Pierwsze Abramsy już w Polsce [WIDEO]

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:06
M1A2 Abrams
Amerykanie w Polsce
Amerykanie w Polsce
Amerykanie ze sprzętem w Polsce
Amerykanie w Polsce
USA w Polsce
  • M1A2 Abrams
  • Amerykanie w Polsce
  • Amerykanie w Polsce
  • Amerykanie ze sprzętem w Polsce
  • Amerykanie w Polsce
  • USA w Polsce

Jak informuje 16th Sustainment Brigade US Army, rozpoczął się rozładunek pierwszych dostarczonych do Polski czołgów M1A2 Abrams należących do 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, mającej stacjonować w naszym kraju. 

Film i zdjęcia z operacji rozładunku czołgów w Polsce zamieściła na swojej stronie internetowej 16th Sustainment Brigade US Army. Jest to jednostka odpowiedzialna za podtrzymanie gotowości operacyjnej sił amerykańskich w tej części Europy. Jej personel zajmuje się zabezpieczeniem i organizacją transportu sprzętu należącego do 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Rozładunek platform kolejowych z najcięższymi pojazdami gąsienicowymi realizowany jest na wojskowych bocznicach kolejowych w Żaganiu i Drawsku Pomorskim.

Czytaj więcej: US Army ujawnia szczegóły wsparcia dla Europy. "1,3 tys. pojazdów, 650 kontenerów" [AKTUALIZACJA]

Łącznie w najbliższych dniach do Polski dotrze ponad 1400 pojazdów różnego typu, w tym 446 platformy gąsienicowe, wśród których znajdzie się 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 haubic samobieżnych M109A6 Paladin i 144 wozy bojowe Bradley w wersji rozpoznawczej i bojowego wozu piechoty.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

52 komentarze

tankcom Wtorek, 10 Stycznia 2017, 18:54
czasy krzaczora na pancerzu...w Lutym (1945) niejaki Czujkow podaje o Dobrze zamaskowanym przeciwniku. LUTY. Niemcy z drugiej strony - o walce 6 Tigern II przeciw 20 Ivanom. trafili 11, sami dostali w 2
tak tylko... Wtorek, 10 Stycznia 2017, 14:03
Jeśli chodzi o mnie, to czołgi mogą być pomalowane nawet jaskrawą farbą fluorescencyjną, one i tak są nietykalne dla Rosjan...
jerzy Piątek, 13 Stycznia 2017, 22:47
Te czolgi beda przemalowane, mysle. One sa pomalowane tak bo ta brygada byla elitarna w Iraku. Stala w calej gotowosci. To znaczy ,ze nie jest to zlom ,ale top of the line equipment ! Oni bezposrednio przetransportowali elitarna brygade z USA i to nalezy docenic. !
tylko tak... Wtorek, 10 Stycznia 2017, 15:46
Masz jakiekolwiek pojęcie na temat wojskowości, w tym zasad kamuflażu? Natomiast Amerykanom nie się nie wydaje, że będą nietykalni dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, jeżeli naruszą porządek prawny RP.
top_ekspert Sobota, 14 Stycznia 2017, 19:46
To jeszcze nie wiesz że na tym forum wszyscy znają się na wszystkim - od radaru, przez satelitę, po meandry silnika odrzutowego, płatowca, czołgu, kamuflażu, okrętu podwodnego i oczywiście gospodarki, ekonomii i sytuacji geopolitycznej - a całą skarbnicą wiedzy jest wiki i "wydaje mi się". Więc z takimi ekpertami trudno dyskutować.
Brygadę z USA w malowaniu pustynnym z Iraku - gdzie walczyli z pasterzami i partyzantami - to jak na to trzeba elitarnych ciężkich brygad to strach się bać co będzie jak po przeciwnej stronie stanie w pełni uzbrojona ,wyćwiczona i sprawnie dowodzona armia - to na taką to amerykanie muszą chyba przysłać super hiper to of the transgalactic equipment !!!! a nie zużyte Abramsy przygotowane do walk na pustyni , których nie opłaca się transportować do USA.
Emeryt z Intelligence Wtorek, 10 Stycznia 2017, 12:58
@Alojzy Turski >>>>>>Do emeryta z inteligence - to już nie obowiązuje doktryna,niechęć, wręcz wrogość do obcych Tym bardziej obcych wojsk >>>>>Już nie obowiązuje, bo nie ma okupanta a jest sojusznik. o którego obecność zabiegaliśmy na drodze politycznej i którego zaprosiliśmy do kraju.
>>>>Przekonanie że nas zaatakują i tylko amerykanie nas zabezpieczą przed tym atakiem, dlatego muszą powstać ich bazy na naszym terytorium, jest równie nośne co ogłupiające >>>>
Tak samo w sposób ogłupiający myśleli i myślą NIEMCY , mający bazy amerykańskie u siebie, a nie mają hiszpańskich, portugalskich, greckich i in. Sąsiadujemy z państwem prowadzącym politykę agresji, który zaatakował terytorium innego państwa, zabrał mu część terytorium i prowadzi "zakamuflowaną wojnę", państwo prowokujące swoich sąsiadów Skandynawów, państwo strącające cywilne samoloty, więc mamy podstawy prosić o pomoc swoich sojuszników.
A co do Pearl Harbour? Czasy się trochę zmieniły, są radary i satelity. Skrytość przygotowań jest FIKCJĄ.
GMO Wtorek, 10 Stycznia 2017, 11:46
Co do komentarzy o maskowaniu. Na oficjalnym profilu tt US ARMY Europe jest info, że pomalują je w woodland do wiosny. Widocznie woleli to zrobić tutaj na miejscu. Z tego co pamiętam transport nieco przyśpieszył, bo pierwotnie miał być u nas za 2 miesiące.
takcom Wtorek, 10 Stycznia 2017, 11:15
na te 87 sztuk (to i tak lepiej jak 5 z Francji!!) to Potencjalny npl tak szykuje 3-5 przewagi liczebnej swoich. Kto da 10? Jak przeciw Finlandiiw w Wojnie Zimowej. Albo przeciw Powstaniu Styczniowemu. Ate newsy o kupieniu bardziej "adekwatnego" maskowania-przed przemalowaniem-od naszego producenta(wolnego od zw.zawodowych).
Alojzy Turski Wtorek, 10 Stycznia 2017, 10:49
Za chwilę może się okazać, że to jedyna siła zdolna do walki.
Co do kamuflażu
Nasi "artyści" nie takie obiekty osprejowali
Do emeryta z inteligence - to już nie obowiązuje doktryna,niechęć, wręcz wrogość do obcych Tym bardziej obcych wojsk
Przekonanie że nas zaatakują i tylko amerykanie nas zabezpieczą przed tym atakiem, dlatego muszą powstać ich bazy na naszym terytorium, jest równie nośne co ogłupiające
Czy atak 7 grudnia 1941 na ich siły Pacyfiku, a potem niespotykane dotąd walki, ich ogrom, na tym Pacyfiku, to już tylko historia. Już nigdy nie znajdzie się desperat, który ponownie zaatakuje zadufanych w sobie amerykanów
Przy okazji nas przemielą, jak mielili obiekty na tymże Pacyfiku i bogu ducha "miejscowych" o których do dzisiaj nikt się nie zająknie
Chłopcy się bawią a z "suwerena" się kasę wyciska
Emeryt z Intelligence Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:55
Widzę ,że "patrioci" martwią się przede wszystkim kolorem czołgów. Te czołgi przyjechały tu nie walczyć ale być obecne i widoczne z daleka, np. przez radców handlowych ambasady FR. I lepiej jak będą w Żaganiu niż na pustyni w Kolorado.
Gall Anonim Wtorek, 10 Stycznia 2017, 7:24
Wywiad z amerykańskim żołnierzem (reporter z TV - R, żołnierz US ARMY sierżant Smith - Ż).
R - "Sierżancie Smith dlaczego przyjechaliście do Polski żółtymi czołgami?"
Ż - "Bo śnieg."
R - "Ale śnieg jest biały."
Ż - "Ale może być żółty."
arona Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 23:21
Skończcie już z tym kamuflażem. Czołg zawsze można przemalować. Tym co zapomnieli lub nie wiedzą pragnę jedynie przypomnieć, że od 1943 r. podstawowym kolorem bazowym niemieckiej techniki na europejskim teatrze działań był ni mniej ni więcej jak Panzer Dunkelgelb. Oczywiście uzupełniano go o dodatkowe barwy kamuflażu ale duże ilości czołgów i innych pojazdów występowało do końca wojny właśnie w takim malowaniu co potwierdzają liczne zdjęcia i filmy.
Aaa Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 22:57
W samą porę
pasjonat Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 22:11
piaskowe malowanie trochę nie pasuje do naszego krajobrazu. reszta mi się podoba ;-)
Marek Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:49
Mnie by się podobało ze 300 takich na stanie naszej armii.
Na dzień dobry mogłyby być nawet w tym kamuflażu.
łowca gimbazy Wtorek, 10 Stycznia 2017, 21:32
Broń nie jest od tego, żeby się podobała, ale od tego, żeby była skuteczna...
Dobranoc.
dropik Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:34
one wszak będą rotacyjnie , pojawiają sie pogłoski, że abramsy długo nie pobędą i zostaną same bradleye
pewny Wtorek, 10 Stycznia 2017, 12:43
rotacyjnie będzie obsada sprzęt jest na stałe z tego co pamiętam
sp7 Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 21:22
Dlaczego te czołgi mają maskowanie pustynne?
Lambert Wtorek, 10 Stycznia 2017, 10:00
Żeby było je widać - nie przyjechały na wojnę.
osa Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 21:11
Nareszcie. Choć nie jest to rozwiązanie idealne /np. wolałbym żebyśmy sami we własnym zakresie byli mocarstwem/ to jest to obecnie najlepsza opcja. Bowiem wolę stracić z amerykanami niż wygrać z ruskimi. Welcome, and have a good staing. No i prosimy o więcej, najlepiej tak z 15 tys żołnierzy na stałe.
Marek Wtorek, 10 Stycznia 2017, 15:13
jesteśmy mocarstwem. wszystkie opcje polityczne od dawna to powtarzają . dobrze , że żonież polski sobie radzi zawsze i wszędzie , podkreślam a nie OT.....
Paweł Wtorek, 10 Stycznia 2017, 2:03
Haha mocarstwem my ? Jakim cudem ? Na jakiej bazie chcesz zbudować tę mocarstwowość ? Jedyny kierunek to dostatni kraj i tylko tyle lub aż tyle.
Xvery Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:49
Kazde mocarstwo bylo kiedys niczym. Nam wystarczy 15 lat spokojnego rozwoju i 15 lat klopotow ekon. Rosji. Nie od razu zbudowano Krakow
Extern Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:42
Jedynym sposobem na światową mocarstwowość Polski była by sytuacja gdyby na świecie stało się coś bardzo złego a nas by to ominęło i jako jedni z nielicznych byśmy nie byli niszczeni. I jak wypisz wymaluj coś takiego się właśnie zapowiada. Wszystkie kierunki światowej zawieruchy jaka się powoli zbliża, nas tym razem szczęśliwie nie dotyczą.

Potencjalny konflikt USA Chiny od nas daleko i głównie na morzach,
Potencjalny konflikt Chiny Rosja od nas daleko, głównie walka lądowa o odległe tereny Syberii.
Potencjalna wojna religijna świata islamskiego o zachód europy też dotyczy kierunku południe-zachód i też nas omija.

Musimy tylko być mądrzy i nie pchać się na zderzak, bo i tak nic tu od nas nie zależy.
zen Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 20:28
Nie bać nic, Trump zabierze zabawki za ocean
Atom Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 19:50
Bardzo dobrze,ale to tylko kropla w morzu potrzeb.Najwazniejsza modernizacja własnej armi i rozwój technologi.
ccc Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 19:18
We Wrocławiu im za zimno ... świetny "kamuflaż" na pojazdach właściwy dla naszej szerokości geograficznej, że nie wspomnę o symbolicznej ilości wszystkiego co ze sobą przytargali. Ja już się nie boję !
Matt Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:42
Nareszcie!
może teraz trochę się w kraju uspokoi. Bo już są i nie dało się tego storpedować.
maly Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:32
super
Evazan Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:26
Tylko czemu w maskowaniu pustynnym?
tak tylko... Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:20
Kościuszko i Pułaski byli by zdumieni, widząc amerykańską armię rozlokowującą się w Polsce by bronić nas przed agresywnymi zachowaniami Rosji. Niemożliwe staje się rzeczywistością, tak samo patrzę na przyszły rozpad Rosji...
łuki Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 17:05
Nice ;)
Me Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 16:49
Pustynna burza na śniegu? :)
oko Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 16:48
Nie jestem wybitnym ekspertem ale to są chyba Abramsy w najstarszej wersji i do tego już lekko pordzewiałe...
pm Wtorek, 10 Stycznia 2017, 11:31
M1A2 najstarsze mogą pochodzić z roku produkcji 1992, jest tylko jedna nowsza wersja M1A2SEP
woit Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 16:27
To się nasi zachodni sąsiedzi ucieszą z zabezpieczonej wschodniej granicy... Kto wie,może nawet amerykanie zaproszą Niemców na poligony w Drawsku lub w Żaganiu na wspólne ćwiczenia za free?
justo Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:43
Nareszcie :)
Sumienny Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:32
"Łącznie w najbliższych dniach do Polski dotrze ponad 1400 pojazdów różnego typu, w tym 446 platformy gąsienicowe, wśród których znajdzie się 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 haubic samobieżnych M109A6 Paladin i 144 wozy bojowe Bradley w wersji rozpoznawczej i bojowego wozu piechoty." A czy ten sprzęt nie miał być czasem podzielony pomiędzy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię?
Podbipięta Wtorek, 10 Stycznia 2017, 12:21
Częśc pojedzie do Bałtów,Rumunii i Bułgarii.Ale mają być jeszcze śmiglaki.
miske Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:30
Malowanie raczej sugeruje, że nie spodziewają się użyć tych maszyn w akcji.
Pytanie czy to dobrze, czy należy się smucić?
Artur Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:22
Jaki efektowny piaskowy kamuflaż.
oko Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:20
dlaczego są w pustynnym malowaniu? pic na wode aby byly?
tt Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 15:00
Nie jest przewidywana zmiana malowania??
Petro Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:58
I ten kolor ..."piaski pustyni"
ok Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:46
tak trzymac, lepiej razem niz osobno
T-1973 Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:44
Tylko ten kamuflaż czołgów jakby trochę pustynny. W Polskich warunkach to raczej dekamuflaż.
a Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:29
Mają stacjonować na wydmach w Łebie
Robert Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 14:34
Polskie leopardy lepsze.
Podbipięta Wtorek, 10 Stycznia 2017, 12:24
Abramsy to najlepiej opancerzone czołgi na świecie.
Marek Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:51
Chyba w twoim śnie.