wspólne plany są bardzo ambitne, ale ustalenia na pewno zostaną dotrzymane. "Nie tylko chodzi o dowództwo w Szczecinie, lub to nowe w Elblągu. Będziemy w tym uczestniczyć aktywnie i praktycznie zobowiązaliśmy się do afiliacji brygady" - powiedział minister obrony Czech.

Zaznaczył, że 2019 r. nasze kraje stworzą wspólnie Grupę Bojową UE, a Czechy będą uczestniczyły w siłach natychmiastowego reagowania NATO (w tzw. szpicy), kiedy państwem ramowym tego oddziału będzie Polska (jak informowało MON, stanie się to 2020 r.). "Nasz udział będzie wynosił ok. 700-800 żołnierzy i wspólnie bierzemy pod uwagę inne działalności w państwach nadbałtyckich" - zapowiedział Stropnicky.

Fot. Lidia Gibadło / Defence24

Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód w Elblągu ma koordynować działania batalionowych grup bojowych NATO w naszej części Europy. Jego etat ma liczyć 280 stanowisk, z czego 75 mają obsadzić żołnierze spoza Polski. 20 marca MON poinformowało prezydenta Andrzeja Dudę, do tej pory uzyskano deklaracje dotyczące 32 stanowisk, z czego 10 z USA i sześć z Czech.

Tworzenia dowództwa w Elblągu dotyczyło jedno z pism, jakie w połowie marca prezydent Duda wysłał do ministra Macierewicza (drugie było w sprawie obsady ataszatów). W ubiegłym tygodniu dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski poinformował, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON i nosi się z zamiarem kontynuowania korespondencji. Z kolei szef BBN Paweł Soloch zaprosił szefa MON na spotkanie z prezydentem na piątek po południu.

Macierewicz powiedział też, że jego rozmowa z ministrem obrony Czech dotyczyła współpracy polsko-czeskiej w perspektywie batalionowych grup bojowych które NATO rozmieszcza na swojej wschodniej flance, obecności wojsk USA i innych decyzji szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Dużą część rozmowy - relacjonował szef MON - zajęły sprawy związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, którą NATO uznało w ub.r. za sferę działań operacyjnych, obok lądu, przestrzeni powietrznej i morza. "Także rozmawialiśmy o walce dezinformacyjnej, jaka jest prowadzona przeciwko państwom NATO, w tym przeciwko Czechom i Polsce" - powiedział polski minister.

"Polska dla Republiki Czeskiej nie jest tylko sąsiadem, ale również przyjacielem i strategicznym partnerem" - powiedział Stropnicky. Podkreślał, że partnerstwo Czech z NATO, UE i Polską jest bardzo ważne wobec pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Dziennikarze próbowali zapytać Macierewicza o zaplanowane na godz. 15 spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziękujemy najmocniej. Wszystkie inne kwestie w miarę upływu czasu" - odpowiedział szef MON.

PAP/LG

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. b

    Wreszcie mamy normalnosc, wspolprace w ramach G4 a nie tworzenie konkurencyjej wobec NATO armii europejskiej pod niemiecko francuskim dowodzenia . Przeciw tym dzialaniom protestowalo USA, GB . Trzeba jasno postawic sprawe rzady PO/PSL inspirowane z Niemiec i Francji przy poparciu chocby Hiszpani i Wloch chcialy tworzyc armie europejska i wyjsc z NATO wiele wskazuje, ze to Polska miala byc tym pierwszym krajem, ktory opusci NATO. Dzieki oczyszczeniu WP z postkomunistycznych oficerow udalo sie osiagnac porozumienie dotyczace offsetu dotyczacego efektorow do Wisly ( Izrael blokowal transfer technologii stunner / skysepror do Polski tlumaczac to stopniem infiltracji sluzb FR w WP, ktore moga wplynac na bezpiczenstwo tego panstwa ) , dzieki porozumieniu program Homar bedzie tworzony we wspolpracy z Izraelem.

    1. reht

      Bardzo prawdopodobne to co piszesz. Pozdr.

    2. Trapi

      Bardzo smieszny zarcik prima-aprylisowy. Naprawde wyborny.

Reklama