Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Umowa na MEADS po wyborach?

Pojazd BMC4I i wyrzutnia systemu MEADS - fot. J.Sabak/D24
Pojazd BMC4I i wyrzutnia systemu MEADS - fot. J.Sabak/D24

Niemcy planują podpisanie umowy na zakup systemu obrony powietrznej TLVS bazującego na zestawie MEADS dopiero po wyborach parlamentarnych, które odbędą się we wrześniu – podaje Reuters.

Jak pisze Reuters, kontrakt na dostawę zestawów obrony powietrznej bazujących na systemie MEADS zostanie „zamknięty” dopiero po wrześniowych wyborach do Bundestagu. Oznacza to, że termin podpisania umowy dotyczącej taktycznego systemu obrony powietrznej TLVS, opartego na Medium Extended Air Defense System, uległ przesunięciu.

Niemcy zdecydowali o oparciu swojego przyszłego systemu obrony powietrznej o rozwiązania MEADS jeszcze w 2015 roku. Nowe zestawy mają zastąpić używane obecnie baterie Patriot PAC-3. W ramach TLVS z elementami systemu MEADS zostaną także zintegrowane między innymi wyrzutnie i pociski IRIS-T SL, przeznaczone do zwalczania celów aerodynamicznych.

Jak zaznacza agencja, pojawiają się doniesienia, że niemiecka spółka MBDA musi "dopracować" ofertę, jak i zarządzanie projektem. Ponadto, koncern Lockheed Martin może odegrać w niemieckim programie większą rolę. Oferta dla rządu Niemiec została złożona 28 września przez MBDA Deutschland. Być może okaże się jednak, że niemiecka firma będzie musiała w większym zakresie zostać wsparta przez Lockheed Martin. 

System MEADS jest proponowany Polsce w ramach programu obrony powietrznej Wisła. Jest brany pod uwagę przez kierownictwo MON jako potencjalna alternatywa dla zestawów Patriot. W styczniu br. strona polska otrzymała nową ofertę systemu MEADS. Przedstawiciele konsorcjum zapewniają, że obejmuje ona między innymi transfer technologii azotku galu.

Czytaj więcej: Transfer technologii azotku galu z Włoch do Polski. MEADS ujawnia szczegóły [RELACJA]

Zakup systemu TLVS bazującego na MEADS jest jednym z podstawowych programów modernizacyjnych sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Również inne programy, w tym wprowadzenie około 100 zmodernizowanych czołgów Leopard 2A7, przywróconych do służby, notują opóźnienia. Berlin chce pozyskać zdolności w zakresie obrony powietrznej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, ale na razie wiążące decyzje w tym zakresie nie zostały podjęte. Program jest popierany przez dwie największe frakcje parlamentarne – CDU/CSU i SPD.

Reklama

Komentarze (1)

  1. KrzysiekS

    Jeżeli Polska a przede wszystkim USA wybierze Patriot Raytheon to Niemcy szybko zmienią zdanie niestety oni mogą odwlekać decyzje.

    1. waldek

      żebyś się tak nie zdziwił, na Patriota w wersji "nie wiadomo jakiej" ale za b.duże pieniądze na "już" zdecyduje się tylko nasz MON. Tylko, czas przestać bajdurzyć.

Reklama