Reklama

Siły zbrojne

Northrop Grumman buduje radar "przeciwlotniczo-artyleryjski"

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman, współpracujący z amerykańskim Korpusem Piechoty Morskiej, poinformował o pomyślnym zakończeniu dwóch etapów programu opracowania trybu Ground Weapon Locating Radar (GWLR) dla radaru AN/TPS-80 Ground/Air Task-Oriented Radar (G/ATOR).

Pierwszym z osiągniętych "kamieni milowych" programu była ocena wstępna projektu, zakończona pomyślnie w lutym 2016 r. Natomiast w tym miesiącu z sukcesem zakończono ocenę ostatecznych założeń programu. Kolejnym punktem badań będzie próba integracji nowego trybu pracy systemu, co ma pozwolić na ocenę jego działania. W ramach próby mają zostać zebrane dane dotyczące wykrywania kilku zróżnicowanych celów, które posłużą do dopracowania nowego trybu pracy. Planowane jest jednoczesne wykrycie i śledzenie rakiet różnego typu oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich.

Opracowywany tryb GWLR to rozwiązanie wyłącznie programowe, zwiększające dotychczasowe możliwości systemu G/ATOR w zakresie wykrywania, śledzenia i identyfikacji rakiet i amunicji. Ma pozwolić na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia w azymucie 360%, możliwy będzie też tryb pracy sektorowej.

Czytaj też: Nowy tryb pracy radaru G/ATOR. Wykryje także pociski artyleryjskie.

Stacja G/ATOR będzie wykonywała w sumie cztery różne zadania wykorzystując ten sam hardware. Realizowanie poszczególnych misji będzie możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania i w pełni sterowalnej anteny AESA (Active Electronically Scanned Array).

Reklama

Komentarze (2)

  1. ar

    Nasza Bystra (AESA) jest już prawie gotowa na Narew. Niestety my jeszcze nie produkujemy modułów mikrofalowych a Narew nie jest gotowa na Bystrą.

  2. DDt

    Rayteon powinien zarzucić swoje dość nieudolne próby spełnienia wymogów polskiego programu WISŁA i po prostu skorzystać na zainicjowaniu współpracy z Northrop Grumman. Byłaby to ewidentna korzyść dla wszystkich stron w połączeniu z PAAC-4.

    1. Davien

      Jakbyś nie zauważył G/ATOR nie jest radarem o polu widzenia 360 stopni więc odpada w przypadku Wisły. O PAAC-4 też możesz zapomnieć, bo tego pocisku jeszcze nie ma a kiedy się pojawi, to jak sądzisz kto go najpierw dostanie?

Reklama