Maskpol z kontraktem za ćwierć miliarda. 235 tys. sztuk sprzętu dla OT

OPUBLIKOWANO: Piątek, 17 Lutego 2017, 16:24
Maski OT
Maskpol
Kukuła WOT
Gen. Wiesław Kukuła
  • Maski OT
  • Maskpol
  • Kukuła WOT
  • Gen. Wiesław Kukuła

Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A umowę na dostawy filtracyjnych masek przeciwgazowych MP-6, filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-1 oraz narzutek ochronnych NO-1. Obejmuje ona łącznie prawie 240 tys. masek czy kombinezonów ochronnych.

Zgodnie z umową, w latach 2017-2022, PSO MASKPOL S.A. dostarczy do Sił Zbrojnych RP ponad 77 tys. masek przeciwgazowych MP-6, 79 tys. kompletów odzieży ochronnej FOO-1 oraz 79 tys. szt. narzutek ochronnych NO-1, które mają zapewnić żołnierzom skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bojowych środków trujących i skażeń biologicznych. Jednym z beneficjentów dostarczanego sprzętu będą Wojska Obrony Terytorialnej. Wartość kontraktu wynosi ponad 273 mln złotych.

Czytaj więcej: "Ciężkie" granatniki przeciwpancerne dla wojska

To zamówienie jest potwierdzeniem deklaracji MON o wyposażeniu OT w nowy sprzęt budowany w krajowych zakładach. Wcześniej informowano o planowanym lub realizowanym pozyskaniu dużych partii karabinów Beryl czy karabinów maszynowych UKM-2000. Pod koniec ubiegłego roku podpisano też umowę na dostawy sprzętu optoelektronicznego z PCO S.A.. Resort chce, aby rozwój polskiej armii i rozwój techniczny polskiego przemysłu wzajemnie się wzmacniały. Zdecydowana większość zamówień kierowanych jest do państwowych spółek należących do PGZ.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreślił niedawno, że MON chce kupować sprzęt nie "na świecie", ale w zakładach w Radomiu, Tarnowie oraz innych polskich firmach. Na spotkaniu, które odbyło się w lutym br. w siedzibie PCO S.A. minister podkreślił jednak, że zakłady muszą produkty dostarczać "w odpowiedniej ilości i o odpowiednich jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę".

Czytaj więcej: Obrona Terytorialna z polskim uzbrojeniem, ale szef MON stawia warunki [Defence24.pl TV]

Z drugiej strony nadal nierozstrzygnięte są kwestie dysponowania przez OT sprzętem w dużej mierze decydującym o zdolnościach obronnych w tym bronią przeciwpancerną czy systemami zapór minowych. Wiadomo już, że do OT trafić mają pociski przeciwlotnicze Piorun, a także najprawdopodobniej nowe granatniki przeciwpancerne wielorazowego użytku, jednak w tym ostatnim przypadku dopiero niedawno rozpoczęto dialog techniczny. 

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. MON chce, by w 2019 r. w nowej formacji służyło ponad 50 tys. żołnierzy. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Czytaj więcej: Miliard złotych na rakiety Piorun. Polska bliżej zakupu JASSM-ER [Defence24.pl TV]

Ustawa wymienia również udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, ochronie mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu lub ochronie zdrowia i życia ludzkiego, udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także współdziałanie z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa.

Czytaj więcej: Wojsko kupi 57 tys. Beryli. Większość trafi do OT

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

68 komentarzy

BBB Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 15:42
Prawdę mówiąc, dziwi mnie tak niski i emocjonalny poziom komentarzy. Dziwi mnie od poziomu "po co wojsku maski pgaz.? Można nimi tylko we wroga rzucać", do poziomu "znów OT, my, biedni żołnierze zawodowi nie dostaniemy niczego...".

Odnośnie pierwszej postawy, nie ma sensu nawet się do tego ustosunkowywać.

Odnośnie drugiej, WP istnieje jako struktura nieprzerwanie od 1945 r. (uproszczenie), takie rzeczy jak mundury, maski p. gaz., kamizelki balistyczne, hełmy itp. ma zamawiane nieprzerwanie, więc posiada jakieś ilości podstawowego wyposażenia osobistego, które na dodatek i tak będzie wymieniane (Tytan). Takie zakupy mają uzupełnić sprzęt w jednostkach zawodowych, tymczasem OT jest tworzona od podstaw, i istnieje konieczność sensownego wyposażenia tej formacji (chociażby z szacunku do życia ludzkiego) - trzeba więc zakupić dla nich sprzęt dobrej jakości, najlepiej nowy. Jeżeli chcecie powtórzyć numer z NSR, gdzie badziewność ich wyposażenia stała się już przysłowiowa, to informuję, że nie wyjdzie tak samo, jak nie wyszedł NSR.
Maho Wtorek, 21 Lutego 2017, 20:32
NSR miał akurat sprzęt najnowszy. Jak w szeregu któryś wyróżniał się nowym sprzętem to na pewno był z NSR.
jang Niedziela, 19 Lutego 2017, 14:26
Marta W-brawa za merytoryczne posty.Teraz będziemy uzbrojeni w maski skuteczne wobec środków bojowych z I-Wojny Swiatowej i możemy ich śmiało używać w rekonstrukcjach czy przy kręceniu patriotycznych filmów.Nie widzę zakupu masek dla koni a przecież bez kawalerii nie może być wojny...
Extern Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 16:37
Nigdy nie wiadomo jaka będzie kolejna wojna, bojowe środki chemiczne w dalszym ciągu są na wyposażeniu wielu armii świata i nigdy nie wiadomo czy ktoś nie wybierze tego jako "bezpieczniejszą" wobec atomu alternatywę.
mirosław Sobota, 18 Lutego 2017, 19:31
Bardzo dobry zakup, bo OT, jako główny beneficjent będzie pierwsza linią do zwalczania wojny hybrydowej - a w ramach niej można się spodziewać użycia broni biologicznej i chemicznej. OT nie będzie miało raczej czołgów i transporterów z cytadelami i filtrami przeciw ABC, więc wyposażenie tej formacji w pierwszej kolejności w najnowszy sprzęt jest jak najbardziej sensowne - priorytet wyposażenia wg przydzielonych funkcji zadaniowych. Bo najpierw możemy doświadczyć wojny hybrydowej, a dopiero potem wojny pełnoskalowej. Wygląda na to, że OT to ma być taki ciężki, ale mobilny i operatywny SWAT na terenie kraju przeciw terrorystom i dywersantom, plus [z uwagi na ręczne wyrzutnie plot i prawdopodobnie Piraty] zwalczanie desantu aeromobilnego na niebie i na ziemi. Czyli front wewnętrzny. Zaczyna to mieć ręce i nogi.
Marta W. Niedziela, 19 Lutego 2017, 1:15
Równie dobrze mógłby pan się spodziewać że skoro użyją chemicznej i biologicznej to od razu jądrowej albo hipersonicznej, wiec OT jako pierwszy 'beneficjent' powinno mieć własną 'tarcze antyrakietową' albo HEL'e. Trudno by nawet nie wspomnieć o wszystkich innych elementach klasycznej wojny, jak: informacja, propaganda, dyplomacja, naciski ekonomiczne, podsycanie nastroi społecznych, czy na koniec użycie wszystkich dostępnych środków w arsenale czyli lotnictwa, czołgów, specnazu, desantu itd. Do opierania tego wszystkiego w pierwszej kolejności i według wszystkich oficjalnych doktryn i dokumentów jest armia.
Pominę już fakt że ochrona ABC dla WP nie jest nawet w pierwszej 20 najpilniejszych potrzeb, trzeba mieszkać na marsie żeby brać to nie tylko za priorytet ale i jakieś elementarne wzmocnienie potencjału bojowego jednostek liniowych które mają tysiąc innych zmartwień, od parcianych szelek, hełmów z poprzedniego stulecia, AKM czy skarpet, po SU-22 czy BMP-1.
Nie będę też pana mirosława (podpisane jest z małej) męczyć i dopytywać czym się rożni "wojna hybrydowa" od wszystkich innych wojen toczonych w ostatnich choćby 100 latach, bo podejrzewam że jak McDonald wypuści zwykłego cheeseburgera i nazwie go neo-burger to szanowny pan będzie jadał tylko takie futu-burgery, a nie bułkę z wołowiną i serem.
A jeżeli przez wojnę hybrydową chce pan określić konflikt gdzie jedna strona nie przyznaje się że ma swoje jednostki w linii to chyba przespał pan ostatnie trzy dekady. Truizmem byłoby podawanie przykładów.
Nie udało mi się też znaleźć w języku polskim zastosowania terminu "funkcji zadaniowych" poza określonymi problemami w matematyce. Na moje pytanie czy takie sformułowanie jest zasadne, zwłaszcza w tym kontekście, znajoma z instytutu języka Polskiego PAN powiedziała że to, cytuje: "bełkot".
Nie rozumiem też jak można wypisywać takie androny: " OT to ma być taki ciężki, ale mobilny i operatywny SWAT [...] zwalczanie desantu aeromobilnego na niebie i na ziemi. Czyli front wewnętrzny. Zaczyna to mieć ręce i nogi."
Zaczyna to mieć ręce i nogi? To już jest jakaś kpina trolla. Samo zdanie nie ma sensu, jest podwójnie sprzeczne i absurdalnie nielogiczne, ciężki, ale mobilny, ale też terytorialny, w dodatku SWAT (w Polsce mamy SPAT), przeciw desantowi, terrorystom i dywersantom a do tego ma odpierać "wojnę hybrydową" i operować w sferze skażeń ABC strzelając na zmianę z jednej ręki to z PPK którego nie ma albo PPZR które ma zasięg jak katapulta?
Mogę sie założyć że nie bierze szanowny pan pod uwagę realnych potrzeb polskiego wojska, takich podstawowych jak zapas bandaży, wygodnych ubrań czy takich banałów jak braki w każdym rodzaju amunicji poza 7.62. Ewidentnie nie bierze też na poważnie tych ludzi którzy z dobrymi chęciami chcą iść do OT bo oni też mają milion problemów cięższej wagi (jak choćby sam konflikt o kształt i umiejscowienie przyszłej OT w strukturze obronnej państwa czyli dokładnie to co pan z pewnością godną generała ‘napędzlował’ w 5 zdaniach, bo jestem przekonana że gen. Kukułe by oczy z orbit wyszły gdyby przeczytał pańskie rewelacje).
Nigdy też nie słyszałam o cytadeli w czołgu a temat nie jest mi obcy, w T-14 jest kapsuła, ok, w normalnym pojeździe przedziały, bojowy, kierowania itd, ok, ale cytadela? Przejrzałam dla pewności literaturę ( Użycki D., Begier T., Sobala S), a nawet materiały techniczne sprzętu z OBRUM i BUMARU, nie ma nic o cytadeli, sprawdziłam też że nie jest to nawet neologizm, nie ma takiego pojęcia ani w terminach NATO ani byłego ZSRR.
Reasumując, używa pan wyssanych z palca, w dodatku cudzego, pseudoprofesjonalnych i paraspecjalistycznych terminów oraz nonsensów do przepychania własnej agendy, która ma się nijak do dyskursu o funkcje i kształt OT czy zabezpieczenia regularnych jednostek liniowych WP. A jeśli pan jeszcze nie zauważył to największym beneficjentem tego przetargu jest Maskpol a nie jakaś fikcyjna siła na pierwszej linii w pańskiej głowie.
Doskonale wiem że ta cała tyrada nie ma najmniejszego sensu, a portal i tak będzie zalewany niedzielnymi specjalistami, cytującymi ulubione gazety ze swojej strefy komfortu czy dywagując sobie samemu na fotelu, pomnażając jakieś banały i półprawdy z pewnością godną zawodowego żołnierza, w przerwach miedzy jedzeniem a świerszczykiem.

Pozdrawiam.
Whiskas Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 8:21
Chapeau bas.
box Sobota, 18 Lutego 2017, 11:13
I tak wygląda szczucie na OT. W tytule czytamy: "235 tys sztuk sprzętu dla OT" a dalej w tekście "Jednym z beneficjentów dostarczanego sprzętu będą Wojska Obrony Terytorialnej"... To ja się pytam kto będzie tym innym beneficjentem dostarczanego sprzętu? Straż pożarna? a może SOKisci?
A w komentarzach 90% to hejt ze wszystko dla OT...
Marco Sobota, 18 Lutego 2017, 18:10
Bardzo trafnie podsumowane, walenie w WOT stało się modne, bo to przecież pomysł tego złego Macierewicza...
Marta W. Niedziela, 19 Lutego 2017, 1:38
No właśnie nie trafne. Nie pomysł Macierewicza czy Siemoniaka tylko koncepcja mająca długie lata, ale jeśli już się bawić w kto pierwszy to zaczęło się przed panem Macierewiczem, więc albo jest pan niedoinformowany albo celowo powiela pan pół-prawdy, nie wiadomo w sumie po co. Równie dobrze mógłby pan Marco powiedzieć że prąd to pomysł Edisona.

Co więcej, nie stało się nagle modne, tylko jest dyskurs w państwie miedzy zwolennikami różnych wersji OT, tak jak w rodzinie, czy związku, bo jakiś totalnych przeciwników to jest promil, a to też ich przecież nie wyklucza z dyskusji. Jest wręcz zaskakująca aklamacja najróżniejszych środowisk że OT powinna powstać, pytanie jest tylko o formę, a w zasadzie stosunek do już istniejących struktur WP i umiejscowienia nowej formacji w strukturze obronnej państwa. Mogłabym na tej samej zasadzie powiedzieć że jak zwracam uwagę mężowi żeby nie rzucał skarpet do kąta to on mi powie: podejrzanie nagle modne się stało "walenie w skarpety".

Tak wygląda obcowanie z innymi ludźmi, wystarczy wstać od komputera i zapytać kogoś czy jemu też się podoba pogoda, a jak powie że jemu akurat nie to odpalić racę: "no modne się stało [...]..." itd

Taka konstatacja krajowej debaty o czymś takim jak bezpieczeństwo państwa jest najzwyczajniej w świecie niedojrzała i przypomina długością i głębią tweeta. Co więcej sam pan ewidentnie nie poświęca tematowi za wiele uwagi, a bardziej jest pan zainteresowany wiadomo jakimi preferencjami, podejrzewam że ma pan opinie na tyle spraw że siła rzeczy na nic głębszego w temacie OT nie ma co liczyć.

Pozdrawiam.
asdf Sobota, 18 Lutego 2017, 20:16
Pomysł jest poprzedników, tylko oni nie zamierzali na nią wydać kilku mld w 3 lata.
Marek Niedziela, 19 Lutego 2017, 9:04
To oni zamierzali cokolwiek wydawać?
Chyba ostatnio jedynie.
Bo przez co najmniej 3/4 ich ośmioletnich rządów takiej chęci jakoś nie zauważyłem.
asdf Niedziela, 19 Lutego 2017, 15:38
Pewnie dla tego mamy po ich rządach tylko 800 rosomaków, 2 bataliony LEO czy 3 dywizjony Langust.
Grzesiek Niedziela, 19 Lutego 2017, 16:29
Rosomąki to jeszcze kontrakt SLD i pierwsze Leo też
Xvery Niedziela, 19 Lutego 2017, 1:45
Co? Wez poczytaj strayegie BBN z tamtych lat.. O zadnej OT nie bylo mowy bo nikomu z tamtej ekipy nie snilo sie ze w naszej czesci europy moze dojsc do konfliktu
asdf Niedziela, 19 Lutego 2017, 15:39
I co to ma do rzeczy. Koncepcja OT powstała za poprzedniej kadencji.
Podlaski Dzik Sobota, 18 Lutego 2017, 8:07
Cos mi tu coraz bardziej smierdzi. Niby budzet MON wzrosl ale kasa na PMT w 2017 jest nizsza o 3mld, w 2018 o 4 mld, w 2019 o prawie 5mld (pisze za NTW). Niby wzmacniamy armie, wydatkujemy caly przewidziany w danym roku budzet, kupujemy w Polsce ale dotyczy to masek, kabur, odziezy, karabinkow. Tymczasem PMT lezy, bron przeciwpancerna lezy. 270 mln na maski? OT bardziej potrzebuje granatnikow jednorazowych zreszta jak cala armia!
asdf Sobota, 18 Lutego 2017, 20:17
W 2016 r wydano na PMT 85 %, reszta gdzieś się rozpłynęła w MON-ie.
ltp Piątek, 17 Lutego 2017, 23:16
rozumiem, że wojsko ma swoje wym. jakościowe. Ale czy to nie jest drogo?
Bfg Sobota, 18 Lutego 2017, 15:53
Nie jest tym bardziej, że na wstępie odejmij sobie vat który od razu wraca.
Mati Piątek, 17 Lutego 2017, 23:02
Jęczycie ale przecież nie będą specjalnie kupować starych MP5 bo to będzie "tylko" dla WOT. Jak kupują sprzęt to oczywiste, że najnowszy. A przerzucanie starego i zużytego sprzętu to WOT to prosta droga do marginalizacji i niskiego morale takiej formacji. Jestem ciekaw jakie będzie pozostałe wyposażenie z hełmami już wiadomo, że wybrali kaszankę, kamizelki nie wiem czy znajdzie się coś ciekawego w ofercie firm PGZ a bardzo dobrą ofertę mają polskie firmy np. specops czy miwo.
Hector Sobota, 18 Lutego 2017, 10:14
A jak odbiją piłeczkę i powiem że przekazywanie najnowszego sprzętu z pierwszeństwem dla WOT nie wpływa na marginalizację i obniżenie morale zawodowych żołnierzy?
Mati Sobota, 18 Lutego 2017, 19:38
A co takiego zostało kupione czego nie miałoby regularne wojsko? Maski trzeba kupić więc kupują najnowsze, ppzr też przecież nie będą kupować gromów jak są już pioruny, mundury to samo, beryle też itp. Trzeba kupić nowy sprzęt to nie kupują najnowszy bo jak zaczną kupować pasoszelki to tłumów w WOT nie będzie(i tak nie będzie ale to inna sprawa).
dsafsafsadf Sobota, 18 Lutego 2017, 14:44
Jeszcze nie wiadomo ile czego dostaną, a ty już tworzysz jakieś dziwne teorie spiskowe, choć jak widzę wojsko jest dla ciebie pojęciem obejmującym wszystkie formacje w mundurze wz.93. W wojsku jest spore zróżnicowanie sprzętowe i jedynie część jednostek wymaga wymiany, czy uzupełnień np. masek gazowych, hełmów... Poczekaj do sformowania i uzbrojenia choć z jednej jednostki WOT i wtedy możesz wymądrzać się do woli.
asdf Sobota, 18 Lutego 2017, 20:18
To czemu z jednostek najnowsze Jelcze idą do OT.
box Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 14:04
A do wojsk zawodowych nie idą?
zaq Piątek, 17 Lutego 2017, 19:16
Zauważyliście, jak łatwo u nas kupić rzeczy niepotrzebne, a jak trudno broń.
oko Piątek, 17 Lutego 2017, 18:55
No tak maski p-gaz są bardzo potrzebne, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat służyły głównie jednostkom pacyfikującym demonstrantów.
Ale damy radę V
kurczak Piątek, 17 Lutego 2017, 18:22
Maski MP6 dla OT ? A gdzie takie maski dla zolnierzy zawodowych sie pytam grzecznie ??? Maski z lat 2000 - pozniej sa wciaz na wyposazeniu liniowych jednostek. A tu buduje sie "armia" elewów lepiej wyposazona niz ludzie sprawdzeni w boju....
werwer Sobota, 18 Lutego 2017, 8:37
"77 tys. masek przeciwgazowych MP-6" , w OT ma być docelowo za kilka lat około 50 tys. żołnierzy więc chyba jasne jest że te maski są nie tylko dla OT ale i dla zawodowych. Zresztą w artykule jest wprost napisane że "Jednym z beneficjentów dostarczanego sprzętu będą Wojska Obrony Terytorialnej" , czyli nie jedynym. Czytaj człowieku zanim skomentujesz.
Da Piątek, 17 Lutego 2017, 22:14
Są jeszcze JW wojsk operacyjnych, w których używa się masek MP-4 a nawet "słoni" a tu proszę - maski MP-6 dla WOT...
rozczochrany Piątek, 17 Lutego 2017, 17:52
I słusznie, bo na terenir Polski i UE moze dojśc do ataków terrorystycznych z uzyciem broni chemicznej i biologicznej. Nalezy się przygotowac na wszelkie zagrożenia z róznych kierunków. Sam sobie kupie taką maskę i pochłaniacze i będę rzymał w domu.
Podbipięta Piątek, 17 Lutego 2017, 17:47
Wreszcie,Indywidualne wyposażenie żołnierza ma być na tip-top.I nie gadajcie mi tu o OT. Wszyscy dostaną.Macierewicz robi wreszcie coś dla żołnierza a nie dla nierobów.
bzzz Sobota, 18 Lutego 2017, 0:02
W końcu komentarz, który nie neguje OT. Do ludzi nie dociera że to co jest zakupione zasili ogólnie wojsko.
kurczak Piątek, 17 Lutego 2017, 19:49
wszyscy powiadasz ??? jakos do tej pory jednostki liniowe takich nie maja, a swiezaki z ot maja takie dostac ??? Wstyd i hanba dla polskiej armii...
Lo Piątek, 17 Lutego 2017, 21:21
OT nie ma pensji, ubezpieczenia z emerytura na poziomie WP. Nie ma F16 i innych zabawek, nie planują dla OT Tytana. OT jest nową formacja i bardzo dobrze jak dostanie nowy sprzęt, czasem lepszy od WP by nie spalić chęci i zapału pierwszych i nowych członków OT. Prawda jest taka że z takim budżetem warto wydać na OT część kasy, gorzej że nie starcza na porządne uzbrojenie dla WP, ale to nie przez OT tylko przez brak 100mld w PMT
AdamP Sobota, 18 Lutego 2017, 10:39
Nie 100mld, tylko 123 mld bo Antek obciął kasę na PMT do 77 mld pln
fan BH Piątek, 17 Lutego 2017, 23:31
Jak dla ciebie trochę jest 1/3 środków na modernizacje, to gratuluje. I te słynne 100 mld z tego audytu i słynnego raportu NIK, którego nikt nie widział oprócz antka.
box Sobota, 18 Lutego 2017, 11:25
A kto powiedział że jest 1/3 mniej na modernizację? Jest mniej na PMT ale cześć rzeczy została z niego wyjęta i będzie realizowana poza nim. A raport jest NIK-u na czele którego stoi o ile dobrze pamiętam ktos z nominacji po ( a przynajmniej tak było kiedy ten raport był tworzony) i chyba informacje o nieprawidłowościach w armii nie muszą być koniecznie od razu ogłaszane ze szczegółami publicznie
fan BH Sobota, 18 Lutego 2017, 20:21
Niejaki Kownacki, a ten pan odpowiada za zakupy uzbrojenia w MON, a sprawa z tym raportem jest ciekawa, bo nikt go nie widział i nie może go zweryfikować, a po kwiatkach z audytem, to raczej walna kolejną marna manipulacje.
~jack Sobota, 18 Lutego 2017, 10:38
Proste bo większość osób potrafi liczyć! Sama Wisła + Narew to nawet 80 mld zł, Heli chcieli za 13 mld kupić. To już 93 mld zł. A gdzie Homar, Kruk, BWP, Kryl w tej sumie i Krab był ujęty. Gdzie granatniki i OPL najbliższego strzebla, bo też była w tej sumie wliczona. A przydał by się jakiś AWACS, dodatkowe 300 czołgów i 24 -32 nowych samolotów, oczywiście nie zapomnijmy o marynarce.
fan BH Sobota, 18 Lutego 2017, 13:37
A ty wiesz, ze w tym PMT zaplanowano kupić tylko 11 baterii Narew i 6 Wisły, więc nie baw się w taką niską manipulacje.
kurt Piątek, 17 Lutego 2017, 20:34
OT też jeszcze nie ma i patrząc na zamówioną ilość to będzie to wyposażenie też dla jednostek liniowych.
cynik Piątek, 17 Lutego 2017, 19:35
Konwencja genewska jest w kazdej kieszeni munduru tak jak przed IIWS? Nic to ze nie bylo dzial, nowoczesnych samolotow, wazne ze byla konwencja genewska.
Hector Piątek, 17 Lutego 2017, 19:28
Wcześniej żadnego takiego wyposażenia nie kupowano oczywiście, dopiero teraz pierwszy raz w historii WP zostaną zakupione narzutki.
BFG Sobota, 18 Lutego 2017, 15:57
Nie znam się ale wypowiem się ...... były już kupowane poszukaj sobie.
zdziowiony Piątek, 17 Lutego 2017, 20:32
W 2012 MON zakupił dla WP 28 tys masek MP-6 i 25 tys kompletów odzieży FOO-1
box Niedziela, 19 Lutego 2017, 6:48
Czyli zagadka rozwiązana. 77 tys - 53 = 24 + 28 = 52 tys - wojska ladowe łącznie z zalogomi czołgów, rosomakow, bo itd to ok 48tys. Dla porównania kompletów tytana planowano jeszcze parę lat temu pozyskac chyba 16tys wiec ledwo dla 1/3 wojsk ladowych
Mr.Bolo Piątek, 17 Lutego 2017, 18:28
napisali przecież że "jednym z beneficjentów" będzie OT. Oznacza to że sprzęt trafi tez do pozostałych rodzajów sił zbrojnych.
obserwator Piątek, 17 Lutego 2017, 18:19
Wychodzi po 70 tyś, więc wojsko coś mało dostanie. Tak z grubsza jakieś 15 tyś.
box Sobota, 18 Lutego 2017, 11:35
No tak. Jak juz sie nie da shejtowac ze wszystko dla OT to przynajmniej trzeba napisać ze 15tys to mało... A ile to już mamy tysięcy ot pod bronią ze wyliczyles te 15 tys dla wojsk operacyjnych pomijając już kwestie ze 77tys - 53(planowany stan na 2020rok) to daje jakieś 24tys (połowa naszych wojsk lądowych)? Rozumiem ze wiesz ze np za rok nie zamówia kolejnej transzy tak jak zrobiono z berylami gdzie najpierw kupiono 26 tys a po paru miesiącach jeszcze 57tys?
krzysiek84 Piątek, 17 Lutego 2017, 21:32
240 tysięcy sztuk, a OT dostanie 70 tys, czyli inne rodzaje sił zbrojnych dostaną 150 tysięcy. Ile z tego zrobi się kompletów to już inna bajka.
obserwator Sobota, 18 Lutego 2017, 13:43
OT dostanie jakieś 1165 tyś jak już.
iloraz Piątek, 17 Lutego 2017, 17:34
Dobrze ze chociaz z polskiej firmy kupuja.
zdziowiony Piątek, 17 Lutego 2017, 18:17
Może teraz OT nie zawali jak przy hełmach dla 6 brygady.
artur Piątek, 17 Lutego 2017, 16:59
Maski przeciwgazowe, tego nam potrzeba. W razie co będziemy nimi rzucać w wroga.
krzysztof Piątek, 17 Lutego 2017, 16:56
czyli docelowo WOT ma mieć 70 tyś?
mylenie chyba boli Piątek, 17 Lutego 2017, 19:55
dlaczego 70? Czemu nie miliard? albo dwa! Pomyśl człowieku, wszystkie te zakupy sa nie tylko dla WOT, ale dla całej armi.
Grzesiek Piątek, 17 Lutego 2017, 19:15
"...Jednym z beneficjentów dostarczanego sprzętu będą Wojska Obrony Terytorialnej...."
komenda Piątek, 17 Lutego 2017, 16:34
Jeszcze buciki i OT gotowa. Giwery? Po co giwery. Polakom nie wolno mieć nawet korkowców.
Stach Piątek, 17 Lutego 2017, 19:50
Nie pisz bzdur, tylko przeczytaj ostatni link pod artykułem.
Zakupiono 57 tys. Beryli w radomskich zakładach Łucznik.
Max Mad Piątek, 17 Lutego 2017, 19:30
Ależ oczywiście że wolno, wie to każdy kto broń chciałby posiadać i jest gotów wyłożyć na to kasę. Problem jest z tymi jęczącymi dla samego jęczenia. Oni nie chcą wejść w posiadanie broni, oni chcą jęczeć jak to strasznie im się to utrudnia.
Pak 9 mm to też broń palna. Piątek, 17 Lutego 2017, 23:11
Nigdy nie przechodziłeś tresowania towarzyszącego staraniom o broń palna. Jakąkolwiek bron palną! Myślę, że nie znasz także ustawy o broni ani aktualnej jej interpretacji przez komendantów i rzeczników nowej MO.
Max Mad Sobota, 18 Lutego 2017, 10:17
No patrz nigdy nie przechodziłem a pozwolenie mam. I jak widać w przeciwieństwie do ciebie chciałem je sobie wyrobić, postarałem się, wyrobiłem i mam. Korzystam z niego co jakiś czas na strzelnicy. No ale ty widać wolisz jęczeć dla samego jęczenia.
kim1 Piątek, 17 Lutego 2017, 21:36
No właśnie, dobrze, że raczyłeś wspomnieć o drobnym szczególe-trzeba posiadać i wyłożyć na to kasę. Czyli np. zapisać się do klubu strzeleckiego, płacić składkę.. pytam się po co???? Później co jakiś czas jeździć na zawody strzeleckie. Po co?? To wszystko po to żeby móc sobie kupić legalnie klamkę ( pistolet) w cenie 1000-1500 zł. Jaki tu sens, Max Mad?? To nie jęczenie to utrudnianie przez władzę, życia obywatelom. Chcę wejść w posiadanie broni tak jak to jest w USA. Teraz zrozumiałeś to Max Mad??
Max Mad Sobota, 18 Lutego 2017, 10:24
Po co? Po to by mieć dostęp do profesjonalnego instruktora który nauczy cię obsługiwać... KLAMKĘ!? Ty naprawdę napisałeś KLAMKĘ?! I może ją sobie tak pochyloną jak gangsta trzymać do zdjęcia. Ja bym tobie już po takim zdaniu pozwolenia nie dał na posiadanie broni. Związek daje ci dostęp do strzelnicy, pomoc przy papierologii, pomaga swoim członkom. Wiem bo jestem sam w takim związku. Ty chcesz mieć w jakim celu broń... by mieć "klamkę" (człowieku za taki tekst to by ci drzwi pokazano w każdym związku) i tyle. I do tego masz jakieś absurdalnie wypaczone pojęcie jak się broń dostaje w USA... tam też musisz spełnić warunki by ci takową w ogóle sprzedano. Naoglądałeś się chyba jakiś... gangasta movie i ci się "klamka" marzy. Posiadanie broni palnej to odpowiedzialność a nie zachcianka jak u ciebie.
Maxello6 Sobota, 18 Lutego 2017, 19:13
kim1 ma rację. Na chorobę nabijać kabzę różnym instytucjom państwowym, jak kwestię pozwoleń na broń można załatwić w sposób bardziej cywilizowany i przyjazny obywatelowi (patrz inicjatywa ustawodawcza ROMB, która jest w sejmie, zobaczymy co z tego wyjdzie). Profesjonalni instruktorzy już są na strzelnicach,bo i tak nigdzie indziej nie wolno strzelać z broni palnej. No i co z tego,że w odniesieniu do broni użył potocznego zwrotu "kalmka"? Ty masz nick Mad Max, czyli szalony Max. Zatem konfiskujemy Maxowi broń? Dajmy sobie może spokój z czepianiem się słówek. Chodzi o to że u nas jest wszystko chore, przerośnięte biurokratycznie i wielu przypadkach uznaniowe.
Marek Niedziela, 19 Lutego 2017, 13:48
Oczywiście, że tak.
Obecny system opiera się na założeniu że "państwo wie lepiej", a jeżeli masz jakieś hobby, to albo samo chce zarobić, albo ułatwia komuś, kto ma układy, żeby na Tobie zarobił.
Dotyczy to nie tylko broni.
Starczy sobie przypomnieć jak wyglądała batalia żeglarzy z PZŻtem, który miał pozwolenie na zdzieranie za nic od nich kasy.
Na szczęście tą batalię udało się ludziom wygrać.